خانه » چرا Stadia تاثیری بر روی پلی‎ استیشن ۵ نخواهد داشت؟

چرا Stadia تاثیری بر روی پلی‎ استیشن ۵ نخواهد داشت؟

شرکت گوگل با معرفی Stadia که تنها سرویس استریم بازی متعلق به این شرکت است، وعده‎های زیادی به بازی‎بازان سراسر جهان داده است. با وجود این پلتفرم، دیگر توسعه دهندگان برای خلق ایده‎های‎شان با محدودیت سخت افزاری روبرو نیستند. مشتریان و بازی‎بازان دیگر مجبور به خرج هزینه هنگفت برای خرید سخت افزاری که تنها چند سال دوام می‎آورد، نیستند. مردم در سراسر دنیا می‎توانند در هر جایی، هر زمان و هر جور که دل‎شان می‎خواهد به بازی کردن مشغول شوند. قطعاً این وعده‎ها بسیار زیبا و نوید بخش به نظر می‎رسند. در ادامه با نوین اسپات همراه باشید تا به بررسی تاثیر یا عدم تاثیر این کنسول بر روی محصولات نسل بعد سونی بپردازیم.

وعده‎های داده شده شرکت گوگل، متاسفانه هنوز تحقق نیافته‎اند. مشکلات بسیاری پیش روی یک سرویس استریم بازی است که از قبیل آنان می‎توان به نیاز به اینترنتی با سرعت بسیار بالا، هزینه هنگفت برای خرید ترافیک اینترنت و … اشاره کرد. مشکل دیگری که به عقیده برخی در Stadia وجود دارد این است که در واقع شما هیچ مالکیتی بر روی بازی‎هایی که تجربه می‎کنید ندارید! حتی مانند بازی‎های دیجیتالی هم نیست که حداقل در اکانت‎ها و مشخصات شما ثبت شده و بر روی پلتفرم‎های‎تان دانلود شوند. اصلاً چیزی به اسم دانلود شدن وجود ندارد و لحظه‎ای که بازی را متوقف کنید یا سرور برایش مشکلی پیش آمده و قطع شود، طوری به نظر می‎رسد که انگار هیچ وقت این بازی را تجربه نکرده‎اید! پس با این وجود، نمی‎توان آن را خطری جدی برای بازار کنسول‎ها و صنعت بازی‎های ویدئویی حال حاضر در نظر گرفت.

برای مثال، بگذارید شرکت سونی را در نظر بگیریم. عده زیادی معتقدند که جایگاه این شرکت آن را در معرض خطراتی از سوی Stadia قرار می‎دهد. اگر در جریان باشید، شرکت مایکروسافت خود سرویس استریمی مشابه Stadia دارد و شرکت نینتندو نیز می‎تواند با داشتن عناوینی چون Zelda و Pokemon از گزند تقریباً هر خطری بگریزد. عده‎ای نیز معتقندند که شرکت سونی زیر ساخت‎هایی مانند شرکت مایکروسافت ندارد تا بتواند سرویسی جهت رقابت با Stadia به بازار عرضه کند. گرچه به نظر می‎رسد این عقیده کاملاً اشتباه باشد.

Stadia

شرکت سونی در سال‎های اخیر تلاش‎هایی برای بهبود بخشیدن سرویس‎های متنوعش کرده است. پلی‎استیشن هم اکنون می‎تواند سرویس استریم ابری را در دسترس کاربرانش قرار دهد و مدل‎های متفاوت با قیمت‎های متفاوتی نیز دارد. با این حال سرویس PS Now قطعاً کیفیتی در حد Stadia و یا xCloud متعلق به شرکت مایکروسافت ندارد ولی مهم این نکته است که شرکت سونی تا به این لحظه توانسته زیر ساخت‎های لازم را داشته باشد و بقیه ماجرا، فقط مربوط به افزایش کیفیت این زیر ساخت‎ها است. با این حال، افزایش کیفیت نیز می‎تواند بسیار پرخرج و زمان‎بر تمام شود با این حال اگر شرکت سونی احساس کند که لازم است محصولی مشابه Stadia داشته باشد، می‎توانند از همین الان اقدام به ساختش نمایند تا در بازار عقب نیوفتند.

ویژگی‎های فرعی که Stadia قرار است ارائه دهد همین الان نیز توسط سرویس‎های مختلف سونی پشتیبانی می‎شوند؛ برای مثال سرویس SharePlay نوعی Co-op را بر اساس سرویس استریم ابری در دسترس قرار می‎دهد که بی‎شباهت به ویژگی‎های Stadia نیست با این حال لازم است که سرویس مذکور بر روی PS Now نیز در دسترس باشد که در حال حاضر نیست. سرویس Remote Play به بازیکنان اجازه می‎دهد تقریباً در هر کجا که می‎خواهند به تجربه بازی‎های‎شان بپردازند. خود سرویس PS Now نیز هم اکنون بر روی تلویزیون‎ها، کامپیوترها و … در دسترس است با این حال نیاز به کمی افزایش کیفیت دارد تا محدوده بیشتری را در بر گرفته و توانایی بهتری پیدا کند.

