دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
97
PS4
(Metacritic)
97
XONE
(Metacritic)
خانه » شاهکار غرب وحشی | نقد و بررسی بازی Red Dead Redemption 2

شاهکار غرب وحشی | نقد و بررسی بازی Red Dead Redemption 2

بازی Red Dead Redemption 2

ژانر: اکشن-ماجرایی

سازنده: راک استار گیمز

ناشر: راک استار گیمز

پلتفرم: پلی استیشن ۴ – ایکس باکس وان


هیچ فرقی نمی‌کند که در جهان بازی Red Dead Redemption 2 مشغول چه کاری هستید. دست پخت جدید راک استار در اغلب لحظاتش بسیار درگیر کننده است. شاید در ابتدا داستان کمی آهسته (و نه البته خسته کننده) روایت شود، اما کم کم ماجراجویی آرتور مورگان پایش را به سناریویی فراموش نشدنی باز می‌کند. داستانی که هیچ وقت نمی‌دانم چرا کمبود آن را در قسمت قبلی احساس نکردم. راک استار مهره‌هایش را استادانه و البته کمی زیرکانه انتخاب کرده است. پیش درآمدی که نه‌ تنها از لحاظ محتوای گیم‌پلی بیش از اندازه غنی است، بلکه با اختلاف بهترین بازی جهان باز تولید شده در نسل حاضر تلقی می‌شود. بازی Red Dead 2 بدون ذره‌ای تردید تجربه‌ای است که ساعت‌ها از عمرتان را سخاوتمندانه صرفش می‌کنید. در ادامه همراه نوین اسپات باشید تا این بازی را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

اختصاصی نوین اسپات

داستان بازی Red Dead Redemption 2

بازی با ضرب آهنگ بسیار کندی آغاز می‌شود. جایی که گروه داچ با فرار از دل یک مصیبت سر به کوهستان یخ‌زده‌ای پوشیده از گرگ‌های سفیددندان می‌گزارند. بازی در دقایق و حتی ساعت‌های ابتدایی‌اش روایت آهسته‌ای را تجربه می‌کند. باید گفت که تصمیم راک استار ریسک درستی نبوده و روایت کند داستان در دقایق ابتدایی Red Dead Redemption 2 اتفاقی غیرضروری به نظر می‌رسد. جایی که جهان بازی پر شده از محیط‌های برفی و تهدیداتی که بر روی قله‌ها زوزه می‌کنند و از شکم‌های گرسنه‌شان خبر می‌دهند. جهان بازی و اتمسفر خفقان‌اور زندگی در یک کوهستان برفی برای مدتی کوتاه، مجموعا تجربه جالبی است اما دقایقی که صرف اتمام ماموریت‌های آن می‌شود ارزشش را ندارد.

در لحظات ابتدایی Red Dead Redemption 2 بازیکنان می‌بایست دائما از یک نقطه به نقطه دیگری جا به جا شوند و نکته این است که علی‌رغم حدفاصل زیاد میان محیط‌ها اسب‌تان هم از حد معمول آهسته‌تر حرکت می‌کند. در عین حال افتتاحیه عضو بسیار کوچکی از داستان بسیار بزرگ و فراموش نشدنی بازی Red Dead Redemption 2 است. تجربه این افتتاحیه پای شما را به دنیایی باز می‌کند که به معنی واقعی کلمه محتوایش انتها ندارد.

اختصاصی نوین اسپات

بازی از لحاظ فرم روایت داستان مشابه دستاوردهای قدیمی راک استار است. با این تفاوت که حالا جزئیات به حد سرسام‌آوری رسیده و عملا Red Dead 2 را به یکی از واقع‌گرایانه‌ترین بازی‌های نسل بدل کرده است. جزئیاتی که اگر نادیده گرفته شوند تاثیرات قابل لمسی بر روی گیم‌پلی می‌گذارند. بسیاری از این جزئیات داستانی که شخصیت‌های بازی را پرورش می‌دهند به آهستگی خودشان را نشان خواهند داد. جوری که احساس می‌شود شخصیت‌های بازی دائما درحال رشد هستند و هیچ شباهتی به یک NPC ساده ندارند. حالا که حرف NPCها شد بد نیست بدانید که در بازی Red Dead Redemption 2 تمامی آدم‌ها به اسمشان شناخته می‌شوند.

