دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
78
PC
(Metacritic)
82
XONE
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی Remnant: From the Ashes | بر باد رفته

نقد و بررسی Remnant: From the Ashes | بر باد رفته

Remnant: From the Ashes

نقد و بررسی  Remnant: From the Ashes

توسعه دهنده: Gunfire Games

ناشر: Perfect World Entertainment

پلتفرم: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

پروفایل بازی

شخصاً اعتقاد دارم که استدیوی گان فایر گیمز سرشار از استعداد است. هنگامی که کمپانی تی اچ کیو ورشکست شد، ویرجیل گیمز نیز نابود و تشکل دیگری به سرکردگی دیوید آدامز به وجود آمد. اکثر اعضای گان فایر گیمز همان کسانی بودند که در ویرجیل گیمز فعالیت می‌کردند. اولین بازی رسمی این استدیوی کوچک عنوان دارک سایدرز ۳ بود. با تمام کم لطفی‌هایی که در حق بازی شد، دارک سایدرز ۳ یک دنباله‌ی موفق بر یک فرنچایز دوست داشتنی و محبوب به حساب می‌آمد. همین موضوع سبب شد تا به شدت منتظر عرضه‌ی Remnant: From the Ashes بمانم. از طرفی اتمسفرهای آخرالزمانی را می‌پسندیدم و از طرفی دیگر دوست داشتم نتیجه‌ی زحمات گان فایر گیمز را تجربه کنم. راستش بازی آن چه که توقع داشتم نبود. سخن من را اشتباه برداشت نکنید. موارد بسیاری وجود دارند که شما را مجبور به تجربه‌ی اثر جدید گان فایر گیمز کند. اما این موارد به صورت مستقیم به شرایط وابسته است. آیا دوستانی دارید که حاضر باشند شما را طی این سفر همراهی کنند؟ اگر پاسختان مثبت بود، بدون هیچ گونه معطلی و یا حتی ادامه‌ی مطالعه‌ی این مطلب Remnant: From the Ashes  را خریداری کنید و سفر پر هیجان خود را آغاز نمایید. اما اگر پاسختان منفی بود، باید خدمتتان عرض کنم که اثر جدید گان فایر گیمز حرف‌های بسیاری برای گفتن نخواهد داشت. حتی اگر کو آپ هم بازی را تجربه کنید، باز هم مشکلاتی در پیکره‌ی گیم پلی این عنوان مشاهده خواهد شد.

Remnant: From the Ashes  ظاهر بسیار زیبایی دارد. در ساعات اولیه‌ی گیم پلی محو مکانیک‌های بسیار نرم و فوق العاده‌ی آن شده بودم. طراحی‌ها بی نظیر هستند و همواره چشمان مخاطب را به نمایشگر خیره می‌کنند. اما پس از چند ساعت، همه‌ی بازی تبدیل به یک گوی تو خالی شد. انگار که روحی در بطن Remnant: From the Ashes دمیده نشده و فکر می‌کنم که این موضوع بزرگ‌ترین آسیب را به پیکره‌ی گیم پلی بازی زده. اما منظور از دمیده شدن روح در بطن بازی چیست؟ دقت کرده اید که بعضی از بازی‌ها، مخاطب را در دنیایشان غرق می‌کنند؟ برای مثال زمانی که رد دد ریدمپشن بازی می‌کنید، زمان از دستتان در می‌رود. ناگهان کنسول را خاموش می‌کنید و با تازه کردن نفسی، دوباره قدم به دنیای واقعی می‌گذارید. مانندن پریدن از خوابی شیرین. تقریباً می‌توان گفت که تمام بازی‌های خوب از ویژگی مذکور بهره می‌برند اما Remnant: From the Ashes خیر. در این مقاله سعی کرده ام که نقاط قوت و ضعف رمنانت را بر روی کاغذ آورم. این روزها سولز لایک به یکی از محبوب‌ترین زیر ژانرها برای مخاطبان و توسعه دهندگان تبدیل شده. فرام سافتور کاری با صنعت بازی‌های نقش آفرینی کرد که در تاریخ ثبت شد. اثر جدید گان فایر گیمز به هیچ وجه نمی‌خواهد خود را خلاقانه و سبک ساز معرفی کند. بازی هیچ ترسی از نشان دادن شباهت‌هایش با سری سولز بورن نداشته و چنین موضوعی جسورانه است. اگر تمایل به مطالعه‌ی این مطلب دارید،‌ در ادامه همراه بنده و وب سایت نوین اسپات باشید.

