super mario run

تاریخچه بازی‌های ماریو؛ پرچمدار سیبیلوی صنعت بازی، قسمت اول

بازی های مرتبط

بگذارید همین ابتدای کار یک موضوع را مشخص کنیم؛ تقریباً تمامی افراد دنیا، حتی کسانی که به هیچ وجه به تجربه بازی‌های ویدیویی علاقه ای ندارند نیز حداقل یک بار ماجرای لوله کش مشهور و کوچک ایتالیایی تحت نام ماریو را شنیده‌اند. ماریو از زمان خلقتش تا به همین امروز که این مقاله نوشته می‌شود، به عنوان یکی از ستون‌های اصلی چیزی که صنعت بازی‌های ویدیویی باید باشد، شناخته می‌شود و فکر نمی‌کنیم که این موضوع به این زودی‌ها نیز از رده خارج شود. با تمام این موضوعات چطور شد که ماریو به وجود آمد و این قضیه مربوط به چه زمانی می‌شود؟ چطور شد که این شخصیت کوچک و به ظاهر ساده یک کمپانی اسباب بازی سازی را تبدیل به پدیده‌ای مولتی میلیارد دلاری کرد؟ برای جواب به این سوال‌ها باید بسیار ریشه‌ای قدم برداشته و به اعماق این ماجرای مهم در صنعت بازی‌های ویدیویی نگاه کرد. همه چیز از یک کمپانی سرگرمی ساز ژاپنی تحت عنوان نینتندو آغاز شد. برای اینکه کشف کنیم که چگونه مشهورترین قهرمان این کمپانی مسیر خود را آغاز کرد، ابتدا باید درباره ریشه‌های خود این شرکت اطلاع داشته باشیم. این کمپانی شهیر در صنعت بازی‌ها، از ابتدا کار خود را به عنوان یک کمپانی تولید بازی‌های ویدیویی آغاز نکرده بود و در سال ۱۸۸۹ به عنوان یک فروشگاه فروش کارت‌های بازی فعالیت می‌کرد. این کمپانی در توکیوی ژاپن مستقر بود و توسط «فوساجیرو یامااوچی» (Fusajiro Yamauchi) اداره می‌شد. صنعت فروش کارت‌های بازی نینتندو آنچنان در کشور رونق گرفته بود که به صورت خودجوش تبدیل به شرکتی زنجیره‌ای و گسترده شد و تا سال‌های سال نیز به تولید محصولات بازی ادامه می‌دادند. نینتندو در زمان تولیدی کارت‌هایش تنها کمپانی ژاپنی بود که به تولید کارت‌های پلاستیکی دست می‌زد و حتی با کمپانی دیزنی نیز همکاری‌هایی داشته و شخصیت‌های آن‌ها را درون کارت‌هایشان قرار می‌دادند.

حال بهتر است کمی جلو رفته و به سال ۱۹۷۲ رجوع کنیم. این سالی اولین سال حضور نینتندو در صنعت بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آید. در این سال این کمپانی دست به تولید اسلحه‌های نوری برای اولین کنسول خانگی یعنی Magnavox Odyssey زد و اینکه زرق و برق دنیای بازی‌ها و پتانسیلی که در آن‌ها پنهان بود، چشمشان را گرفت و در ادامه نیز خود دست به تولید سیستم‌های بازی خود زدند. از اولین کنسول مهم‌شان یعنی Nintendo Entertainment System (کوتاه شده به صورت NES) تا آخرین کنسول بزرگ و تبلیغاتی شان یعنی Nintendo Switch که به صورت سرسام آوری در حال فروش است، کمپانی نینتندو بدون شک یکی از پایه گذاران و اعضای مهم صنعت بازی به شمار می‌آید که چیزی جز موفقیت و نوآوری از آن دیده نشده است. در تاریخ مه سال ۲۰۱۷، سهام خالص این کمپانی چیزی حدود ۳۲ میلیارد دلار تخمین زده شد. حال بیایید بحثی که قرار بود به آن بپردازیم را از یاد نبریم. تا سال ۱۹۸۱ مردم نتواستند مزه شیرین قهرمان نمادین این کمپانی را تجربه کنند. اولین بازی بزرگ و کلیدی نینتندو که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بود درباره یک مرد پرشی و شاهزاده‌ای بود که اسیر میمونی غول آسا شده بود و وظیفه مرد پرشی این بود که از روی بشکه‌های غلطان پریده و به نجات شاهزاده از دست میمون بپردازد. این بازی که با نام Donkey Kong شناخته می‌شود، تبدیل یه یک موفقیت عظیم برای نینتندو شد و همچنین راه را برای قهرمان محبوب همگان باز کرد.

