خانه » سامورایی‌ها از سینما تا بازی؛ منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

سامورایی‌ها از سینما تا بازی؛ منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

زیبایی‌های بصری برای یک بازی از اهمیت بالایی برخوردار است. نه تنها برای به وجد آوردن مخاطبان بلکه برای ایجاد حس و فضایی خاص. دموی بازی Ghost of Tsushima در نمایشگاه E3 امسال موفق شد با صحنه‌های نفس‌گیرش توجه بسیاری را به خود جلب کند و مانند یک قطعه‌ی هنری متحرک به نظر برسد؛ با ترکیب رنگ‌ها، طبیعت و حرکات انسان‌ها به اثری الهام بخش تبدیل شود. تیم سازنده‌ی این بازی، Sucker Punch، مدتی بعد از انتشار دمو به شرح آن پرداختند و توضیح دادند که منابع الهام خودشان برای ساخت بازی Ghost of Tsushima از کجا آمده بود. بیل هارپر گفت:

به عنوان کارگردان سینمایی بازی Ghost of Tsushima از همه بیشتر برای کار بر روی این عنوان هیجان زده بودم. در کودکی وقتی دیگران در حال تماشای فیلم‌های The Magnificent Seven و A Fistful of Dollars بودند من Yojimbo و Seven Samurai می‌دیدم (فیلم‌هایی که در ابتدا نام برده شد بازسازی غربی فیلم‌های کوروساوا، کارگردان نام آشنا و فقید ژاپنی، می‌باشد). بسیاری از بخش‌های سینمایی بازی ما حکم نامه‌ای عاشقانه به آکیرا کوروساوا دارد.

بازی بازان مشتاقی که علاقه دارند بیش از این در فضای سامورایی و حال و هوای آن کاوش کنند می‌توانند از فیلم‌های نامبرده در نقل قول بالا استفاده کنند. با این کار آن‌ها دوباره به فیلم‌های کلاسیک بازخواهند گشت و با دنیای بازی Ghost of Tsushima و شخصیت‌های آن ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و اگر پیگیر باشند، زمان بیشتری را صرف غرق شدن در سینما خواهند کرد. در این مقاله قصد داریم پیشنهادهای بیشتری برای علاقه‌مندان (به جز دو فیلمی که آقای هارپر به آن اشاره کرد) ارائه کنیم. یافتن مجموعه‌ای‌هایی مانند Lone Wolf، Cub و Zatoichi ساده است چرا که از هر کدام چندین فیلم ساخته شده است. فیلم‌های منتخب این مقاله ممکن است چیزهای جدیدی برای  ارائه داشته باشد و انتظارات شما از بازی را بالاتر ببرد.

The Hidden Fortress

علت خاصی دارد که در بحث‌های این چنینی نام کوروساوا به وفور به چشم می‌خورد. این اثر یکی از موفق‌ترین فیلم‌های او است که طرفداران سینما نباید آن را از دست بدهند. جلوه‌های بصری خیره کننده در این عنوان و فیلم برداری عالی آن، صحنه‌های اکشن حیرت آوری را ایجاد کرده است. این هنر بازیگری است که باعث می‌شود فیلم‌نامه‌ی یک اثر شکوفا شود. داستان فیلم درباره‌ی گروهی از کمدین های حریص است که در دوران جنگ، نقشه‌های احمقانه‌ای را در ذهن خود می‌پرورانند. شاهزاده یوکی با وجود اینکه در طول مدت فیلم فقط فریاد می‌زد اما باعث ایجاد حسی خوب در فیلم شده بود. این را نیز بگوییم که طرفداران مجموعه‌ی Star Wars باید این فیلم را به خاطر تأثیرات آن بر روی جورج لوکاس و این فرنچایز، حتماً ببیند. هر چند این فیلم بیشتر از آنچه به نظر می‌رسد چیزهایی برای ارائه دارد، اما از نظر منتقدان جزء بهترین کارهای کوروساوا محسوب نمی‌شود. مطمئناً این فیلم سرگرم کننده است و تماشای آن بسیار آسان و لذت بخش خواهد بود.

