Doom Eternal

هرآنچه که باید در خصوص DOOM Eternal بدانیم

بازی های مرتبط

هم اکنون می‌توانیم به تجربه‌ی DOOM Eternal بپردازیم. باز دوباره به جهنم بازخواهیم گشت. جهنمی که فرنچایز دووم در خلق آن، سابقه‌ی بسیار درخشانی دارد. اما ایترنال دارای چه ویژگی‌هایی خواهد بود؟ این مقاله را گردآوری کرده ایم تا بتوانیم مروری جامع به این نسخه داشته باشیم. توسعه‌ی این عنوان بر عهده‌ی استدیوی آید سافتور و همچنین انتشار آن به کمک کمپانی بتزدا صورت گرفته. دووم ایترنال تلفیقی از هیجان، خشونت، مکانیک‌های به شدت صیقل داده شده. این عنوان هم اکنون در دسترس کاربران پلتفرم‌های پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان و کامپیوترهای شخصی و سرویس استریم گوگل استیدیا قرار دارد. در ادامه همراه وب سایت نوین اسپات باشید.

  • توسعه دهندگان اصرار دارند که DOOM Eternal بزرگ‌ترین ساخته‌ی استدیوی آید سافتور تا به امروز می‌باشد:

و به نظر می‌رسد که گفته‌های آن‌ها حقیقت داشته باشد. ایترنال بزرگ و وسیع است و تریلر‌ها و اطلاعات ارائه شده از آن، این موضوع را به تصویر می‌کشند. این وسعت و عظمت ثمره‌ی سال‌ها تلاش بی وقفه توسط تک تک کارمندان آید سافتور است. ایده‌های بسیاری به ایترنال اضافه شده. این ایده‌ها گیم پلی را صیقل داده اند.

  • اولین قدم، ضعف اصلی نسخه‌ی پیشین

هر سازنده‌ای برای ساخت یک دنباله‌ی بهتر، در اولین قدم، باید به بهترین شکل ممکن ضعف نسخه‌ی پیشین را برطرف سازد. اما ضعف دووم ۲۰۱۶ (که فرنچایز را ریبوت کرد) چه بود؟ در این میان یک موضوع بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌خورد: بخش چند نفره!

دووم ۲۰۱۶ بخش چند نفره‌ی بدی نداشت. ولی باید قبول کنیم که دووم یک اول شخص شوتر معمولی نیست بلکه یک فرست پرسن شوتر منحصر به فرد است. عنوانی است که محتوای خاصی را ارائه می‌دهد. محتوایی که در هیچ کجای دیگر نمی‌توان آن را یافت نمود. چنین اثری، نیاز به یک بخش مولتی پلیر خاص هم دارد. در حقیقت مخاطبان دوست داشتند که در بخش مولتی پلیر بازی نیز به کشت و کشتار هیولاهای جهنمی بپردازند. از همین رو DOOM Eternal دارای حالتی چند نفره به نام بتل مود است. اما بتل مود چه ویژگی‌هایی دارد؟

Battle Mode یک حالت بازی دو در مقابل یک است. یعنی در آن دو بازیکن با همکاری هم به رقابت با یک بازیکن دیگر می‌پردازند. ییکی از جناحین کنترل Doom Slayer را در دست می‌گیرد و باید دو بازیکن دیگر که کنترل شیاطین را بر عهده دارند، شکست دهد. هیولای‌های مختلفی برای بازی کردن در دسترس مخاطب قرار دارد. هرکدام از جناحین ویژگی‌ها و برتری‌های مخصوص به خود را دارند. در ابتدای عرضه‌ی بازی شش مپ مختلف برای بازی کردن وجود دارد. آید سافتور اظهار داشته که به مرور زمان از این مود پشتیبانی خواهد کرد و هیولاها و اسلحه‌‌ها و مپ‌های بسیار دیگری در دسترس مخاطبان قرار خواهد داد. تمامی آن‌ها نیز به صورت رایگان عرضه می‌گردند.

در بتل مود حق انتخاب دارید. یا به جای شکارچی تا دندان مسلح و یا به جای هیولا‌های متفاوت فرنچایز قرار گیرید. هدف مشخص است. حریف مقابل خود را نابود سازید. لازم به ذکر است که توسعه دهندگان اقدامات بسیاری راجع به بالانس بودن طرفین انجام داده اند.

