super mario run

تاریخچه بازی‌های ماریو؛ پرچمدار سیبیلوی صنعت بازی، قسمت دوم

بازی های مرتبط

ادامه مقاله تاریخچه بازی‌های ماریو؛ پرچمدار سیبیلوی صنعت بازی، قسمت اول

ماریو

رتبه سیزدهم- بازی New Super Mario Bros. U

نام عنوان New Super Mario Bros. U همانند نسخه New Super Mario Bros. Wii برای بسیاری از طرفداران غلط انداز است که خیال می‌کنند نینتندو تنها با منتقل کردن بازی‌ای که در حال حاضر وجود دارد به کنسول جدیدشان می‌خواهند صحنه را خالی نگذارند که البته این موضوع به هیچ وجه صحت ندارد. هر اتفاق بد و تراژیکی که برای کنسول آخر نسلی شکست خورده نینتندو یعنی Wii U افتاده را می‌توان با وجود بازی New Super Mario Bros. U توجیه کرد که بدون شک از بهترین عنواین ساخته شده برای کنسول مذکور به شمار می‌آید. بازی مذکور همانند یکی دیگر از عناوین موجود در لیست که در ادامه به آن می‌رسید، قربانی زمان بندی و جایگاه اشتباه است که بنا به ساخته شدن بازی‌های بد بر روی کنسولی بد، کمتر از سایر عناوین سری دیده و پسندیده شد؛ با این حال این موضوعات نمی‌توانند این حقیقت را انکار کنند که تا چه حد با عنوانی بزرگ و توانا طرف هستیم. بازی از تمامی نسخه‌های گذشته بر روی کنسول‌های مختلف بخشی را به ارث برده است: طراحی مراحل خلاقانه به همراه بخش چند نفره بسیار با کیفیت و البته گرافیکی چشمگیر که از این عنوان بازی‌ای بسیار شایسته را به وجود آورده‌اند.

ماریو

رتبه دوازدهم- بازی Super Mario 3D Land

سری بازی‌های Super Mario Galaxy که هر دو نیز در ۱۰ برتر این لیست حضور دارند، توانستند با قابلیت‌ها و نوآوری‌هایی که به جریان بازی‌های ماریو تزریق کردند، در زمینه بهترین بازی‌های این سری قرار بگیرند؛ با این حال این عناوین به هیچ وجه توسط طرفداران سر سخت و پر و پا قرص سری ماریو به عنوان یک ماریو اصیل پذیرفته نشدند و اینجاست که باید دست به دامن سیستم کلاسیک همیشگی این سری شد که هم محبوب بازیکنان دنیا هستند و هم توسعه آن‌ها برای سازندگان راحت‌تر است. به گفته میاموتو علاقه آن‌ها به ساخت یک نسخه دیگر در این مجموعه به همین دلایل کاهش یافت و در همین زمان بود که Super Mario 3D Land وارد گود شد. بازی برای کنسول دستی قدرتمند نینتندو یعنی Nintendo 3DS در سال ۲۰۱۲ عرضه شد که هم از روند ساید اسکرول کلاسیک سری فاصله گرفته بود و نوآوری‌های خاص خود را داشت و هم کسی نمی‌توانست به آن خرده و اشکال پایبند نبودن به اصول را نسبت دهد. یک بازی پلتفرمر قدرتمند سه بعدی که با تکیه به استایل‌های به کار رفته در Super Mario Bros. 3 و دوربینی آزاد و خاص، توانست همچنان ماجرای ماریو را به خوبی دنبال کند.

