دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
44
PC
(Metacritic)
37
PS4
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی بازی Left Alive | لکه ننگ Front Mission

نقد و بررسی بازی Left Alive | لکه ننگ Front Mission

Left Alive

نام عنوان : Left Alive

توسعه دهنده: Square Enix

ناشر: Square Enix

پلتفرم: پلی استیشن ۴ و کامپیوتر

تاریخ عرضه: ۵ مارس (۱۴ اسفند)

ژانر: اکشن و شوتر


بازی Left Alive مجموعه‎ای از ایده‎ها هست که هرگز با هم همراه نشده و تجربه‎ای کامل را آن هم در زمانی مانند سال ۲۰۱۹ ایجاد نمی‎کنند. این بازی، جذاب نیست و حتی خوب هم نیست. در اوایل بازی، المان‎هایی امیدوار کننده نشان داده می‎شوند ولی با کمی پیشرفت تمامی این‎ها ناپدید شده مجبورید با مکانیک‎های نامتعادل و به شدت ضعیف طراحی شده بازی سر و کله بزنید. در ادامه همراه وبسایت نوین اسپات باشید تا بیشتر و بهتر به بررسی Left Alive و دلایل موفق نبودنش بپردازیم.

اگر اسم سری Front Mission را شنیده باشید، می‎دانید که در چند سال اخیر آنچنان موفق نبوده است. این سری، نامی موفق و مهم برای شرکت Square Enix بود که حال به شدت در تنگنا قرار داشته و از سال ۲۰۱۰ که عنوان Front Mission Evolved منتشر شد، ادامه نیافته است. ممکن است طرفداران نسبت به Left Alive که عنوانی فرعی از این سری است، امیدوار باشند ولی متاسفانه بایستی بگوییم که امیدهایتان‎ قرار نیست در مورد این بازی پابرجا باشد.

درست مانند سری Front Mission، بازی Left Alive نیز داستان و روایتی قوی دارد. اگر بتوانید مشکلات بسیار بازی را نادیده بگیرید، داستان به شدت لذت بخش است. شما در جهانی جنگ زده و در شهر Novo Slava که شباهت‎هایی به روسیه نیز دارد روایت می‎شود. دو ملت بزرگ و قدرتمند در جنگ هستند و شما کنترل سه شخصیت را بر عهده دارید که در این کشمکش‎ها گرفتار شده‎اند. انتخابات نیز در داستان بازی لحاظ شده‎اند و گرچه تاثیرات چندان مستقیم و بزرگی ندارند، ولی در حد خود مناسب واقع شده و جذابیت‎هایی را به داستان اضافه می‎کنند. گرچه شخصیت‎های بازی چندان عالی نیستند. یکی از آن‎ها، میکائیل (Mikhail) نام داشته که خلبانی تازه کار است، دیگری پلیسی با گذشته‎ای مرموز به نام اولگا (Olga) بوده و فرد آخر نیز لئونید (Leonid) نام دارد که زندانی محکوم به مرگ بوده ولی به دلیل آشوب حاصل از جنگ، موفق به فرار می‎شود. متاسفانه فرصت زیادی برای آشنایی کامل با این شخصیت‎ها پیش نمی‎آید و کمی بعد از قرار گرفتن در داستان، مکانیک‎های افتضاح گیم‎پلی خودنمایی می‎کنند و تجربه‎ای بسیار ناکارآمد را برای‎تان رقم می‎زنند.

left alive

کاراکترها به ترتیب از راست به چپ: میکائیل، لئونید و اولگا

سیستم انتخاب دیالوگ در بازی وجود دارد ولی نه چندان دیالوگ‎های قوی و مناسبی را ارائه می‎دهد و نه کمکی به پیشبرد داستان می‎کنند. حتی گاهی اوقات کاملاً حس اتلاف وقت خواهند داشت. البته نکته جالب این است که داستان مستقل بوده و نیازی نیست نسخه خاصی از سری Front Mission را تجربه کرده باشید تا وقایع را درک کنید. البته مشکل دیالوگ‎ها به خاطر صداگذاری نیست. این تیم، کارشان را به خوبی انجام داده و سعی کرده‎اند همه چیز را بیشتر و بیشتر احساسی کنند با این حال، مشکل شخصیت‎ها هستند. بسیاری از آنان به شدت خسته کننده بوده و کوچک‎ترین جذابیتی در موردشان وجود ندارد. متاسفانه هوش مصنوعی بازی که صوتی بوده و اکثراً حضور دشمنان را اعلام می‎کند، کاملاً اعصاب خوردکن بوده و گاهی اوقات، کاری می‎کند که تنها آرزوی‎تان ساکت شدنش خواهد بود!

