خانه » ۸ روز با Gaming | روز دوم | بدترین نسل کنسول های بازی

۸ روز با Gaming | روز دوم | بدترین نسل کنسول های بازی

چگونه میتوان بازی های ویدئویی محبوب و مختلفی ساخت و بطور همزمان بازار و مارکت آن ها را تخریب نمود؟ اگر از هر گیمر قدیمی و با سابقه ای در مورد اولین کنسول های بازی سوال کنید به احتمال زیاد نام کنسول محبوب Atari 2600 را خواهید شنید. این کنسول، در زمان خود ماشینی بسیار دوست داشتنی بود که توانست پایه گذار بسیاری از استانداردهای نسل آینده این صنعت باشد. اما بیشتر گیمرهای قدیمی از این نسل خاطرات بدتری نسبت به خاطرات خوب خود دارند. با نوین اسپات تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ممکن است در خصوص علت های سقوط بازی های ویدئویی در دهه ۸۰ مطالبی شنیده باشید. با ما همراه باشید تا در ادامه به نکات قابل تأمل در این خصوص و علل مهم این سقوط بپردازیم. نام هایی مانند Fairchild Channel F ،Atari 2600 ،Atari 5200 ،Magnavox Odyssey 2 ،Intellivision Colecovision ،Vectrex ،Arcadia ،Astrocade و غیره! که هر کدام اسامی یک کنسول بازی ویدئویی است. زیاد است، نه؟! در نسل فعلی ما فقط با ۳ کنسول اصلی که تمرکز آن ها بر روی تولید بازی بجای سخت افزار مختلف است روبرو هستیم. برای مثال در نسل دوم، بازی Frogger در تبلیغات خود به ۸ کنسول مختلف برای پرداختن به این بازی اشاره کرده بود. مردم واقعا نمیدانستند نتیجه بازی روی کدام کنسول مناسب تر است. همچنین پرداختن به مشخصات فنی و سخت افزاری کنسول ها همانند سیستم های امروزی معمول نبود.
بیشتر کنسول ها دقیقا مشابه مدل های قبل تر خود بودند و تکنولوژی ساخت آنها طوری بود که از کارتریج ها به عنوان محل قرارگیری بازی استفاده نمی کردند و یا شکافی برای استفاده از کاتریج در آن ها وجود نداشت. هر کمپانی مجبور بود برای ارائه بازی های جدیدتر، مجددا کنسول تازه ای طراحی و روانه بازار کند. در این بین فقط Atari 2600 بود که در آن زمان از رقبای خود فراتر رفت و از آن به عنوان پایه گذار و استاندارد ساز این صنعت یاد می شود.

کنسول های بازی

Atari 2600 و برخی دیگر از کنسول های هم نسل آن، امکان تولید بازی توسط شرکت های خارجی و مختلف را مهیا نمی‌کردند و ساخت بازی فقط برای کمپانی سازنده کنسول فراهم بود. در آن دوران اگر شما دولوپر یا توسعه دهنده برای شرکت آتاری بودید هیچ یک از فعالیت های شما به رسمیت شناخته نمی شد و فاقد اعتبار بود. تعدادی از کارکنان رنجیده خاطر از شرکت آتاری این کمپانی را ترک کرده و شرکت خودشان را تاسیس نمودند. اما بجای ساخت کنسول برای کمپانی خود، مشغول ساخت بازی برای Atari 2600 شدند. یکی از شاخص ترین این شرکتها که هنوز هم پابرجاست کمپانی معروف Activision است. آتاری تلاش کرد از آنها شکایت کند اما پیگیری های آنها موفق آمیز نبود.

کنسول های بازی

در آن دوران کنترل کیفیت به شدت ضعیفی بر روی بازی سازی حاکم بود و بیشتر کمپانی ها پیشینه ای از ساخت بازی نداشتند. بخش عظیمی از هدف آنها ساخت یک بازی سریع جهت تبلیغ محصولشان بود. تنها کمپانی معروف آن دوره Activision بود که همین دلیلی برای ماندگاری آن تا به امروز است. همچنین شبکه جهانی اینترنت بتازگی عرضه شده بود و اکثر مردم به آن دسترسی نداشتند. به همین دلیل پیدا کردن نقد های خوب و کامل در مورد بازی ها امکان پذیر نبود. گیمر ها رفته رفته از شرایط فعلی خسته شده و به سمت سایر سرگرمی ها رفتند و ترجیح دادند وقت و پول خود را در جای بهتری صرف نمایند. صنعت کنسول بازی های ویدئویی تا حد زیادی تبدیل به یک مد زودگذر تبدیل شد. این شرایط حاکم در امریکا بود و همین اوضاع هم تا حد زیادی در اروپا برقرار بود. البته کامپیوتر های خانگی هنوز هم به دلیل گرافیک بهتر در اجرای بازی ها از محبوبیت زیادی برخوردار بودند. همچنین در ژاپن نیز کنسول های بازی به ندرت به عنوان اولویت اول گیمر ها شناخته می شد. در ادامه به برخی کنسول های محبوب نسل دوم میپردازیم.

