دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
78
PC
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی بازی Tropico 6 | شهرسازی به سبک آمریکای لاتین

نقد و بررسی بازی Tropico 6 | شهرسازی به سبک آمریکای لاتین

نقد و بررسی بازی Tropico 6

بازی Tropico 6

توسعه دهنده: Limbic Entertainment

ناشر: Kalypso Media

پلتفرم: کامپیوتر، ایکس باکس و پلی استیشن ۴ (نسخه‌های کنسول عرضه نشده است)

تاریخ انتشار: ۲۹ مارس (۹ فروردین)

ژانر: استراتژی- شهرسازی

پروفایل بازی

دانلود بازی

همیشه به دنبال بازی بودم که در آن بتوان علاوه بر المان‌های مدیریتی و شهرسازی، المان‌های سیاسی را نیز وارد بازی کرد. به طوری که تاحدی بتوان نتیجه کار رفتارها و اعمال خود را در سرنوشت یک ملت دید. این ایده با سری بازی‌های Tropico محقق شد. اگر همانند من به بازی‌های ژانر شهرسازی علاقه مند هستید و خاطرات کودکی‌تان با سری بازی‌های SimCity گره خورده است و به این سبک بازی علاقه دارید، باید گفت که قطعا جذب بازی Tropico 6 نیز خواهید شد. در ادامه با نقد و بررسی این بازی همراه نوین اسپات باشید.

همان همیشگی اما با چاشنی آمریکای لاتین!

ایده اصلی بازی Tropico 6 کمی با بازی‌های شهرسازی معمول تفاوت دارد. درست است که ایده اصلی بازی برپایه مدیریت و ساخت و ساز شهری است اما در این بازی برخلاف بازی‌هایی چون SimCity که شما تاحدی در نقش شهردار ایفای نقش می‌کنید در Tropico 6 شما به عنوان رئیس جمهور یا به قول بازی El Presidente شناخته می‌شوید. حال و هوای بازی در کل بازیکن را به یاد کشورهای آمریکای لاتین به خصوص کشورهای دیکتاتوری این منطقه هدایت می‌کند. نکته مثبت یا جذاب بازی دقیقاً در همین قسمت نهفته است. در این بازی شما می‌توانید یک دیکتاتور شبیه دیکتاتورهای آمریکای لاتین باشید یا یک رهبر کاریزماتیک و انقلابی که مردمانش در هر کلامشان از شما سخن بگویند. همین ایده باعث شد که بازی را نصب کنم و خودم را امتحان کنم که اگر مدیریت یک کشور را به عهده داشتم تبدیل به یک دیکتاتور می‌شدم یا یک رهبر محبوب.

نقد و بررسی بازی tropico 6

در هر Loading بازی اطلاعاتی از دیکتاتورهای کشورها مشاهده می‌کنید. گویی بازی هم می‌خواهد شما را به سمت دیکتاتوری سوق دهد!

Viva El Presidente!

بازی به صورت کلی چهار دوره زمانی (استعماری، جنگ جهانی، جنگ سرد و مدرنیته) دارد. البته می‌توانید در هنگام شروع بازی تنظیمات را تغییر داده و از دوره دیگری بازی را شروع کنید. در شروع هر دوران باید قانون اساسی را تصویب کنید. در اینجا باید ببینید که خوی دیکتاتوری دارید یا کاملا فردی دموکرات هستید. در کل المان‌هایی که در رویکردها در هر دوران از شما پرسیده می‌شود و شما باید قوانین را تا انتخابات بعدی تعیین کنید کاملا به این خوی شما بستگی دارد. یکی از المان‌هایی که در بازی Tropico 6 وجود دارد این است که می‌توانید شخصیت و تیپ ظاهری رئیس جهور را تعیین کنید. این شخصی سازی به این کار محدود نشده و می‌توانید کاخ ریاست جمهوری را نیز به سلیقه خود تزئین کنید.

نقد و بررسی بازی tropico 6

انتخاب شخصیت رئیس جمهور به شما بستگی دارد! همین به جذاب بودن بازی می‌افزاید زیرا انتخاب نوع شخصیت در گیم پلی بازی تاثیرگذار است.

Tropico 6 ، شبیه ساز شهرسازی یا سیاست؟!

اگر به سیاست علاقه دارید قطعا بازی Tropico 6 می‌تواند شما را راضی کند. مانند هر کشوری، در این جزیره کارائیبی فرقه‌های سیاسی مختلفی وجود دارد که می‌توان گفت بودن شما بر قدرت به آن‌ها بستگی دارد. در این بازی گروه‌های سیاسی شامل کمونیست‌ها، نظامی‌ها، مذهبی‌ها و کاپیتالیست‌ها می‌شود. در این بازی در کل تمرکز بیشتری بر روی روابط سیاسی وجود دارد یا می‌توان گفت که روابط سیاسی چه با گروه‌های داخلی چه با گروه‌های خارجی در ثبات و پیشرفت کلی کشور تاثیرگذار است. می‌توانید با کشورها وارد جنگ شده یا با آن‌ها تجارت کنید. این بستگی به شما دارد که فردی جنگ طلب هستید یا می‌خواهید در صلح و آرامش در کنار دیگران زندگی کنید.