Samurai I: Musashi Miyamoto

سامورایی از فیلم تا بازی: منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

این فیلم حماسی بر پایه‌ی داستان زندگی Musashi Miyamoto (یا حداقل روایتی که خود او از زندگی‌اش در کتاب The Book of Five Rings نوشته است) ساخته شده. این فیلم اولین نسخه از یک سه گانه است و داستان تلاش‌های مردی بلندهمت را روایت می‌کند که در مسیری قرار می‌گیرد که منجر می‌شود او تبدیل به یک سامورایی شود. مسیر زندگی او همیشه هموار نیست و خود او هم شخصیتی خاکستری دارد و مانند قهرمان‌های فیلم‌های دیگر نیست. جاه طلبی و هوس‌هایش او را در سفری در پرهیاهوترین بخش تاریخ ژاپن که با پایان جنگ داخلی شروع شد، همراهی می‌کند. این فیلم مثلث عشقی جذابی را به تصویر می‌کشد و رشد و تکامل شخصیت اصلی را نشان می‌دهد. فیلم با سرعت معقولی در مدت زمان ۹۰ دقیقه‌ای خود پیش می‌رود. مبارزات این فیلم در مقایسه با عناوین دیگر ممکن است سبک‌تر باشد اما وقتی یک مبارزه اتفاق می‌افتد هر حرکت شمشیر باعث می‌شود نفس مخاطبان در سینه‌شان حبس شود. این فیلم یکی از آثار اساسی سینماست که در آمریکا هم بازخوردهای خوبی دریافت کرد و موفق شد جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم خارجی زبان را از آن خود کند.

Ninja Scroll

سامورایی از فیلم تا بازی: منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

ممکن است تصور کنید حضور یک انیمه با عبارت “نینجا” در عنوانش مطمئناً از جهات بسیاری با این فهرست هم خوانی نخواهد داشت (هر چند انیمه های سامورایی بسیار خوبی هم مانند Samurai Champloo وجود دارد) اما فکر می‌کنیم این عنوان لایق قرارگیری در این لیست است. شخصیت اول این انیمه، Jubei ، از خیلی جهات مانند سامورایی‌هاست؛ این شخصیت تقریباً ادای احترامی به یکی از قهرمانان خاص سامورایی‌هاست. او یک جنگجوی رونین است که اهداف خود را دنبال می‌کند و اربابی ندارد اما وقتی در شرایط ناگوار قرار می‌گیرد باز هم به انجام کارهای خوب ادامه می‌دهد. این ماجرا قهرمان داستان را به دنیایی از سحر و نیرنگ و همراهانی غیرعادی می‌کشاند و به مخاطبان صحنه‌های مبارزه‌ای خلاقانه‌ای نشان می‌دهد. مطمئناً این اثر یکی از بهترین انیمیشن‌های زمان خود بود.

انیمه‌ی Ninja Scroll بسیار تحسین شده است و از آن به عنوان منبع الهام بسیاری از فیلم‌هایی که دنباله روی آن بودند، یاد می‌شود. اگرچه این انیمه اکثراً به خاطر صحنه‌های غیر معقول و خشونت بیش از حد آن به یاد ماندنی شده است اما فکر می‌کنم این عنوان به خاطر اینکه مخاطب را در دنیای خود درگیر می‌کند، تا کنون ماندگار شده است. البته فضای این انیمه بسیار تاریک‌تر از آن چیزی است که تاکنون از بازی Ghosts of Tsushima دیده‌ایم اما تشابهات بسیاری میان این دوجود دارد و حتی به نظر می‌رسد داستان‌هایشان هم از لحاظ تکیه بر ماوراءالطبیعه، به یکدیگر بسیار نزدیک باشد.

Ran

سامورایی از فیلم تا بازی: منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

ایده‌ی اقتباس از یکی از کارهای شکسپیر، لیر شاه، و ایجاد فضایی ژاپنی برای آن جالب به نظر می‌رسد اما مطمئناً با دیدن این فیلم برای بار اول بسیار بیشتر نظرتان را جلب خواهد کرد. این فیلم آخرین اثر بزرگ حماسی کوروساوا محسوب می‌شود. خواندن درباره‌ی سختی‌هایی که کوروساوا در ساختن فیلم متحمل شده است، دل‌شکستگی شخصی که با آن دست و پنجه نرم می‌کرد و دانستن چگونگی تغییرات دنیای سینما در آن زمان، از خیلی جهات بر ارزش این فیلم می‌افزاید.

