دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
83
PC
(Metacritic)
80
PS4
(Metacritic)
82
XONE
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی بازی Metro Exodus | بقا در قطار سریع السیر شمالی

نقد و بررسی بازی Metro Exodus | بقا در قطار سریع السیر شمالی

Metro Exodus

Metro Exodus

توسعه دهنده: ۴A Games

ناشر: Deep Silver

پلتفرم: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و کامپیوتر

تاریخ عرضه: ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن)

ژانر: شوتر اول شخص

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که هنگامی که بازی Metro 2033 برای اولین بار منتشر شد، بسیاری از بازیکنان آن طور که باید و شاید با این عنوان ارتباط برقرار نکرده و آن را نفهمیدند. این بازی هنوز هم عنوانی فوق‌العاده است و زمانی که به همراه نسخه‌ی دوم این مجموعه یعنی Last Light بازسازی شد و در قالب نسخه‌ی Redux عرضه شد، بسیاری توانستند بهتر با آن ارتباط بگیرند. نسخه‌ی Redux این دو بازی را به هم نزدیک‌تر کرد و تجربه‌ی فوق‌العاده‌ای را به مخاطبان منتقل کرد. اکنون Metro Exodus همان فضا، گیمپلی، داستان و هر آن چیزی را که از تجربه‌ی یک بازی مترو انتظارش را داریم، بیش از پیش گسترش داده است. در ادامه‌ی نقد و بررسی با سایت نوین اسپات همراه باشید.

در ابتدا توضیحات مختصری را برای کسانی عرض می‌کنیم که با این مجموعه آشنایی ندارند. یک بازی شوتر اول شخص است که در آینده‌ای نه چندان دور در روسیه جریان دارد. این عنوان هم مانند بسیاری از عناوین سال ۲۰۱۹ دارای فضایی فرا آخرالزمانی است و بر اساس رمانی به نام مترو اثر «Dmitry Glukhovsky» ساخته شده است. داستان Metro Exodus چند سال پس از داستان نسخه‌ی قبلی این مجموعه یعنی Metro: Last Light که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، روایت می‌شود. بازی داستان شخصیت اول Metro یعنی «Artyom» را روایت می‌کند که به همراه چندین نفر دیگر در سراسر روسیه با قطاری سفر می‌کنند تا بتوانند با جهان بیرونی ارتباط برقرار کنند. در این سفر «Anna» که یکی از دوستان سابق Artyom بود و اکنون به همسرش تبدیل شده است نیز او را همراهی می‌کند.

اما چرا برخی قدرت ارتباط گرفتن با نسخه‌های اولیه‌ی این مجموعه را نداشتند؟ پاسخ این سؤال در یک کلمه “ریل قطار” است. این که بازی به طور کامل در مترو جریان داشت باعث می‌شد دست و پای توسعه دهنده در داستان گویی بسته باشد و ۴A Games مجبور بود با استفاده از حداقل امکانات، بتواند بیشترین استفاده از مکان‌های تکراری را بکند. بعد از موفقیت این مجموعه و تجربیاتی که توسعه دهنده‌ی آن به دست آورده بود حال وقت آن فرا رسیده است که سازندگان از سنت‌های دست و پا گیری که برای خود ساخته‌اند رهایی پیدا کنند و به دنبال گسترش بیشتر بازی باشند. آن‌ها دقیقاً همین کار را انجام داده‌اند و نتیجه‌ی آن بسیار زیبا شده است.

