دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
49
PC
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی بازی گرشاسپ:گرز ثریت | در پی خونخواهی برادر

نقد و بررسی بازی گرشاسپ:گرز ثریت | در پی خونخواهی برادر

گرشاسپ گرز ثریت

نام بازی :  گرشاسپ :گرز ثریت (Garshasp: The Monster Slayer)

ناشر: فن افزار شریف

سازنده: فن افزار شریف

پلتفرم: کامپیوتر

سبک: اکشن-ماجراجویی

تاریخ انتشار : دی ۱۳۹۰ (فیزیکی) – ۱۳۹۶ به صورت دیجیتالی

همواره اسطوره‌های ایرانی نظیر رستم، کاوه آهنگر و گردآفرید منبعی قابل توجه‌ای برای الهام و استفاده در رمان‌ها و نمایش‌ها بوده است. حال با وجود پتانسیلی که در این داستان‌ها وجود دارد استفاده از آن‌ها در صنعت بازی که امروزه تبدیل به یکی از صنایع درآمدزا شده است، هیچ جای تعجب نیست. امروزه با ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی، شرکت‌های ایرانی نیز می‌توانند محصولات خود را از طریق پلتفرم‌های مختلفی نظیر فروشگاه استیم برای بازی دوستان ایرانی عرضه کنند. با وجود اینکه بازی گرشاسپ : گرز ثریت در سال ۱۳۸۹ تولید شده است اما تقریبا یک سالی است که در این فروشگاه‌های اینترنتی عرضه می‌شود. از آنجایی که شخصاً به اسطوره‌های ایرانی علاقه دارم، تصمیم گرفتم که این بازی را امتحان کنم. بنابراین در ادامه با نقد و بررسی این بازی با وبسایت نوین اسپات همراه باشید.

داستان بازی گرشاسپ : گرز ثریت

پیش از اینکه به داستان بازی بپردازیم، باید بگویم که پس از پایان بازی، زمانی که نام نویسنده را دیدم چندان تعجب نکردم زیرا بهتر از او کس دیگری را برای اینکار نمی‌شناختم. نمایشگاه کتاب سال ۱۳۸۷ بود که در غرفه نشر موج با «آرمان آرین» نویسنده سری کتاب‌های «پارسیان و من» که موضوع آن اساطیر ایرانی بود آشنا شدم. رمان‌های «آرین» شما را به دنیای اساطیر ایرانی می‌برد و با قهرمانان و پهلوانان ایرانی آشنا می‌کند.

 شرکت فن افزار شریف سعی کرده‌ است با همکاری با آرین قوت داستانی بازی را تضمین کند. البته باید گفت که داستان بازی مانند رمان‌های «آرین» چندان جذابیت خاصی نداشته و کاملا خطی نوشته شده است. داستان از این قرار است که «گرشاسپ»، از پهلوانان ایرانی درمی‌یابد که «هیتاسپ» ملقب به زرین تاج، برادرش «اورواخشیه» را کشته و گرز خاندان «ثریت» را به غنیمت برده است و حال گرشاسپ برای انتقام خون برادرش به دنبال هیتاسپ زرین تاج است. از اینرو اگر در داستان بازی شخصیت‌های بیشتری به بازی اضافه می‌شد به طور قطع می‌توانست جذابیت داستان را دو چندان کند.

گیم پلی بازی گرشاسپ : گرز ثریت

در مورد گیم پلی بازی باید گفت که واقعا خوب از آب درآمده است، هرچند در ابتدای بازی برای بازیکنان بیشتر جذابیت دارد و رفته رفته از جذابیتش کم شده و تکراری می‌شود. به طور کلی می‌توان گیم پلی بازی را به مراحل سکو بازی که شامل پرش از یک سکو به سکویی دیگر (که در ادامه بازی انواع مختلفی به آن اضافه می‌شود)، نبرد با دشمنان که شامل غول‌های معمولی، زره‌دار و باس بتل‌ (غول‌های به اصطلاح مرحله آخر) است، تقسیم بندی کرد.

در مورد گیم پلی نبرد با دشمنان باید گفت که تا حد زیادی جذاب طراحی شده است به خصوص که با دریافت گوی‌های قرمز درون بازی می‌توانید اسلحه خود را ارتقا دهید و با استفاده از ترکیبی از کلیدها ضربات سهمگین‌تری را به دشمنان وارد کنید. گیم پلی سکوها نیز خوب کار شده است و حس نوستالژیک بازی‌های قدیمی را زنده می‌کند، هرچند تا حدی کنترل دکمه‌ها کار سختی به نظر می‌رسد. یکی از مزیت‌های بازی گرشاسپ : گرز ثریت که گیم پلی آن را جذاب‌تر می‌کرد، امکان بازی با کنترلرهای شبه کنسولی بود. همین پشتیبانی از دسته بازی سبب می‌شود که تجربه بازی به مراتب جذاب‌تر شود. البته در این مورد اگر مثل من پی سی گیمر نباشید، مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد.

