سونی چند بازی انحصاری معرفی نشده در چنته دارد؟

رئیس اصلی SIE Worldwide Studios یعنی آقای شوهی یوشیدا (Shuhei Yoshida) مردی است که بیش‌ترین تاثیر و دخالت را در عناوین و بازی‌های انحصاری فرست پارتی و همچنین معاملات و همکاری‌های سکند پارتی برای کنسول نسل هشتمی سونی یعنی پلی استیشن ۴ بر عهده دارد. وی اخیراً اعلام کرده است که ترس بسیاری از مردم پس از همایش سالانه E3 و نبود آنچنان بازی‌های انحصاری جدید و تازه برای پلی استیشن، کاملاً بی‌دلیل به نظر می‌رسد، زیرا شایعاتی که برای کمپانی سونی در رابطه با نداشتن عناوین جدید در کنار نمایش‌های مراسم و خالی بودن پرچم پلی استیشن، کاملاً بی‌ربط و بی‌معنی می‌باشند. این کمپانی ژاپنی بدون شک در حال کار کردن بر روی بازی انحصاری جدید و قدرتمندی می‌باشد که هنوز معرفی نشده‌اند. پس با نوین اسپات همراه باشید تا در کنار همدیگر سعی کنیم و با تمرکز و در نظر گرفتن موارد موجود و طرح کردن تئوری‌های توطئه، کشف کنیم که این بازی انحصاری مرموزی که یوشیدا از آن صحبت می‌کند، چه چیزی می‌تواند باشد. اولین کاری که در این بررسی انجام خواهیم داد، حذف و در نظر نگرفتن بازی‌های انحصاری خاص مربوط به دستگاه PlayStation VR می‌باشد؛ سونی دستگاه مذکور را به عنوان یک پلتفرم جداگانه در نظر گرفته است که بازی‌های بخصوص خود را دارا می‌باشد و حساب آن از پلی استیشن ۴ جدا است؛ همچنین می‌توان با اطمینان گفت که در همایشی مانند E3 که مردم در آن، در انتظار معرفی و نمایش بازی‌های بزرگ و مهم برای پلتفرم‌های اصلی هستند و یک وسیله‌ای مانند PlayStation VR شاید آنطور که باید و شاید نقشی اساسی در جریانات همایش ندارد، نمی‌تواند مقصد این بازی انحصاری مخفی و پنهان نیز باشد. پس در نتیجه بیایید کاملاً تمرکز خود را بر روی بازی‌هایی که بر روی پلتفرم پلی استیشن ۴ عرضه می‌شوند، قرار دهیم و تحقیقات خود در رابطه با آن بازی انحصاری پنهان را به همین پلتفرم محدود کنیم. نکته خوبی که درباره کمپانی سونی وجود دارد، این است که ساختار استودیوهای فرست پارتی این کمپانی به خوبی مشخص و شفاف بوده و می‌توان به خوبی مشاهده کرد که هر استودیوی رسمی، دقیقاً در حال کار بر روی چه عنوانی است. با توجه به همین موضوع، می‌توان استودیوی‌هایی را که در حال حاضر مشغول ساخت بازی‌های بزرگی هستند را از قاعده خارج کرد تا نتیجه تحقیقات و ماهیت بازی انحصاری دقیق‌تر و قابل بحث‌تر شود. در اولین قدم، ما استودیوهایی نظیر Naughty Dog، Sucker Punch و Insomniac را داریم که همه آن‌ها در حال حاضر یک بازی انحصاری قدرتمند را در دست ساخت دارند که همه آن‌ها نیز در آینده‌ای نزدیک (سال/ماه) عرضه خواهند شد (عناوین مذکور شامل بازی‌های: Ghost of Tsushima، The Last of Us Part II و Spider-Man می‌شود). تمامی بازی‌های نام برده شده، در همایش E3 به نمایش گذاشته شدند و امکان ندارد بازی انحصاری پنهانی باشند که یوشیدا درباره آن‌ها صحبت می‌کرد.

