دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
خانه » شروعی امیدوار کننده بدون مکس و کلویی | نقد و بررسی قسمت اول بازی Life Is Strange 2

شروعی امیدوار کننده بدون مکس و کلویی | نقد و بررسی قسمت اول بازی Life Is Strange 2

Life Is Strange 2

Life Is Strange 2

سازنده: Dontnod Entertainment

ناشر: Square Enix

پلتفرم‌ها: کامپیوتر، پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان

ژانر: ماجراجویی

بازی Life Is Strange 2 دومین نسخه عنوان اپیزودیک و تحسین شده Life Is Strange است.  اگر از کسانی باشید که Life Is Strange را تجربه کرده است، قطعاً انتظارات بالایی از قسمت اول Life Is Strange 2 دارید. همان اول کار بگوییم که متاسفانه خبری از «مکس» (Max) و «کلویی» (Chloe) دوست داشتنی نیست و شخصیت‎های این بازی کاملاً جدید هستند. ولی به عنوان بازی اپیزودیکی که نام Life Is Strange را یدک می‎کشد، قطعاً انتظارات از این عنوان بالا است. برای نقد این اثر و نیز بررسی این که آیا توانسته است مانند نسخه اول خوب ظاهر شود یا خیر، با وبسایت نوین اسپات همراه باشید.

داستان بازی Life Is Strange 2

شروع Life Is Strange 2 به نوعی است که گویا می‎خواهد همان حس و حال نسخه اول را منتقل کند. فضایی کاملاً مخصوص نوجوانان که در دوران لذت بخشی از زندگی قرار دارند و شیطنت‎های مخصوص به همان سن و البته قانون شکنی‎های مختلف را انجام می‎دهند. شخصیت اصلی این بازی، «شان دیاز» (Sean Diaz) نام داشته و نسبت به مکس، تفاوت‎هایی اساسی دارد. مکس در اصل دختری مثبت و اهل درس بود، ولی شان تا حد زیادی به کارهای فرعی و وقت گذرانی‎ها و مهمانی‎ها علاقه دارد. در ابتدای بازی، قرار است یک مهمانی برگذار شود و شان و دوستش باید تدارکات لازم را برای آن انجام دهند. در این بین، کمی فرصت است تا با گذشته شان و خانواده او نیز آشنا شوید.

اختصاصی نوین اسپات

خانواده دیاز شامل پدر خانواده و برادر کوچک شان یعنی «دنیل» (Daniel) است که نقش مهمی را در بازی ایفا خواهد کرد و می‎توان گفت نقش کلویی را برای شان دارد. داستان بازی شروعی عادی دارد و برخلاف Life Is Strange خبری از بازگشت زمان نیست. همین ویژگی باعث می‎شود که تصمیمات‎تان بسیار حساس باشند. این دفعه نمی‎توانید کاری را با خیال راحت انجام دهید و سپس به چند دقیقه قبل برگردید و در صورت مناسب نبودن کار آن را انجام ندهید. در این بازی، هر تصمیمی که می‎گیرید، دیگر قطعی است و به هیچ وجه تغییر داده نمی‎شود. در ابتدا لیستی از موارد مورد نیاز در مهمانی به شما واگذار می‎شود که باید آنان را انجام دهید. پس از انجام این‎ها، جریان بازی شدت گرفته و به سرعت وضعیت از روزی آرام در زندگی یک نوجوان، به جهنمی ترسناک تبدیل می‎شود!

جریانات قسمت اول تقریباً بسیار سریع‎تر از Life Is Strange رخ می‎دهد و تنها پس از دقایقی بازی، شرایطی رخ می‎دهد که درکش حتی برای بازیکن نیز کمی سخت می‎شود. ولی همین اتفاقات ریشه اصلی داستان بازی است. به نظر می‎رسد Life Is Strange 2 می‎خواهد زودتر از آن چه که باید به اصل موضوع بپردازد. البته این مشکل تنها در اوایل بازی وجود دارد و بعد از آن فرصت کافی برای درک رخدادها، هم به بازیکن و هم به شخصیت‎ها داده می‎شود. در این بین، رابطه شان و دنیل به رابطه‎ای قدرتمند تبدیل می‎شود که قطعاً در قسمت‎های آینده شاهد گسترش آن نیز خواهیم بود.

اختصاصی نوین اسپات

قسمت اول در زمینه داستان تا حد زیادی موفق عمل کرده است. بازی به شما می‎فهماند که به راستی یک Life Is Strange است که هر لحظه ممکن است اتفاقی پیش بینی نشده رخ دهد که همه برنامه‎های‎تان را به هم می‎ریزد. روابط دو شخصیت اصلی نیز نوید چیزی حماسی را می‎دهد ولی تنها در حد ابتدایی خود قرار داشته و نیاز به توسعه و گسترش دارد که حتماً Dontnod Entertainment این کار را انجام می‎دهد.

گیم‎پلی بازی

ساختار گیم‎پلی بازی دقیقاً مانند نسخه اول است. تعامل با محیط، به دنبال کاری یا چیزی خاص گشتن و انتخاب بعضی دیالوگ‎ها. تعامل با محیط، دقیقاً به سبک نسخه اول است. شان به سراغ وسیله‎ای خاص می‎رود و نظری در موردش ارائه می‎دهد یا خاطره‎ای را بیان می‎کند. در این سیستم شاهد هیچ بهبود خاصی نیستیم و البته از یک بازی ماجرایی و اپیزودیک که حالتی درام‎گونه دارد انتظار بیشتری نمی‎توان داشت و همین بهترین شیوه تعامل است. تغییری که صورت گرفته است، اضافه شدن کوله پشتی و آیتم‎های درون آن به بازی است. دفتر خاطرات نیز شبیه قبل بوده و گوشی شان هم دقیقاً کاربردی همانند مال مکس دارد. از طرفی توانایی عکس گرفتن مکس به طراحی کردن تغییر داده شده است. شان طراحی ماهر است که محیط‎ها را با جزئیات و خلاقیت تمام می‎کشد و از این کار لذت می‎برد.