این فیلم داستانی درباره‌ی قدرت، مال، مردان تشنه به خون و زنان پشت آن‌ها روایت می‌کند و شامل بازیگریِ فوق‌العاده‌ای است که شیوه‌های مختلفی را در بر می‌گیرید. این فیلم حتی موفق شد جایزه‌ی اسکار بهترین لباس‌ها را دریافت کند اما جلوه‌های بصری آن همراه با تصویر سازی فوق‌العاده، شات های متنوع و رنگ بندی عالی که در کنار صحنه‌های مبارزه‌ی حماسی که هر کدام عمق وسعت خاص خود را دارد، قرار گرفته است، نیز مطمئناً توجه شما را جلب خواهد کرد. جلوه‌های بصری، شیوه‌ی داستان سرایی سنتی و بازی‌های فوق‌العاده‌ی بازیگران برخی از دلایلی است که باعث می‌شود Ran  را ببینید.

Kill Bill: Volume 2

سامورایی از فیلم تا بازی: منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

می‌خواستیم در فهرستمان عنوانی امروزی‌تر نیز وجود داشته باشد پس چرا به سراغ فیلمی که از خیلی جهات به فیلم‌های کلاسیکی که در بالا نام برده شد، اشاره می‌کند (و یا حتی از آن‌ها کپی برداری کرده است) نرویم؟ این فیلم از عناصر فیلم‌های کلاسیک برای روایت داستانی ساده اما تأثیر گذار درباره‌ی انتقام، استفاده می‌کند.  Quentin Tarantino مطمئناً یکی از شاگردان فیلم های سامورایی بوده است پس دیدن کاری از او که علاقه‌ی او به این ژانر را بازتاب کند باید بسیار لذت بخش باشد. تمرکز این فیلم بر روی شیوه‌ی هنری و تلاش آن برای ایجاد الگویی خاص، تجربه‌ی خوبی به مخاطب ارائه می‌کند و شخصیت پردازی عالی آن به همراه مبارزات دونفره و فلش بک‌های انیمه ای، باعث می‌شود این فیلم ارزش چندین بار دیدن را داشته باشد. در این فیلم توجه خاصی به شمشیرها نیز شده است و درباره‌ی ساخت و اهمیت سلاح هم صحبت می‌شود.

همه‌ی این‌ها با موسیقی متنی زیبا و در قالب داستانی کلاسیک حماسی با یکدیگر ترکیب شده‌اند تا به مخاطب ماجراهای حماسی یک عروس داغ دیده را نشان دهند. اگرچه نسخه‌ی اول این فیلم ممکن است به خاطر صحنه‌های اکشن عالی و کشتارهای خشونت آمیز بیشتر مورد توجه قرار گرفته باشد اما نسخه‌ی دوم آن به علت نزدیک‌تر بودن به سایر فیلم‌های حاضر در لیست و بازتاب بیشتر سنت‌های سامورایی، در این فهرست جای گرفته است.

Rashomon

سامورایی از فیلم تا بازی: منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

این فیلم با وجود اینکه از نظر بسیاری از منتقدان ژاپنی “بیش از حد غربی” است اما عده‌ی زیادی از آن به عنوان جالب‌ترین فیلم کوروساوا یاد می‌کنند. داستان Rashomon درباره‌ی یک دادگاه محاکمه است و این داستان از چند زاویه‌ی مختلف و از زبان راویان متفاوت روایت می‌شود. همه‌ی راویان داستان غیر قابل اعتماد هستند و از یک رویداد واحد، چندین داستان مختلف روایت می‌کنند. داستان‌های آن‌ها تا حدی با یکدیگر اشتراک دارند که همه‌ی آن‌ها برای مخاطب قابل باور می‌شود و این موضوع باعث می‌شود بیننده در لحظه به همه چیز شک کند.

همه‌ی بازیگران به خوبی در نقششان فرو رفته‌اند و صحنه‌های جالبی را خلق کرده‌اند. این موضوع به پیشرفت داستان و انتقال موضوع اصلی آن، که درباره‌ی طبیعت انسان است، کمک شایانی کرده است.