به عنوان یک توضیح ساده‌تر باید بگویم که تمامی NPCها تاثیری هرچند کوچک بر روی جهان بازی خواهد گذاشت و نتیجه مردن یا نمردنشان جریان یک سری اتفاقات را تغییر می‌دهد. درحال عبور از منطقه‌ای جنگلی بودم که ظاهر یک کالسکه توجه من را به خودش جلب کرد. تصمیم گرفتم که با کمی شیطنت و با کشتن صاحب این کالسکه مالک آن شوم. با انجام این کار درحال عبور از مناطق شهری بازی بودم که متوجه شدم NPCها دائما دارند من را با یک شخص دیگری اشتباه می‌گیرند و جملاتی را زیر لب زمزمه می‌کنند. جملاتی که نشان می‌داد ساکنین این شهر مالک اصلی کالسکه را می‌شناختند و چون من مالک اصلی آن نبودم، از دیدن من تعجب می‌کردند. این یعنی NPCها در جهانی زندگی می‌کنند که ایجاد تغییر در هریک از رویدادهای آن عواقبی را در پی دارد.

اختصاصی نوین اسپات

داستان بازی کمی به آهستگی روایت می‌شود. البته این موضوع با در نظر گرفتن محتوای فوق العاده سرسام‌آور گیم‌پلی که حدس می‌زنیم بیش از ۱۰۰ ساعت محتوا داشته باشد کاملا قابل چشم‌پوشی است و منطقی به نظر می‌رسد. به علاوه بازی حدودا ۶۵ ساعت محتوای (فقط) داستانی ارائه می‌کند و این یعنی اگر بدون ثانیه‌ای استراحت داستان بازی را پیش ببرید، دست کم باید شصت و پنج ساعت زمان هزینه کنید. یک داستان شصت و پنج ساعته که باید در عین حال سرگرم کننده و جذاب هم باشد.

حجم و میزان محتوای خط داستانی بازی تقریبا سه برابر بسیاری از بازی‌های سندباکس (و حتی نقش آفرینی) نسل حاضر است. با وجود یک خط داستانی بسیار طولانی باید در نظر داشته باشید که بازی Red Dead Redemption 2 یک تجربه خطی است و اگر چه المان‌های نقش آفرینی هم در گیم‌پلی دیده می‌شوند، اما مجموعا بازی به سه پایان‌بندی واحد منجر خواهد شد. در نتیجه به هیچ وجه نمی‌توان منکر این شد که بازی Red Dead 2 از لحاظ محتوای داستانی بسیار بزرگ است. اما آیا به همان اندازه داستانی درگیرکننده و غنی برای روایت کردن دارد؟

اختصاصی نوین اسپات

بله! و حتی کمی استادانه‌تر از هر روایتی که به بازی‌های جهان باز منتهی می‌شود. راک استار نه‌تنها موفق به روایت یک داستان فوق العاده طولانی شده است، بلکه این روایت را با لباسی از جذابیت و جنون غرب وحشی پوشانده تا در نهایت بازی Red Dead 2 به یکی از بهترین تجربه‌های داستانی نسل بدل گردد. داستانی که به لطف شخصیت‌های اصلی و فرعی‌اش مغزتان را ذوب می‌کند. حتی NPCها هم در جهان بازی Red Dead Redemption 2 محتویات داستانی چشم گیری برای ارائه کردن دارند.

گیم پلی بازی Red Dead 2

برایم پیش آمد که بر سر راه توسط شخصی مورد حمله قرار گرفتم و از آن جایی که چندان فرصتی برای فکر کردن به عواقب کارم نداشتم، آن را به ضیافت یک گلوله دعوت کردم. مدتی بعد تصمیم گرفتم که محیط‌های اطراف او را بگردم تا شاید چیز باارزشی نصیبم شود. به طور اتفاقی با نقاشی کودکانه‌ای رو به رو شدم. طرحی که پدر و فرزندی را درحال ماهی‌گیری نشان می‌داد. غافل از آن که حالا ما قاتل پدر کودکی بوده‌ایم که معصومیت او در نقاشی‌اش موج می‌زد. بعد از آن واقعا نمی‌دانستم که حالا باید از کاری که کرده‌ام پشیمان باشم یا راهم را به سمت ماموریتی که روی نقشه چشمک می‌زند کج کنم؟

ماموریت‌های اصلی بازی Red Dead Redemption 2 که در واقع خطوط داستانی در آن جریان دارند، کلکسیونی از بهترین دستاوردهای کارگردانی و طراحی مراحل‌اند. به طور کلی لفظ مراحل فرعی در این بازی چندان معنی درستی نمی‌دهد. خصوصا زمانی که از لحاظ بار داستانی و محتوای گیم‌پلی تفاوت چشم‌گیری میان آن‌ها وجود ندارد. در کنار مراحل اصلی و فرعی بازی Red Dead Redemption 2، یک سری ماموریت‌های تصادفی هم به طور دائم در نقشه قرار می‌گیرند که بسته به رفتار بازیکنان سطح شرافت و محبوبیت شخصیت اصلی را مشخص می‌کنند. اگر چه پیشنهاد می‌کنیم که در خصوص تصمیماتتان چندان هم با NPCها مهربان نباشید؛ چرا که بعد از مدتی تصور می‌کنند شما شخصیت ترسویی دارید. در واقع مهربان بودن با NPCها همیشه نتیجه مطلوبی ندارد، همان‌طور که برخورد ظالمانه با آن‌ها همیشه به نتایج بدی منجر نمی‌شود.

