دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
86
PC
(Metacritic)
84
PS4
(Metacritic)
82
XONE
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی بازی DiRT Rally 2.0 | بهترین شبیه ساز رالی

نقد و بررسی بازی DiRT Rally 2.0 | بهترین شبیه ساز رالی

نقد و بررسی بازی DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0

توسعه دهنده: Codemasters

ناشر: Codemasters

پلتفرم: پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و کامپیوتر

تاریخ عرضه: ۲۶ فوریه (۷ اسفند)

ژانر: شبیه ساز رانندگی

در سال ۲۰۱۵ استودیوی کدمسترز با ساختن بازی DiRT Rally به همگان نشان داد که این فرنچایز را به ریشه‌های رالی خود باز گردانده است. این بازی توانست مورد علاقه‌ی بسیاری واقع شود و نظر اکثر مخاطبان درباره‌ی آن مثبت بود. هرچند این عنوان بی نقص نیز نبود اما توانست به خوبی در جهتی قدم بردارد که این مجموعه از ابتدا در آن مسیر حرکت می‌کرده. این مسیر همان مسیری است که باعث شد از ابتدا مجموعه‌ی DiRT بتواند طرفداران وفادار و مشتاقی را به سمت خود جذب کند و در طی سال‌های طولانی به یک عنوان شناخته شده و محترم تبدیل شود. اما چندی بعد این مجموعه از این مسیر منحرف گشت و کدمسترز با ساختن DiRT Rally توانست اولین قدم‌ها را در بازگشت به همان مسیر قدیمی، به خوبی بردارد. در ادامه‌ی مطلب به نقد و بررسی نسخه‌ی دوم این عنوان ساخته‌ی کدمسترز یعنی DiRT Rally 2.0 خواهیم پرداخت پس با سایت نوین اسپات همراه باشید.

به طور کلی DiRT Rally 2.0 عنوانی است که به مهارت اهمیت می‌دهد و پاداش مهارت را نیز به درستی می‌دهد. بازی دارای برخی از کمک‌هایی است که برای کسانی که به بازی‌های شبیه سازی رانندگی عادت ندارند اندکی مفید خواهد بود اما در اصل، این عنوان برای کسانی طراحی شده است که رالی و ماشین آشنایی دارند. استودیوی کد مسترز با ساخت بازی DiRT Rally 2.0 در همان مسیری که در نسخه‌ی اول آن پیش گرفته بود قدم بر می‌دارد. این استودیو این بار سعی کرده است دوز تمام ویژگی‌هایی که طرفداران عاشقش هستند را بیشتر کند و جنبه‌هایی از بازی را که مورد علاقه‌ی طرفداران نبود، بهبود بخشد. نتیجه‌ی این کار عنوانی شده است که از لحاظ مکانیک‌های شبیه سازی بسیار مستحکم و سر سخت بوده و این ویژگی را بدون هیچ خجالت و شرمندگی به رخ می‌کشد. این بازی می‌کوشد تجربه‌ی واقعی رالی را به مخاطبان ارائه دهد و مکانیک‌هایی را شبیه سازی کند که تا حد ممکن به رالی در واقعیت شبیه بوده و بی نقص باشد. آیا این بدان معناست که بازی این ریسک را پذیرفته است که آن دسته‌ی بزرگ از مخاطبانی را که تا این حد به ورزش‌های موتوری تخصصی علاقه ندارند و یا این موضوع برایشان مهم نیست، نادیده بگیرد؟ مطمئناً بله. اما اگر بخواهیم از دیدگاه این افراد DiRT Rally 2.0 را بررسی نکنیم و آن را با معیارهای خودش بسنجیم، این بازی موفق شده است در راستای هدفی که تعیین کرده است قدم بردارد؟ می‌توان گفت که مطمئناً همین طور است.

بازی DiRT Rally 2.0 بهبودهایی را نسبت به نسخه‌ی قبلی خود داشته است. این بهبودها در بخش‌هایی صورت گرفته‌اند که از همان ابتدا برایتان واضح نخواهند بود و ممکن است حتی آن‌ها را حس نکنید. از لحظه‌ای که با دنیای این بازی مأنوس شوید به آهستگی این تغییرات برایتان نمایان خواهند شد. مهم‌ترین و واضح‌ترینِ این تغییرات فرسایش زمین مسابقه است. این که شما در جایگاه چندم در یک مسابقه قرار دارید و این که چند نفر در جلوی شما از یک مسیر گذر کرده‌اند، بر شرایط زمینی که در آن رانندگی می‌کنید تأثیر خواهد گذاشت. مخصوصاً اگر نفر آخر مسابقه باشید خواهید دیدی که زمین مسابقه دارای خرابی‌ها و پستی بلندی‌های بیشتری است و همین موضوع ممکن است باعث شود بیشتر از بقیه عقب بیفتید. همچنین اگر عملکرد خوبی داشته باشید و پیش روی رقیبانتان قرار بگیرید، جایزه‌ی شما این است که در یک مسیر هموارتر و دست نخورده رانندگی خواهید کرد.