ماریو

تصویری از عنوان مشهور Donkey Kong و اولین حضور شخصیت ماریو تحت عنوان مرد پرشی!

نام مرد پرشی که اولین نام اورجینال شخصیت ماریو بود پس از بازی Donkey Kong از روی این شخصیت برداشته شد و نام صاحب خانه یکی از انبارهای نینتندو بر روی کاراکتر ماریو گذاشته شد. داستان به این صورت پیش می‌رود که یک روش ماریو به سران نینتندو شکایت می‌کند که هر چه زودتر اجاره عقب افتاده خود را بپردازند. پس از مقداری جر و بحث، نینتندو به ماریو قول می‌دهد که هر چه زودتر اجاره را پرداخت کرده و پس از رفتن وی، به دلیل شباهتی که میان این فرد و شخصیت مرد پرشی مشاهده کردند، لقب ماریو را بر روی وی قرار می‌دهند. پس از اینکه همه در کمپانی عاشق این اسم می‌شوند، این نام برای همیشه بر روی این شخصیت باقی می‌ماند. برای اولین بار و در سال ۱۹۸۳ ما شاهد پرداخت کامل و دقیقی بر روی شخصیت ماریو بودیم. در این سال بود که کمپانی نینتندو برای اولین بار دست به تولید یک عنوان اختصاصی برای شخصیت ماریو و برادرش لوییجی زد. این بازی که طی سالیان سال باعث محبوبیت و عظمت شخصیت ماریو در تاریخ بازی‌های ویدیویی شد، تحت عنوان Mario Bros. شناخته می‌شد. در این بازی، این دو برادر (ماریو و لوییجی) وظیفه دارند تا از شهر نیویورک در مقابل موجوداتی که از فاضلاب بیرون می‌آیند، محافظت کنند. این بازی برای اولین بار مکانیک مشهور این سری یعنی پریدن روی سر دشمنان و دور کردن آنان را ابدا کرد.

ماریو یکی از پایه‌های اصلی صنعت بازی و نمادهایی است که باید به وجودش افتخار کنیم

در نهایت سه سال برای کمپانی نینتندو زمان نیاز بود تا یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بازی‌های تاریخ صنعت بازی که پایه گذار بسیار از سبک‌ها، عناوین و ریشه‌ها برای این صنعت می‌شد، ساخته شود. بازی Super Mario Brothers در سال ۱۹۸۵ برای کنسول تازه نفس نینتندو یعنی NES عرضه شد و یک سری از مشهورترین شخصیت‌ها و موسیقی‌هایی که امروزه همگی با آن‌ها آشنایی داریم در این بازی به ما معرفی شدند. همچنین یکی از آشناترین و مشهورترین داستان‌های درون بازی‌ها در این بازی نقل می‌شود، پرنسس سرزمین قارچ‌ها توسط پادشاه کوپا دزدیده شده و ماریو نیز وظیفه دارد تا وی را با گذر از موجودات شیطانی و البته خود پادشاه کوپا نجات دهد. حال که بیش از سی سال از زمان عرضه شدن این عنوان افسانه‌ای در صنعت بازی‌ها گذشته است، بیش از ده‌ها عنوان اصلی، فرعی و رنگارنگ با محوریت این لوله کش سیبیلوی ایتالیایی تولید شده‌اند که هر کدام به نوبه خود توانسته‌اند تاثیرات بزرگی در صنعت بازی‌ها بگذارند و به همین واسطه، در ادامه می‌خواهیم مهم‌ترین و اصلی‌ترین بازی‌هایی که فرنچایز ماریو تا به این جای کار به خود دیده است را با همدیگر مرور کرده و البته یک رتبه بندی کلی ایجاد کنیم که کدام یک از بازی‌های ماریو نسبت به دیگری برتری داشته و باعث تاثیر گذاری و انقلابی عظیم شده است.