گیم پلی باس بتل‌های بازی یا در واقع غول‌های مرحله آخر، نیز جذاب کار شده بودند اما به جز مرحله آخر و مبارزه با هیتاسپ سایر غول‌ها را به راحتی می‌توان از پای در آورد. منظور از سادگی این است که کافی است یک استراتژی خاص داشته باشید تا از سد غول بگذرید. هرچند همان نیز خود جذاب بود. یکی دیگر از موارد جذابیت گیم پلی بازی گرشاسپ : گرز ثریت، امکان از پای در آوردن دشمنان است. این امکان به خصوص در مورد غول‌های مرحله آخر بسیار جذاب کار شده بود به طوری که در هنگام کم بودن جان دشمن، پس از زدن دکمه تعامل، باید جهات داده شده را به درستی انجام دهید تا گرشاسپ غول را از پای درآورد. در هنگامی که  این جهات را انجام می‌دهید، گرشاسپ نیز دشمن را با حرکات نمایشی خاصی از پای در می‌آورد و این جذابیت بازی را دوچندان می‌کند.

متاسفانه یکی از مشکلاتی که در بازی دیده می‌شود عدم امکان ذخیره توسط کاربر است. این باعث می‌شود که زمانی که خسته هستید نتوانید بازی را متوقف کنید و باید تا زمانی که گوی زرد رنگ را مشاهده کنید، صبر کنید. از جمله مشکلات دیگر بازی می‌توان به فاصله زیاد بین گیم پلی و داستان بازی اشاره کرد. با وجود اینکه در حین بازی کات سین‌هایی (ویدئوهای سینمایی در گیم پلی) را شاهد هستیم اما اغلب این کات سین‌ها داستان خاصی را بازگو نمی‌کنند. این فاصله زیاد سبب می‌شود که بازیکن به خوبی با داستان بازی ارتباط برقرار نکند. البته چندان ارتباطی هم لازم نبود زیرا همانطور که اشاره شد، داستان بازی را می‌توان در یک خط خلاصه کرد.

یکی از نکات منفی دیگر در بازی زاویه دوربین است. تغییر دوربین از پشت کاراکتر گرشاسپ به جلو کاراکتر در مواقعی که دشمن در روبرو است سبب می‌شود که ندانید دشمن در چه وضعیتی قرار دارد و باید سریع شخصیت را به حرکت درآورید تا بتوانید دشمنانی که از روبرو به سمتان آمده‌اند را ببینید. البته در برخی از موقعیت‌ها دروبین سبب می‌شد که بتوانید محیط بازی را بیشتر ببینید. به طور مثال، زمانی که از پله‌ها بالا می‌روید دروبین به عقب رفته تا عظمت کاخ‌ها بیشتر جلوه کنند. اما با این وجود تغییر زیاد دوربین چندان چنگی به دل نمی‌زند و بیشتر موجب ناراحتی می‌شود.

در مجموع می‌توان گفت که گیم پلی بازی گرشاسپ : گرز ثریت بر داستان بازی غلبه می‌کند و این چیزی است که در مورد این بازی متاسفانه نکته منفی به حساب می‌آید زیرا اسطوره‌های ایرانی همواره پتانسیل بالایی در جذب مخاطب دارند. البته همانطور که پیشتر ذکر شد، گیم پلی بازی در ابتدا بسیار جذاب است اما رفته رفته مکانیک تکراری گیم پلی سبب خستگی در بازیکن می‌شود. البته تیم طراحی بازی سعی کرده بود که با سخت‌تر کردن برخی مکانیک‌های تکراری جذابیت بازی را حفظ کند، اما چاشنی لازم برای جذابیت را نداشت.

موسیقی، صداگذاری و طراحی‌های بصری

در مورد موسیقی بازی می‌توان گفت که بد کار نشده است و برای بازی قابل قبول است. هرچند در برخی مواقع نامناسب به نظر می‌رسید. اما صداگذاری را می‌توان نقطه ضعف بازی دانست. شخصیت‌ها تنها در مرحله آخر بازی صداگذاری شده بودند. جایی که گرشاسپ برای بازپس گیری گرز ثریت در مقابل هیتاسپ قرار می‌گیرد. در مورد صداگذاری هیتاسپ باید گفت که تیم سعی کرده بود که صدا شبیه غول‌ها باشد اما کاملا نامفهوم کار شده بود.  در مورد صداگذاری محیط اطراف و گیم پلی نیز ایراداتی جزئی مشاهده می‌شود اما در کل قابل قبول است. در واقع داستان بازی، به شیوه روایتی نقل می‌شد و اینکار را «محمدرضا علیمردانی» انجام می‌داد. اینکه درون بازی دیالوگی رد و بدل نشود و گرشاسپ واکنش‌هایش را تنها با اخم کردن نشان دهد از جذابیت داستان می‌کاهد، چیزی که دقیقا بازی از آن ضربه خورده است. به طور قطع وجود دیالوگ بین کاراکترهای بازی سبب می‌شد که تکراری بودن گیم پلی بازی از یاد برود.