left alive

اگر دیگر بخش‎ها نیز در حد داستان می‎بود، شاید با عنوانی بهتر و موفق‎تر روبرو بودیم اما به هر حال این گونه نیست. طراحی‎های بازی از یک نگاه کلی مناسب‎اند و تا حدودی به سری Metal Gear شباهت دارند اما از طرف دیگر، گیم‎پلی فاجعه بوده و به قدری بد است که فکر نمی‎کنم از زمان پلی‎استیشن ۲ تا به حال اثری این گونه عرضه شده باشد! رابط کاربری مناسب و تا حدی کمک کننده است اما خود گیم‎پلی بسیار ضعیف طراحی شده و سیستم کاورگیری نیز کاملاً بلا استفاده و افتضاح است و تقریباً هیچ نقشی در پنهان نگه داشتن شما از چشم دشمنان ندارد. سیستم تیراندازی نیز به شدت خسته کننده و کاملاً بدون نوآوری بوده و تنها به نشانه گرفتن و شلیک کردن برای کشتن دشمنان خلاصه شده است. مخفی کاری که همیشه یکی از پایه‎های این سری بوده، در این بازی به لطف هوش مصنوعی افتضاح است. دشمنان در یک لحظه از حالت کاملاً کور بودن و ندیدن شما، به کاملاً آگاه تبدیل شده و به سختی می‎شود میدان دیدشان را پیش بینی کرد. این‎ها، همگی دست به دست هم می‎دهند تا یکی از اعصاب خوردکن‎ترین تجربیات را به شما تقدیم کنند.

left alive

از طرفی کنترل بازی و حرکات، کاملاً با استانداردهای این نسل فاصله دارد. حرکت شخصیت‎ها بسیار بد بوده و مبارزات در مقایسه با آن فاجعه است! با وجود مشکلاتی که سیستم مخفی کاری دارد، تقریباً همیشه مجبورید جنگیدن را انتخاب کنید و با وجود کنترل‎های فاجعه بار، حتی نشانه گرفتن نیز کاری بسیار سخت و ملال آور است. پخش شدن گلوله‎ها نیز به شدت بد طراحی شده و در مراحل اولیه که فقط یک هفت تیر در اختیار دارید، از میان بردن تنها یکی از دشمنان شاید نیازمند استفاده از یک خشاب کامل باشد! این مشکل در مراحل بعد که اسلحه‎های بهتری به شما تعلق می‎گیرد برطرف می‎شوند اما به طور کلی افکت‎های بسیار بی کیفیت شلیک گلوله و کنترل افتضاح اسلحه‎ها، سیستم تیراندازی را به چیزی بسیار حوصله سر بر تبدیل می‎کند.

left alive

قطعاً بیشتر وقت‎تان صرف گشتن در محیط بازی و پیدا کردن مواد اولیه برای ساخت وسایلی چون بمب، نارنجک‎های دودزا و … می‎شود. استفاده از این‎ها در نوع خود جالب بوده و اکثراً زمانی که موفق به ادامه مخفی کاری نمی‎شوید به کمک‎تان می‎آید و باعث می‎شود همیشه یک قدم جلوتر از دشمنان باشید با این حال، تله چیدن نیز به شدت به هوش مصنوعی وابسته است. اگر دشمنان به قدری عجیب حرکت کنند که اصلاً در مسیر تله‎های شما قرار نگیرند و یا حتی نتوانید از تله‎هایی که ساخته‎اید استفاده کنید، ناامیدانه مجبورید باز هم دست به اسلحه ببرید.

left alive

در بازی همانطور که ذکر شد، بازماندگانی وجود دارند که می‎توانید با آنان حرف زده و یا ماموریت‎های مختلفی برای‎شان انجام دهید. این بخش از نظر داستانی جذابیت‎های خاصی دارد و فضای جنگ و تاثیری که بر زندگی مردم و حتی نحوه رفتارشان داشته است را به خوبی به نمایش می‎گذارد. البته، بیشتر ماموریت‎هایی که از طرف آنان به شما محول می‎شود شامل اسکورت کردن‎شان به مکانی امن است و باز هم به دلیل هوش مصنوعی کاملاً افتضاح، مجبورید نقش یک مراقب را ایفا کنید زیرا در غیر این صورت، همراهان‎تان مستقیماً سرشان را پایین انداخته و وارد پایگاهی پر از دشمن می‎شوند آن هم در حالی که می‎توانستند از راهی بسیار ساده‎تر عبور کنند!

با این وجود، بازی Left Alive بسیار سخت بوده و برای کوچک‎ترین اشتباهات شما را به شدت مجازات می‎کند. سختی یک بازی مشکل نیست، در واقع اخیراً به امری جذاب نیز تبدیل شده است اما وقتی این سختی از حد رد شده و برای کوچک‎ترین چیزها و کارها اعمال شود، خسته کننده و زننده خواهد شد. برای مثال، اگر دشمنان به حضورتان آگاه شوند، هرکاری بکنید نمی‎توانید از درگیری اجتناب کنید و دوباره مخفی شوید. اگر هم مبارزه کنید، معمولاً شرایط به دلیل تجهیزات بد شما و محدودیت در حمل اسلحه، برابر نخواهد بود و حتی در درجه سختی متوسط نیز احتمال کشته شدن بالاست. چک پوینت‎های بازی نیز در مکان‎های خاصی در نقشه پراکنده شده‎اند که بسیار از هم فاصله دارند و رسیدن به یکی از آنان، گاهی می‎تواند بسیار سخت و یا حتی غیرممکن باشد. متاسفانه در این بازی مجبورید از تنها یک مکان بارها و بارها بگذرید و هر دفعه امید داشته باشید که دیده نشوید و بتوانید بعد از چند بار کشته شدن، با موفقیت عبور کنید.