نقد و بررسی بازی Tropico 6

شاید یکی از نکات مثبت سری بازی های Tropico همین وجود احزاب در حکومت باشند. اما نکته ای که بازی را جذاب تر می کند این است که می‌توانید افراد را با پول خریده یا ترور کنید.

در کنار تمامی المان‌های سیاسی بازی، المان‌های شهرسازی نیز به خوبی در بازی گنجانده شده‌اند. با گسترش شهر در طی زمان‌های مختلف در بازی، پیچیدگی بازی نیز بیشتر شده و ممکن است روند بازی از دستتان خارج شود. این دقیقا همان جایی است که اکثر بازیکنان بازی‌ را رها می‌کنند. اگر تجربه بازی‌هایی چون SimCity را داشته باشید اغلب مشکل بازیکنان در منفی شدن بودجه است. در اینجا نیز همان مشکل همیشگی پابرجا است. به عنوان یک رئیس جمهور در Tropico 6 باید به فکر مشکلات مردمتان باشید. البته این به شما بستگی دارد که می‌خواهید تظاهرات آنان را سرکوب کرده یا به حرفشان گوش دهید.

نقد و بررسی بازی Tropico 6

نوبتی هم باشد نوبت انتخابات است! مثل همه رئیس جمهورها متن سخنرانی خود را می‌توانید انتخاب کنید تا مردم را به رای دادن به خود ترغیب کنید. اگر هم نیازی نمی‌بینید می‌توانید به راحتی انتخابات را مهندسی کنید

علاوه بر تجارت با کشورها، برای افزایش درآمد می‌توان در Tropico 6 از یک دلال نیز استفاده کرد. با استفاده از این دلال می‌توانید کمی پول در حساب بانکی سوئیس خود دریافت کنید. بله! مانند همه دیکتاتورها باید یک حساب بانکی در سوییس داشته باشید. از لحاظ المان‌های شهرسازی یا حتی سیاسی بازی نسبت به نسخه قبلی چندان تغییر خاصی نکرده است. هرچند که گرافیک آن بهتر شده و مکانیسم‌های گیم پلی نیز بهبود یافته‌اند اما ایده همان ایده بازی قبلی است و توسعه دهندگان تنها به اضافه کردن چند آیتم جدید مانند دستبرد اکتفا کردند.

نقد و بررسی بازی Tropico 6

برای سرپا نگه داشتن حکومت باید با دیگران تجارت کنید! می‌توانید مواد اولیه را تبادل کنید یا کمی قیمت را بالا برده و کالاهای فرآوری شده صادر کنید.

موسیقی بازی نیز از آمریکای لاتین و کارائیب الهام گرفته و اگر به این سبک موسیقی علاقه دارید قطعا سرگرم خواهید شد. در مورد جلوه‌های بصری بازی نیز باید گفت که با وجود اینکه بازی گرافیک قابل قبولی دارد اما وجود برخی گلیچ‌ها در بازی چندان جذاب نیست. یکی از مشکلاتی که شاید بازی را خسته کننده می‌کند وجود درخواست‌های بی‌شماری است که از طرف احزاب، کشورهای دوست و یا کشورهای غیردوست به شما می‌شود. این حجم از درخواست‌ها سبب می‌شود که برخلاف میل خود بازی را پیش ببرید یا اینکه کلا فراموش کنید که هدفتان در بازی چه بود و خود را درگیر اهداف دیگران می‌یابید.

خب، حالا نوبت شما است که نظرات خود را با ما در میان بگذارید؟ اگر تجربه انجام بازی را داشتید نظر شما در رابطه با آن چیست؟ برای دانلود بازی نیز می‌توانید به پروفایل بازی مراجعه کنید.

جمع بندی
بازی Tropico 6 توانسته است با ترکیب سیاست با المان‌های بازی‌های شهرسازی بازی سرگرم کننده‌ای باشد. گزینه‌های مختلف در امر سیاست در کنار گیم پلی مدیریتی خوب کار شده است و می‌توان گفت که اگر دوست دارید در کنار مدیریت شهری به امور سیاسی کشور بپردازید این بازی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. هرچند پس از مدتی همین المان‌ها سبب خسته کنندگی بازی می‌شوند و ممکن است بازی را نیمه رها کنید.
نقاط قوت
  • موسیقی دلچسب
  • وجود المان‌های سیاستمداری
  • طراحی بصری خوب
  • توجه به جزئیات زیاد در المان‌های مدیریتی
نقاط ضعف
  • وجود درخواست‌های زیاد از طرف احزاب و کشورهای خارجی
  • تغییر کم نسبت به نسخه‌های پیشین
7
خوب
نوشته شده توسط
عاشق بازی های نقش آفرینی و اکشن اول شخص

رای بدهید!

1 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>