خانه » سبک شناسی بازی | قسمت اول | نقش آفرینی

سبک شناسی بازی | قسمت اول | نقش آفرینی

بازی نقش آفرینی rpg

با وجود پیشرفت در تولید بازی‌های ویدئویی، سبک‌های مختلفی نیز وارد صنعت بازی سازی شده است. از اینرو قصد داریم تا سری مقالاتی در رابطه با سبک شناسی بازی‌های ویدئویی منتشر کنیم. در اولین مقاله از این سری، به سبک پرطرفدار نقش آفرینی (RPG) پرداخته‌ایم. بنابراین در ادامه همراه نوین اسپات باشید.

تاریخچه

می‌توان گفت که در اواسط دهه ۷۰ میلادی شرکت‌های توسعه دهنده، ژانر نقش آفرینی را وارد این صنعت کردند. داستان‌های فانتزی و حماسی از جمله منابع الهام این سبک در اوایل ظهور آن بودند. رفته رفته با معرفی بازی‌هایی چون Ultima و Wizardry توسعه بازی در این ژانر پیشرفت کرده و ژانر دیگری به نام JRPG یا نقش آفرینی ژاپنی و شرقی از آن مشتق شد.

تعریف و مشخصات سبک نقش آفرینی

در بازی‌های سبک نقش آفرینی یا Role Playing Game که به اختصار RPG گفته می‌شود، بازیکن کنترل یک یا چند کاراکتر را در دنیایی بزرگ و پر جزئیات، بر عهده دارد. می‌توان گفت که بازی‌های رومیزی منبع الهام بسیاری از بازی‌های سبک نقش آفرینی بوده‌اند. از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد بازی‌های نقش آفرینی که در اکثر بازی‌های رومیزی دیده می‌شود وجود داستانی گیرا، روایتی جذاب و پیچیده و دارای ارزش تکرار بالا است. یکی از تفاوت‌های بازی‌های نقش آفرینی با بازی‌های رومیزی عدم نیاز به یک داور و یا قاضی در آن است.

همانطور که پیشتر نیز گفته شد بازی‌های نقش آفرینی اغلب از المان‌های بازی‌های رومیزی چون Dungeons & Dragons الهام گرفته‌اند. در این بازی‌ها، بازیکنان برای رسیدن به موفقیت در بازی باید معماهای مختلفی را حل کرده، چندین ماموریت انجام دهند و یا درگیر مبارزاتی شوند. ویژگی اصلی بازی‌های RPG پرورش کاراکتر در طول روند بازی است. به طوری که با به دست آوردن قابلیت‌های جدید، کاراکتر پیشرفت می‌کند.

نقش افرینی

بازی‌های رومیزی با تم سیاه‌چاله نقش بسزایی در تولید بازی‌های نقش آفرینی داشته‌اند

روند پیشرفت کاراکتر درون بازی عموما با به دست آوردن تجربه که در بازی‌ها اغلب با XP بیان می‌شود صورت می‌پذیرد. با رسیدن XP به حد مناسب، سطح بازیکن به سطحی بالاتر ارتقا می‌یابد. یکی دیگر از مشخصات بارز سبک RPG، وجود کاراکترهایی با پیچیدگی بیشتر است. حتی کاراکترهایی که غیرقابل بازی هستند نیز رفتار و هوش مصنوعی قابل توجه‌ای دارند.

داستان و زمینه سازی

بازی‌های سبک نقش آفرینی عموما توجه بسیاری به داستان و پیش زمینه هر کاراکتر دارند. باید گفت که شاید مضمون داستان‌های بازی‌های نقش آفرینی تا حدی تکراری باشد اما در ادامه روند بازی اضافه شدن کاراکترهایی جدید و پیچیده، داستان آن را به مراتب زیباتر می‌کند. عموماً در این سبک برای اینکه المان‌های مختلفی را بتوان وارد بازی کرد، داستان‌ها در زمینه‌های فانتزی و علمی و تخیلی بیشتر روایت می‌شوند.

نقش آفرینی

بازی Ultima از جمله بازی‌های تاثیرگذار در ژانر نقش آفرینی است

در بازی‌های نقش آفرینی عموما میان پرده‌ها یا به اصطلاح کات سین‌های به مراتب طولانی‌تری را می‌توان مشاهده کرد. یکی از ویژگی‌های بارز در داستان بازی‌های RPG وجود سیستم تصمیم گیری در آن است. بدین صورت که بازیکنان با اتخاذ تصمیمی می‌توانند روند کلی داستان را تغییر دهند. در داستان‌های این سبک وجود ماجراجویی و رجوع کردن به ناحیه‌ای خاص در هر اپیزود یا فصل بازی امری رایج است. برای رسیدن به پایان بازی نیز، بازیکنان باید مجموعه‌ای از ماموریت‌ها را انجام دهند. در برخی نیز همچنین داستان‌های فرعی وجود دارد که بازیکنان با تعامل با کاراکترهای غیرقابل بازی یا NPCها می‌توانند پاداش‌هایی را دریافت کنند که در پیش برد روند بازی تاثیرگذار باشند.

