دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
86
PC
(Metacritic)
72
PS4
(Metacritic)
85
XONE
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی PlayerUnknown’s Battlegrounds

نقد و بررسی PlayerUnknown’s Battlegrounds

 

  • ژانر : اکشن؛ چند نفره؛ جهان باز؛ شوتر؛ اول شخص؛ سوم شخص؛ FPS؛ هیجانی
  • سازنده : PUBG Corporation
  • ناشر :    PUBG Corporation
  • پلتفرم : PC , XBOX

 


اول بکش؛ بعداً وقت برای خوردن مرغ هست!


جذابترین ایده در عصر امروزه‌ی بازی های رایانه‌ای می دانید چیست؟ اینکه ۱۰۰ گیمر را درون یک هواپیما بنشانید و مجبورشان کنید با چتر نجات روی یک جزیره واقع در ناکجا آباد فرود بیایند و به دنبال تجهیزاتی مثل توپ و تفنگ بگردند تا قبل از اینکه دیگری آن‌ها را بکشد فرصت کشتن شان را بیابند. حال دقیقاً همان وقتی که احساس می کنید بهترین سلاح دنیا را در اختیار دارید خود را در مرکز میدان الکترومغناطیسی جزیره می‌یابید که برای‌تان جهنمی فراموش نشدنی به پا خواهد کرد.  بازی  (PUBG)PlayerUnknown’s Battlegrounds از این ایده استفاده کرده و خود را تبدیل به یکی از هیجان انگیزترین بازی‌های مالتی پلیر عصر حاضر نموده است. میزان متغیر های حاضر در گیم پلی بازی به قدری متفاوت است که هیچ دو رقابت همزمانی در بازی مشابه هم نیستند و این همان چیزیست که باعث می شود نتوانید از بازی دل بکنید. با اینکه ایده‌ی این بازی را قبلاً در برخی بازی‌های دیگر مشاهده کرده بودیم ولی با این وجود همچنان می‌توان از PUBG به عنوان نسخه ی بهبود یافته‌ی تمامی عناوینی یاد کرد که چنین ماهیتی را دنبال کرده‌اند.

 

مکانیزم گیم پلی در PUBG به گونه‌ایست که از همان لحظه‌ی فرود با چتر نجات باید با تدبیر در بهترین نقاط جزیره فرود بیایید و هر آن‌چه در سر راهتان قرار می گیرد را به نفع خودتان استفاده کنید و با پیشبرد در بازی سطح خود را افزایش دهید. حضور در این بازی به شما تجربه ی سریعتر و مهیج تری نسبت به Arma II و H1Z1 خواهد داد. مهم نیست که بصورت انفرادی بازی کنید یا به صورت دسته جمعی؛ چیزی که در هر دو نوع این تجارب در انتظارتان قرار می‌گیرد استرس و هیجان بسیار است. شما به هنگام خروج از هواپیما تنها چیزی که در اختیار دارید چتر نجات و لباس های‌تان است. بعد از فرود روی زمین از شما انتظار می‌رود که به دنبال اسلحه و مهمات بگردید. این وسایل در سطح دو مدل نقشه‌ی بازی پراکنده‌اند و شما با گشتن ساختمان‌ها و اماکن متروکه می‌توانید به انواع و اقسام وسایل دسترسی پیدا کنید. بله در بازی دو مدل نقشه در بازی وجود دارد. در هرکدام از این دو نقشه شما انتخاب می‌کنید که بعد از فرود آمدن در چه شرایطی قرار می گیرید. در حالت اول شما وسط یک جهنم فرود می‌آیید که همگان بعد از فرود آمدن به دنبال نزدیک ترین اسلحه‌ی ممکن برای کشتن تان می‌گردند و شما نیز باید سریعاً برای خود سرپناه و اسلحه‌ای دست و پا کنید. در حالت دوم در جایی دور از هیاهو فرود می‌آیید و مسیر کم استرس‌تری را برای پیشبرد بازی انتخاب می کنید. در هر کدام از این شرایط، شانس‌تان برای یافتن وسایل مورد نیاز جهت بقا یکسان است.