نقد و بررسی بازی DiRT Rally 2.0

البته این ویژگی فرسایش زمین تنها مربوط به ظاهر زمین مسابقه نبوده و استودیوی سازنده از این ویژگی استفاده کرده است تا مکانیک جدیدی را به DiRT Rally 2.0 اضافه کند. فرسایش زمین در گیمپلی بازی تغییر ایجاد می‌کند. زمین‌هایی از بیش از بقیه فرسوده باشند احساس زبری و لغزندگی را به شما منتقل خواهند کرد و برای رانندگی در آن‌ها نیازمند کنترل بهتر و دقت بالاتری خواهید بود. این مکانیک در واقع بازیکنانی را که بی احتیاطی کرده‌اند و از دیگران عقب مانده‌اند را حتی بیش از آن چه مستحقش هستند مجازات می‌کند. این مکانیک نه تنها به طبیعی‌تر شدن و واقعی‌تر به نظر رسیدن گیم پلی کمک کرده است بلکه یک سیستم ریسک در مقابل جایزه را ایجاد کرده است که شما را وادار می‌کند که بهتر بازی کنید تا مجبور نباشید با زمین‌های آسیب دیده و ناهموار دست و پنجه نرم کنید و کنترل ماشین برایتان دشوارتر شود.

علاوه بر این، شما باید به ساییدگی تایرها و جنس آن نیز توجه کنید. بسته به این که در چه زمینی می‌خواهید رانندگی کنید – که در این بخش عناصری مانند جنس سطح زمین مسابقه و طول آن اهمیت دارد – باید تصمیم بگیرید که چه جنسی از تایر برای اتومبیلتان مناسب است. طول مسیر مسابقه و جنس سطح بخش‌های مختلف آن نیز بر تایر ماشینتان تأثیر خواهد گذاشت و ممکن است با رانندگی بیشتر، لیزتر شود و کنترل آن دشوارتر باشد. همین موضوع باعث می‌شود کشش و انقباض تایرها در طول زمان از دست رفته و هنگامی که به اواخر یک مسابقه نزدیک می‌شوید و نیازتان به کشش تایر در پیچ‌های تند؛ بیشتر از همیشه است، آن را از دست بدهید. همه‌ی این موارد را در ذهن داشته باشید و اثر بارش باران را نیز بر روس سطح زمین مسابقه در نظر بگیرید. مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این است که زمان برگزاری مسابقه (در روز یا شب) چه تأثیری بر آن خواهد گذاشت. مثلاً اگر در روز مسابقه دهید مسلماً دارای قدرت بینایی بیشتری خواهید بود و برایتان بهتر است.

 بازی DiRT Rally 2.0 با این ویژگی‌ها به طور مداوم شما را امتحان می‌کند و شرایط را برایتان واقع گرایانه تر و دشوارتر می‌سازد تا بتوانید خودتان را با موقعیت‌های متفاوت هماهنگ سازید. اگر به شرایط زمین مسابقه یا به شرایط تایرهایتان و چیزهایی که مسیریاب به شما می‌گوید توجه نکنید، به زودی متوجه می‌شوید که موفقیتی در این بازی کسب نخواهید کرد (مگر این که به طرز مضحک و دیوانه واری در این ژانر بازی مهارت داشته باشید). هدف از بیان این موضوع این است که درباره‌ی عواقب کارها در این بازی صحبت کنیم. ماشین‌ها در این بازی ممکن است آسیب ببینند و حتی به نقطه‌ای برسند که دیگر قابلیت رانندگی با آن‌ها وجود نداشته باشد. در بین مسابقه‌ها همچنین باید مراقب شرایط ماشینتان باشید و به هر بخش آن به طور جداگانه رسیدگی کنید. ترمیم هر یک از بخش‌های خودروی شما نیازمند مقدار مشخصی زمان می‌باشد که این زمان بخشی از زمان میان دو رویداد را تشکیل می‌دهد. با این کار می‌توانید در زمین‌هایی مسابقه دهید که فکر می‌کنید ماشینتان را بیشتر فرسوده می‌کنند. البته آسیب‌هایی که به ماشین شما وارد می‌شود، از لحاظ جلوه‌های بصری و ظاهری همیشه واقع گرایانه نیستند و ممکن است با چیزی که در جهان واقعی وجود دارد اندکی تفاوت داشته باشند اما تأثیری که این موارد بر روی عملکرد ماشین شما می‌گذارند کاملاً محسوس است و سریعاً نمایان خواهد شد. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که این بازی با استفاده از آن به واقع گرایانه تر شدن گیم پلی و اصالت خود دست می‌باید، وجود آسیب‌های ماندگار در بازی است.