گیم پلی سبک RPG

بازیکن در دنیای بازی می‌تواند آیتم‌هایی مانند لباس، سلاح و زره را جمع آوری کند. گیمر می‌تواند این آیتم‌ها را با پول درون بازی خریداری کرده یا  با تجهیزات دیگر معامله کند. در این سبک معمولا محلی درون بازی وجود دارد که بازیکنان می‌توانند در آنجا تجهیزات خریداری کنند. یکی از ویژگی‌های بازی‌های نقش آفرینی امکان انتخاب جنسیت و یا به طور کلی شخصی سازی کاراکتر بازی است. البته در بسیاری از بازی‌ها شخصی سازی‌ها تنها تغییرات ظاهری در بازیکنان ایجاد می‌کنند اما در برخی دیگر در گیم پلی بازی نیز موثرند. در این سبک، عموماً بازیکنان دارای چندین کلاس یا دسته هستند. از جمله کلاس‌های متداول در بازی‌های نقش آفرینی، مبارز، جادوگر، دزد و درمانگر یا هیلر است.

نقش آفرینی

بازی Skyrim از جمله بازی‌های محبوب در ژانر اکشن نقش آفرینی است که پس از ۷ سال از عرضه هنوز پرطرفدار است

هسته اصلی بازی‌های RPG وجود ارتقا در شخصیت‌های بازی است. کاراکترها با به دست آوردن مهارت،‌ اسلحه و یا جادو تقویت می‌شوند و به واسطه آن می‌توانند ماموریت‌ها را به اشکال مختلف و ساده‌تری به پایان برسانند. عموماً سه سیستم ارتقا یا پاداش بازیکنان وجود دارد که شامل سیستم تجربه (XP)، تمرین و امتیاز می‌شود. در بازی‌های نقش آفرینی مدرن، هیولاها به صورت آزادانه در محیط حرکت می‌کنند. باس‌ها یا غول‌های مرحله آخر نیز در نقاطی انتظار بازیکنان را می‌کشند. از جمله گزینه‌های مبارزه می‌توان به جای‌گیری‌های مختلف و اعمال حملات ویژه مانند جادو اشاره کرد. بازی‌های نقش آفرینی اغلب از دید اول شخص یا سوم شخص است. اما در بازی‌های آنلاین یا تیمی، اکثرا از نمای بالا استفاده می‌شود. در این بازی‌ها منوها همواره بسیار شلوغ هستند زیرا جادوها یا اسپل‌های زیادی در بازی وجود دارد که بازیکنان باید در طول مبارزه از آن‌ها استفاده کنند.

سبک‌های مشتق شده

از جمله سبک‌هایی که از سبک نقش آفرینی مشتق شده‌اند می‌توان به سبک اکشن نقش آفرینی اشاره کرد. در این سبک، مبارزات و در حالت کلی اکشن بازی پررنگ‌تر بوده و عناسر داستان و کاراکترها در حاشیه آن قرار می‌گیرند. بازی Diablo یکی از بازی‌هایی است که فرمول جدیدی را به بازی‌های این سبک اضافه کرد. در این بازی کاربر می‌توانست از کلیدهای میانبر نیز در کنار موس استفاده کند. در چالش‌های بازی‌های اکشن نقش آفرینی تعامل با سایر شخصیت‌ها تنها به خرید و فروش آیتم محدود شده و اغلب ماموریت‌ها نیز شامل کارهای اکشن هستند.

نقش آفرینی

سری بازی Diablo از جمله بازی‌هایی بودند که در دهه ۹۰ میلادی در این ژانر به محبوبیت بالایی دست یافتند

بازی‌های نقش آفرینی ژاپنی یا JRPG نیز یکی دیگر از سبک‌هایی است که در ژانر نقش آفرینی توانسته دسته‌ای مجزا برای خود ایجاد کند. اگرچه اساس بازی‌های نقش آفرینی شرقی یا غربی یکسان است اما در نقش آفرینی‌های شرقی یا ژاپنی شاهد کاراکترهای جوان، اکشن‌های سریع و تاکید زیاد بر روی داستان بازی هستیم. این در حالی استی که در بازی‌های غربی کاراکترها نسبتا مسن بوده و طراحی فضاهای بازی برخلاف انیمه‌های ژاپنی تمی تاریک‌تر دارند. در طراحی کاراکترها در بازی‌های JRPG تمرکز بیشتری بر روی زیبایی چهره می‌شود تا حدی که تشخیص مرد یا زن بودن کاراکترها در مقایسه با کاراکترهای غربی دشوارتر است.

نقش آفرینی JRPG

سری بازی‌های Final Fantasy از جمله عناوینی است که تاثیر بسزایی بر JRPG داشته است

سبک MMORPG یا بازی‌های آنلاین، عظیم و چند نفره نقش آفرینی نیز یکی از سبک‌هایی است که در ژانر نقش آفرینی بسیار طرفدار دارد. از اینرو این سبک را به طور جداگانه شرح خواهیم داد اما در اینجا باید گفت که از جمله بازی‌های معروف در این سبک می‌توان به World of Warcraft اشاره کرد. در این نوع بازی‌ها تمرکز بیشتر بر روی گیم پلی و نحوه انتخاب استراتژی‌ها است و توجه کمتری به داستان بازی می‌شود.

نوشته شده توسط
عاشق بازی های نقش آفرینی و اکشن اول شخص

رای بدهید!

3 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.