امر حیاتی برای زنده ماندن در این بازی این است که از قبل برای چنین لحظاتی نقشه بکشید تا روی زمین غافلگیر نشوید. در PUBG به قدری محیط پویا و دینامیک است که باید هر لحظه منتظر هرچیزی باشید. ممکن است دقایق بسیاری را صرف نقشه کشیدن روی حرکاتتان بر روی زمین کرده باشید ولی بعد از فرود آمدن ممکن است یک تک تیرانداز از راه دور شما را مورد هدف قرار دهد. وقتی در PUBG هستید باید بپذیرید که محیط تمام تلاش خود را برای نابودی شما می‌کند. در نتیجه، خشونت و استرس بخش جدایی ناپذیری از حضورتان روی زمین و درون بازی است. بعد از اینکه فرود موفقیت آمیزی روی زمین داشتید و توانستید از مهلکه بگریزید باید خود را آماده‌ی تجربه‌ی لحظاتی کنید که بازی از شما می‌خواهد. گیم پلی بازی به نحوی است که با پیشرفت در آن مدام دایره‌‌ای محاصره‌تان را تنگ تر می‌کند و شرایط به نحوی رقم می‌خورند که باید از پناهگاه خود بیرون بیایید و خشونت را در آغوش بگیرید. شرایط بازی به نحوی است که هیچ استراتژی و نقشه‌ای بیش از یکبار در یک منطقه از بازی نتیجه بخش نخواهد بود و فرصت کمی برای آماده نمودن خود جهت مواجه شدن با بدترین‌ها در اختیار دارید.

 

وقتی در PUBG حضور دارید هرگز نمی‌توانید حدس بزنید کدام منطقه در بازی به نفع‌تان خواهد بود و می‌توانید از آن برای مقابله با دیگران استفاده کنید. در یک مسابقه ممکن است ده نفر درون ساحل فرود بیایند و همانجا با هم به جنگ مشغول شوند و یا ممکن است در مناطق کوهستانی خود را لابه لای صخره‌ها مخفی کنند. صرف نظر از نوع نقشه‌ی بازی، قواعد و تاکتیک‌های بازی همواره ثابت‌اند و این شمائید که باید خود را با آن‌ها وفق دهید. موضع‌گیری، زیرنظر گرفتن دشمنان و دانستن اینکه در چه لحظه‌ای باید وارد نبرد شوید رمز پیروزی‌تان می‌باشند و تمام این تصمیمات را باید در کسر هایی از ثانیه بگیرید تا زنده بمانید، به خصوص که اگر به صورت تیمی به میدان نبرد وارد شوید، تمام این اتفاقات شدت بیشتری می‌یابند. شرایطی را در نظر بگیرید که دو گروه در یک نقشه‌ی شهری وارد نبرد با هم می‌شوند. شما اگر موضع خوبی داشته باشید می‌توانید بهترین حمله را پی ریزی نمایید ولی باید به یادداشته باشید که حمله کردنتان شما را در موقعیت خطرات احتمالی قرار می‌دهد و موقعیت تان برای دیگران هویدا می‌گردد.وقتی زخمی می‌شوید، هم تیمی‌های تان می‌توانند به کمک شما بیایند ولی تا زمانی که شمارشگر معکوس نجات شما پایان یابد، هم تیمی‌تان بی دفاع باقی می‌ماند و ممکن است هر دو نفر درون بازی جان تان را از دست دهید. PUBG مجموعه‌ای بهم پیوسته از لحظاتیست که باید ریسک را به جان بخرید و در شرایط غیرمنتظره برای نجات جان تان تقلا کنید.

هر چه به پایان نبرد نزدیک شوید و شرایط را برای برنده شدن خودتان مهیا می‌بینید، به میزان استرس و تنش بازی افزوده می‎شود. میزان پاداشی که بازی به گیمرهای خود می‌دهد نیز رابطه‌ی مستقیمی با میزان پیشرفت‌شان در فرایند زنده ماندن دارد. هر چه طولانی‌تر در بازی زنده بمانید، پاداش‌های بهتری دریافت می‌کنید؛ اما صرف نظر از نوع جوایزی که بازی به شما می‌دهد، لذتی که خودتان بعد از زنده ماندن به عنوان آخرین فرد حاضر در Map تجربه می‌کنید بسیار لذت بخش‌تر است. هر تجربه‌ای که در بازی به دست می‌آورید احساسی به شما می‌دهد که گویا برای بقا تمام تلاش تان را کرده اید و باید از هربار مردن‌تان درس بگیرید که بار دیگر اشتباه مشابه را مرتکب نشوید.