کنترل ماشین‌ها و رانندگی با آن‌ها نیز بسیار عالی طراحی شده است. احساس خواهید کرد که رانندگی در این بازی کاری بسیار دقیق و ظریف است. پاسخ ماشین‌ها به گاز و ترمز به نحوی است که بسته به شرایط رانندگی، دارای قدرت و یا مقاومت متفاوتی خواهد بود. عبور از پیچ‌های تند با سرعت زیاد باعث می‌شود ابر بزرگی از گرد و خاک را ایجاد کنید و حس رانندگی در شرایطی واقعی را پیدا خواهید کرد. در DiRT Rally 2.0 تفاوت رانندگی بر روی یک مسیر سنگ فرش شده‌ی خشک با یک مسیر آسفالت باران زده کاملاً محسوس است. اگر شما هم طرفدار شبیه سازهای رالی و به طور کلی مسابقه‌های رالی هستید، تمام مواردی که ذکر شد باید شما را وادارد به خرید بازی بکند و با تجربه‌ی آن احساس خواهید کرد که به بهشت رفته‌اید. اما اگر شما جزو این افراد نیستید، این شرایط نیز برایتان صادق نمی‌باشد. این موضوع بدان دلیل است که از همان ابتدای ساخت، تصمیم سازندگان بر این بوده است که چنین بازی‌ای بسازند، بازی‌ای که تنها به مذاق عده‌ی خاص و معدودی از بازیکنان که طرفدار سرسخت رالی هستند، خوش بیاید. این بازی عده‌ی معدودی از بازیکنان را راضی خواهد کرد و هدفش نیز از ابتدا همین بوده است.

نقد و بررسی بازی DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0 بازی بسیار چالش بر انگیزی بوده و آموزش‌های زیادی به بازیکنان نمی‌دهد. این بازی انتظار دارد که مخاطبش حداقل در زمینه‌ی موارد اساسی و پایه‌ی مسابقات رالی، اطلاعاتی داشته باشد و فرض می‌کند که همه‌ی مخاطبان این اطلاعات را دارند. این مورد باعث شده است این عنوان مقدار بسیار زیادی از مخاطبان را از دست بدهد و یک بازی عامه پسند نباشد. هرچند برای کسانی که به دنبال یک تجربه‌ی لذت بخش هستند و به اندازه‌ی طرفداران رالی دارای اطلاعات و تجربه نمی‌باشند، یک سد بزرگ بر سر راهشان قرار دارد. اگر شما بتوانید با کسب اطلاعات و ورود به دنیای رالی این سد را کنار بگذارید، به محض رخ دادن چنین اتفاقی متوجه خواهید شد که با شاهکاری رو به رو هستید که مطمئناً از آن بسیار لذت خواهید برد.

هر یک از مکان‌هایی که در بازی با آن مواجه می‌شوید به طرزی زیبا طراحی و خلق شده‌اند. از دیدگاه طراحی می‌توان گفت که زمین‌ها نیازمند این هستند که دائماً به آن‌ها توجه کنید و حواستان به زمین باشد. علت این امر البته واضح است. اگر هم از لحاظ جلوه‌های بصری به زمین‌ها نگاه کنیم، مناظری که در ۶ مکان متفاوت بازی DiRT Rally 2.0 مشاهده خواهید کرد بسیار چشم نواز هستند و شما را حیرت زده خواهند کرد. از مکان‌های جنگلی انبوه و سرسبز نیو انگلند گرفته تا جاده‌های سنگی و پر پیچ و خم آرژانتین. حتی اگر متوجه تغییرات کوچک و نامحسوسی که استودیوی کدمسترز در لایه‌های عمیق گیمپلی این عنوان پنهان کرده است، نشوید، باز هم از موارد دیگری همچون جلوه‌های بصری چشم نواز و محیط‌های متفاوت و جدیدی که در بازی وجود دارد، لذت خواهید برد. در نهایت به طور خلاصه می‌توان گفت که میزان لذتی که از بازی می‌برید به صبر و شکیبایی شما بستگی دارد.