یک موضوعی که به وضوح از ابتدای سال ۲۰۱۹ مشخص بود این است که در این سال بازی‌های فرا آخرالزمانی بسیاری به بازار عرضه خواهند شد و شاهد هجوم این سبک به بازی‌های ویدیویی هستیم. در همین ابتدای سال شاهد دو عنوان فرا آخرالزمانی Far Cry: New Dawn و RAGE 2 که از همین حالا در حال رقابت با یکدیگر برای کسب عنوان “رنگارنگ‌ترین آخرالزمان سال ۲۰۱۹” هستند، می‌باشیم. از طرف دیگر بازی Days Gone در بهار سال جاری، بار دیگر مخاطبان را با یک آخرالزمان پر از زامبی سرگرم خواهد کرد. هرچقدر که علاقه‌ی مخاطبان به این ژانر بیشتر می‌شود، به همان اندازه سر بیرون آوردن یک بازی در این سبک، در بین سیلی از بازی‌های این ژانر، کار دشواری است. بسیاری از عناوین منتشر شده در این سبک دارای حسی تکراری و خسته کننده هستند که در گذشته به وفور شاهدان این موضوع بوده‌ایم و اگر عنوانی فرا آخرالزمانی بخواهد از بین رقیبان زیادی که وجود دارد، سر بیرون آورده و مطرح شود‌ باید چیز جدیدی برای ارائه داشته باشد.

به علاوه سبک جهان باز نیز می‌تواند هم ویژگی‌های مثبتی را به همراه داشته باشد و هم به یک بازی آسیب بزند. حداقل با مشاهده‌ی بازی‌های جهان باز بی هدفی که اخیراً رشد آن‌ها بسیار قارچ گونه شده است و توسط صنعت بازی‌های رایانه‌ای به خورد مخاطبان داده می‌شوند، وجه منفی بازی‌های جهان باز را می‌توان به وضوح دید. اما Metro Exodus عنوانی است که توانسته به طرزی شگفت انگیز، تعادلی میان روایت داستان و گشت و گذار در محیط‌های بزرگ که در بازی‌های جهان باز وجود دارد، برقرار کند. سازندگان کاری کرده‌اند که روند خطی بازی که در نسخه‌های قبلی این مجموعه نیز وجود داشت، به طور کامل نابود نشود. در بازی هنوز هم مکان‌هایی که در نسخه‌های اول این مجموعه وجود داشت، یعنی مترو، مشاهده می‌شود و سازندگان خواسته‌اند با قرار دادن این بخش‌ها مخاطبان را مانند گذشته شگفت زده و هراسان کنند.

metro exodus

Metro Exodus مانند نسخه‌های قبلی‌اش دارای چندین مرحله است. تفاوت اصلی این عنوان با نسخه‌های قبلی این مجموعه در تنوع گسترده‌ی مکان‌هایی است که این مرحله‌ها در آن جریان دارند. در گذشته اکثر مراحل بازی در تونل‌های متروی یک شهر بزرگ جریان داشتند. اما اکنون بازی دارای برخی عناصر گشت و گذار در محیط و تنوع است. علت این اتفاق کاهش تعداد مراحل بازی و طولانی‌تر شدن هر مرحله است. اندازه‌ی برخی مراحل حداقل ۳ برابر بزرگ‌تر از یک مرحله از نسخه‌های قبلی این مجموعه است. نکته‌ی مهم‌تری که وجود دارد این است که هر یک از این مرحله‌ها نسبت به دیگری دارای شیوه‌ای متفاوت و تنوع بسیاری هستند.

بهترین مثالی که برای روشن تر شدن این موضوع می‌توان به آن اشاره کرد قطار Aurora است. شما در بازی با قطار Aurora به نقاط مختلف سفر می‌کنید. وقتی به یک مکان جدید می‌روید در اکثر بخش‌های بازی آزادی کاملی برای گشت و گذار در این مکان دارید. در اکثر موارد با گروه‌های راهزن، گله‌ای از موجودات جهش یافته یا غول‌ها و یا موجودات عجیب و غریب دیگر رو به رو خواهید شد. همه چیز در این بازی حس فرا آخرالزمانی دارد. نکته‌ی مثبت دیگری نیز که وجود دارد این است که این مکان‌هایی که با قطار به آن‌ها می‌روید بیش از اندازه بزرگ نیستند و به طور طبیعی شما را به سوی پیشروی در داستان بازی هدایت می‌کنند و عناصر داستانی هر بخش را به طرزی عالی به مخاطب منتقل می‌کنند.