ماریو

رتبه بیستم- بازی New Super Mario Bros. 2

بهتر است اول از همه تکلیفمان را با خواننده‌ای که فکر می‌کند رتبه بندی بازی‌های سری ماریو به معنای بد بودن چند بازی و خوب بودن رتبه‌های اول است روشن کنیم: چیزی به اسم بازی بد در سری ماریو وجود ندارد و هرگز نیز نخواهد داشت. نینتندو قلمرو و امپراطوری خود را سی سال است که با این فرنچایز زنده نگه داشته و می‌چرخاند و کمپانی می‌داند که هرگز نباید با هر نسخه چه فرعی و چه اصلی به شکل بدی برخورد کند. بازی New Super Mario Bros. 2 با اینکه بسیار از نسخه قبلی خود که بر روی کنسول DS منتشر شد خلاقانه‌تر بود، با این حال این عنوان نتوانست آنطور که باید و شاید طرفداران سرسخت سری را راضی نگه دارد. شاید یکی از اصلی ترین دلایلی که این بازی نتوانست به مزاق طرفداران خوش بیاید، سیستم جمع آوری سکه برای خرید جان بود که با هر ۱۰۰ سکه می‌توانستید یک جان به دست آورید و همین موضوع بازی را تا حد زیادی آسان کرده بود. با تمام این موضوعات، نمی‌توان این قضیه را انکار کرد که New Super Mario Bros. 2 از طراحی مراحلی بسیار هوشمندانه برخوردار بود که همچنان عالی و بسیار خلاقانه به نظر می‌رسند.

ماریو

رتبه نوزدهم- بازی Super Mario Land

بازی Super Mario Land به جرئت و به سختی می‌تواند به عنوان یک بازی در هسته اصلی سری ماریو به حساب بیاید، با این حال چاره‌ای جز قرار دادن آن در این لیست نداریم. این بازی اولین عنوان در سری ماریو است که به دست خالق خلاق و بزرگ سری یعنی «شیگرو میاموتو» (Shigeru Miyamoto) ساخته نشد و در عوض هنر خلاق پشت آن آقای «گانپی یوکوی» (Gunpei Yokoi) بود. در نهایت نیز این سری بازی‌های Super Mario Land تحت نام Wario Land کار خود را آغاز کرده و تبدیل به یک سری مستقل شدند. با این حال در اولین قدم، بازی Super Mario Land با یک شعار تبلیغاتی سعی در تسخیر بازار و خریداران کنسول Game Boy داشت: بازی ماریویی که می‌توانید در هر جا آن را تجربه کنید. در نهایت این بازی نتوانست آن طور که باید و شاید در کنسول مذکور فروش قابل توجهی را تجربه کند و گوی رقابت را به Tetris باخت؛ با این حال ماجرای ماریوی سیاه و سفید در صفحه کوچک Game Boy کلی چیز خاص برای ارائه داشت. با اینکه درجه سختی و تنوع این عنوان نسبت به نسخه‌های کنسول خانگی بسیار سطحی‌تر بود، ولی همچنان می‌توان از این عنوان به چشم یک ماریوی اصیل نگاه کرد.