در بخش تک نفره نیز چندین حالت career وجود دارد که می‌تواند هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید. در این بخش شما با هوش مصنوعی بازی مسابقه می‌دهید که هر یک از آن‌ها دارای ماشین‌هایی با همان دسته بندی ماشین شما هستند. مهم‌ترین مشکلی که در این بخش وجود دارد این است که زمین‌های مسابقه به صورت اتفاقی از بین تمام زمین‌های مسابقه‌ی موجود در بازی انتخاب می‌شوند و تعداد این زمین‌ها محدود است. می‌توان گفت که بخش‌های career به طور کلی کم عمق هستند. علاوه بر محدود بودن تعداد زمین‌ها، در بخش تک نفره کار هایی که باید انجام دهید این است که چالش‌هایی که پیش پایتان گذاشته می‌شود را انجام دهید و امتیاز به دست آورید و از این امتیازها برای خرید ماشین‌های جدید استفاده کنید و این روند را بارها تکرار کنید.

با انجام چند career می‌توان گفت که تمام چیزهای موجود در بازی را دیده‌اید و از آن جا به بعد بخش تک نفره برایتان تکراری خواهد شد. زمین‌ها رالی تعداد مشخصی زمین هستند که در ۶ منطقه‌ی موجود در بازی وجود دارند. این ۶ منطقه شامل اسپانیا، نیو انگلند، آمریکا، Łęczna County، لهستان، هاوکس بی و نیو زلاند می‌باشند. می‌توان گفت که استودیوی کد مسترز به معنای واقعی کلمه به این مکان‌ها جان بخشیده است. نکته‌ی مثبت دیگری که در این بخش وجود دارد، رخدادهای اتفاقی‌ای است که ممکن است در زمین‌ها با آن‌ها مواجه شوید مثلاً ممکن است با ماشین‌های تصادف کرده‌ای که از مسابقات قبلی در زمین باقی مانده‌اند مواجه شوید و یا اتفاقات دیگری شما را سورپرایز کند.

البته تعداد زمین‌های مسابقه‌ی محدود تجربه‌ی بدی را به شما منتقل نمی‌کند. همیشه تعداد محدود در انتخاب‌ها، یک نکته‌ی مثبت دارد و آن این است که می‌توانید در همه‌ی گزینه‌ها استاد شوید و آن‌ها را کامل کنید. استودیوی کدمسترز نیز به درستی این موضوع را فهمیده و آن را به کار بسته است. هر یک از ماشین‌های موجود در بازی حسی متفاوت با سایر ماشین‌ها به شما القا خواهد کرد و تفاوت‌های زیادی با بقیه‌ی ماشین‌ها دارد و شما مجبورید با کوچک‌ترین جزئیات آن نیز آشنایی پیدا کنید. وقتی تعداد امتیازهایتان نیز از حدی بیشتر شد می‌توانید قسمت‌هایی از ماشینتان و تنظیماتش را به دلخواهتان تغییر دهید. البته ایجاد چنین تغییراتی محدودیت‌هایی نیز دارد تا بازی و ماشین‌ها حالت واقع گرایانه‌ی خود را از دست ندهند و این امری طبیعی است.

هرچند زمین‌های مسابقه و مکان‌هایی که در بازی DiRT Rally 2.0 بازسازی شده‌اند بسیار چشم نواز به نظر می‌رسند، اما این نکته نیز قابل ذکر است که جلوه‌های بصری بازی تنها زمانی حیرت آور هستند که از دور به آن‌ها نگاه کنید. اگر بخواهید بر روی این موضوع تمرکز کنید و دقیق شوید، متوجه وجود نقص‌هایی خواهید شد. خودروهای داخل بازی بسیار پر جزئیات هستند (مخصوصاً بخش‌های داخلی ماشین‌ها) اما اگر با نگاهی دقیق به سایر عناصر موجود در بازی نگاه کنید، متوجه نقص‌های بزرگی خواهید شد. محیط‌هایی که در دور دست وجود دارد به نظر مات و کم جزئیات می‌آیند. شاخ و برگ درختان نیز همین وضعیت را دارد و اصلاً جالب نیست. چهره‌ی انسان‌های این بازی در حد عناوین ایکس باکس ۳۶۰ است. جزئیات دیگر موجود در بازی نیز از لحاظ بصری چیزی برای ارائه ندارند؛ از بارش باران گرفته تا سایه‌های پیکسلی و افکت‌هایی که برای نشان دادن آسیب رسیدن به ماشین به کار رفته‌اند. به طور کلی DiRT Rally 2.0 در بخش جلوه‌های بصری دارای نقص‌های فراوانی است.