حتی ادغام یوتیوب با Stadia نیز چیزی کاملاً جدید و خاص نیست. هر ۳ شرکت مایکروسافت، نینتندو و سونی ویژگی‎های مشابهی را بر روی سیستم‎های‎شان دارد با این حال به این نکته می‎رسیم که کیفیت این ویژگی‎ها در حد اداغام یوتیوب و Stadia نیست که این نیز ما را به بحثی می‎رساند که افراد کمی از یوتیوب به عنوان سرویس استریم استفاده می‎کنند و امروزه برای این کار بیشتر Twitch در معرض استفاده قرار دارد که رقبای Stadia همگی با این سرویس هماهنگ هستند ولی خود Stadia چنین ویژگی ندارد.

Stadia

به غیر از سرویس‎هایی که شرکت سونی دارد، عناوین و IP های مختلفی نیز دارد که ما را از عدم تاثیر Stadia بر آن مطمئن‎تر از پیش می‎کند. این عناوین چیزهایی مشابه بازی‎های شرکت نینتندو هستند و قطعاً افراد زیادی کنسول نسل بعد پلی‎استیشن را به خاطر این‎ها تهیه خواهند کرد. قطعاً بازی های فرست پارتی شرکت سونی، عناوینی ارزشمند هستند و تنها چیزی که با آن می‎شود به تجربه این بازی‎ها پرداخت، کنسول‎های خود شرکت سونی است.

ممکن است در نهایت تنها ناجی پلی‎استیشن ۵ به جای تمرکز بر روی سرویس‎های مختلف، تمرکز بر روی بازی‎ها و عناوین قدرتمند باشد. شرکت گوگل در زمینه بازی‎ها تا به این جا چه چیزهایی دارد؟ بازی‎هایی چون DOOM Eternal و Assassin’s Creed Odyssey عناوین خوب و نسبتاً ارزشمندی هستند با این حال بر روی هر پلتفرم اصلی بازی‎های ویدئویی قابل بازی هستند! شرکت گوگل چه چیز درگیری دارد که می‎تواند باعث مهاجرت میلیون‎ها کاربر شرکت سونی به سمت خودش شود؟ گوگل این امر را پیش بینی کرده و استدیویی فرست پارتی که توسط جید ریموند افسانه‎ای رهبری می‎شود را تاسیس کرده است. این استدیو قدرتمند به نظر می‎رسد و بازی‎هایش ممکن است ارزشمند باشند با این حال هنوز چیز خاصی معرفی نکرده است.

Stadia

حتی اگر استدیو فرست پارتی گوگل بازی‎های مختلف و ارزشمندی را در این نسل عرضه کند، آیا می‎تواند باعث شود که کسی ایکس باکس، پلی‎استیشن و یا کنسول نینتندوی خود را به خاطر Stadia کنار بگذارد؟ در بهترین حالت، شاید اشتراک Stadia را تنها برای تجربه بازی‎های مذکور خریداری کنید که این نیز با وجود توان شما در خرید بازی‎های دیگر، بهره مندی از حق مالکیت واقعی آن‎ها، نبود هیچ گونه لگ و حتی تجربه عناوین مختلف با دوستان‎تان، آچیومنت‎ها و قفسه‎های متنوع بازی که هم اکنون تحت مالکیت دارید، زیاد عاقلانه به نظر نمی‎رسد.

با این وجود، هنوز نیز ممکن است Stadia برخلاف انتظارات ما بسیار خوب ظاهر شود. شاید سرویس استریم بتواند به چیزی کاملاً موفق تبدیل شود. قطعاً قصد ما این نیست که بگوییم Stadia و یا هر سرویس استریم دیگری بی‎ارزش است و موفق نخواهد شد. قطعاً امکان موفقیت آن بسیار بالا است و کاربران زیادی نیز خواهد داشت اما با وجود شرایطی که در حال حاضر موجود است، لازم است رشد کرده و جای خود را در صعنت بازی‎های ویدئویی تصاحب کند که این نیز نیازمند کار بسیار است. پس به طور قطع Stadia نمی‎تواند خطری جدی برای ۳ شرکت بزرگ حال حاضر مخصوصاً شرکت سونی و پلی‎استیشن ۵ باشد. برای مشاهده سایر اخبار در رابطه با گوگل استادیا می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

نوشته شده توسط
the only time people really have value is when they act according to their own will

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>