  • دووم اسلیر مجهزتر و دشمنان خطرناک‌تر از همیشه

دووم فرنچایز پرقدمتیست. خالق ژانر اکشن تیراندازی اول شخص. اما DOOM Eternal با تمام نسخه‌‌های پیشین متفاوت خواهد بود. این تفاوت دلایل بسیار زیادی دارد. اولین دلیل تجهییزات پروتاگونیست بازیست. علاوه بر اره برقی (که در همان اوایل می‌توانید آن را بدست آورید)، آید سافتور تجهیزات بسیاری را برای دووم اسلیر در نظر گرفته است. از میان آن‌ها می‌توان به اسلحه‌‌ی شانه‌ای و همچنین تیغی که در دست چپ این پروتاگونیست خطرناک جا‌گذاری شده، اشاره نمود. اسلحه‌ی شانه‌ای دووم اسلیر قابلیت‌های مختلفی دارد. از میان این قابلیت‌ها می‌توان به آتش زدن و همچنین منجمد کردن دشمنان اشاره کرد. این اسلحه موقعیت‌های استراتژیک بسیاری برای شما پدید خواهد آورد.

  • انمیشن‌های و Glory Kill های جدید به همراه بازدهی فوق العاده و جلوه‌‌های بصری ویژه و خیره کننده

DOOM Eternal توسط موتور id Tech 7 (ورژن آپگرید شده) توسعه یافته. قدرت این انجین به شدت بالاست و همین موضوع سبب شده که جلوه‌های بصری، بسیار بهتر از آن‌چه انتظار داشتیم، باشند. از آن‌طرف گلوری کیل‌ها به شدت متنوع‌تر و همچنین خشن‌تر شده اند. قطرات خون با دقت بیشتری در هوا و بر روی سر و صورت دشمنان پخش می‌شوند. انفجار‌ها چشمگیر هستند و به تعداد اسلحه‌ها نیز افزوده شده است. بسیاری از گلوری کیل‌ها توسط شمشیر بزرگ دوم اسلیر و یا تیغه‌ی جا گذاری شده در دست چپ او صورت می‌گیرد.

  • برای به اتمام رساندن دووم ایترنال به چند ساعت نیازمندیم؟

آید سافتور اظهار داشته که کمپین دووم ایترنال می‌تواند به میزان ۲۲ ساعت مخاطبان را سرگرم خواهد کرد. کارگردان بازی در این خصوص اظهار داشته که:

تصمیم گرفتیم که DOOM Eternal ، از ابتدا تا انتها، شما را هیجان زده نگاه دارد. برای به اتمام رساندن بازی به زمانی بیش از ۲۲ ساعت نیازمندید. بدون شک بازی بسیار طولانی‌تر از نسخه ی پیشین یعنی دووم ۲۰۱۶ خواهد بود.

این موضوع را در نظر داشته باشید که محیط‌های دووم ایترنال بسیار بزرگ‌تر از محیط‌های نسخه‌ی پیشین خواهد بود. از همین رو گشت و گذار در این محیط از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. آید سافتور ایستراگ‌ها و موارد جانبی متعددی را برای طرفداران خود آماده کرده است. تهیه کننده‌ی اجرایی این اثر در خصوص گستردگی بازی اظهار داشته:

DOOM Eternal تقریبا دو برابر دووم ۲۰۱۶ است. مراحل بزرگ‌تر و وسیع‌تر از هر زمان دیگری طراحی شده اند. دشمنان بسیار زیادی در رو به روی شما قرار خواهند گرفت. سعی کرده ایم که تا حد ممکن تعداد و تنوع آن‌ها را افزایش دهیم. ایترنال بزرگ‌ترین نسخه‌ی دووم تا به امروز است و تغییرات بسیاری به خود دیده.

  • مکانیک‌های پلتفرمینگ

پلتفرمینگ دووم ۲۰۱۶ بسیار مختصر بود اما DOOM Eternal تمام موارد مربوط به این بخش را پیشرفت داده و همچنین ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه نموده است. البته قرار نیست که این مکانیک بیش از حد در بازی استفاده شود.

سیستم پلتفرمینگ جالب و جذابی را برای DOOM Eternal تدارک دیده ایم. این سیستم شما را سرگرم می‌سازد و همچنین هیچگاه خسته کننده نمی‌شود. درحقیقت سعی داشته ایم که تمام المان‌ها را به صورت متعادل طراحی کنیم تا بازی کنندگان از تجربه‌ی ایترنال خسته نشوند و همواره هیجان زده بمانند.

  • درجه سختی متعادل

یکی از فاکتورهایی که هیجان را به مخاطب القا می‌کند،‌ درجه‌ی سختی بازیست. در حقیقت درجه‌ی سختی متعادل سبب می‌شود که هر قشری از تجربه‌ی یک اثر لذت ببرد. آید سافتور مانور بسیار زیادی بر روی بالانس بودن درجه‌ی سختی داده. اما بالانس بودن به چه معناست؟ هر درجه‌ی سختی، لذت اصلی بازی را به مخاطب القا خواهد کرد.

