تم تیره

شروعی امیدوار کننده بدون مکس و کلویی | نقد و بررسی قسمت اول بازی Life Is Strange 2

Life Is Strange 2

سازنده: Dontnod Entertainment

ناشر: Square Enix

پلتفرم‌ها: کامپیوتر، پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان

ژانر: ماجراجویی

بازی Life Is Strange 2 دومین نسخه عنوان اپیزودیک و تحسین شده Life Is Strange است.  اگر از کسانی باشید که Life Is Strange را تجربه کرده است، قطعاً انتظارات بالایی از قسمت اول Life Is Strange 2 دارید. همان اول کار بگوییم که متاسفانه خبری از «مکس» (Max) و «کلویی» (Chloe) دوست داشتنی نیست و شخصیت‎های این بازی کاملاً جدید هستند. ولی به عنوان بازی اپیزودیکی که نام Life Is Strange را یدک می‎کشد، قطعاً انتظارات از این عنوان بالا است. برای نقد این اثر و نیز بررسی این که آیا توانسته است مانند نسخه اول خوب ظاهر شود یا خیر، با وبسایت نوین اسپات همراه باشید.

داستان بازی Life Is Strange 2

شروع Life Is Strange 2 به نوعی است که گویا می‎خواهد همان حس و حال نسخه اول را منتقل کند. فضایی کاملاً مخصوص نوجوانان که در دوران لذت بخشی از زندگی قرار دارند و شیطنت‎های مخصوص به همان سن و البته قانون شکنی‎های مختلف را انجام می‎دهند. شخصیت اصلی این بازی، «شان دیاز» (Sean Diaz) نام داشته و نسبت به مکس، تفاوت‎هایی اساسی دارد. مکس در اصل دختری مثبت و اهل درس بود، ولی شان تا حد زیادی به کارهای فرعی و وقت گذرانی‎ها و مهمانی‎ها علاقه دارد. در ابتدای بازی، قرار است یک مهمانی برگذار شود و شان و دوستش باید تدارکات لازم را برای آن انجام دهند. در این بین، کمی فرصت است تا با گذشته شان و خانواده او نیز آشنا شوید.

اختصاصی نوین اسپات

خانواده دیاز شامل پدر خانواده و برادر کوچک شان یعنی «دنیل» (Daniel) است که نقش مهمی را در بازی ایفا خواهد کرد و می‎توان گفت نقش کلویی را برای شان دارد. داستان بازی شروعی عادی دارد و برخلاف Life Is Strange خبری از بازگشت زمان نیست. همین ویژگی باعث می‎شود که تصمیمات‎تان بسیار حساس باشند. این دفعه نمی‎توانید کاری را با خیال راحت انجام دهید و سپس به چند دقیقه قبل برگردید و در صورت مناسب نبودن کار آن را انجام ندهید. در این بازی، هر تصمیمی که می‎گیرید، دیگر قطعی است و به هیچ وجه تغییر داده نمی‎شود. در ابتدا لیستی از موارد مورد نیاز در مهمانی به شما واگذار می‎شود که باید آنان را انجام دهید. پس از انجام این‎ها، جریان بازی شدت گرفته و به سرعت وضعیت از روزی آرام در زندگی یک نوجوان، به جهنمی ترسناک تبدیل می‎شود!

جریانات قسمت اول تقریباً بسیار سریع‎تر از Life Is Strange رخ می‎دهد و تنها پس از دقایقی بازی، شرایطی رخ می‎دهد که درکش حتی برای بازیکن نیز کمی سخت می‎شود. ولی همین اتفاقات ریشه اصلی داستان بازی است. به نظر می‎رسد Life Is Strange 2 می‎خواهد زودتر از آن چه که باید به اصل موضوع بپردازد. البته این مشکل تنها در اوایل بازی وجود دارد و بعد از آن فرصت کافی برای درک رخدادها، هم به بازیکن و هم به شخصیت‎ها داده می‎شود. در این بین، رابطه شان و دنیل به رابطه‎ای قدرتمند تبدیل می‎شود که قطعاً در قسمت‎های آینده شاهد گسترش آن نیز خواهیم بود.