ماریو

رتبه یازدهم- Super Mario Sunshine

در سال ۲۰۰۲ اتفاقات بسیاری رخ داد. طرفداران سری ماریو که برای عنوانی جدید گرسنه و شدیداً آماده بودند، واکنش‌های فراوانی به جدیدترین بازی سری نشان دادند. بسیاری انتظار دنباله‌ای رسمی و کاملاً شبیه به شاهکار Nintendo 64 یعنی بازی Super Mario 64 را داشته و از جهات فراوانی نیز خواسته آن‌ها بر آورده شد، زیرا تا سال‌های فراوان، بسیاری بازی Super Mario Sunshine را دنباله و وارث رسمی آن بازی کلاسیک می‌دانستند. شما همچنان دوربینی آزاد و گسترده را در این بازی در اختیار داشتید و مراحل نیز بیشتر حول محور گشت و گذار و پیدا کردن چیزهای مختلف می‌گذشتند تا روند همیشگی سری. با این حال این بازی دست به نوآوری‌های تازه‌ای زد که از میان آن‌ها می‌توان به ورودی گسترده به سیستم دریا و سفرهای آبی اشاره کرد که به نوبه خود چیز جالبی بود. با این حال این بازی سه بعدی درخشان، مشکلات کمی نیز نداشت؛ سیستم جمع آوری سکه‌ها رو روی آب آن طور که باید و شاید درست کار نمی‌کرد و همچنین این نسخه به شکل عظیمی همانند نسخه‌های قدیمی سری سر و صدا به پا نکرد که برای یک عنوان ماریوی، این یک مشکل اساسی به نظر می‌رسد.

ماریو

رتبه دهم- بازی Super Mario World 2: Yoshi’s Island

وارد لیست ده تا از برترین بازی‌های ماریو شدیم و امکان ندارد که نتوانیم اسم از عنوانی به عظمت و محبوبیت Super Mario World 2: Yoshi’s Island بیاوریم، حتی با این وجود که خیلی‌ها این عنوان را به عنوان یک بازی اصلی ماریو نمی‌شناسند. مراحلی که درون این بازی به بازیکنان ارائه شد را می‌توان نهایت و بزرگ‌ترین دست آورد کمپانی نینتندو در بخش مرحله سازی در سری ماریو تا بدان لحظه دانست. شما در این بازی با دایناسور محبوب سری یعنی یوشی همراه هستید که بودن وی به عنوان یک عضو اصلی در گیم پلی بازی، محصول بزرگی را به وجود آورده که به در زمینه ادغام گیم پلی با طراحی مراحل بی‌مانند است. نینتندو همچنین در زمینه طراحی گرافیک و جلوه‌های بازی نیز نوآری بزرگی را پیاده کرد که با بکار گیری تکنولوژی جدیدشان در ادغام گرافیک دو بعدی و سه بعدی، نگاه‌های بازیکنان را دزدیده و آن‌ها را وارد دنیایی کرده‌اند که پیش از این مشاهده نکرده بودند. شخصیت یوشی که پیش از این تنها به عنوان یک سواری و شخصیت معمولی برای ماریو شناخته می‌شد، در این بازی در نقش اصلی قرار دارد که علاوه بر به دست گرفتن بازی، موفق می‌شود تا بازیکنان را نیز عاشق خود کند.

ماریو

رتبه نهم- بازی Super Mario Bros

شاید خود سازندگان بازی Super Mario Bros هم نمی‌دانستند زمانی که بازی در سال ۱۹۸۵ عرضه شد، قرار بود تا به یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سری بازی‌های تاریخ تبدیل شود. بازی چه در دوره خود و چه امروزه (پس از گذشت بیش از ۳۰ سال) از همه نظر فوق العاده به نظر می‌رسد؛ گرافیک، شخصیت‌ها و از همه مهم‌تر طراحی‌های خاطره انگیز مراحل. شاید خاطره انگیزترین چیزی که از بازی Super Mario Bros در ذهن تمامی بازی کنان جهان حک شده باشد، مرحله ابتدایی بازی تحت عنوان مرحله ۱-۱ است. مرحله مذکور از شاهکارهای به یاد ماندنی طراحی شده توسط میاموتو است و فلسفه ساخت آن به این صورت بود که بازیکنان جدید بتوانند با سیستم کلی بازی آشنا شده و مراحل بعدی را راحت تر طی کنند. در واقع این سیاست قدیمی نینتندو در طی سومین نسل از بازی‌های ویدیویی بود که شامل حال بازی‌های دیگر این شرکت مانند Metroid و The Legend of Zelda نیز می‌شد. میاموتو طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که جهان ۱-۱، تمام آنچه که باید درباره دنیای ماریو بدانید را در اختیارتان قرار می‌دهد و همینطور شما را تا انتها درگیر خود می‌کند؛ گویا این موضوع آنقدرها هم بیراه نبوده است.