ماریو

رتبه هجدهم- بازی Super Mario Land 2: 6 Golden Coins

چند سال پس از عرضه شدن نسخه نچندان موفق بر روی کنسول Game Boy، بازی Super Mario Land 2: 6 Golden Coins با عرضه خود در سال ۱۹۹۲ نشان داد که شاید بتوان یک بازی درست و حسابی از روی ماریو که تا حد زیادی وابسطه به سری کنسول‌های خانگی باشد، ساخت. بازی به شکل کاملاً متفاوت، چه از نظر ظاهری و چه گیم پلی، از نسخه سابق خود عرضه شد و در کنار این‌ها، گرافیک و جلوه‌های کارتونی بازی در کنار سیستم جدید و خاص ارتقاء بازی که در آن کلاه ماریو نیز نقش اساسی‌ای داشت، یک عنوان خوب را تشکیل داده‌اند. این بازی همچنین مسئول به وجود آمدن یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین شخصیت‌های منفی سری ماریو است که در واقع یک ورژن زشت‌تر و خبیث تر از خود ماریو، تحت عنوان واریو است. وی که فردی بسیار حریص و پول پرست است، این هدف را دنبال می‌کند که شهرت و قدرت ماریو را برای خود بدزدد. بازی Super Mario Land 2: 6 Golden Coins همچنین شامل برخی از نوآورانه‌ترین و البته عجیب و غریب‌ترین مراحلی است که فرنچایز ماریو تا به حال به خود دیده است و قطعاً آن چیزی بود که مردم از نسخه اول این سری انتظار داشتند.

ماریو

رتبه هفدهم- بازی Super Mario Bros. 2

این بازی یکی از عجیب‌ترین نسخه‌های این لیست و البته سری ماریو است. این بازی دارای دو نسخه شرقی و غربی است که تفاوت‌های اساسی زیادی بین نسخه آمریکای شمالی و بین نسخه ژاپنی آن وجود دارد. نسخه آمریکایی روشن و دل انگیز، در حالی که نسخه ژاپنی سرد و بی رحم است. بازی Super Mario Bros. 2 شما در نقش ماریو، لویئیجی، پرنسس و تاد قرار می‌دهد که مسیر خود را از مراحل و استیج‌هایی باز کنید که مقداری عجیب به نظر رسیده و گویا تمامی وسایل و ابزار درون بازی ساختگی بوده و بخشی از یک نمایش تئاتر هستند. پس شاید متوجه هستید که هیچ یک از شخصیت‌های درون بازی در اصل خود اصلی‌شان نبوده و ماریو و دوستانش درون این بازی حضور ندارند. ولی در زمان عرضه، بازی Super Mario Bros. 2 یک بمب بزرگ برای کنسول NES به حساب می‌آمد و حال که حقیقت درباره بازی فاش شده، بسیاری از طرفداران سری این عنوان را به دلیل اینکه قرار نبود یک بازی واقعی ماریو باشد، به هیچ وجه به حساب نیاورده و از آن دلخور هستند؛ با این شرایط نمی‌توان انکار کرد که بازی Super Mario Bros. 2 دارای مراحل و دشمنان فراوان و بسیار خوش پرداختی است.

ماریو

رتبه شانزدهم- بازی Super Mario Bros: The Lost Levels

این بازی یعنی Super Mario Bros: The Lost Levels همان عنوان نسخه ژاپنی بازی Super Mario Bros. 2 است که در رتبه قبلی درباره آن صحبت کردیم. زمانی که این بازی در آمریکا عرضه شد تحت عنوان The Lost Levels از آن یاد می‌شد. شاید به دلیل عقب و جلو رفتن مدت زمان ساخت بازی که بسیار کوتاه بود و تمرکز ضعیف تیم سازنده، نتوان آنطور که باید و شاید از این عنوان تا حدودی ناقص تعریف کرد؛ با این حال به هیچ وجه نباید فکر کرد که بازی Super Mario Bros: The Lost Levels عنوانی ضعیف و غیر قابل تجربه است. بازی نه ماه پس از عرضه اولین نسخه سری تولید و عرضه شد تا بتواند سریع‌تر عنوانی جدید را برای کنسول تازه نفس نینتندو فراهم کند. همچنین بین نسخه اول سری و Super Mario Bros: The Lost Levels تیم سازنده بازی توانسته بودند عنوانی که امروز تحت نام The Legend of Zelda شناخته می‌شود را ساخته و عرضه کنند که محبوبیت زلدا باعث توجه کمتر به این عنوان شد. شاید بزرگ‌ترین مشکل اصلی این عنوان، درجه سختی بسیار بالای بازی باشد که معمولاً از استاندارد ساخت بازی‌ها در دهه هشتاد خارج بود و باعث غیر قابل تجربه شدن آن برای بازیکنان شده بود.