اختصاصی نوین اسپات

تاثیر انتخاب‎ها و البته جزئیات این سیستم به دلیل این که در ابتدای بازی هستیم ممکن است زیاد به چشم نیاید ولی حدس زده می‎شود که شباهت‎هایی به نسخه اول داشته باشد. برخی دیالوگ‎های گاه مهم و گاه بی تاثیر را می‎توانید به انتخاب کنید ولی انتخاب‎های اساسی نیز وجود خواهند داشت که قطعاً بایستی قبل از اقدام، کمی فکر کنید و شرایط را بسنجید. رابطه‎تان با دنیل اهمیت فراوانی دارد و هر کاری که شان انجام دهد، تاثیرات آن را در دنیل خواهیم دید زیرا وی شان را به چشم الگویی در نظر می‎گیرد. پس به همین دلیل نیز که باشد، انتخاب‎ها حساسیت بیشتری پیدا کرده و باید بیشتر مراقب بود.

گرافیک

بازی Life Is Strange 2 در زمینه گرافیک عملکرد خوبی دارد. محیط‎ها طراحی مناسبی دارند و اکثراً شاهد فضاهای رنگارنگ و زیبا هستیم. جنگلی که در یکی از قسمت‎ها از آن عبور می‎کنیم، به زیبایی هرچه تمام‎تر طراحی شده است و تقریباً همه چیز در جای خود قرار دارد. گرافیک بازی همان فرمول نسخه اول را دارد ولی پیشرفت‎هایی نیز در آن حاصل شده است و این بار جزئیات صورت شخصیت‎ها بیشتر و بهتر از پیش معلوم است. موتوری که این عنوان با آن ساخته شده است، Unreal Engine 4 است که قطعاً خودتان از قدرت و توانایی‎اش اطلاع دارید. استدیو Dontnod Entertainment نیز با آن تقریباً ماهرانه کار کرده و چیزی را که برای بازی نیاز بوده است، به درست آورده‎اند.

اختصاصی نوین اسپات

این عنوان از نظر مشکلات فنی نیز تقریباً بی‎نقص است. اخیراً در این نسل شاهد عناوینی هستیم که در اوج زیبایی و قدرت، مشکلات فنی باعث شده‎اند تجربه آنان فاجعه‎وار باشد. تعداد بسیاری از بازی‎های مورد انتظار به همین سبب نتوانسته‎اند به چیزی که لایقش هستند برسند ولی خوشبختانه Life Is Strange 2 از این مشکل بهره‎ای نبرده است. این عنوان در کمال دقت و تیزبینی ساخته شده و کمتر می‎توان مشکلاتی نظیر باگ و افت فریم در آن یافت. بهینه‎سازی مناسب آن نیز اجازه اجرای بازی حتی بر روی برخی سیستم‎های قدیمی را نیز می‎دهد که نشان از مهارت Dontnod Entertainment در زمینه کار با Unreal Engine 4 دارد زیرا استدیو‎های بسیاری هستند که با همین موتور، عناوینی پر از مشکل و ایراد خلق کرده‎اند.

اختصاصی نوین اسپات

صداگذاری

بازی Life Is Strange همیشه توانسته موسیقی‎هایی بسیار احساسی و بی‎نظیر را در خود جای دهد که بازیکن با گوش سپردن به آنان، هم در جو بازی غرق می‎شود و هم صحنه‎های به نمایش در آمده برایش فراموش نشدنی خواهند بود. نسخه اول با ارائه تعدادی آهنگ بی‎نظیر از گروه Syd Matters توانست جادویی ظاهر شود و هنوز نیز صحنه‎هایی که با این آهنگ‎ها در آمیخته بود، در حافظه علاقمندان و طرفداران باقی است. خوشبختانه این ویژگی مثبت در نسخه دوم نیز به همان کیفیت ظاهر شده است و بازی Life Is Strange 2 موسیقی‎هایی بسیار شنیدنی و تامل برانگیز را در خود دارد. موسیقی با توجه به شرایط ریتم خود را از هیجانی به احساسی و یا آرام تغییر می‎دهد ولی به طور کلی می‎توان آن را موسیقی آرام و گوش نواز در نظر گرفت که ارزش بازی و لذت آن را دو چندان می‎کند.

جمع بندی
درست است که Life Is Strange 2 دیگر «کلویی» و «مکس» را ندارد، ولی به نظر می‎رسد «شان» و «دنیل» نیز پتانسیل تبدیل شدن به شخصیت‎هایی فراموش نشدنی را داشته باشند. قسمت اول این عنوان یک مقدمه است و نمی‎توان بر اساس آن پیش‎بینی کرد که قسمت‎های آینده نیز در همین سطح خواهند بود یا خیر، ولی به طور کلی می‎شود گفت با داستانی بسیار امیدوار کننده روبرو هستیم که Dontnod Entertainment در نهایت زیبایی آفریده است. این عنوان به علاقمندان عناوین اپیزودیک و داستانی و نیز دوست‎داران سری Life Is Strange پیشنهاد می‎شود.
8.3
عالی
نوشته شده توسط
the only time people really have value is when they act according to their own will

رای بدهید!

0 0

۱ دیدگاه

  1. سلام و عرض درود دارم خدمت شما نویسندۀ محترم.
    همین امروز با این سایت آشنا شدم و همین مقاله،اولین مقاله‌ای بود که،در این سایت خواندم.امیدوارم کار شما،همینطور ادامه داشته باشد.

    0
    پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.