مأموریت‌ها همچنین گاهی اوقات شما را مجبور می‌کنند که به زیر زمین بروید. بخش‌هایی از بازی به طور کامل در محیط‌های بسته دنبال می‌شوند. در بخش‌هایی به ماسک گاز نیاز خواهید داشت. چنین بخش‌هایی یاد آور نسخه‌های اول و دوم بازی مترو هستند. مراحل دیگری نیز در بازی وجود دارد که تکان دهنده هستند. به طور کلی در بازی مراحلی وجود دارد که با تجربه‌ی آن‌ها دقیقاً همان احساسی که بازی‌های استودیوی ۴A به شما منتقل می‌کند را حس خواهید کرد اما این بار با تجربه‌ای روان‌تر و طبیعی‌تر رو به رو هستیم. برای مثال در بخشی از بازی به صحرایی خواهید رفت که زمانی یکی از خلیج‌های کوچک دریای خزر بوده است.

metro exodus

کمی بالاتر به قطار Aurora نیز اشاره شد. این همان قطاری است که Artyom و همراهانش با آن به سراسر روسیه سفر می‌کنند تا بتوانند بقایای دولت روسیه را پیدا کنند و برای خودشان جایی مناسب برای زندگی بیابند. قطار نقشی اساسی در داستان و تغییر مکان‌های بازی دارد. داستان بازی نیز قابل قبول است و این امر به لطف عدم پیچیدگی زیاد آن صورت می‌گیرد. بازی قصد دارد بدون این مخاطب را بیش از حد گیج کند او را وادار به پیشروی در بازی کند. همچنین حس تنش دائمی که در بازی وجود دارد، مکانیک‌های آن و شخصیت پردازی عالی Metro Exodus نیز به روایت داستان آن کمک شایانی کرده‌اند.

مجموعه‌ی Metro از قدیم بازیکنان را مجبور می‌کرده که با احتیاط بیشتری بازی کنند. این بازی با استفاده از ویژگی‌هایی چون محدودیت منابع و مهمات، بازیکنان را در تنگنا قرار می‌داده تا آن‌ها بتوانند طعم ترس و تنش را بهتر تجربه کنند. این نقطه‌ی قوت که در گیمپلی مجموعه‌ی مترو وجود دارد گاهی اوقات به ضرر Metro Exodus کار می‌کند و در برخی موارد به گیمپلی ضربه وارد می‌کند. درست است که بخش تیز اندازی Metro Exodus نسبت به Metro 2033 و Last Light پیشرفت چشمگیری داشته است اما هنوز هم در حرکات و نشانه گیری‌ها می‌توان خشکی و سختی را احساس کرد. بخش تیر اندازی به هیچ وجه با آن چه در عناوین شوتر تیر اندازی مانند عناوین Call of Duty و Destiny و بازی‌های مدرن دیگر دیده‌ایم نیستند. چنین عناوینی توانسته‌اند تجربه‌ی روان و لذت بخشی از یک بازی اول شخص ارائه دهند و باعث شده‌اند درگیری در مبارزات از زاویه‌ی دید اول شخص حس خوبی را ایجاد کند اما Metro Exodus هنوز نتوانسته است به این سطح برسد. علاوه بر این نکته‌ی دیگری که وجود دارد این است که زمانی که مهماتتان تمام می‌شود با یک قابلیت ضربه‌ی تن به تن تنها می‌مانید که تقریباً هیچ کاربردی ندارد و بخش مبارزات را بهتر نمی‌کند.

