خانه » ۸ روز با Gaming | روز سوم | ظهور نینتندو

۸ روز با Gaming | روز سوم | ظهور نینتندو

زمانی که فاجعه Atari بازارهای امریکایی را ترک کرد، کامپیوتر های خانگی در اروپا و همچنین دستگاه های آرکید در ژاپن بسیار محبوب بودند. صنعت تولید کنسول های بازی خانگی که به نظر می آمد بسیار کمرنگ شده است توسط نینتندو مجددا احیا گردید و نینتندو دوباره این ماشین های سرگرمی خانگی را محبوب کرد و بر سر زبان ها انداخت. در ادامه همراه وبسایت نوین اسپات باشید.

شروع تاریخ سازی نینتندو با NES

تاریخچه این نسل می‌تواند در یک خط خلاصه شود ‘کنسول NES با وجود رقبای نه چندان محبوب خود در آن زمان، بیشترین فروش را تجربه کرد’. بجای پرداختن به تاریخچه در این قسمت، به این موضوع می پردازیم که چگونه نینتندو توانست بازار تقریبا مرده دوباره را احیا کند. پس بخش اعظم این مقاله درباره NES خواهد بود. اول از همه باید به روش نام گذاری هوشمندانه نینتندو بپردازیم. این شرکت در ژاپن Family Computer و در سرار جهان Nintendo Entertainment System یا به اختصار NES (در ایران به نام میکرو شناخته می شد) را عرضه نمود. اگر کمی به این اسامی دقت کنید متوجه خواهید شد که چگونه کلمات Video و Games از سیستم نام گذاری نینتندو حذف شده اند. بطور دقیق تر، Family Computer یک رایانه بود و NES یک دستگاه سرگرمی. نینتندو عباراتی چون Video Games و یا Console را حذف نمود تا این اسامی، خاطرات تلخ دوران Atari 2600 را برای مشتریان تداعی نکند.

نینتندو

شکل ظاهری کنسول Nintendo Entertainment System یا NES

یک شباهت بی نظیر!

خلاقیت های نینتندو تا جایی پیش رفت که آنها تصمیم گرفتند کنسولی با شکل ظاهری شبیه به VCR بسازند. به همین دلیل هم گاها از کارتریج های بازی NES تحت عنوان ‘کاست’ نام برده می شود. البته این مدل طراحی با معایبی هم روبرو بود. پین هایی که وظیفه اتصال به کارتریج را داشتند بیشتر مواقع خم شده و ارتباط کارتریج با کنسول برقرار نمی شد. برخی گیمرها بطور اشتباه تصور می کردند این حالت بخاطر گرد و غبار و یا اثرات کثیفی در کارتریج بوجود آمده که به ‘فوت’ کردن و سایر روش های ابداعی در قسمت پین های کارتریج می انجامید! در نهایت نینتندو نیز به سراغ طراحی کنسولی به سبک قدیمی و البته موفق گذشته برگشت، حالتی همانند Atari 2600 که کارتریج بجای قرار گیری بصورت خوابیده، به حالت ایستاده در کنسول قرار می‌گرفت.

نینتندو

کنسول آتاری ۲۶۰۰

همچنین هیچ دلیلی برای مخفی کردن این واقعیت وجود نداشت که کنسول NES هم مانند Atari 2600 در واقع یک کنسول بازی بود. سیستم نامگذاری و طراحی، تنها استراتژی نینتندو برای موفقیت نبود. در دهه ۸۰ و با رشد کامپیوتر ها مردم احساس کردند تکنولوژی بعدی آن دوره ربات ها هستند و این موضوع به سرعت بر زبان ها افتاد. نینتندو از این فرصت برای بازاریابی محصولاتش استفاده کرد و کنسول NES توسط ربات های ساده و کودکانه ای معرفی می شدند. همچنین نینتندو با معرفی بازی Super Mario Bros که برای تمامی محصولات این شرکت در دسترس بود به موفقیت چشمگیری دست یافت. استراتژی های نینتندو از جمله استفاده از سیستم نامگذاری هوشمندانه، طراحی و معرفی موفق علاوه بر ایجاد محبوبیت برای این کمپانی و شکستن تمامی رکورد ها، خون تازه ای در رگ های گیمینگ و کنسول های بازی به جریان انداخت. نینتندو علاوه بر اینها دقیقا می دانست چگونه گیمرها را پای کنسول خود نگه دارد. در این بین شیگرو میاموتو مشغول توضیح ایده هایش برای خلق بازی ها توسط توسعه دهنده ها بود. افکار شیگرو بسیار خلاقانه و جلوتر از زمان خودش بود و زمانی که ایده های وی بکار گرفته شدند مسیر برای پرداختن به صنعت گیمینگ در آینده هموارتر شد و فرانچایزهای دوست داشتنی همانند Super Mario و یا Zelda را برایمان به ارمغان آورد.