ماریو

رتبه هشتم- بازی Super Mario 3D World

بازی Super Mario 3D World چیزی بسیار فراتر و عظیم‌تر از یک دنباله ساده برای جد بزرگش بازی Super Mario 3D Land است. برای درک بهتر می‌توانید به نام گذاری این دو بازی دقت کنید که همانطور که می‌بینید بازی اول همانند یک سرزمین کوچک است، در حالی که بازی Super Mario 3D World همانند یک دنیای عظیم الجثه می‌باشد. دنیای بازی و مراحل آن بسیار بزرگ‌تر از نسخه قبلی بوده و همچنین جزئیات و خلاقیت‌های به کار رفته در تک تک آن‌ها بسیار خیره کننده‌تر است. قدرت‌های ویژه و قابلیت بسیار کارآمد ماریوی گربه‌ای به ما نشان می‌دهند که تا چه حد می‌توان در سیستم قدرت‌های ماریو نسبت به نسخه‌های گذشته نوآوری به وجود آورد. با حرفه‌ای شدن در لباس گربه‌ای، شما می‌توانید یک ماریوی کاملاً تازه و جدید را تحت کنترل داشته باشید که تا به حال نمونه‌اش را ندیده‌اید. این بازی در جمع آوری دوستان ماریو به عنوان شخصیت‌های کمکی در طی بیست و پنج سال اخیر دست به انقلاب زده و ما شاهد حضور پرنسس پیج به عنوان یک یار در بازی هستیم تا یک قربانی همیشگی و این موضوع، ما را به دوران خوش کلاسیک بازی Super Mario Bros. 2 منتقل می‌کند.

ماریو

رتبه هفتم- بازی Super Mario Maker

زمانی که بازی Super Mario Maker عرضه شده بود، در میان طرفداران سری ماریو تبدیل به یک شوخی زنجیره‌ای شده بود که اگر به اندازه کافی خلاق و باهوش هستید می‌توانید از این عنوان لذت ببرید و تا حدودی نیز می‌توان با این سخن موافق بود. بازی مذکور از متفاوت‌ترین عناوینی است که سری ماریو تا به حال به خود دیده است. نینتندو با خلق این بازی نه تنها جوابی به تمامی طرفداران ماریو در دنیا داد که طی سالیان سال تنها به تجربه مراحل شگفت انگیز آنان دست می‌زدند، بلکه برای اولین بار، خود آن‌ها برای اولین بار پکیج ساخت یک مرحله تمام و کمال ماریویی را در اختیار بازیکنان قرار داده و به تماشای مراحل رنگارنگ ساخته شده توسط آنان پرداختند. بازی Super Mario Maker تمام آن چیزیست که طرفداران سرسخت سری ماریو از زمان تجربه بازی خواستار آن بوده و تنها می‌توانستند مراحل خود را بر روی کاغذ ترسیم کنند. سیستم لمسی کنسول Wii U به طرز شگفت انگیزی بصری بوده و هر فردی بدون در نظر گرفتن درجه سنی‌اش، می‌تواند دست به خلق یک مرحله شگفت انگیز ماریویی بزند. شما می‌توانید مرحله خود را در سخت‌ترین شیوه ممکن طراحی کرده و سپس آن را به دست دوست خود رسانده و از زجر کشیدن وی لذت ببرید.

ماریو

رتبه ششم- بازی Super Mario Galaxy 2

هر کس که به تجربه بازی Super Mario Galaxy 2 پرداخته باشد می‌تواند برایتان هزاران دلیل و مدرک بیاورد که چرا این بازی یکی از بهترین و خوش ساخت‌ترین بازی‌های تاریخ سری ماریو است، با این حال مشکل اصلی و ناراحت کننده‌ای که برای این بازی پیش آمده است، این است که خیلی از بازیکنان موفق به تجربه این بازی بی‌نظیر نشده‌اند. بازی در بازه زمانی بسیار بدی برای کنسول Wii منتشر شد و با توجه به اینکه مردم پیش از این بازی نیز موفق به دریافت یک عنوان بی‌نظیر و فراموش نشدنی از همین سری شده بودند، بازی Super Mario Galaxy 2 به سختی توانست خود را به اثبات رسانده و جریان ساز شود. با این وجود، هیچ یک از این دلایل نمی‌توانند جلو ما را برای تقدیر از دنباله‌ای بسیار موفق بگیرند و Super Mario Galaxy 2 به خوبی توانست سیستم کهکشان و سیارات به تکامل رسانده و همچنین قدرت‌های جدید و نوآورانه‌ای برای ماریو خلق کند. بازی همچنین تنوع بسیار عالی‌ای در ساخت و پرداخت به مراحل از خو نشان داده و همچنین شاهد درجه سختی نسبتاً بالایی نیز در مراحل هستیم که دوران خوش کلاسیک این سری را برایمان یادآور هستند.