جلوه‌های بصری و طراحی محیط بازی گرشاسپ : گرز ثریت به نسبت خوب کار شده است. البته جلوه و زیبایی آن رابطه مستقیمی با گرافیک بازی دارد که باتوجه به تولید بازی در سال ۱۳۸۹ چندان نباید انتظار گرافیک بالایی از این بازی را داشت، اما در نوع خود قابل قبول کار شده است. طراحی محیط بازی نیز قابل قبول است به خصوص در مورد مجسمه‌ها و قلعه‌ها که چشم نواز هستند. بدون شک در صورتی که بازی در سال‌های اخیر تولید شده بود، می‌توانست از لحاظ بصری جلوه به مراتب بهتری داشته باشد.

جمع بندی؛ سرگرم کننده اما ساده

پس از پایان بازی قطعا از انجام آن پشیمان نخواهید بود. بازی گرشاسپ: گرز ثریت آنقدر جذاب هست که بتواند شما را برای ۴ یا ۵ ساعت سرگرم کند. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردم، اسطوره‌های ایرانی پتانسیل بالایی برای خلق جذابیت در مدل‌های مختلف سرگرمی از داستان‌های کمیک گرفته تا بازی‌های ویدئویی دارند، اما در این بازی متاسفانه بیشتر تمرکز بر روی گیم پلی بازی است که خوب هم کارشده ولی توجه کمتری به داستان شده بود. در طول بازی کات سین‌هایی وجود دارد، اما داستانی را آنطور که باید و شاید روایت نمی‌کنند. می‌توان گفت که کمبود کاراکتری که بتواند به خلق دیالوگ کمک کند به شدت در بازی حس می‌شود. همچنین عدم وجود صداپیشگی برای کاراکترها ( به جز در صحنه آخر بازی) از جمله نکاتی است که امتیاز کلی بازی را کم می‌کند.

در پایان گیم پلی از این بازی تهیه کرده‌ام که می‌توانید آن را در ادامه مطلب مشاهده کنید. در تهیه این گیم پلی سعی شده است تا باس بتل‌ها و نحوه حرکات ترکیبی بازی نیز گنجانده شود. از این پس در وبسایت نوین اسپات قصد داریم که بازی‌های ایرانی بیشتری را مورد نقد و بررسی قرار دهیم. پیش از این نیز بازی ارتش‌های فرازمینی مورد بررسی قرار گرفت که می‌توانید مقاله آن را از این لینک مطالعه کنید.

گیم پلی بازی گرشاسپ: گرز ثریت

نقاط قوت
 • گیم پلی سرگرم کننده
 • طراحی جذاب محیط بازی
نقاط ضعف
 • نحوه داستان گویی نامناسب
 • عدم وجود کاراکتر کافی و صداپیشگی برای آن ها
5.5
متوسط
نوشته شده توسط
عاشق بازی های نقش آفرینی و اکشن اول شخص

رای بدهید!

1 0

۳ دیدگاه ها

 1. چند مرحله اول بازی خودشون ساخته بودن بقیشو از روی god of war کپی کرده بودن و مراحل آخرش خیلی قشنگ بود.

  0
  پاسخ
 2. خیلی بازی حماسی و قشنگیه و من واقعا از بازی کردنش لذت بردم. فقط ای کاش این اسکلتی که روی سینه گرشاسپ بود رو نمیذاشتن در شان پهلوانی مثل اون نبود

  0
  پاسخ
 3. بازی گرشاسپ باعث شد یه کم حسرت من درباره به تصویر کشیده نشدن اسطوره های ایرانی،برطرف بشه. تو فیلمسازی که اسطوره هامونو نشون نمیدن لااقل تو بازی رایانه ای نشون بدن. درسته که این بازی با تقلید از خدای جنگ ساخته شده ولی ماموریت گرشاسپ کجا و ماموریت کریتوس کجا. هدف گرشاسپ یه هدف پاکه و میخواد برای نجات مردمش با اهریمن بجنگه. ولی راستش یه نکته کوچیک تو بازی تو ذوق من زد و اونم اون اسکلت مسخره روی سینه گرشاسپ بود که اصلا درخور پهلوانی مثل گرشاسپ نیست. ضمنا به هرکس که دلش میخواد این بازی رو انجام بده توصیه میکنم اورجینالش رو تهیه کنه چون اولا اینجوری به سازندگان بازی ظلم نمیشه و دوما نسخه اورجینالش برخلاف نسخه کپی شده اش اصلا گیر نمیکنه و کمتر هم باگ داره

  0
  پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.