تنها موضوعی که درجه‌های سختی را از یکدیگر متمایز می‌کند، تعداد تصمیماتی که در هر لحظه می‌گیرید و تعداد اشتباهاتی که مجاز به انجام آن‌ها هستید، می‌باشد. پس DOOM Eternal بدین ترتیب پیش می رود که اگر درجه‌ی سختی را بر روی آسان نیز بگذارید، همان تجربه‌ی اصلی را به شما ارائه می‌نماید. بازی در هر درجه‌ی سختی، هویت خود را حفظ می‌کند و هیجان مبارزه را به شما القا می‌نماید. در درجه‌ی سختی Nightmare نیز باید تمام  المان‌های اصلی را رعایت کنید، اما برای پیروزی، به سرعت عمل بیشتری نیاز دارید.

هر چیزی که بر روی درجه‌ی سختی پایین‌تر بیاموزید، در درجه‌ی سختی بالاتر به کمکتان خواهد آمد. این موضوع مخاطبان را برای تجربه‌ی درجه‌های سختی‌ بالاتر، وسوسه می‌سازد..

درجه‌های سختی ایترنال، مخاطب را پله به پله آموزش می‌دهند و در نهایت وی را تبدیل به یک شکارچی شیاطین حرفه‌ای می‌کنند.

  • داستانی غنی‌تر

مطمئنا من و شما به خاطر داستان مجموعه‌ دووم را نمی‌شناسیم. دووم به خاطر سیستم مبارزه‌ی بسیار خلاقانه و اتمسفر تاریک و درگیر کننده و خشونت بیش از حد و افزایش آدرنالین معروف است. ولی این موضوع سبب کم اهمیت بودن این المان نمی‌شود. کارگردان اجرایی DOOM Eternal اظهار داشته که داستان، نقش بسیار پررنگ‌تری را در بازی (نسبت به نسخه‌ی پیشین) خواهد داشت. البته ایترنال هنوز هم یک تجربه‌ی گیم پلی محور است و در ابتدا قصد دارد که فاکتور‌های اصلی فرنچایز را ارائه نماید. هوگو مارتین در خصوص داستان اظهار داشته که :

داستان DOOM Eternal بسیار بزرگ‌تر و پخته‌تر از گذشته شده است اما آسیبی به گیم پلی و اصالت مجموعه نخواهد زد. اگر بخواهید اطلاعات بیشتری در خصوص اتفاقات رخ داده بدست آورید، نیاز دارید که به تمام دیالوگ‌ها و سکانس‌های سینمایی و .. توجه کنید. حال ملزم هستید که اطلاعات بدست آمده را در کنار هم قرار دهید و نتیجه گیری کنید.

داستانی در بازی قرار دادیم که شما را به سمت خود جذب کند. ما نمی‌خواهیم که تمام سوالات را پاسخ دهیم. اگر تمام یادداشت‌ها را مطالعه کنید و به همه چیز دقت کنید، بازهم مواردی مجهول باقی خواهند ماند.

در حقیقت ما می‌خواهیم که مخاطبان برخی از جاهای خالی (حفره‌های داستانی و موارد مجهول) را پر کنند و نتیجه گیری نمایند. فکر می‌کنیم که این موضوع ، DOOM Eternal را به تجربه‌ی هیجان انگیز تری تبدیل می‌نماید. برخی از موارد در هاله‌ای از ابهام باقی خواهند ماند و وظیفه‌ی شما برای نتیجه گیری آغاز می‌شود. به صورت کلی قصد کرده ایم که تمام موارد تحسین شده‌ی دووم ۲۰۱۶ را در گسترش دهیم.

  • پیشرفت از هر لحاظ

به نظر می‌رسد. دووم ایترنال یک دنباله‌ی کامل باشد. عنوانی که به بهترین شکل ممکن یکی از برترین بازی‌های نسل هشتم را ادامه می‌دهد. تمام مکانیک‌ها یا بهبود یافته و یا جایگزین شده.

DOOM Eternal

DOOM Eternal

مثل همیشه می‌توانید نظرات خود را راجع به این اثر در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید. دووم ایترنال هم اکنون در دسترس کاربران پلتفرم‌های اکس باکس وان و پلی استیشن ۴ و کامپیوتر‌های شخصی و سرویس استریم گوگل استیدیا می‌باشد.

اگر از طرفداران DOOM Eternal می‌باشید، با مشاهده و دنبال کردن پروفایل بازی از آخرین اخبار، تریلر‌ها، مقالات، نقد و بررسی‌ها و …. مربوط به آن آگاه شوید

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`