left alive

محیط‎ها نیز چندان تنوع خاصی نداشته و به یک سری منقطه سند باکس با ساختمان‎های مختلف محدود شده‎اند که اکثراً توسط دیواری احاطه شده است. البته ممکن است تصور کنید که چنین محیط‎هایی برای مخفی کاری بسیار عالی است ولی باید بگوییم سخت در اشتباهید. اکثر اوقات، پهبادها و یا دیگر وسایل مکانیکی راه شما را سد می‎کنند و یا دشمنان در مکانی خاص حضور دارند و فقط یک راه عبور امن برای شما وجود دارد. طراحی محیط‎ها هم مانند مکان قرارگیری دشمنان ضعیف و نالازم بوده و Left Alive را که عنوانی سند باکس است بیشتر شبیه به یک بازی خطی می‎کنند.

تنها بخشی که Left Alive در آن خوب عمل کرده، گرافیکش است. شخصیت‎ها به خوبی رندر شده و چهره‎های‎شان کیفیت بالایی دارد. از طرفی، محیط نیز از تکسچرهای با کیفیتی برخوردار بوده و محیط‎های خارج از شهرها بسیار زیبا هستند. کات سین‎ها نیز بسیار خوب طراحی شده و حالت چهره‎ها شخصیت‎ها نیز در بهترین شرایط قرار دارد و به خوبی احساسات در چهره‎شان موج می‎زند و قابل درک است. البته، انیمیشن‎ها چندان خوب نیستند و گاهی اوقات به شدت بی‎کیفیت به نظر می‎آیند. با این حال، Left Alive عنوانی نیست که بتواند از قدرت کنسول‎تان به نحو احسنت استفاده کند. نرخ فریم ریز مشکلات ریز و درشتی دارد و در صحنه‎های سنگین شاهد افت آن هستیم. به طور کلی، گرافیک در این بازی سطح نسبتاً مناسبی دارد با این حال چندان موفق و دیدنی نیست و اکثراً جلوه‎های بصری کاملاً معمولی دارد.

left alive

به طور کلی بازی Left Alive را می‎توان شکستی سخت و تکنیکی نامید که ممکن است آینده سری Front Mission را به خطر بیاندازد و تا سال‎ها اسم خاصی از این سری نشنویم. این بازی تقریباً در هر زمینه‎ای ناقص، بسیار بد و یا افتضاح عمل کرده و حتی اگر قصد تلف کردن وقت‎تان را نیز دارید، تجربه آن پیشنهاد نمی‎شود زیرا اعصاب خوردی و عصبانیت را نیز به همراه می‎آورد! البته، اگر با گیم‎پلی نه چندان متعادل با هوش مصنوعی افتضاح، داستان تقریباً خوب و گرافیکی در حد متوسط مشکلی ندارید و یا از طرفداران اصیل سری Front Mission هستید، شاید بتوانید برای چند ساعتی Left Alive را تحمل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این بازی می‌توانید به پروفایل بازی از طریق این لینک دسترسی داشته باشید.

جمع بندی
به طور کلی بازی Left Alive را می‎توان شکستی سخت و تکنیکی نامید که ممکن است آینده سری Front Mission را به خطر بیاندازد و تا سال‎ها اسم خاصی از این سری نشنویم. این بازی تقریباً در هر زمینه‎ای ناقص، بسیار بد و یا افتضاح عمل کرده و حتی اگر قصد تلف کردن وقت‎تان را نیز دارید، تجربه آن پیشنهاد نمی‎شود زیرا اعصاب خوردی و عصبانیت را نیز به همراه می‎آورد! البته، اگر با گیم‎پلی نه چندان متعادل با هوش مصنوعی افتضاح، داستان تقریباً خوب و گرافیکی در حد متوسط مشکلی ندارید و یا از طرفداران اصیل سری Front Mission هستید، شاید بتوانید برای چند ساعتی Left Alive را تحمل کنید.
نقاط قوت
  • طراحی چهره‎ها نسبتاً خوب است
  • داستان تا حدی می‎تواند درگیر کننده و جذاب باشد
نقاط ضعف
  • هوش مصنوعی افتضاح
  • گیم‎پلی کاملاً نامتعادل
  • گان پلی بسیار خسته کننده و به دور از نوآوری
  • انیمیشن‎های ضعیف و بی کیفیت
  • به شدت محدود کردن بازیکن
4.5
ضعیف
نوشته شده توسط
the only time people really have value is when they act according to their own will

رای بدهید!

3 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.