بازی انحصاری

مورد بعدی درباره بازی انحصاری مرموز که به آن خواهیم پرداخت، استودیوی پر آوازه Santa Monica است. استودیویی که به تازگی دست به تولید یکی از موفق‌ترین بازی‌های سال جاری یعنی God of War زده اند. عنوان فوق العاده‌ای که چیزی حدود پنج سال تمام در مرحله تولید قرار داشت. بعید به نظر می‌رسد که عنوان بعدی سری God of War تا این اندازه طول بکشد و دلیل طولانی بود جریان ساخت نسخه قبلی، نیاز به بازبینی متعدد موتور بازی سازی استودیو بود که به صورت پی در پی باید تقویت می‌شد. حال که این موتور در بالاترین بازه قدرت خود قرار دارد، باید در نظر داشت که ساخت و پرداخت به یک بازی AAA مدرن، چیزی حدود سه تا چهار سال زمان نیاز دارد، و این موضوع، بازی بعدی Santa Monica را در زمانی حدود ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ قرار می‌دهد. این تاریخ یا ثابت خواهد بود و یا فراتر می‌رود که در این صورت کنسول نسل بعدی سونی یعنی پلی استیشن ۵ به طور قطع عرضه شده است و بسیار بعید به نظر می‌رسد که بازی انحصاری بعدی Santa Monica (که حتماً یک God of War جدید است) برای نسل جاری عرضه شود و به نسل نهم موکول می‌شود.

استودیوی بازی سازی Guerrilla Games بازی انحصاری بسیار موفق خود یعنی Horizon: Zero Dawn را در سال گذشته منتشر کرد و یک بسته الحاقی بزرگ نیز در هفت نوامبر منتشر شد. با در نظر گرفتن این موضوع که بخش بزرگی از تیم این استودیو در حال حاضر برای توسعه اولیه بازی بعدی در سری Horizon بسیج شده‌اند (که بسیار بدیهی به نظر می‌رسد) و با در نظر گرفتن مدت زمان نیاز برای ساخته شدن یک بازی انحصاری بزرگ که بالاتر به آن اشاره کردیم، می‌توانیم بر روی بازی انحصاری بعدی استودیوی بازی سازی Guerrilla Games برای سال ۲۰۲۰ و یا ۲۰۲۱ حساب کنیم. بازی Horizon: Zero Dawn نیز همانند بازی قبلی که به آن پرداختیم، مدت زمان زیادی را برای توسعه زمان برد که البته همانند مورد قبلی، بیشتر آن زمان صرف موتور بازی سازی شد و دیگر قرار نیز به آن صورت طول بکشد. سال ۲۰۲۱ نیز امکان دارد دیگر از حد پلی استیشن ۴ خارج شود و بازی بعدی استودیوی بازی سازی Guerrilla Games را (که احتمالاً یک Horizon جدید باشد) را برای نسل بعدی شیپ کند. با این حال، این مورد بخصوص امکان دارد که علاوه بر اینکه بر روی پلی استیشن ۵ نیز عرضه می‌شود، خود را در نسل قبلی نیز مشاهده کند. به عنوان مثال می‌توان به بازی God of War 2 اشاره کرد که در ماه مارچ سال ۲۰۰۷ برای پلی استیشن ۲ منتشر شده بود و آن زمان کنسول پلی استیشن ۳ به بازار عرضه شده بود؛ یا حتی بازی The Last of Us که برای پلی استیشن ۳ منتشر و بر روی ۴ نیز عرضه شد. همچنان نمی‌توان با اطمینان درباره این موضوع صحبت کرد و امکان دارد که سونی این بازی انحصاری بزرگش را برای نسل بعدی حفظ کند.