Remnant: From the Ashes

تقریباً نصف بی روح بودن بازی به خاطره روایت نه چندان جالب  Remnant: From the Ashes می‌باشد. بازی در یک دوره‌ی پس آخرالزمانی رخ می‌دهد. نیرویی به نام Root زمین را تصرف کرده و حال، شما و گروهکی از باز ماندگان ملزم به جنگیدن هستید. البته هدف اصلی پروتاگونیست موضوع دیگریست ولی به صورت اتفاقی با گروهک بازماندگان برخورد می‌کند و برای رسیدن به هدف خود، به آن گروهک کمک می‌نماید. فکر می‌کنم همین چند خط در خصوص توضیح مختصری بر داستان کافی باشد. سپس با مقوله‌ای به نام روایت رو به رو می‌شویم که اثر جدید گان فایر گیمز در پرداخت آن، هیچ حرفی برای گفتن ندارد. در حقیقت Remnant: From the Ashes مانور خاصی بر روی داستان نمی‌دهد و شاید این موضوع از انگیزه‌ی شما برای ادامه دادن بازی به صورت مداوم بکاهد.

Remnant: From the Ashes

ممکن است در گوشه‌های مختلفی از نقشه و محیط‌های تهی ولی زیبای بازی، دست نوشته‌های مختصری پیدا کنید و از اتفاقاتی که در آن‌جا رخ داده خبر دار شوید. مابقی بار روایت داستان بر دوش شخصیت‌های مکمل قرار گرفته. در انتها هم یک پایان کاملاً معمولی را تماشا می‌کنیم. همین. قصه و بخش داستانی وظیفه‌ی خود را به صورت کامل انجام نداده اند و چنین موضوعی کاملاً مشخص است. اما بهتر است از بخش داستانی بگذریم و سری به گیم پلی Remnant: From the  Ashes  بزنیم. بدون شک می‌توان گیم پلی این اثر را مهم‌ترین دلیل ساخت آن دانست. ساعات اولیه‌ی عنوان بسیار بسیار لذت بخش و فوق العاده به نظر می‌رسد. مکانیک‌های تمیز و با کیفیت، آپگرید‌های مختلف و اسلحه‌های متعدد، راه‌های مخفی و … موارد بسیار دیگر. همه‌ی این موارد قربانی یک مسئله می‌شوند و آن چیزی نیست جز روند تکراری و خسته کننده.

هدف شما در Remnant: From the Ashes چست؟ در محیط‌های مختلف (که به صورت تصادفی تشکیل می‌شوند) پیشروی کنید. راه بروید، دشمنان را به قتل برسانید و سپس دوباره راه بروید. به اشتباه سبک بازی را این گونه نخوانید. کم کاری توسعه دهنده برای خروج بازی از این روند تهی، کاملاً مشخص است. ما در دنیای بازی‌های فرام سافتور چه چیزی دیدیم؟ لوکیشن‌های عظیم و دوست داشتنی که به صورت بسیار منظم به یکدیگر متصل شده بودند و برای پیشروی در هر کدام ملزم به انجام کارهای مختلفی بودیم. دنیایی مملو از داستان‌های مختلف و npc هایی که بازی را برای مخاطب روایت می‌کردند، باس فایت هایی که هرکدام به گونه‌ای خاص و منحصر به فرد طراحی شده بودند. سختی بالانس شده‌ای که به صورت مستقیم با مهارت شما در جاخالی دادن و ضربه زدن و یادگیری استراتژی‌های منحصر به فرد، در ارتباط بود. آیا Remnant: From the Ashes نیز بدین گونه عمل کرده؟ متاسفانه پاسخ منفیست.

