خانه » مایکروسافت اختراع جدیدی در ارتباط با کنترلرهای موبایل به ثبت رساند

مایکروسافت اختراع جدیدی در ارتباط با کنترلرهای موبایل به ثبت رساند

مایکروسافت از کنترلر جدید Xbox One رونمایی کرد

جدیداً مایکروسافت اختراعی را به ثبت رسانده است که در آن طرح‌هایی مشاهده می‌شود که مشابه کنترلرهای قابل جداسازی نینتندو سوییچ هستند. این کنترلر ها اما برای گوشی‌های موبایل طراحی شده‌اند. در ادامه‌ی مطلب برای دریافت اطلاعات بیشتر با سایت نوین اسپات همراه باشید.

نینتندو با طراحی کنترلر های قابل جداسازی سوییچ یا همان Joy-Cons توانست باری دیگر نحوه‌ی نگاه مردم به بازی‌های ویدیویی را تغییر دهد. اما هیچ ایده‌ی تازه و تأثیر گذاری نمی‌تواند تا ابد منحصر به فرد بماند و مسلماً افراد دیگر شروع به الگو برداری از این گونه ایده‌ها و ساخت چیزهای مشابهی خواهند کرد. بر اساس اختراعی که جدیداً مایکروسافت به ثبت رسانده است، به نظر می‌رسد که این شرکت هم در حال کار کردن بر رو کنترلری مشابه Joy-Cons می‌باشد. سال گذشته شایعه‌ای منتشر شده بود که ادعا داشت مایکروسافت هم اکنون در حال تلاش برای پیاده سازی چنین چیزی می‌باشد اما اکنون این اختراع به صورت رسمی به ثبت رسیده است.

این اختراع مایکروسافت تحت عنوان “دستگاه قابل شارژ برای ماژول‌های ورودی قابل حمل و نقل” در سال 2017 در دفتر اختراعات و نام‌های تجاری آمریکا به ثبت رسیده بود اما تا امروز به صورت عمومی منتشر نشده بود. کمی پایین‌تر می‌توانید تصاویر مربوط به این اختراع را مشاهده کنید. این کنترلر های قابل جداسازی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با گوشی‌های موبایل و تبلت ها سازگاری داشته باشند.

مایکروسافت

مایکروسافت

ممکن است این تصاویر برای شما هم آشنا به نظر برسند. مطمئناً قبل از انتشار کنسول نینتندو سوییچ هم کنترلر های قابل جداسازی بسیاری وجود داشتند اما این که مایکروسافت دقیقاً در همان سالی که سوییچ عرضه شد، این اختراع را به ثبت رساند می‌تواند نکته‌ی قابل تأملی باشد. مایکروسافت در توصیف تصاویر موجود در این اختراع خود این گونه نوشته است:

شکل 1 دیاگرام‌های شماتیک سیستمی را نشان می‌دهد که از دو ماژول ورودی قابل جداسازی تشکیل می‌شود. این ماژول‌ها می‌توانند به صورت موقتی به یک دستگاه لمسی متصل شوند تا کاربر بتواند بر روی ورودی کنترل داشته باشد.

شکل 2 دیاگرام‌های شماتیک یک دستگاه شارژ را نشان می‌دهد که مختص یکی از ماژول‌های ورودی قابل جداسازی است. در این تصویر همچنین نشان داده شده است که بعد از قرار گیری ماژول‌ها دستگاه به چه شکلی در می‌آید.

مایکروسافت قرار است سرویس استریم بازی خود یعنی xCloud را در اواخر سال جاری راه اندازی کند به همین دلیل منطقی به نظر می‌رسد که این شرکت به دنبال راه حلی برای مشکل دیرینه‌ی کنترلر های صفحه‌های لمسی باشد. بسیاری از بازیکنان با کنترلر هایی که بر روی صفحه‌های لمسی قرار می‌گیرد مشکل دارند و نمی‌توانند بازی‌های موبایل یا تبلت را به خوبی با آن‌ها کنترل کنند و به همین دلیل به سراغ آن‌ها نمی‌روند. با وجود این که برخی از بازی‌های موبایل دارای کنترل ساده‌ای هستند و ممکن است فقط در آن‌ها به جهت‌ها و دو دکمه نیاز داشته باشید، اما باز هم کنترل این گونه بازی‌ها با صفحه‌های لمسی دشوار است.