کنسول Atari 2600

کنسول آتاری ۲۶۰۰ بسیار محبوب و در بیشتر بخش ها دستگاهی موفق بود. بطوری که به پایه گذار و استانداردی برای نسل های بعد تبدیل شد. امکاناتی چون انتشار بازی ها در قالب کارتریج بصورت جداگانه از کنسول، ارائه کنترلر ها بصورت مجزا، پشتیبانی از تجهیزات جانبی و غیره.

کنسول های بازی

تصویری از کنسول Atari 2600

همانطور که قبل تر هم اشاره شد کمپانی هایی که تجربه ای در خصوص ساخت بازی نداشتند گرد هم آمده و اقدام به تولید عناوین و بازی های مختلفی که صرفا بخاطر تبلیغ برای محصول خودشان بود نمودند. سپس عناوینی چون E.T یا Pacman که قرار بود بهترین بازی های کنسول باشند، سبب مرگ کنسول شدند. بازی Pacman هرگز آن گیم پِلی و کاریزمایی که نسخه Arcade داشت را تکرار نکرد. گرافیک آن نا امیدانه بود، تنها یک روح در بازی وجود داشت و گیم پِلی آن هرگز حس استرس و هیجان نسخه آرکید را القا نمی کرد. به همین دلیل Atari در ژاپن محبوب نشد و علاقمندان همچنان به دستگاه های آرکید توجه بیشتری نشان می دادند. عنوان بزرگِ AAA دیگری که سبب مرگ آتاری شد چیزی نبود بجز E.T بازی به طرز عجیبی بد بود. گرافیک بازی نا امید کننده و خروجی صدا با مشکلاتی همراه بود.

کنسول های بازی

آیا وجود آن پیکسل اضافی ما بین پاهای E.T لازم بود؟ و چرا باید پای شخصیت مرد آن شکلی طراحی شده باشد؟ و مهمترین سوال این بود که هدف از تولید این بازی دقیقا چه بوده است؟

در عین حال، هر دو بازی فروش خوبی داشتند. حداقل آتاری اینگونه فکر می کرد! اما مشکل جای دیگری بود. آتاری ۴ میلیون نسخه از این بازی تولید کرد و پس از مدتی ۳٫۵ میلیون نسخه از آن به دلیل عدم فروش و یا بازگشت توسط مشتریان، به شرکت آتاری بازگردانده شد. در آن زمان کنسول های بیشتری نیز در دسترس بودند که تقریبا ColecoVision بیشتر از بقیه گریبان گیر مشکلاتی از این دست شد.

کنسول های بازی

تصویری از کنسول ColecoVision

کنترلر های کنسول به طرز عجیبی با اعداد ۰ تا ۹ ترکیب شده بودند و البته چنین چیزی خیلی هم ناشناخته نبود. بلکه مورد مشابهی در کنسول Atari Jaguar نیز به چشم می‌خورد که در مقاله مرتبط، به آن خواهیم پرداخت. در مجموع، این نسل بدی ها و خوبی های خودش را داشت. اما موارد فوق جزو بدی هایی بود که در مقایسه با خوبی های آن بیشتر ناخوشایند بود و به چشم می آمد. حتی آنقدر ناخوشایند که ممکن بود سبب توقف بازی سازی در سطح کنسول شود. اما به لطف کمپانی های ژاپنی از جمله Nintendo، مسیرهای جدیدی برای گیمینگ در کنسول هموار و فراهم شد.

با نوین اسپات همراه باشید، در مقاله بعدی به نقد و بررسی کنسول های بازی نسل سوم خواهیم پرداخت. می‌توانید قسمت اول این سری را که در رابطه با کنسول‌ های بازی نسل اول است مطالعه نمایید.

نوشته شده توسط
i wont live forever, so its now or never

رای بدهید!

3 1

۲ دیدگاه ها

 1. اقا در عوض تو کنسول ATARI یه دزد و پلیس بود که خدای استرس و نوستالژی بود :d

  0
  پاسخ
  • بله کاملا درسته سینا جان. آتاری بازی های خیلی خوبی در زمان خودش داشت اما نقد بالا صرفا برداشت ما از تجربیات این کنسول در ایران نیست. برخی تصمیمات اشتباه و بطور کلی عدم تولید بازی های کاربرپسند در سطح دنیا باعث سقوط برخی کنسولهای موفق در تاریخ شد.

   0
   پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.