استودیوی بازی سازی Quantic Dream از استودیوی‌های رسمی و فرست پارتی سونی به حساب نمی‌آید، با این حال این استودیو تا بدین جای کار با سونی به صورت انحصاری کار کرده است؛ پس بیایید درباره آن‌ها نیز بحث کنیم. این استودیو همین چند وقت اخیر دست به عرضه بازی Detroit: Become Human زده است و این بازی آخرین پروژه شان پس از پنج سال استراحت از عنوان قبلی که بازی Beyond: Two Souls بود، می‌باشد. استودیوی بازی سازی Quantic Dream موفق شد تا دو بازی انحصاری را در زمان پلی استیشن ۳ (که یکی از آن‌ها دقیقاً پیش از تمام شدن عمر این کنسول عرضه شد) بسازد؛ ولی با در نظر گرفتن طولانی شدن پروسه ساخت آخرین پروژه آن‌ها، بعید به نظر می‌رسد که بتوانند همین ترفند را برای پلی استیشن ۴ نیز پیاده کنند و بازی بعدی آن‌ها در همین نسل عرضه شود. اواسط سال ۲۰۲۱ نزدیک ترین تاریخی است که می‌توانیم برای بازی بعدی آن‌ها تخمین بزنیم که باز نیز بعید به نظر می‌رسد، زیرا بر روی پلی استیشن ۳ نیز این استودیو برای هر بازی حداقل چهار سال زمان نیاز داشت و بدین معنی است که بازی بعدی آن‌ها در اواسط ۲۰۲۲ منتشر می‌شود و تا آن زمان، ما وارد نسل بعدی شده‌ایم. پس بسیار بعید است که بازی انحصاری مخفی سونی بتواند بازی بعدی استودیوی بازی سازی Quantic Dream باشد.

بازی انحصاری

استودیوی بازی سازی Polyphony Digital یکی از موارد مشکوک و بسیار پر رنگ در این مقاله می‌باشد که احتمال ساخته شدن این بازی انحصاری مرموز توسط این استودیو ژاپنی بسیار بالا می‌باشد. این استودیوی فرست پارتی، سال گذشته دست به ساخت عنوان Gran Turismo Sport زد و چهار سال قبل از آن شاهد بازی پیشینشان یعنی بازی Gran Turismo 6 بودیم، با این حال از آن زمان تا به حال شاهد پشتیبانی بسیار خوب استودیو از بازی‌شان هستیم که نشان از اهمیت بالای آن‌ها برای محصولاتشان دارد. اینطور که به نظر می‌رسد، این استودیو یک تیم کامل را موظف کرده تا به ارتقا و محتویات بازی سابق پرداخته و یک تیم نیز مشغول کار بر روی عنوان جدید استودیوی بازی سازی Polyphony Digital هستند. اگر چرخه ساخت بازی‌ها را باری دیگر در نظر بگیریم، احتمال عرضه این بازی نیز به سال ۲۰۲۱ و نسل بعدی موکول می‌شود. اینگونه می‌شود فرض کرد که بازی همچنین در کنار پلی استیشن ۵، بر روی پلی استیشن ۴ نیز عرضه می‌شود که این احتمال از بازی Gran Turismo 6 قوت گرفته که حتی با وجود عرضه پلی استیشن ۴، بر روی پلی استیشن ۳ منتشر شد و هیچ دلیلی ندارد که این اتفاق باری دیگر رخ ندهد. استودیوی بازی سازی Polyphony Digital عادت دارد که بازی‌های سری Gran Turismo را نسل به نسل بر روی پلی استیشن‌ها عرضه کند و ما نیز هیچ دلیلی نمی‌بینیم که این اتفاق برای پلی استیشن ۴ رخ ندهد.

در ادامه می‌رسیم به استودیوهای SIE Bend Studio و Media Molecule که به ترتیب در حال کار بر روی بازی‌های Days Gone و Dreams هستند. همچنین استودیوی SIE San Diego Studio را داریم که در حال حاضر مشغول کار بر روی MLB The Show است و این روند را نیز پیش خواهد گرفت. سپس SIE Manchester Studio و SIE London Studio را نیز داریم که اولی دست به ساخت و پرداخت به بازی‌های PlayStation VR زده و دومی نیز برای مخاطبان کوچک تر دست به ساخت Singstar و Buzz می‌زند و می‌توان به خوبی مطمئن بود که این بازی‌ها برای پلی استیشن ۴ عرضه خواهند شد. SIE Japan Studio نیز از مهره‌های درون صفحه است که البته بازی‌های اصلی خود را در طی سال‌های اخیر منتشر کرده و مدت زیادی طول خواهد کشید که دست به ساخت یک بازی بزرگ بزنند و بیشتر نقش همکاری و حمایت را برای استودیوهایی مانند From Software و GenDesign در سال‌های گذشته ایفا کرده‌اند.

