خانه » چرا ایکس باکس اسکارلت باید زودتر از پلی استیشن ۵ عرضه شود؟

چرا ایکس باکس اسکارلت باید زودتر از پلی استیشن ۵ عرضه شود؟

اکثر گیمران انتظار دارند که سونی و مایکروسافت به زودی کنسول‌های نسل بعدی خود را عرضه کنند. البته شاید استفاده از واژه‌ی “نسل بعدی” اندکی بی معنا باشد چرا که با کارهایی که نینتندو و مایکروسافت انجام داده‌اند، تقسیم بندی کنسول‌ها به دسته‌های مختلف و نسبت دادن یک عدد به عنوان نسل به هر کدام از آن‌ها کار مشکلی است. بر اساس اکثر شایعاتی که اخیراً منتشر شده‌اند، کنسول‌های بعدی سونی و مایکروسافت در سال آینده عرضه خواهند شد. احتمالاً عموم مردم هم همین باور را داشته باشند و برای فصل خرید در تعطیلات، خود را برای استقبال از ایکس باکس و پلی استیشن جدید آماده کرده باشند. در این مقاله قصد داریم به برخی نکاتی اشاره کنیم که فکر می‌کنیم بر اساس آن‌ها، مایکروسافت بهتر است ایکس باکس اسکارلت را زودتر از سونی منتشر کند پس در ادامه‌ی مطلب با سایت نوین اسپات همراه باشید.

شرکت نینتندو با انتشار سوییچ حرکت هوشمندانه‌ای انجام داد. آن‌ها اعتماد داشتند که سخت افزاری که ارائه می‌کنند به قدری منحصر به فرد و متفاوت با سایر کنسول‌هاست که لزومی ندارد انتشار آن حتماً هم‌ زمان با پلی استیشن و ایکس باکس صورت گیرد و در واقع این شرکت خود را از طبقه بندی “نسل‌ها” جدا کرد. نینتندو می‌تواند هر زمانی که دوست داشته باشد و صلاح ببیند کنسول بعدی خود را منتشر کند. به همین دلیل بود که آن‌ها تصمیم گرفتند سوییچ را در سال ۲۰۱۷ منتشر کنند و همین موضوع نیز به نفعشان تمام شد. به احتمال زیاد در سال‌های آینده نیز نینتندو از همین رویه پیروی خواهد کرد.چرا ایکس باکس اسکارلت باید زودتر از پلی استیشن 5 عرضه شود؟

منطق حکم می‌کند که سونی و مایکروسافت هم رویه‌هایی را پیش بگیرند که در گذشته برایشان موفقیت آمیز بوده است و در زمان انتشار کنسول خود از همان رویه قبلی پیروی کنند. اما این رویه دقیقاً چیست؟ پاسخ دادن به این سؤال درباره‌ی شرکت سونی ساده است. سونی هر زمانی که دوست داشته باشد کنسولش را منتشر می‌کند و این کنسول موفق خواهد شد. آن‌ها با انتشار کنسول‌هایشان در حوالی فصل خرید در تعطیلات توانسته‌اند تا کنون نتیجه‌ی بسیار خوبی دریافت کنند و دلیلی وجود ندارد که سونی برای انتشار پلی استیشن ۵ یک باره از این رویه فاصله گرفته و مثلاً کنسول خود را در ماه مارس منتشر کند (البته به جز در ژاپن، ممکن است در ژاپن مانند پلی استیشن ۴، این کنسول هم چند ماه دیر تر از سایر نقاط جهان منتشر شود)

اما اوضاع برای مایکروسافت کمی متفاوت‌تر است. مایکروسافت تا کنون سه کنسول منتشر کرده است که یکی از آن‌ها توانست به موفقیت‌های بسیار خوبی دست یابد اما دو کنسول دیگر تقریباً عملکردی معمولی داشتند. ایکس باکس و ایکس باکس وان هر دو در فصل تعطیلات منتشر شدند و در واقع هم زمان با رقبا به بازار راه یافتند (ایکس باکس با گیم کیوب منتشر شد و ایکس باکس وان با پلی استیشن ۴) این دو کنسول عملکرد درخشانی نداشتند. اگر تاریخچه‌ی کنسول ایکس باکس وان را بررسی کنید متوجه خواهید شد که علت عمده‌ی شکست ایکس باکس وان در برابر پلی استیشن ۴، لانچ بسیار ضعیف این کنسول بود. ایکس باکس ۳۶۰ هم مانند دو کنسول قبلی در فصل تعطیلات منتشر شد اما یک سال زودتر از رقیب خود یعنی پلی استیشن ۳٫ همین امر باعث شد ایکس باکس ۳۶۰ در مسیر پیشرفت خود اندکی سرعت گرفته و در طول کل نسل، عملکرد بهتری از رقیبش را ارائه کند.