ماریو

رتبه پانزدهم- بازی New Super Mario Bros

اگر مشکل اصلی بازی Super Mario Bros: The Lost Levels وقت نگذاشتن سازندگان به اندازه کافی بر روی بازی بود، بازی New Super Mario Bros از مشکلی کاملاً بر عکس این موضوع رنج میبرد. نینتندو در ساخت عناوین پلتفرمینگ دو بعدی‌اش در سری ماریو در یک بازه زمانی مقداری کم کاری انجام داد. این کمپانی هیچ بازی دو بعدی ماریویی بین عناوین Yoshi’s Island و بازی New Super Mario Bros تولید نکرد که همین موضوع یک دهه به انتظار طرفداران می‌افزود تا انتظار یک عنوان خلاقانه و بزرگ را داشته باشند. با اینکه تمامی این موضوعات خبر از یک بازی کاملاً متفاوت را در سری پلتفرمینگ دو بعدی از ماریو به ما می‌دانند، بازی New Super Mario Bros به مقدار بسیار کمی خلاقیت و خلق‌های جدیدی را درون خود جای داده بود و بیشتر با ایده‌های قدیمی پر شده بود. شاید ایده اینکه ماریو را برای چند ثانیه خیلی بزرگ کنیم که تمامی زمین را با خاک یکسان کند و یا وی را خیلی کوچک کنیم که از توی جاهای باریک عبور کند از بخش‌های قابل قبول بازی باشد و همچنین فروش فوق العاده‌ای که بازی در زمان عرضه بر روی کنسول DS تجربه کرد، از این بازی هر چیزی جز یک پروژه شکست خورده ساخت.

ماریو

رتبه چهاردهم- بازی New Super Mario Bros. Wii

یک قدم بسیار بزرگ برای سری ماریو و البته سری New Super Mario Bros که قبل تر به آن اشاره کردیم. نسخه کنسول های خانگی Wii نه تنها قدیمی بزرگ نسبت به نسخه کنسول‌های دستی DS در زمینه گرافیکی و جلوه‌های بازی برداشت، بلکه همچنین قابلیتی برای همکاری بازیکنان در قالب یک بخش چهار نفره را به بازیکنان ارائه کرد. خیلی سخت است که به درستی توضیح دهیم که تا چه حد این قابلیت اعتیاد آور و قدمی رو به جلو برای سری ماریو به حساب می‌آید. اگر به صورت تنها به تجربه New Super Mario Bros. Wii بپردازید، شاید این بازی برایتان حس یک بازی ماریوی معمولی و همیشگی را ایجاد کند که چند چیز جدید و قابل توجه هم دارد که شما را خسته نکند (مانند لباس پنگوئنی لغزنده). حال اگر بازی را با سه نفر دیگر تجربه کنید، بازی رنگ و بوی جدیدی به خود گرفته و کاملاً غیر قابل پیش بینی و دیوانه وار می‌شود. آیا به کمک نیاز دارید و یا می‌خواهید کمی بازی کنان دیگر را در طی بازی اذیت کنید و کسانی که تا به حال دست به تجربه ماریو نزندند را سرگردان کنید؟ نینتندو برای این کارها نیز ابزار کافی در اختیارتان گذاشته تا یوشی بازیکنان دیگر را گیج کرده و لحظات خوبی را بگذرانید.

ادامه دارد…

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`