با ظهور سرویس‌های استریم بازی، می‌توان عناوین بسیار پیچیده‌تر و بزرگ‌تر که مسلماً که به کنترلر های پیچیده‌تری هم نیاز دارند را بر روی تلفن‌های همراه یا تبلت تجربه کرد و مسلماً استفاده از کنترلر های لمسی برای این گونه بازی‌ها تقریباً غیر ممکن است. به همین دلیل اکثر شرکت‌هایی که به دنبال راه اندازی سرویس‌های استریم بازی هستند در حال جست و جو برای یافتن راهی برای حل این مشکل نیز می‌باشند. برای مثال شرکت گوگل که در حال عرضه‌ی یک پلتفرم اختصاصی برای استریم بازی به نام استادیا می‌باشد، تصمیم گرفته است که یک کنترلر معمولی نیز برای آن بسازد. اما این که مایکروسافت می‌خواهد با استفاده از کنترلر های قابل جداسازی، مسیری متفاوت با سایر شرکت‌ها را پیش بگیر و در این رقابت، خود را از سایرین متمایز کند می‌تواند نشانه‌ی خوبی باشد.

البته علاوه بر کنترلر، مشکلات دیگری هم بر سر راه سرویس‌های استریم بازی وجود دارد؛ مانند سرعت اینترنت اما به نظر می‌رسد با ارائه‌ی تکنولوژی‌های جدید این مشکلات هم به زودی بر طرف خواهند شد. گوگل و مایکروسافت هر دو جزو شرکت‌های بزرگ و شناخته شده هستند و هنگامی که این دو شرکت به حوزه‌ی استریم بازی ورود کرده‌اند و به رقابت با یکدیگر می‌پردازند، می‌توان مطمئن بود که نتیجه‌ی این رقابت به نفع بازیکنان است. چندی پیش گزارش دیگری منتشر شده بود که بر اساس آن، مایکروسافت در حال کار بر روی یک دستگاه ارزان قیمت برای استریم بازی با xCloud است.

البته این نکته را هم باید بگوییم که تنها به دلیل این که شرکتی اختراعی را به ثبت می‌رساند، نمی‌توان ادعا کرد که این اختراع حتماً به بازار راه خواهد یافت و تجاری خواهد شد. بسیاری از اختراعاتی که توسط شرکت‌های مختلف ثبت شده‌اند هیچ گاه به صورت فیزیکی ساخته نشده و وارد بازار هم نشده‌اند. گاهی اوقات شرکت‌ها تنها اختراعی را به ثبت می‌رسانند تا شرکت‌های دیگر نتوانند از این ایده استفاده کنند. گاهی اوقات هم ثبت یک ایده توسط شرکت انجام می‌شود و پیاده سازی آن به سال‌های آینده موکول می‌شود. اما با توجه به این که رقابت اصلی در نسل آینده، رقابت در فضای ابری و سرویس‌های استریم بازی است و این که مشکل کنترلر های لمسی یکی از موانع اصلی بر سر راه سرویس‌های استریم بازی می‌باشد، احتمال تجاری شدن این اختراع بسیار بالاست.

در هر صورت با فرض این که این اختراع به محصول برسد و به بازار نیز راه پیدا کند، فکر می‌کنید که وجود کنترلر های قابل جداسازی مانند سوییچ، برای دستگاه‌های موبایل ایده‌ی خوبی است یا این که بهتر است مایکروسافت هم مانند گوگل بر روی کنترلرهای سنتی تمرکز کند؟ شاهد هم بهتر می‌بود مایکروسافت به جای الگو برداری، ایده‌ی جدیدی می‌داد و آن را پیاده سازی می‌کرد. شما عزیزان می‌توانید نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>