نقد و بررسی بازی DiRT Rally 2.0

اشکال دیگری که می‌توان به بازی وارد کرد باگ‌های فراوان و آزار دهنده‌ی آن است. ممکن است گاهی اوقات یک شی مانند کنده‌ی درخت راهتان را سد کند و یا دوربین شروع به لرزیدن بکند و از کنترل خارج شود. باگ دیگری که در بازی وجود دارد این است که در برخی از مکان‌های بازی نقاطی وجود دارند که قوانین فیزیک بر آن‌ها حاکمیت نمی‌کند. مثلاً ممکن است با سنگ کوچکی برخورد کنید و یا بر روی سطح شیب‌داری بروید و ماشینتان مانند یک هواپیما به پرواز در بیاید. یک سؤال که ممکن است ذهن بسیاری از بازیکنان را مشغول کند این است که چرا در بازی حالت عکاسی (photo mode) وجود ندارد؟ یکی از بهترین قابلیت‌های بازی‌های ریسینگ این است که می‌توانید بازی را در هر زمانی که دوست دارید متوقف کنید و از منظره‌ی زیبایی که ایجاد شده است عکس برداری کنید. البته می‌توانید مسابقه را از اول پلی کنید و دوباره آن را تماشا کنید اما جای خالی قابلیت فوتو مود به وضوح در بازی حس می‌شود.

سازندگان DiRT Rally 2.0 به خوبی توانسته‌اند این موضوع را درک کنند که برای رسیدن به هدفی که از ساخت این بازی داشته‌اند، باید چه موضوعاتی را در اولویت قرار دهند و به چه نکاتی درجه‌ی اهمیت کمتری بدهند. اکثر بازی‌های ریسینگ که هم اکنون در بازار وجود دارند، سعی کرده‌اند تا تعادلی را در گیمپلی ایجاد کنند و ترکیبی از عناصر آرکید و شبیه سازی را به مخاطبان ارائه کنند تا بتوانند هر دو دسته از بازیکنان را راضی نگه داشته و بیشترین تعداد مخاطبی که ممکن است را به سمت خود جذب کنند. اما DiRT Rally 2.0 به این دیدگاه هیچ اعتقادی ندارد. این بازی می‌داند که باید در کدام زمینه قدم بردارد و هدفش چیست و تمام قوایش را نیز در همین راستا متمرکز کرده است تا یک ریسینگ شبیه سازی خالص را به مخاطبان ارائه دهد. مطمئناً با این کار بسیاری از مخاطبان احتمالی خود را از دست خواهد داد چرا که این عنوان چیزی نیست که عموم مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و از آن لذت ببرند. اما مطمئناً برای کسانی که استودیوی کدمسترز هدفش آن دسته از افراد بوده است، DiRT Rally 2.0 مانند نسخه‌ی قبلی‌اش یک موفقیت دیگر محسوب می‌شود. تعداد محدود زمین‌های مسابقه باعث شده است استودیوی سازنده بتواند بر روی تمام جزئیات آن‌ها دقت کند و نتیجه‌ای بی نقص را به بازیکنان ارائه دهد. کیفیت صداها نیز در بازی بسیار خوب بوده و خصوصاً اگر از داخل ماشین به آن‌ها گوش کنید بسیار لذت خواهید برد. برای مشاهده‌ی مشخصات سیستم مورد نیاز برای اجرای این بازی بر روی رایانه‌های شخصی، می‌توانید به این مطلب سری بزنید.

جمع بندی
نقص‌های کوچکی مانند جلوه‌های بصری ماشین‌های آسیب دیده در بازی وجود دارد اما بخش‌های دیگر بازی آن قدر خوب و پر جزئیات است که می‌توان از این موارد فاکتور گرفت. می‌توان گفت که DiRT Rally 2.0 بهترین بازی شبیه ساز رالی‌ای است که تا کنون تجربه کرده‌اید و با رقبایش فرسنگ‌ها فاصله دارد.
نقاط قوت
 • کنترل عالی ماشین‌ها
 • ماشین‌های پر جزئیات و خاص
 • گیمپلی لذت بخش و چالش بر انگیز
 • سیستم فرسایش زمین
 • زمین‌های مسابقه‌ی زیبا و خوش طرح
نقاط ضعف
 • این بازی فقط برای دسته‌ی خاصی از افراد ساخته شده است
 • جلوه‌های بصری دارای نقص است
 • عدم وجود photo-mode
 • باگ‌های آزار دهنده
 • بخش تک نفره‌ی کم عمق
8.5
عالی

رای بدهید!

0 0

۲ دیدگاه ها

 1. سلام، لینک دانلود نداره !

  0
  پاسخ
  • سلام،
   به زودی لینک دانلود بازی در سایت قرار میگیره

   0
   پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>