PUBG تا حد زیادی بر اساس واقعیت تسلیحات نظامی ساخته شده است. هر تفنگی که برمیدارید وزن یکسان و شرایط مشابه اسلحه‌ی قبلی را ندارد و ممکن است حتی کوچکترین نکته همچون میزان تیرهای حاضر در خشاب تفنگ‌تان نیز به ضررتان عمل کند. اگر تک تیرانداز را برای حضور دربازی انتخاب کنید باید دقت داشته باشید که تعویض خشاب‌هایش ممکن است وقت‌گیر باشد یا اگر خونتان کم شود برای مداوای خود باید وقتی را صرف کنید و این باعث می‌شود قبل از هرعملی دربازی دو بار فکر کنید و عواقبش را در نظر بگیرید. باید تا می‌توانید آزمون و خطا کنید تا در این بازی زنده ماندن را یادبگیرید و هرچقدر بهتر درس های‌ان را یاد بگیرید شانس زنده ماندن تان در انتها بیشتر خواهد بود.

تا به این لحظه هیچ نوع آموزش خاصی در بازی برای مبتدیان وجود ندارد و ممکن است بعد از ساعت‌ها بازی کردن هنوز ندانید که با نگه داشتن کلید Ctrl و فشردن کلیک راست می توانید آیتم خاصی که فضا اشغال کرده است را دور بیندازید. در نتیجه باید قبل از شروع به بازی خود را برای یادگیری مسائل بسیار آماده کنید. هر چقدر که بازی کوشیده تجربه‌ای واقعی از جنگ را برایتان به ارمغان بیاورد، در عملکرد تکنیکی و سخت افزاری با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند. نسخه‌های در دسترس بازی بسیار بهبودیافته‌تر از نسخه های ابتدایی بازی‌اند ولی با این حال افت فریم در برخی اماکن بازی همچنان دربازی وجود دارد. نکته‌ی ضعف بازی این است که حتی کامپیوتر‌های قدرتمند موجود در بازار نیز در پردازش برخی فریم‌های بازی با مشکل مواجهند و نباید انتظار داشت که همواره بازی شما را در محیطی عاری از افت فریم و مشکلات گرافیکی قرار دهد. کرش‌های ناگهانی و قطع شدن اتصال‌تان به سرور بازی مشکل دیگری است که باید همواره انتظارش را داشته باشید و این مسئله می‌تواند در اوج نبرد‌های بازی تا حد زیادی عصبانی‌تان کند. باگ‌هایی نظیر گیر کردن درون آبجکت‌های بازی و و قفل کردن کارکتر از جمله مشکلات دیگر بازی است. این مشکلات جزئی توانایی آن را دارند که به طور کلی یک بازی را نابود سازند.

نکته ی مثبت PUBG این است که با وجود تمام این مشکلات همچنان دل کندن از آن سخت است. هر فازی از بازی شرایط و استرس‌های لذت بخش مربوط به خود را دارد که باعث می شود احساس سیری ناپذیری برای‌تان به ارمغان آورد. شرایطی که شما را وادار می‌کنند بخواهید آخرین فرد حاضر در نقشه باشید. صرف نظر از نوع نقشه‌ای که در آن قرار دارید، شرایط به نحوی است که هرچقدر بیشتر در آن زنده بمانید پاداش بیشتر و لذت بخش‌تری در انتظار‌تان خواهد بود. در انتهای بازی که تصمیم می گیرید بعد از چند ساعت از آن خارج شوید خاطرات لذت بخش آن که تلفیقی از پیروزی و شکست است در خاطرتان خواهد ماند.

 

جمع بندی
بازی PUBG در سبک بتل رویال یکی از بهترین بازی‌های ممکن بازار می‌باشد؛ توصیه ما به شما امتحان این بازی حتی برای یک‌بار است؛ البته پیش از هرچیز به شما هشدار می‌دهیم این بازی بسیار اعتیاد آور است. پس مواظب خودتان باشید.
8
عالی
نوشته شده توسط
سکوت! خودت ببین ...

رای بدهید!

1 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.

ثبت نام

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.