صرف نظر از برخی از جنبه‌های گیمپلی و کنترل بازی که ممکن است برخی از بازیکنان را به چالش بکشد، نمی‌توان منکر این موضوع شد که از دیدگاه فنی Metro Exodus یک بازی بسیار خوش ساخت و زیبا است. درست مانند نسخه‌های قبلی این مجموعه، Metro Exodus هم از لحاظ جلوه‌های بصری و گرافیک فنی یک غول قدرتمند است و همین موضوع فضای بازی را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. به لطف نورپردازی عالی و سایه‌ها، محیط‌های واقع‌گرایانه و طراحی صدای بی نظیر، در بازی فضایی ایجاد شده است که حس تنها بودن در دنیایی خطرناک را به نحو احسن به بازیکنان منتقل می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که مجموعه‌ی مترو در آن بدنام است، این است که برای تجربه‌ی آن و بهره‌مندی از تمام پتانسیلی که سازندگان در جلوه‌های بصری بازی تعبیه کرده‌اند، نیازمند سیستم قدرتمندی هستید. Metro Exodus نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای اجرای آن روی آخرین تنظیمات نیازمند سخت افزاری قوی هستید که می‌توانید آن را از این جا مشاهده کنید. ممکن است سیستم شما نتواند بازی را با بهترین تنظیمات گرافیکی اجرا کند اما باز هم با اجرای بازی با نرخ فریم ۶۰ و رزولوشن ۱۰۸۰ شگفت زده خواهید شد.

اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که Metro Exodus رقابت بسیار سنگینی را پذیرفته است. این بازی در ماهی منتشر شده است که از لحاظ تعداد بازی‌های منتشر شده، شاید یکی از پربارترین ماه‌هایی باشد که در حافظه داریم. مخصوصاً با وجود این که بسیاری از عناوینی که منتشر شده‌اند در همین سبک Metro Exodus هستند، متوجه سختی رقابتی که توسعه دهندگان آن را پذیرفته‌اند خواهید شد. اما با این وجود ۴A Games توانسته است به خوبی به همگان بفهماند که مجموعه‌ی مترو ویژگی‌هایی دارد که آن را مستحق توجه بیشتر و نگاهی متفاوت به آن، می‌کند. Metro Exodus با انتقال محیط‌های بازی از تونل‌های زیر زمینی که عدمتا محیط‌های دو نسخه‌ی قبلی این مجموعه را تشکیل می‌دادند، به مکان‌های بزرگ و متنوع جدید، توانسته است پیشرفت چشمگیری در این مجموعه ایجاد کند. با این وجود هنوز هم در بازی شاهد عناصر کلاسیک مجموعه‌ی مترو هستیم. هنوز هم بازی با ترکیب فضاهای استرس زا و محیط‌های پر تنش با مکانیک‌های بقای چالش بر انگیز توانسته است حس ترس شگفت انگیز را به مخاطبان القا کند و تجربه‌ی گشت و گذار در محیط را بسیار غنی و لذت بخش سازد.

جمع بندی
هرچند ممکن است رفتن بازی به سمت ساختار عناوین جهان باز، تغییر بزرگی باشد که طرفداران انتظارش را نداشتند اما Metro Exodus توانسته است همان عناصری را که این مجموعه را از سایر عناوین متمایز می‌کرد، گسترش دهد. در این بازی شاهد ترکیب پیچیده‌ای از اکشن، مخفی کاری، بقا و ترس هستیم. همان‌طوری که قطار Aurora در بازی Artyom و همراهانش را به مکان‌های جدید و ناشناخته می‌برد، Metro Exodus نیز توانسته است این مجموعه را به سمت دروازه‌های جدیدی هدایت کند که به نظر می‌رسد پتانسیل بالایی برای موفقیت بیشتر این مجموعه در آینده ایجاد کند.
نقاط قوت
  • جلوه‌های بصری و طراحی محیط چشم نواز
  • شخصیت پردازی مناسب
  • خلق فضای تاریک و ترسناک جذاب
  • سیستم شخصی سازی فوق العاده اسلحه
نقاط ضعف
  • صداگذاری ضعیف و گاها خنده‌دار
  • سیستم تیراندازی نامناسب
8
عالی

رای بدهید!

14 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>