ایکس باکس بعدی در سال جاری منتشر نخواهد شد. گرچه به احتمال زیاد این کار برای مایکروسافت بسیار سود آور باشد. البته انجام این کار باعث خواهد شد کسانی که کمتر از ۲ سال پیش ایکس باکس وان ایکس خریده‌اند ابراز نارضایتی کنند. تمام این شواهد حاکی از آن است که چنین در اتفاقی در سال جاری رخ نخواهد داد. نه تنها تمام شایعات به این نکته اشاره می‌کنند که ایکس باکس بعدی در سال آینده منتشر خواهد شد، بلکه مشخص است که توسعه دهندگان ترد پارتی اکنون آمادگی لازم برای انتشار بازی برای سخت افزار جدید را ندارند. اما با وجود این گفته‌ها به نظر می‌رسد که مایکروسافت با توجه به عملکرد کنسول‌های قبلی خود می‌داند که رمز موفقیت ایکس باکس ۳۶۰ چه بود. این شرکت باید تمام تلاش خود را بکند که ایکس باکس بعدی را زودتر از پلی استیشن ۵ منتشر کند. ایکس باکس جدید حداقل باید چند ماه زودتر از کنسول سونی منتشر شود و هر چه اختلاف زمانی انتشار این دو کنسول بیشتر باشد، شانس موفقیت مایکروسافت بالاتر است.چرا ایکس باکس اسکارلت باید زودتر از پلی استیشن 5 عرضه شود؟

بهترین کاری که مایکروسافت می‌تواند انجام دهد این است که ایکس باکس اسکارلت (یا هر نام دیگری که این کنسول خواهد گرفت) را در اوایل سال ۲۰۲۰ منتشر کند. در واقع مایکروسافت باید بیشتر به سمت سیاست‌های نینتندو روی بیاورد. نینتندو با انتشار سوییچ به صورت انفرادی و در زمانی که خودش صلاح می‌دید، نشان داد که مقید نبودن به زمان بندی از پیش تعیین شده برای عرضه‌ی کنسول چه سودهایی می‌تواند داشته باشد. یکی از نکات مثبتی که در انتشار کنسول به صورت انفرادی وجود دارد این است که شرکت سازنده بازه‌ی زمانی عرضه‌ی کنسول خود را با کسی شریک نیست. این بدان معناست که اگر ایکس باکس اسکارلت در زمان عرضه موفق شود ۳ میلیون واحد فروش داشته باشد، در تیتر اخبار گفته می‌شود که ایکس باکس جدید ۳ میلیون واحد فروخته است.

اما در صورتی که انتشار کنسول‌ها به صورت هم‌زمان باشد، حتی اگر ایکس باکس اسکارلت باز هم ۳ میلیون نسخه بفروشد ممکن است رقیبش بیشتر از آن در زمان انتشار فروش کند و در تیتر اخبار گفته شود که پلی استیشن ۵ توانست در میزان فروش هنگام عرضه، رقیبش را شکست دهد که این وجهه‌ی خوبی برای ایکس باکس نداشته و ممکن است در میزان فروش آن در طول کل نسل و دیدگاه مشتریان نسبت به این کنسول تأثر منفی داشته باشد. یکی دیگر از موضوعاتی که باعث می‌شود انتشار زودتر ایکس باکس اسکارلت به نفع مایکروسافت باشد این است که تعداد کسانی که ایکس باکس خریده‌اند از همان ابتدا از تعداد کسانی که پلی استیشن ۵ خریده‌اند بیشتر خواهد بود. در واقع مایکروسافت و سونی هر دو وارد بازار عظیمی که در فصل تعطیلات شروع خواهد شد، می‌شوند اما مایکروسافت در این رقابت از همان ابتدا از سونی جلوتر خواهد بود.