Remnant: From the Ashes

صحبت از درجه‌ی سختی شد، در سکانس‌های اولیه‌ی بازی، احساس می‌کنید که این سختی به صورت کاملاً بالانس در مراحل جای گذاری شده. به عبارتی دیگر، فکر می‌کنید گان فایر گیمز در ایجاد چالش‌های یک بازی سولز لایک بسیار دقیق عمل کرده. نه کمتر و نه بیشتر… اما با پیشرویِ تک نفره در خط داستانی متوجه می‌شوید که  بازی برای تجربه‌ی چند نفره توسعه یافته و تک نفره بازی کردن آن به صورت کاملاً غیر منطقی‌ای سخت است. ممکن است در یک سکانس دشمنان متعددی از در و دیوار بر روی سرتان بریزند. حال هرچقدر که می‌توانید از مهارتتان برای جا خالی دادن و هدف گیری مناسب استفاده کنید، فرقی نخواهد کرد. با کوچک‌ترین اشتباهی مجازات خواهید شد. مجازاتی سنگین به نام مرگ!

Remnant: From the Ashes

از این رو بهتر است که به تجربه‌ی چند نفره‌ی Remnant: From the Ashes بپردازید زیرا که این چالش‌ها با دوستان، مقداری بالانس می‌شوند و جلوه‌ی هیجان انگیزتری به خود می‌گیرند. از ابتدای معرفی نیز توسعه دهندگان بر روی قابلیت کو آپ مانور بسیاری دادند. تا به اینجای کار همواره در خصوص بدی‌ها و نقاط ضعف بازی صحبت کردیم و به نوعی این اثر را یک عنوان ناقص و پراشکال جلوه دادیم. انصاف نیست که تلاش و زحمات استدیوی دوست داشتنی گان فایر گیمز را نادیده بگیریم. اول از همه، بدون شک می‌توان نقطه‌ی قوت بازی را سیستم شوتیگ و در کل مبارزات آن تلقی کرد. تعامل بازی کننده با محیط بسیار خوب و نرم طراحی شده و انمیشن‌های کرکترها در حد قابل قبولی هستند. به جرات می‌توانم بگویم از تیراندازی با اسلحه‌های مختلف در Remnant: From the Ashes خسته نخواهید شد. گان فایر گیمز با دقت هرچه تمام‌تر بر روی ضربه پذیری و القای حس این مسئله کار کرده. مکانیک جاخالی دادن، درست همانند تیراندازی، بسیار بهینه در بازی گنجانده شده است. اولین کار که در تقابل با دشمن جدید می‌کنید، یادگیری نحوه‌ی حملات اوست. پس از مشاهده، با مقوله‌ی زمان بندی‌ آشنایی بیشتری پیدا می‌کنید و به راحتی می‌توانید از ضربات حریفان خود را جاخالی دهید. این المان‌ها آن قدر جذاب و بی نقص کار شده اند که توصیف آن‌ها در یک مقاله نمی‌گنجد.