اختصاصی نوین اسپات

قسمت اول در زمینه داستان تا حد زیادی موفق عمل کرده است. بازی به شما می‎فهماند که به راستی یک Life Is Strange است که هر لحظه ممکن است اتفاقی پیش بینی نشده رخ دهد که همه برنامه‎های‎تان را به هم می‎ریزد. روابط دو شخصیت اصلی نیز نوید چیزی حماسی را می‎دهد ولی تنها در حد ابتدایی خود قرار داشته و نیاز به توسعه و گسترش دارد که حتماً Dontnod Entertainment این کار را انجام می‎دهد.

گیم‎پلی بازی

ساختار گیم‎پلی بازی دقیقاً مانند نسخه اول است. تعامل با محیط، به دنبال کاری یا چیزی خاص گشتن و انتخاب بعضی دیالوگ‎ها. تعامل با محیط، دقیقاً به سبک نسخه اول است. شان به سراغ وسیله‎ای خاص می‎رود و نظری در موردش ارائه می‎دهد یا خاطره‎ای را بیان می‎کند. در این سیستم شاهد هیچ بهبود خاصی نیستیم و البته از یک بازی ماجرایی و اپیزودیک که حالتی درام‎گونه دارد انتظار بیشتری نمی‎توان داشت و همین بهترین شیوه تعامل است. تغییری که صورت گرفته است، اضافه شدن کوله پشتی و آیتم‎های درون آن به بازی است. دفتر خاطرات نیز شبیه قبل بوده و گوشی شان هم دقیقاً کاربردی همانند مال مکس دارد. از طرفی توانایی عکس گرفتن مکس به طراحی کردن تغییر داده شده است. شان طراحی ماهر است که محیط‎ها را با جزئیات و خلاقیت تمام می‎کشد و از این کار لذت می‎برد.

اختصاصی نوین اسپات

تاثیر انتخاب‎ها و البته جزئیات این سیستم به دلیل این که در ابتدای بازی هستیم ممکن است زیاد به چشم نیاید ولی حدس زده می‎شود که شباهت‎هایی به نسخه اول داشته باشد. برخی دیالوگ‎های گاه مهم و گاه بی تاثیر را می‎توانید به انتخاب کنید ولی انتخاب‎های اساسی نیز وجود خواهند داشت که قطعاً بایستی قبل از اقدام، کمی فکر کنید و شرایط را بسنجید. رابطه‎تان با دنیل اهمیت فراوانی دارد و هر کاری که شان انجام دهد، تاثیرات آن را در دنیل خواهیم دید زیرا وی شان را به چشم الگویی در نظر می‎گیرد. پس به همین دلیل نیز که باشد، انتخاب‎ها حساسیت بیشتری پیدا کرده و باید بیشتر مراقب بود.

گرافیک

بازی Life Is Strange 2 در زمینه گرافیک عملکرد خوبی دارد. محیط‎ها طراحی مناسبی دارند و اکثراً شاهد فضاهای رنگارنگ و زیبا هستیم. جنگلی که در یکی از قسمت‎ها از آن عبور می‎کنیم، به زیبایی هرچه تمام‎تر طراحی شده است و تقریباً همه چیز در جای خود قرار دارد. گرافیک بازی همان فرمول نسخه اول را دارد ولی پیشرفت‎هایی نیز در آن حاصل شده است و این بار جزئیات صورت شخصیت‎ها بیشتر و بهتر از پیش معلوم است. موتوری که این عنوان با آن ساخته شده است، Unreal Engine 4 است که قطعاً خودتان از قدرت و توانایی‎اش اطلاع دارید. استدیو Dontnod Entertainment نیز با آن تقریباً ماهرانه کار کرده و چیزی را که برای بازی نیاز بوده است، به درست آورده‎اند.