اختصاصی نوین اسپات

سیستم گیم‌پلی فارغ از ماموریت‌های داستانی، دریایی از رویدادها و موقعیت‌های مختلف است. بازی Red Dead Redemption 2 توضیح دقیق و کاملی از حضور در جهان غرب وحشی است. جهانی که شامل فعالیت‌های بیشماری بوده و در کنار، تک تک این مراحل داستان و شرایطی برای توصیف کردن نیز دارند. شکار یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که در طول تجربه Red Dead Redemption 2 باید به آن توجه شود. برای ساختن لباس‌ها، طراحی ظاهری آرتور مورگان و همچنین برای پر کردن شکم‌تان باید به طور دائم در محیط‌های بازی برای حیوانات آن کمین کنید.

آرتور مورگان بسته به نوع انتخاب‌های شما در خوابیدن و خوردن، ظاهرش تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ چاق می‌شود، لاغر می‌شود و مجموعا تمامی ویژگی‌های ظاهری‌اش تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در جریان همین موضوع رفتار او در گیم‌پلی هم تعریف می‌شود و به طور کلی، تقریبا تمام فعالیت‌هایی که در طول روز انجام می‌دهید تاثیری هرچند جزئی بر روی گیم‌پلی بازی می‌گذارد. سیستم شوتینگ بازی Red Dead Redemption 2 تقریبا خالی از چالش است. شاید ادعای اشتباهی نباشد که بگوییم نشانه گیری با اکثر اسلحه‌های بازی کار ساده‌ای خواهد بود. با این حال بسته به موقعیتی که آرتور در آن قرار می‌گیرد، بازی در تولید آدرنالین چیزی کم نمی‌گذارد. در کنار واقع‌گرایانه بودن سیستم تیر اندازی، قابلیت Dead Eye هم به جذابیت نبردها افزوده است. این قابلیت که معمولا خودش را در قالب دوئل‌ها و در جریان برخی صحنه‌های شلوغ به نمایش می‌کشد، کاملا لباس جذابیت را بر تن گان‌پلی می‌کند.

اختصاصی نوین اسپات

بازی از لحاظ محیطی تنوع فوق العاده چشم‌گیری دارد. از دهکده‌ها، مناطق بیابانی و شهرهای صنعتی و بزرگی که به راحتی می‌توانید در آن گم شوید گرفته تا دشت‌هایی که در یک قاب انتهایش دیده نمی‌شود، همه و همه تنها گوشه‌ای از محتوایی است که می‌توانید در نقشه بازی به دنبال آن بگردید. کاوش در اکثر محیط‌ها برای بازیکنان سناریوی جدیدی را رقم می‌زند. برای مثال رفتار مردم شهرهای صنعتی بسیار متفاوت‌تر از آدم‌هایی است که در گوشه‌ای از یک دهکده با پول قمار و کشاورزی به حیاتشان ادامه می‌دهند. جهانی که راک‌استار در بازی Red Dead Redemption 2 به تصویر می‌کشد با اختلاف بسیار زیاد، واقع‌گرایانه‌ترین موقعیتی است که در دنیای بازی‌های ویدئویی می‌توان یافت.

محیط‌های بازی پر شده از فعالیت‌هایی که باعث می‌شود Red Dead 2 یکی از غنی‌ترین عناوین جهان آزاد چند سال اخیر بدانیم. مینی‌گیم‌هایی در بازی وجود دارند که خودشان به تنهایی می‌توانند ساعت از وقت شما را بگیرند. علاوه‌بر آن سیستم شرافت یکی از مهم‌ترین اجزای گیم‌پلی بازی محسوب می‌شود که مکانیزم‌های زیادی بر روی آن سوار شده است. افزایش میزان شرافت در میان مردم شاید در یک نگاه خوب به نظر برسد، اما از طرفی باعث می‌شود که شخصیت آرتور مورگان در چشم بسیاری از گروه‌ها یک بزدل جلوه کند. چالشی که بازیکنان باید با آن رو به رو شوند و بپذیرند که در غرب وحشی زندگی شرافتمندانه فقط و فقط متعلق به شخصی مثل جان مارستون است. از طرف دیگر نمی‌توان به سادگی جان NPCها را گرفت؛ چرا که جایزه‌بگیرها در گوشه و کناره‌های این نقشه کمین کرده‌اند تا در دقایقی که اصلا انتظارش را ندارید دخل‌تان را بیاورند. حتی اگر دست جایزه‌بگیرها به شما نرسد، کلانترها به سادگی هویت شما را آنالیز خواهند کرد. سیستم شرافت بازی به شدت شما را به چالش می‌کشد و موضوعاتی که به آن اشاره شد، تازه گوشه‌ای از تاثیراتی است که این سیستم برای دنیای بازی در پی خواهد داشت.