همچنین این فیلم شات هایی فوق‌العاده، فیلم برداری عالی و نورپردازی خوبی دارد. اکثر مردم وقتی درباره‌ی فیلم‌های سیاه‌سفید صحبت می‌کنند چنین نکاتی را در نظر نمی‌گیرند اما نادیده گرفتن فضای طبیعی و جلوه‌های مصنوعیِ تولید شده مانند باران برای ایجاد فضای مناسب، در این فیلم کار دشواری است.

Samurai Fiction

سامورایی از فیلم تا بازی: منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

درست است که در این فیلم سیاه‌سفید فقط قسمت‌هایی رنگی وجود دارد اما این فیلم در سال ۱۹۹۸ عرضه شد. بر خلاف دیگر عناوین حاضر در فهرست، Samurai Fiction یک فیلم کمدی است و ممکن است احساس کنید هیچ ارتباطی میان آن و دنیا و فضای بازی Ghosts of Tsushima وجود ندارد اما این فیلم از بسیاری جهات به اصول فیلم‌های کلاسیک سامورایی پایند است و سنت‌های اصلی آن را به نمایش می‌گذارد و با این وجود چیز متفاوتی برای ارائه به مخاطب دارد.

داستان این فیلم درباره‌ی رشد شخصیت اصلی آن در مأموریتی به همراه دو یار احمقش است. شخصیت‌های دیگر این فیلم نیز پیشینه‌ی داستانی خاص خود را دارند و فیلم در کل قصه‌ی جذابی را روایت می‌کند. فیلم‌نامه‌ی آن بسیار هوشمندانه نوشته شده است و بخش‌های کمدی آن به جا و مفهومی است که باعث ایجاد تجربه‌ی منحصر به فرد و لذت بخشی می‌شود. برای فهمیدن شوخی‌های موجود در فیلم باید دانش اندکی از این ژانر داشته باشید. موسیقی متن راک نیز به برجسته شدن فیلم و روان بودن آن کمک به سزایی می‌کند. از این فیلم به عنوان “فیلم سامورایی نسل MTV” یاد می‌شود. ممکن است برخی آن را اثری هجو به شمار آورند اما روند رک و راست و جدی آن شما را درگیر خود خواهد کرد.

The Sword of Doom

سامورایی از فیلم تا بازی: منابع الهام بازی Ghost of Tsushima

دیدن این فیلم واجب است چراکه شخصیت اول بسیار جالبی دارد و نسبت به فیلم‌های دیگر حس متفاوتی را القا می‌کند. برخی به این سامورایی لقب ضد قهرمان را داده‌اند اما اطرافیانش او را وحشی خطاب می‌کنند. او شمشیرزن بزرگی است اما بسیار منفور بوده و به آرامی در حال غرق شدن در جنونی خون‌آلود است. بازیگر نقش اول آن، Tatsuya Nakadai، نیز بازی قدرتمندی ارائه می‌دهد و به خوبی با حالات صورتش و نگاه‌های غصب ناک، نقشی که بر عهده دارد را ایفا می‌کند.

دیالوگ‌های کوتاه و عمیق به جذابیت داستان کمک می‌کند اما ممکن است پیش رفتن با داستان فیلم اندکی دشوار باشد. حتی در پایان، فیلم به طور ناگهانی با متوقف شدن یک فریم در صحنه‌ای جذاب، به پایان می‌رسد که باعث شوکه شدن مخاطب می‌شود. حتی دنباله‌ای هم برای این فیلم ساخته نشد. برخی گفته‌اند این اتفاق به دلیل خشونت بیش از حد صحنه‌ی پایانی فیلم رخ داد.

مبارزات در این فیلم بی رحمانه و خشونت آمیز هستند. در این صحنه‌ها از بدلکاران ماهر استفاده شده است و فریادهای گوش خراش، حس وحشیگری را به مخاطب منتقل می‌کند. شخصیت اصلی فیلم نیز سبک مبارزه‌ی خاصی دارد که باعث می‌شود در میان همتایانش برجسته‌تر به نظر رسد.

اخیراً Shinobu Hashimoto، فیلم‌نامه نویسی که بسیاری از آثار حماسی کوروساوا مانند Rashomon و Seven Samurai  و بسیاری از داستان‌های کلاسیک دیگر، حاصل دسترنج او بود در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت. پس اکنون زمان خوبی برای تحسین آثار استادانه‌ی او می‌باشد. روحش شاد و یادش گرامی.

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.