همچنین انتشار زودتر کنسول بدین معناست که مایکروسافت می‌تواند تا زمان شروع شدن فصل تعطیلات، به خوبی مشکلات و مواردی که ممکن است در زمان عرضه برای کنسول پیش بیاید را بر طرف سازد. ممکن است سیستم عامل کنسول نیاز به کار بیشتری داشته باشد یا شاید هم در سخت افزار آن نقص‌هایی وجود داشته باشد. با انتشار زودتر ایکس باکس اسکارلت، مایکروسافت به راحتی می‌تواند بر روی چنین مسائل احتمالی کار کرده و در چند ماهی که در اختیار دارد، مشکلات آن را به خوبی بر طرف کند. با این کار ایکس باکس اسکارلت در فصل تعطیلات در بهترین حالت خود خواهد بود و هنگامی که بخواهد وارد بازار عظیم فصل تعطیلات شود، با آمادگی کامل در این رقابت حضور پیدا خواهد کرد. اگر فرض کنیم که پلی استیشن ۵ در فصل تعطیلات منتشر شود، به احتمال زیاد دارای باگ‌ها و مشکلات فراوانی خواهد بود چرا که کنسول‌هایی که به تازگی منتشر می‌شوند اکثراً دارای چنین مواردی هستند.چرا ایکس باکس اسکارلت باید زودتر از پلی استیشن 5 عرضه شود؟

یکی دیگر از موارد سودمندی که با انتشار زودتر یک کنسول، نصیب سازنده‌ی آن می‌شود این است که سازنده می‌تواند در رویدادهای گیمی که در نزدیکی زمان انتشار کنسول برگزار می‌گردند، بازاریابی کرده و حداکثر استفاده را از آن‌ها بکند. منظورمان رویدادهایی مانند Super Bowl، مراسم اسکار، امی، The Game Awards و سایر رویدادهایی هستند که اگر در زمان دیگری کنسول منتشر شود، امکان استفاده از آن‌ها به عنوان مقاصد تبلیغاتی میسر نخواهد بود. نینتندو به خوبی توانست با استفاده از چنین روش‌هایی برای سوییچ بازاریابی کند و نتایجی که به دست آورد نیز بسیار راضی کننده بودند.

با این اوصاف اگر پلی استیشن ۵ در زمان انتشار خود رکورد فروش را هم بشکند باز ایکس باکس می‌تواند هم گام با آن قدم بردارد. اگر قیمت ایکس باکس اسکارلت از پلی استیشن ۵ بالاتر باشد و مایکروسافت صلاح ببیند، می‌تواند قیمت کنسول خود را کاهش داده تا از کنسول شرکت رقیب کمتر یا با آن برابر شود. کاهش قیمت کنسول، پس از مدتی که از انتشار آن گذشته است بسیار ساده‌تر از کاهش قیمت کنسول در هنگام عرضه است. به علاوه مایکروسافت در زمان عرضه‌ی پلی استیشن ۵ دارای مجموعه بازی‌های بیشتری خواهد بود چرا که کنسول رقیب در زمان عرضه تنها چند عنوانِ لانچ تایتل خود را دارد.

به طور کلی اگر مایکروسافت کنسول خود را زودتر از سونی منتشر کند تنها چیزی که عایدش می‌شود سود بیشتر است. البته این بدان معنا نیست که ایکس باکس اسکارلت برای پیشروی همگام با پلی استیشن ۵ مجبور است که زودتر از آن عرضه شود. اما این امر مطمئناً کار مایکروسافت را بسیار ساده‌تر خواهد کرد. عرضه‌ی هم‌زمان این کنسول با پلی استیشن ۵ و ورود به بازار رقابت کار نابخردانه‌ای است البته امکان دارد مایکروسافت در صورت انجام این کار باز هم بتواند سونی را شکست دهد اما مطمئناً کار خود را دشوارتر کرده است و حتی شانس شکست خوردنش نیز افزایش یافته است.

به همین علت است که احساس می‌کنیم مایکروسافت باید ایکس باکس اسکارت را زودتر از کنسول سونی عرضه کند. فاصله‌ی یک ساله میان عرضه‌ی این دو کنسول مطمئناً یک فاصله‌ی زمانی ایده آل است (همان‌گونه که پلی استیشن ۳ با یک سال فاصله‌ی زمانی نسبت به ایکس باکس ۳۶۰ منتشر شد) اما می‌دانیم که رخ دادن چنین اتفاقی ممکن نیست. امیدواریم حداقل مایکروسافت کنسول خود را در اوایل سال بعد منتشر کند و چند ماه از رقیبش جلوتر بیفتد. در این صورت مایکروسافت به خوبی می‌تواند گام به گام با سونی در جنگِ نسل بعد پیش برود و حتی برنده‌ی این رقابت شود.

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>