Remnant: From the Ashes

به صورت کلی سه کلاس مختلف برای بازی کنندگان طراحی شده. هر کلاس از ویژگی‌های متفاوتی بهره می‌برد. به هر حال با پیشروی قادر به تعویض اسلحه‌ها و نحوه‌ی مبارزات خود هستید. به عبارتی دیگر، نحوه‌ی بازی کردن شما ارتباط چندانی با کلاسی که انتخاب می‌کنید، نخواهد داشت.Ward 13 پایگاه کرکتر محسوب می‌شود. درست همانند فایر لینک شراین و ماژولا، تمام فروشنده و ارتقا دهنده‌های مختلف در این لوکیشن قرار می‌گیرند. فکر می‌کنم از اینجا به بعد برای مخاطبان مجموعه بازی‌های سولز بسیار آشنا به نظر برسد. شما تعدادی Dragon Heart به همراه خود دارید که همانند Estus Flask عمل می‌کنند. با استراحت کردن در هر چکپوینت، تمام درگن هارت‌ها پر می‌شوند. برای استفاده از درگن هارت ملزم به استفاده از استراتژی مخصوصی (با تناسب با شرایط) هستید زیرا که مصرف درگن هارت حدود ۲ ثانیه زمان می‌برد و این مدت کوتاه، برای مرگ و یا آسیب جدی کافیست.

و اما برسیم به مقوله‌ی شیرین باس فایت.  Remnant: From the Ashes همواره تلاش می‌کند که سکانس‌های باس فایت را جذاب نشان دهد اما امان از روند تکراری این موضوع. درست همانند طراحی مراحل، باس فایت‌ها در ابتدا متنوع و جالب به نظر می‌رسند تا اینکه متوجه می‌شوید که برای طراحی همه‌ی آن‌ها از سه و یا چهار عدد الگوی مشخص استفاده شده. معمولاً باید وارد یک لوکیشن شوید و از شخص و یا چیزی دفاع کنید، بدون هیچ استراتژی مخصوص شروع به شلیک کردن به دشمنان کنید و از طراحی متوسط باس فایت عذاب بکشید. موضوع اینجاست که باس فایت‌ها به صورت منحصر به فرد و خاص طراحی نشده. اکثرا خالی از پس زمینه‌ی داستانی هستند و به جز عده‌ای محدود، از ظاهر اعجاب انگیزی برخوردار نیستند. فکر می‌کنم هر سولز لایک موفقی باید بر رو مقوله‌ی باس فایت تمرکز کند.

Remnant: From the Ashes

Remnant: From the Ashes مملو از سناریوهای تو خالی و پوچ و تکراریست و این موضوع آسیب بسیار بزرگی به پیکره‌ی گیم پلی زده. در ابتدا وارد لوکیشن جدید می‌شوید. شروع به گشت و گذار در محیط می‌کنید، معمولاً یک راه اصلیست و مابقی فرعی محسوب می‌شوند. با به سرانجام رساندن مسیرهای فرعی، موفق به کسب جوایز مختلف می‌شوید و مسیر اصلی نیز به پیشروی در داستان کمک می‌کند. در اینجا نکته‌ی حائز اهمیتی وجود دارد که اشاره به آن خالی از لطف نیست. تنوع اسلحه‌ها و کاربردهایشان واقعاً عالی کار شده. همین موضوع سبب می‌شود که به گوشه گوشه‌ی بازی سر بزنید و برای یافتن مواد اولیه‌ی مورد نیاز و اسلحه‌های متفاوت تلاش نمایید. همان طور که ذکر کردم، شلیک کردن و سکانس‌های اکشن بازی واقعاً بی نظیر هستند. مهم نیست که با یک تفنگ دستی شلیک می‌کنید و یا یک رایفل غول پیکر در دستان شماست و یا با لیزر به ذوب کردن دشمنان می‌پردازید. این سیستم مبارزه‌ی فوق العاده سبب شده تا برای یافت تنوع بیشتر، نقشه‌های بی روح بازی را به صورت کورکورانه‌ای بگردید.