بازی Red Dead Redemption 2 انقلابی در میان آثار جهان آزاد است. و این تحول نه‌تنها شامل جهان بازی شده است، بلکه از حیث جلوه‌های بصری نیز با یک بازی فوق العاده تماشایی رو به رو هستیم. جزئیات گرافیکی Red Dead 2 را فقط می‌توان از راک استار انتظار داشت. تنوع محیطی موضوعی بود که پیش‌تر به آن پرداخته شد، اما بد نیست بدانید که از لحاظ بصری، این تنوع محیطی در چهارچوبی از غرب وحشی که محدودیت‌های زیادی دارد در یک کلام خیره کننده است. محیط‌هایی که سیستم آب و هوای پویای بازی تاثیر مستقیمی بر روی رفتار آن می‌گذارد و به طور کلی در بازی با مناظری رو به رو هستید که به معنی واقعی کلمه نظیر ندارند.

اختصاصی نوین اسپات

مکانیزم‌های گیم‌پلی در Red Dead Redemption 2 چندان تازه به نظر نمی‌رسند. راک استار به جای خالق مکانیک‌های جدید و تزریق نوآوری به بازی‌اش، صرفا داشته‌های قدیمی‌اش را به حد کمال رسانده است. تا جایی که بازی Red Dead 2 نه‌تنها بهترین دستاورد راک استار از لحاظ فنی و وسعت محتوا تلقی می‌شود، بلکه همزمان یکی از بهترین تجربه‌های سندباکس نسل هشتم است. جایی که پیوند جلوه‌های بصری با پس‌زمینه‌ای از یک موسیقی دیوانه‌وار شما را تا مرز جنون می‌کشاند. راک استار خوب می‌داند که چطور یک جهان بزرگ را با جزئیات زیادی غرق کند. همین اتفاق هم برای بازی Red Dead Redemption 2 افتاده است. این بازی پکیج کاملی از بهترین دستاوردهای راک استار است. این شاید تنها جمله‌ای باشد که شایستگی Red Dead Redemption 2 را برای تبدیل شدن به یکی از برترین بازی‌های نسل توضیح می‌دهد.

جمع بندی
قدرت‌نمایی راک استار؛Red Dead 2 پس از سال‌ها انتظار سرانجام منتشر شد. اگر چه به لطف بازی GTA V حضور راک استار در این نسل یا دست کم در جداول فروش هفتگی هرگز کمرنگ نشد، اما بازی Red Dead Redemption 2 آمده تا به رقبای سرسخت صنعت ویدئو گیم ثابت کند که جادوی واقعی سرگرمی چه ظاهری دارد. آخرین دست آورد راک استار اگر چه چیزی به داشته‌های قبلی آن‌ها اضافه نمی‌کند، اما شیمی بازی‌های جهان باز را به حداکثر کارایی‌اش می‌رساند؛ دست کم تا پایان نسل هشتم. اکنون باید از خودتان بپرسید که تا چه اندازه طرفدار بازی‌های راک استار هستید. پاسخ این سوال‌تان هرچه باید اهمیتی ندارد. چیزی که اهمیت دارد آن ۶۰ دلاری است که دیر یا زود باید خرج بازی Red Dead Redemption 2 کنید.
نقاط قوت
 • روایت داستانی غنی در جهانی که جزئیات چشم‌گیری را تعریف می‌کند، پکیجی از ده‌ها ساعت سرگرمی را فراهم کرده است. تجربه‌ای که با اختلافی بسیار زیاد، بهترین دستاورد راک استار تاکنون است.
نقاط ضعف
 • سیستم شوتینگ بازی تقریبا خالی از چالش است و در عین حال، داستان نیز در دقایق ابتدایی بدون هیچ‌گونه ضرورتی آهسته روایت می‌شود.
9.5
شگفت انگیز

رای بدهید!

3 1

۲ دیدگاه ها

 1. هک شدش برای ۵٫۰۵ نمیاد؟

  0
  پاسخ
  • سلام
   نه این بازی فریمور ۶ رو میخواد

   0
   پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.