نینتندو

نینتندو همچنین برای سایر توسعه دهندگان و بازی سازان نیز چاره ای اندیشید تا فاجعه آتاری تکرار نشود. نینتندو قانونی تحت عنوان License معرفی کرد که محتوای آن اینگونه بود ‘شما نمی‌توانید بازی خود را بفروشید مگر اینکه آن بازی تحت لیسانس نینتندو باشد’ و برای سر و سامان دادن به این موضوع، شرکت ها را مجبور کرد تا اجازه انتشار بیش از ۳ بازی در سال را نداشته باشند. بدین گونه کمپانی ها و توسعه دهندگان فرصت کافی برای پرداختن به بازی خود را داشتند تا نتیجه و خروجی نهایی رضایت بخش تر باشد. علاوه بر این نینتندو مجله ای با نام Nintendo Power طراحی کرد که محتوای آن به بحث و بررسی در مورد بازی های با کیفیت این شرکت می پرداخت. این کار سبب می شد علاقه مندان با آگاهی بیشتری برخلاف دوران آتاری به انتخاب و خرید بازی های دلخواه خود بپردازند. رقیب خاصی در آن دوران‌ بر سر راه نینتندو نبود. بجز Sega Master System که از مشکلاتی همچون عدم وجود بازی های بزرگ انحصاری، سیستم مارکتینگ ضعیف و عدم تسلط کافی همانند نینتندو که باعث می شد تا چنین رقبایی به مراتب حضور کمرنگ تری در عرصه گیمینگ داشته باشند.

نینتندو

کنسول Sega Master System

کمپانی نینتندو با موفقیت هایی مثل استراتژی موفق در مارکتینگ و فروش بازی، چیزی که آتاری آن را از دست داد؛ عناوین و بازی های دوست داشتنی که کودکی خاطره انگیزی را برای آن دوران رقم زد؛ جلوه های بصری و گرافیک فوق العاده برای آن دوران و همچنین عدم وجود رقیبی خاص؛ مواجه بود. البته همه چیز به اینجا ختم نمی شد. نینتندو در زمان خودش گریبانگیر مشکلاتی بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. روش طراحی خاصی که نینتندو برای کنسول NES انتخاب کرده بود تا شبیه یک VCR باشد از منظر مارکتینگ موفق بود اما از نظر کیفیت و دوام بطور کلی مناسب نبود. بر خلاف VCR ها، کارتریج های NES با استفاده از تکنولوژی ریلی درون محفظه کنسول جای نمی‌گرفتند و کاربر مجبور بود با کمی فشار کارتریج را جا بزند. همین امر در طول زمان سبب می شد تا پین های فلزی محل قرار گیری کارتریج خم شده و اتصال آن به درستی برقرار نشود.

نینتندو

تصویری از یک VCR

طراحی نامناسب تنها مشکل نینتندو نبود و مشکلات دیگری هم وجود داشت. همانگونه که قبلتر هم اشاره شد، نینتندو سیاسیت هایی را برای جلوگیری از اشباع بازی های بی محتوا در پیش گرفت و این سیاست ها با اینکه جلوی سقوط کنسول NES را گرفت اما سبب عدم عرضه آن بازی ها نشد. تصور کنید در دهه ۸۰ یکی از محبوب ترین فیلم های سینما ترمیناتور بود. این بازی پس از عرضه همگان را مشتاق میکرد تا به سمت آن بروند اما نتیجه هرگز رضایت بخش از آب در نیامد. در سایر ژانر ها همچون Shooting ،RPG و Platformers نیز عنواین چشمگیر زیادی وجود نداشت و غالبا بازیها از گرافیک بصری و یا مشکلات صدای خروجی رنج می بردند. بیشتر بررسی ها در نسل سوم مربوط به کنسول NES بود چون واقعا سایر کنسول ها حرفی برای گفتن نداشتند. کنسول SEGA Master System هم به اندازه NES جذاب و محبوب نبود که البته در سال‌های بعد، Master System 2 توانست موفق تر از گذشته ظاهر شود که در دسته بندی کنسول های نسل چهارم قرار خواهد گرفت.

در روزهای آتی با نوین اسپات در روز چهارم از این بررسی همراه باشید. حتما به مقالات روزهای پیشین مربوط به Gaming مراجعه کنید.

نوشته شده توسط
i wont live forever, so its now or never

رای بدهید!

1 1

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.