Remnant: From the Ashes

شخصی سازی در Remnant: From the Ashes به شکل خوبی پیاده سازی شده. از تجهیزات مختلف مانند زره و … بگیرید تا انواع انگشتر‌ها و غیره، در نحوه‌ی بازی کردن شما تاثیر بسیاری دارند. یکی از نکات واقعاً مثبت و قابل توجه اثر جدید گان فایر گیمز، نحوه‌ی آپگرید کردن قدرت‌هایتان است. با پیشروی در خط داستانی و انجام ماموریت‌های گوناگون، قابلیت‌های جدیدی برای آپگرید کردن آزاد می‌شوند. از طرفی دیگر، هر اسلحه قادر به حمل یک ماد می‌باشد. این مادها از تنوع نسبتاً قابل قبولی برخوردار هستند و کارایی‌های بسیاری دارند. بازی شما را دعوت به شخصی سازی بهتر برای پیشروی می‌کند. از آن طرف هم گزینه‌های بسیار خوبی را در رو به روی شما قرار می‌دهد. به نظرم دو کفه‌ی ترازو برابر به نظر می‌رسند.

و اما مهم‌ترین نکته در خصوص Remnant: From the Ashes ، تمرکز سازنده برای افزایش ارزش تکرار است. اما این امر چگونه تحقق می‌یابد؟ بازی به صورت تصادفی محیط‌ها را در پیش روی شما قرار خواهد داد. بدین ترتیب قصد دارد تا ارزش تکرار را افزایش دهد. به عبارتی دیگر، در بار دومی که مشغول به تجربه این عنوان می‌شوید با محیط‌ها و اسلحه‌هایی جدید رو به رو خواهید شد. جاه طلبی گان فایر گیمز برای محقق کردن این امر ستودنیست. اما به نظر می‌رسد که توسعه دهندگان آن قدر مشغول حاشیه شده اند که برخی از مسائل اصلی را به طور کلی فراموش کرده اند. همان‌طور که در ابتدای متن اشاره کردم، بازی بر اساس چند نفره تجربه کردن توسعه یافته. تحمل برخی از کمبودها با دوستان و تلاش برای بقا در سکانس‌های مختلف جذاب‌تر است و می‌تواند بیش از تکی بازی کردن شما را راضی نگاه دارد.

سخن پایانی

Remnant: From the Ashes

گان فایر گیمز تلاش خودش را کرد. هرچند که این تلاش اصلا کافی نبود و فکر می‌کردم Remnant: From the Ashes بهتر از این حرف‌ها باشد. به هر حال سیستم تیراندازی بسیار جذاب و لذت بخش بازی، قابلیت چند نفره تجربه کردن و سیستم تشکیل تصادفی، موارد مخفی و تجهیزات متعدد و … می‌تواند دلایل خوبی برا تجربه‌ی این اثر باشد. از صمیم قلب امیدواریم که این سبک و سیاق  تبدیل به ایده‌ای برای نسخه‌ی چهارم دارک سایدرز نشود.

جمع بندی
Remnant: From the Ashes نتوانست آن‌طور که انتظار داشتم، عمل کند. ایرادهای فراوانی به پیکره‌ی گیم پلی عنوان مذکور وارد است که نادید گرفتن آن‌ها کاری مشقت آمیز به شمار می‌آید. به هر حال چند نفره‌ بازی کردن Remnant: From the Ashes خالی از لطف نیست و با لحظات بسیار خوشی همراه می‌شود. همچنین سیستم تیراندازی بی نقص و برخی از محیط‌های چشم نواز و ... دست به دست هم می‌دهند تا این عنوان را به طرفداران مجموعه‌ی سولز پیشنهاد دهیم
نقاط قوت
  • گان پلی فوق العاده لذت بخش و دوست داشتنی
  • برخی از محیط‌ها واقعاً طراحی زیبایی دارند
  • اسلحه‌های متفاوت
  • آپگرید‌های مختلف و شخصی سازی قابل قبول
نقاط ضعف
  • شاید بتوان بزرگ‌ترین نقطه‌ی ضعف بازی را بی روح بودن آن دانست.
  • باس فایت‌های خسته کننده
  • روند تکراری و پوچ
  • بالانس نبودن درجه‌ی سختی مخصوصا هنگام تک نفره بازی کردن
  • روایت ضعیف
  • پایان بندی متوسط
6.7
نسبتا خوب

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>