تمام چیزهایی که بالاتر خواندید، تا حد زیادی استودیوهای فرست پارتی سونی را پوشش داده‌اند و همچنان بسیار گنگ است که منظور دقیق یوشیدا از بازی انحصاری جدیدی که همچنان معرفی نشده باقی مانده است چیست. بازی Gran Turismo که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، تنها مورد کاملاً مناسبی است که می‌تواند با این شرایط جور در بیاید. بازی‌های Singstar و Buzz نیز از شانس بالایی برخوردارند، ولی باز بعید به نظر می‌رسد که این بازی‌های منظور یوشیدا در همایش E3 بوده باشند. با این حال سونی تعدادی استودیوی همکار دیگر نیز در زیر پرچم خود دارد که هر کدام از آن‌ها نیز می‌توانند سازنده این بازی انحصاری پنهان باشند. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

بازی انحصاری

استودیوی بازی سازی Supermassive Games از آن دسته استودیوهایی است که اکثر بازی‌های ساخته شده توسط آن‌ها در طی چند سال اخیر انحصاراً متعلق به پلتفرم پلی استیشن بوده است. در طی مدت چند ماهه اخیر، تمرکز آن‌ها به طور اختصاصی بر روی ساخت بازی انحصاری بر روی پلتفرم PlayStation VR بوده و الحق نیز بازی‌های بسیار خوبی برای آن منتشر کرده‌اند. با این حال آن‌ها عنوانی را برای پلی استیشن ۴ منتشر کرده‌اند که متعلق به PlayLink بود، هر چند که همچنان بازی خاطره انگیز و بزرگی که برای پلی استیشن ۴ ساخته‌اند یعنی عنوان Until Dawn از اذهان فراموش نشده و امکان یک دنباله برای آن بازی نیز از احتمالات بالا است.

استودیوی بازی سازی From Software و سونی در گذشته، دو بار با همدیگر در یک بازی انحصاری همکاری داشته‌اند که هر دو بار را شاهد ساخته شدن دو بازی انحصاری افسانه‌ای برای کنسول‌های سونی بوده‌ایم (عناوین Demon’s Souls و Bloodborne). همکاری بعدی این دو بر روی یک عنوان PlayStation VR خواهد بود و بعید به نظر می‌رسد با وجود پروژه‌ای که این استودیو در حال حاضر بر روی آن کار می‌کند، بتوان از آن به عنوان عنوان مطرح شده توسط یوشیدا یاد کرد که قرار است بازی انحصاری مذکور ما باشد.

آقای فامیتو اودا (Fumito Ueda) مدیر استودیوی بازی سازی تازه تاسیس GenDesign می‌باشد  و می‌دانیم که در حال حاضر مشغول کار بر روی عنوانی جدید با کمک SIE Japan Studio می‌باشد. با در نظر گرفتن این صحبت‌ها، اودا شناخته شده که بازی‌های در دست تاسیسش همیشه روند ساخت و پرداخت بسیار طولانی و درازی را طی می‌کنند. بازی‌های Ico و The Last Guardian هر دو سال‌های سال در جریان ساخت قرار داشتند و حتی بازی Shadow of the Colossus نیز از این قاعده مستثنا نیست که برای یک بازی کنسول پلی استیشن ۲ بسیار عجیب به نظر می‌رسید. آیا امکان دارد که بازی بعدی یودا بر روی پلی استیشن ۴ ساخته شود و از مدت زمان ساخت آن نیز کاسته شود؟ شاید از نظر تکنیکی این قضیه قابل قبول باشد، ولی اینطور که از این کارگردان بزرگ مشاهده شده، حتی پلی استیشن ۵ نیز برای ایده‌های خلاقه‌اش کوچک و حقیر به نظر می‌رسد!