ماریو

رتبه پنجم- بازی Super Mario Bros. 3

اگر بخواهیم بین سیستم و روند کلاسیک بازی‌های ماریو یکی را به عنوان برترین انتخاب کنیم (همان سیستم پلتفرمر دو بعدی که در بسیاری عناوین دو بعدی ماریو شاهد آن هستیم) به مشکل بزرگی بر می‌خوریم زیرا تا حد زیادی، تمامی آن‌ها از کیفیت و قدرتی بی‌مانند برخوردار هستند و با نوآوری‌هایی که در گیم پلی و روایت خود به کار می‌برند، کار را برای ما سخت کرده‌اند. با این حال امکان ندارد که بحث عناوین دو بعدی سری بین طرفداران داغ باشد و موضوع Super Mario Bros. 3 به میان نیاید. بازی Super Mario Bros. 3 بدون شک بهترین بازی ماریوی ساخته شده بر روی کنسول افسانه‌ای نسل سومی نینتندو یعنی NES می‌باشد و به جرئت می‌توان خلاف این قضیه را ثابت کرد. بازی فروش رویایی‌ای را در زمان عرضه تجربه کرد و تمامی طرفداران را شیفته تغییرات ارزنده خود کرد. این بازی از جمله بهترین لباس‌های قدرتی ماریو و از خلاقانه‌ترین طراحی‌های مراحل تاریخ بازی‌های پلتفرمینگ را درون خود پنهان کرده که برای عنوانی در سال ۱۹۸۸ بسیار ناباورانه به نظر می‌رسد. تمامی مراحل این بازی به شکل خلاقانه‌ای خاص بوده و همچنان نیز درباره آن‌ها میان طرفداران سرسخت این سری بحث می‌شود.

ماریو

رتبه چهارم- بازی Super Mario 64

به جرئت می‌توان بازی Super Mario 64 را پس از اولین نسخه سری یعنی عنوان Super Mario Bros که در خلق این فرنچایز مسئول است، مهم‌ترین نسخه در تمامی بازی‌های ماریوی تاریخ از جهت نوآوری و الهام بخشی دانست؛ آن هم نه فقط در طول فرنچایز ماریو، بلکه در میان تمامی بازی‌های زمان خود. این بازی اولین قدم و تلاش ماریو برای ورود به دنیای بازی‌های ویدیویی سه بعدی است که بر خلاف آنچه طرفداران انتظار داشتند تا با اولین شکست رسمی در طی این سری رو به رو شویم، بازی Super Mario 64 تبدیل به یکی از پایه گذاران و الهام بخش‌ترین بازی‌های سه بعدی تاریخ شد. در بازه زمانی خاصی که توسعه دهندگان برای تبدیل شخصیت‌های محبوبی که خلق کرده بودند به دنیای سه بعدی با شکست مواجه می‌شدند، نینتندو با انجام حرکتی بسیار هوشمندانه، دنیای نازنین سری ماریو را تبدیل به نوعی محیط سند باکس بزرگی کرد که بازیکنان می‌توانند خود را ابتدا درون آن وقف داده و سپس وارد انجام مراحل چالش بر انگیز بازی شوند. میاموتو و تیمش با خلق این بازی توانستند باری دیگر قدرت بی‌نظیر خود در ساخت یک بازی ویدیویی را به همگان نشان داده و انقلابی بزرگ در این صنعت به وجود بیاورند.

