خانه » Microsoft اجازه‌ی ساخت بازی‌های مولتی پلتفرم را به استدیوهای خود می‌دهد

Microsoft اجازه‌ی ساخت بازی‌های مولتی پلتفرم را به استدیوهای خود می‌دهد

Xbox

در طی دو سال اخیر، ابر کمپانی Microsoft استدیوهای بسیاری را به اختیار خود درآورد. از جمله‌ی این استدیوها می‌توان به نینجا تئوری (خالق ریبوت دویل می کرای و هل بلید) و inXile اشاره نمود. کمپانی اظهار داشته که هرکدام از استدیوهای خریداری شده، مشغول توسعه‌ی عنوانی مختلف هستند. این عناوین در سبک‌های متفاوت توسعه خواهند یافت تا خروجی استدیوهای فرست پارتی به حداکثر خود برسد. به تازگی مطلع شدیم که این استدیوها اجازه‌ی ساخت بازی‌های مولتی پلتفرم را دارند، اما عناوین پر هزینه و سنگین و یا به اصطلاح AAA استدیو‌ها، فقط و فقط در انحصار مایکروسافت و Xbox خواهد بود. در ادامه برای اخبار تکمیلی همراه وب سایت نوین اسپات باشید.

به نظر می‌رسد که مایکروسافت نقطه ضعف اصلی خود در نسل هشتم را یافت کرد. خروجی‌ استدیوهای فرست پارتی این کمپانی رضایت بخش نبود. متاسفانه مایکروسافت نتوانست موفقیت‌های نسل هفتم خود را تکرار کند و همین موضوع سبب شد تا رقبا از این کمپانی پیشی بگیرند و از محبوبیت اکس باکس وان کاسته شود. شاید بتوان سرویس گیم پس را، راه نجاتی برای اکس باکس وان قلمداد کرد.

اخیرا عنوان تحسین شده‌ی کاپ هد برای کنسول نینتندو سوییچ نیز عرضه شد. هر چند که استدیو‌ی توسعه دهنده‌ی بازی یعنی MDHR متعلق به مایکروسافت نیست و کاپ هد یک بازی فرست پارتی محسوب نمی‌شود، ااما این IP متعلق به مایکروسافت است و انتشارش را بر روی پلتفرم غریبه مشاهده کردیم که سبب تعجب بسیاری از مخاطبان شد. حال سوالی برای مخاطبان به وجود آمده: آیا این سناریو (عرضه‌ی آی پی‌ها مایکروسافت برای پلتفرم‌های دیگر) دوباره اجرا خواهد شد؟ به تازگی مصاحبه‌ای از سمت پایگاه خبری گیم اینفورمر با آقای مت بوتی، رئیس استدیو‌های بازی سازی اکس باکس ترتیب داده شده است. وی اظهارات جالبی در این خصوص داشته. شما را دعوت به مطالعه‌ی آن‌ها می‌کنم:

احتمال این که IP های دیگر Microsoft برای کنسول‌های غریبه منتشر شوند، وجود دارد. به نظرم بهتر است سوال را اینگونه مطرح کنیم: آیا با عقل جور در می‌آید که این فرنچایز را برای نینتندو سوییچ و یا پلی استیشن انتشار یابد؟ به عبارتی دیگر، آیا انتشار بازی بر روی پلتفرم‌های دیگر سودی خواهد رساند؟  آیا بازی تاثیرات مثبتی بر روی کنسول خواهد گذاشت؟ و یا بهتر است که به صورت اختصاصی از آن پشتیبانی کنیم و تنها برای پلتفرم خودمان انتشار دهیم؟ سرویس‌های مانند اکس کلاود و یا گیم پس و …. به خوبی می‌توانند از یک بازی پشتیبانی کنند. فکر می‌کنم کاملاً با موارد لازم برای پشتیبانی از یک عنوان آشنا هستیم.

مت در ادامه‌ی صحبت خود،‌ از ماین کرفت به عنوان یک مثال استفاده کرد. همان‌طور که می‌دانید، بازی هم بر روی پلی استیشن و هم بر روی کنسول‌های نینتندو منتشر شد. در ادامه نیز توسعه دهندگان بازی توسط مایکروسافت خریداری شدند اما ماین کرفت یک بازی مولتی پلتفرم باقی ماند. حتی اسپین آف این مجموعه، ماین کرفت دانجن که در بستر نقش آفرینی توسعه می‌یابد، نیز به صورت مولتی پلتفرم عرضه خواهد شد. اما بازی‌‌های پر خرج و AAA همواره در انحصار اکس باکس خواهند ماند. عناوینی مانند فورتزا، هیلو و گیرز آو وار.

ماین کرفت را مثال میزنم تا بهتر متوجه منظور بنده شوید. فکر می‌کنم منتشر نکردن بازی بر روی پلتفرم‌های دیگر کاری احمقانه بود. همان‌طور که مشاهده کردید، با خرید استدیو‌ی سازنده توسط Microsoft ، تعداد پلتفرم‌های میزبان نیز افزوده شدند. به هر حال ما فرنچایزهای بزرگمان مانند فورتزا و هیلو و … را به صورت انحصاری توسعه خواهیم داد و این روند ادامه خواهد داشت.

در آینده Microsoft عناوین انحصاری متعددی عرضه خواهد کرد. همان‌طور که اشاره شد، استدیوهای این کمپانی در حال توسعه‌ی بازی‌های بسیاری هستند. بازی‌هایی که هنوز معرفی نشده. به تازگی گفت و گویی از سمت وب سایت Game Informer با مت بوتی ترتیب داده شده. وی درباره‌ی استدیو‌ی Ninja Theory و تصمیمات استدیو برای ساخت بازی‌های مختلف صحبت کرد. به نظر می‌رسد که این استدیو‌ی خلاق به ساخت بازی‌های کوچک ولی با کیفیت ادامه خواهد داد. تا کمتر از یک ماه دیگر می‌توانیم یکی از بزرگ‌ترین فرست پارتی‌های مایکروسافت یعنی نسخه‌ی پنجم گیرز آو وار را تجربه کنیم. گیرز ۵ در تاریخ  ۱۹ شهریور ماه سال جاری برای پلتفرم‌های اکس باکس وان و کامپیوتر شخصی عرضه می‌گردد.

اگر از طرفداران Gears 5 هستید، می‌توانید با دنبال کردن پروفایل بازی از آخرین اخبار، تریلر‌ها، نقد و بررسی‌ها، مقالات و …. مربوطه به آن آگاه شوید

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>