اختصاصی نوین اسپات

این عنوان از نظر مشکلات فنی نیز تقریباً بی‎نقص است. اخیراً در این نسل شاهد عناوینی هستیم که در اوج زیبایی و قدرت، مشکلات فنی باعث شده‎اند تجربه آنان فاجعه‎وار باشد. تعداد بسیاری از بازی‎های مورد انتظار به همین سبب نتوانسته‎اند به چیزی که لایقش هستند برسند ولی خوشبختانه Life Is Strange 2 از این مشکل بهره‎ای نبرده است. این عنوان در کمال دقت و تیزبینی ساخته شده و کمتر می‎توان مشکلاتی نظیر باگ و افت فریم در آن یافت. بهینه‎سازی مناسب آن نیز اجازه اجرای بازی حتی بر روی برخی سیستم‎های قدیمی را نیز می‎دهد که نشان از مهارت Dontnod Entertainment در زمینه کار با Unreal Engine 4 دارد زیرا استدیو‎های بسیاری هستند که با همین موتور، عناوینی پر از مشکل و ایراد خلق کرده‎اند.

اختصاصی نوین اسپات

صداگذاری

بازی Life Is Strange همیشه توانسته موسیقی‎هایی بسیار احساسی و بی‎نظیر را در خود جای دهد که بازیکن با گوش سپردن به آنان، هم در جو بازی غرق می‎شود و هم صحنه‎های به نمایش در آمده برایش فراموش نشدنی خواهند بود. نسخه اول با ارائه تعدادی آهنگ بی‎نظیر از گروه Syd Matters توانست جادویی ظاهر شود و هنوز نیز صحنه‎هایی که با این آهنگ‎ها در آمیخته بود، در حافظه علاقمندان و طرفداران باقی است. خوشبختانه این ویژگی مثبت در نسخه دوم نیز به همان کیفیت ظاهر شده است و بازی Life Is Strange 2 موسیقی‎هایی بسیار شنیدنی و تامل برانگیز را در خود دارد. موسیقی با توجه به شرایط ریتم خود را از هیجانی به احساسی و یا آرام تغییر می‎دهد ولی به طور کلی می‎توان آن را موسیقی آرام و گوش نواز در نظر گرفت که ارزش بازی و لذت آن را دو چندان می‎کند.

جمع بندی؛ شروعی امیدوار کننده

درست است که Life Is Strange 2 دیگر «کلویی» و «مکس» را ندارد، ولی به نظر می‎رسد «شان» و «دنیل» نیز پتانسیل تبدیل شدن به شخصیت‎هایی فراموش نشدنی را داشته باشند. قسمت اول این عنوان یک مقدمه است و نمی‎توان بر اساس آن پیش‎بینی کرد که قسمت‎های آینده نیز در همین سطح خواهند بود یا خیر، ولی به طور کلی می‎شود گفت با داستانی بسیار امیدوار کننده روبرو هستیم که Dontnod Entertainment در نهایت زیبایی آفریده است. این عنوان به علاقمندان عناوین اپیزودیک و داستانی و نیز دوست‎داران سری Life Is Strange پیشنهاد می‎شود.

8.3

ارزیابی

قسمت اول بازی Life Is Strange 2 شروعی امیدوار کننده بود. اگر سازندگان بخواهند همان روند نسخه اول را برای این اثر نیز پیش بگیرند، قطعاً شاهد موفقیتی دیگر خواهیم بود. تجربه این بازی به علاقمندان نسخه اول و نیز دوست‎داران بازی‎های داستانی پیشنهاد می‎شود.

8.5 داستان
7.5 گیم‎پلی
9 موسیقی
8 گرافیک
YouNeverWin

the only time people really have value is when they act according to their own will

1 دیدگاه
  1. White Beard
    آبان ۱۲, ۱۳۹۷ در ۷:۵۵ ب.ظ پاسخ

    سلام و عرض درود دارم خدمت شما نویسندۀ محترم.
    همین امروز با این سایت آشنا شدم و همین مقاله،اولین مقاله‌ای بود که،در این سایت خواندم.امیدوارم کار شما،همینطور ادامه داشته باشد.

ارسال دیدگاه