ماریو

رتبه سوم- بازی Super Mario Galaxy

بازی Super Mario Galaxy به نحوی نسخه فروتن‌تر و متواضع‌تر از دیگر بازی‌های سه بعدی در سری ماریو است؛ با این حال انتظار نداشته باشید که این موضوع هیچ چیزی از ارزش‌های این عنوان شگفت انگیز و بی‌نظیر کم کند. پس از اینکه بازی Super Mario Sunshine با ارائه محتویات و خلاقیاتی که تا به حال در این سری رخ نداده بود (از جمله دنیایی شبه سند باکس که تا حد زیادی بی‌فایده و غیر نیاز) بازی Super Mario Galaxy به طور کلی ایدئولوژی سه بعدی سازی بازی‌های ماریو را زیر و رو کرد و آن را به ریشه‌های اصلی‌اش نزدیک کرد و به همین منظور بازیکنان را درگیر چالش‌ها و ماجراهای بزرگی کرده و مدام نیز زاویه دید را تغییر می‌داد تا آن‌ها را به این توهم وادارد که در حال انجام یک عنوان عظیم‌تر از آنچه که واقعا هست هستند. جلوه‌ها و گرافیک در بازی‌های سه بعدی ماریو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و بازی Super Mario Galaxy نیز تا بدین جای کار از زیباترین مورد در بین هم قطارانش بهره مند بود. بازی Super Mario Galaxy بخشی از موفقیت بازی New Super Mario Bros را قرض گرفته و با قرار دادن ماریو در فضایی بزرگ، به همراه باس‌های حماسی، عنوانی فراموش نشدنی تولید کرد.

ماریو

رتبه دوم- بازی Super Mario Odyssey

برای مدت زمانی طولانی، بازی Super Mario Sunshine به عنوان موفق‌ترین و بزرگ‌ترین وارث عنوان Super Mario 64 شناخته می‌شد؛ حال با منتشر شدن جدیدترین نسخه اصلی در سری ماریو در سال ۲۰۱۷ تحت عنوان Super Mario Odyssey تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که این عنوان را به مدت چند ساعت تجربه کنید تا به این موضوع پی ببرید که بای Super Mario Odyssey جانشین شایسته و اصلی بازی Super Mario 64 است. بهتر است به این عنوان افسانه‌ای اینگونه نگاه کنید که آمده تا تبدیل به بهترین بازی ماریو طی ده سال اخیر شود و چیزی نیز وجود ندارد که بتواند این لقب را حالا حالاها از وی دور کند. هیچ قلمرو و دنیایی در سری ماریو به بزرگی و پر جزئیاتی بازی Super Mario Odyssey نیستند؛ محیط هر پادشاهی بازی آنقدر بزرگ و پر از اسرار و فعالیت است که می‌تواند ساعت‌های طولانی شما را سرگرم کند. همانند هر بازی بزرگ ماریو، این بازی نیز سیستیم جدید و خلاقه برای ارائه در آستین خود دارد که اینبار شاهد وجود یک کلاه جادویی برای ماریو هستیم که با پرتاب آن بر روی هر شیئی می‌توانید کنترل آن را به دست گرفته و در دنیای وسیع این عنوان بی‌مانند غرق شوید.

ماریو

رتبه اول- بازی Super Mario World

اولین حضور رویایی ماریو در دنیای شانزده بیتی کنسول کلاسیک SNES نینتدو، افسانه‌ای‌ترین بازی تاریخ این سری را به وجود آوردند که نه تنها پر فروش‌ترین بازی عرضه شده بر روی کنسول مذکور به حساب می‌آید، بلکه به عقیده بسیاری بهترین بازی منتشر شده بر روی آن کنسول نیز محسوب می‌شود. این بازی تمامی قدرت‌ها و عظمت گرافیکی SNES را به رخ همگان کشیده و به دنیا نشان داد که کمپانی نیتندو در زمینه ساخت و ارائه سیستم‌های بازی در تمام دنیا حرف اول را می‌زند. برای کسانی که ماجراهای ماریو را در قالب هشت بیتی دنبال کرده بودند، سفر به دنیای خیالی این شخصیت در قالب شانزده بیت همانند رویایی دست نیافتنی بود. با مقایسه دو نسخه پشت سر هم این سری یعنی Super Mario Bros. 3 و این بازی، می‌توانید متوجه شوید که بازی Super Mario World تا چه اندازه بزرگ بود. شاید تنها زمینه‌ای که در آن بازی Super Mario World به حد و اندازه نسخه قبلی خود نرسید و دنباله آن را پیش نگرفت، سیستم قدرت‌های مختلف بودند که تنها به بزرگ شدن و گل آتشین کلاسیک خلاصه شده بود. ولی حتی این موضوع نیز نتوانست جلوی بازی Super Mario World را بگیرد که تبدیل به بزرگ‌ترین بازی نسل خود و بزرگ‌ترین بازی ساخته شده در فرنچایز ماریو شود.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`