تمامی موارد بالا ما را به BluePoint وصل می‌کنند. این استودیوی موفق بازی سازی به تازگی دست به ریمیک تمام و کمال از یکی از شاهکارهای کلاسیک سونی یعنی Shadow of the Colossus برای پلی استیشن ۴ زده که به نوبه خود یک بازی تمام و کمال است و به شدت توسط منتقدین پسندیده شد. این استودیو در حال حاضر اعلام کرده که مشغول کار بر روی بازی بعدی خود است که البته کاملاً بیان نشده که این بازی برای پلتفرم سونی است، ولی با نگاهی جزئی به سابقه این استودیو، می‌توانیم از این بابت مطمئن باشیم. اگر این قضیه درست باشه، احتمال اینکه بازی بعدی BluePoint برای پلی استیشن ۴ منتشر شود بسیار زیاد است، زیرا یک بازی بازسازی چیزیست که این کنسول به آن نیاز دارد نه کنسول نسل بعدی که به بازی جدید احتیاج دارد. پس احتمال اینکه بازی این استودیو همان بازی انحصاری باشد که یوشیدا از آن سخن می‌گفت بسیار زیاد است.

بازی انحصاری

تا بدین جای کار نگاهی انداختیم به استودیوهای داخلی و خارجی که احتمال اینکه در حال توسعه یک بازی انحصاری معرفی نشده برای کنسول پلی استیشن ۴ می‌زنند بسیار زیاد به نظر میرسد. شاید واقعاً به آن صورت نیازی به وجود این بازی مجهول نباشد و اینطوری هم نیست که کنسول نسل هشتمی سونی تا بدین جای کار نیازی به این بازی دارد. در حال حاضر تمامی استودیوهای فرست پارتی سونی مشغول ساخت و پرداخت به یک بازی بزرگ هستند و کسی در این میان بی‌کار ننشسته است. استودیوهای سونی یا در حال کار بر روی یک بازی انحصاری برای پلی استیشن ۴ هستند که در حال حاضر از وجود آن باخبر هستیم، و یا برای کنسول نسل بعدی سونی برنامه چیده‌اند. با این وجود همچنان احتمال وجود یک Gran Turismo جدید و همچنین بازی بازسازی شده جدید استودیوی Bluepoint Studios از میان سایر موارد، مقداری پر رنگ‌تر به نظر می‌رسد و می‌توانیم انتظار معرفی آن‌ها را داشته باشیم. همانطور که پیش‌تر گفتیم، بازی‌های PlayLink و PlayStation VR از قاعده خارجند و بازی‌های کوچک‌ترین مانند نسخه جدید Singstar و Buzz از شانس پایینی برای قرار داشتن در این جایگاه برخوردارند. حتی با وجود نبود این بازی نیز، ما در حال حاضر و در آینده‌ای نزدیک، به اندازه کافی بازی و عنوان خارق العاده در اختیار داریم که پرونده کنسول پلی استیشن ۴ را تا زمان عرضه پلی استیشن ۵ ببندد. بازی‌هایی مانند: Days Gone، Dreams، Death Stranding، Ghost of Tsushima، Spider-Man و البته The Last of Us Part 2 قرار است تا ساعات فراوان و خوشی را برای ما طرفداران پلی استیشن رغم بزنند و اینگونه به نظر می‌رسد که سونی صفی از بهترین ساخته‌های چند سال اخیرش را برای پایان دادن به این نسل از بازی‌های ویدیویی در نظر گرفته است. پس اگر از طرفداران بازی‌های انحصاری پلی استیشن هستید، اینطور نیست که قرار است تا پیش از عرضه کنسول جدید، از کمبود بازی طلف شوید. در ضمن خبر خوب دیگر این است که تمامی استودیوهایی که در حال حاضر بر روی بازی‌های پلی استیشن ۴ کار نمی‌کنند، امکان دارد که در حال آماده سازی بازی‌ای بی‌نظیر برای کنسول نسل بعدی سونی باشند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot