دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
84
PC
(Metacritic)
84
PS4
(Metacritic)
86
XONE
(Metacritic)
83
Switch
(Metacritic)
خانه » راهنمای Dark Souls؛ سطح مقدماتی – قسمت اول

راهنمای Dark Souls؛ سطح مقدماتی – قسمت اول

دارک سولز اگر چه توانسته در میان بازی‌های ویدئویی برای خودش سری میان سرها در آورد و در هر محفلی به عنوان یک شاهکار از آن یاد شود. اما به خاطر ذات عجیب و غریب و فلسفه‌ی عجیب‌تری که سعی در آموزش دادنش دارد، ارتباط برقرار کردن با آن کاری بسیار دشوار است. افراد بسیاری بوده‌اند که وصف خوبی‌های دارک سولز را از این و آن شنیده‌اند و تصمیم گرفته‌اند به سراغ آن بروند اما در نهایت وقتی با دشواری‌های طاقت‌فرسای آن روبرو شده‌اند، فرار را بر قرار ترجیح داده‌اند و عطای بازی را به لقایش بخشیده‌اند! حتی احتمالش زیاد است که شما خواننده‌ی گرامی هم جزو همین دسته باشید! لذا اگر تا کنون فرصت لذت بردن از دارک سولز تصیبتان نشده، نگران نباشید. در وبسایت نوین اسپات قصد داریم تا در سری مقالاتی، راهنمایی‌ها و نکات لازم برای دارک سولز بازی کردن را به شما عزیزان آموزش دهیم. آن هم به زبان فارسی تا همه بتوانند بدون ترس و لرز این شاهکار تکرار نشدنی را بازی کنند.

این راهنما در دو سح مقدماتی و حرفه‌ای آماده شده که قرار است در چند قسمت تقدیم شما مخطابان عزیز شود. در این مطلب به نکاتی خواهیم پرداخت که کسانی که قصد دارند برای نخستین بار به سراغ دارک سولز بیایند، با دانستنشان می‌توانند شروع بسیار بهتری داشته باشند. آغاز کردن دارک سولز با یک راهنما بسیار آسان‌تر است و احتمال دل‌سرد شدن و یا رنجش زودهنگام از بازی را به حداقل می‌رساند. اکثر کسانی که بعد از بازی کردن دارک سولز از آن زده شده‌اند و آن را زباله خطاب می‌کنند، بازی را بدون یک راهنمای درست و درمان آغاز کرده‌اند. پس با ما همراه باشید تا مروری داشته باشیم بر هرآنچه لازم است پیش از بازی کردن دارک سولز بدانید.

هشدار: نکته‌ی بسیار مهمی که لازم است به آن توجه کنید این است که اصولا لذت دارک سولز دقیقا به همین است که شما را بدون راهنمایی و بدون دانسته‌ی قبلی در دنیایی عجیب و غریب و بی‌رحم رها می‌کند تا پدیده‌هایش را کشف کنید و با منطق خودتان همه چیز را تجزیه و تحلیل کنید. دارک سولز نوعی سفر ماجراحویانه است و به همین خاطر است که اعتقاد داریم مشابهش در دنیای بازی وجود ندارد! اگر شما این راهنما را بخوانید و همه چیز را آماده و پک شده تحویل بگیرید، بخش زیادی از لذت بازی را از دست داده‌اید. فلذا درست مثل سیگارهایی که رویشان نوشته شده Smoking Kills و یک جورهایی همان «مشتری گرامی مرسی که خریدی ولی سعی کن کمتر بکشی!» ما هم در این مقاله به شما توصیه می‌کنیم متن را نخوانید و مثل مرد، خودتان به تنهایی با بازی روبرو شوید! در هر صورت انتخاب با خودتان است.

آرامش‌تان را حفظ کنید

مهم‌ترین و نخستین چیزی که باید بدانید این است که باید در هر شرایطی آرام باشید. باید این مسئله را بپذیرید که مرگ، اعصاب خردی و تلاش دوباره، سه باره و چند باره از ویژگی‌های جدا نشدنی دارک سولز است. بهای لذت بردن از این بازی این است که با سختی‌هایش کنار بیایید. بهتر است این شرایط را با آغوش باز بپذیرید و با همه‌ی قوا جلو بروید. اگر بخواهید با عجله پیش بروید و کارتان را به سرعت راه بیندازید، نه تنها به موفقیت خاصی دست پیدا نمی‌کنید، بلکه اعصابتان خردتر هم می‌شود. همچنین اگر یاد نگیرید خشمتان را کنترل کنید، هیچ وقت نمی‌توانید از دارک سولز لذت ببرید و احتمالا تلفات جانی هم خواهید داشت. اگر آرامش پیشه کنید و ذره ذره جلو بروید، پیشرفت خواهید کرد و کم کم به جاهایی می‌رسید که فکرش را هم نمی‌کنید.

دارک سولز

روی انتخاب کلاس حساسیت چندانی به خرج ندهید

در دارک سولز کلاس‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها قهرمانتان را انتخاب کنید. هر یک از آن‌ها Statهای مختلفی دارد و با وسایل و اسلحه‌های مختلفی تجهیز شده است. درست است که انتخاب کلاس همچنان مهم است و در ابتدای بازی سبک مبارزه‌ی شما را مشخص می‌کند. اما تصور نکنید کلاس‌ها قرار است خیلی با یکدیگر فرق داشته باشند. در دارک سولز هیچ محدودیت کلاسی وجود ندارد و قابلیتی نیست که مثلا کلاس A آن را داشته باشد ولی کلاس B از آن بی‌بهره باشد. کلاس شما را فقط و فقط Statهایتان مشخص می‌کنند. این Statها هم با کسب امتیاز رایج بازی یا همان سول افزایش پیدا می‌کنند. پس واضح است که هر یک از کلاس‌های ابتدای بازی در آینده می‌توانند با ارتقای Statها به چیزهای دیگری تبدیل شوند. به همین خاطر خیلی لازم نیست مته به خشخاش بگذارید و برای انتخاب کلاستان وقت زیادی صرف کنید.

برای ساخت چهره خیلی وقت تلف نکنید!

در بازی قرار نیست خیلی کارکترتان را ببینید. چهره‌ی کارکتر شما درون بازی به نمایش در می‌آید اما ماهیت بازی به گونه‌ای است که در اکثریت مواقع در حالت Hollow هستید. یعنی چهره‌ی زیبایی که درست کرده‌اید قرار است با یک موجود زشت و حال به هم زن جایگزین شود! حتی اگر هم تلاش زیادی برای انسان بودن بکنید، باز هم قرار نیست مدت زیادی انسان باشید. هر چه باشد این دارک سولز است و در آن مرگ از رگ گردن نزدیک‌تر! مواقعی هم که چهره‌ی انسانی دارید، احتمالا آن را زیر کلاه‌خود مخفی کرده باشید! به همین خاطر سعی کنید زیاد به این بخش سخت نگیرید که بعدا ناراحت نشوید!

در انتخاب Gift دقت کنید

 هنگام آغاز بازی شما می‌توانید گیفت خود را انتخاب کنید. گیفت نوعی آیتم است که بازی لطف می‌کند و در ابتدا آن را در اختیارتان قرار می‌دهد تا شروع راحت‌تری داشته باشید. البته این آیتم را بعدا هم می‌توانید در طول بازی به دست آورید اما برخی از آن‌ها حالا حالاها به دستتان نمی‌رسند. به همین خاطر بهتر است در انتخابتان دقت کنید. آیتم Master Key برای آن‌هایی که اهل گشت و گذار هستند خوب است و باعث می‌شود بتوانید تعداد زیادی از درها را در ابتدای بازی باز کنید. البته اگر این بار اولتان است توصیه نمی‌کنیم آن را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید باس‌فایت‌های ابتدایی بازی را اندکی آسان‌تر کنید، Black FireBomb را انتخاب کنید. چون با استفاده از آن می‌توانید از فواصل دور دشمنان را به آتش بکشید. در فهرست گیفت‌ها حلقه‌های به درد بخوری هم وجود دارند. مثلا The Old Witch’s Ring به شما کمک می‌کند با یکی از شخصیت‌های داخل بازی صحبت کنید و The Tiny Being’s Ring نوار HP یا همان سلامتی (یا همان جان!) شما را اندکی افزایش می‌دهد. البته توصیه‌ی ما به تازه‌کارها همان Black Firebomb است.

دارک سولز

در لول آپ کردن دقت کنید؛ یاد بگیرید امتیازاتتان را درست و بهینه صرف کنید

در دارک سولز می‌توانید با کسب کردن واحدی به نام روح یا همان Soul لول آپ کنید. یعنی سطح کارکترتان را افزایش دهید و کاری کنید در زمینه‌ای خاص، کارایی بیشتری داشته باشد. از آنجا که سول اصلا در دارک سولز به آسانی به دست نمی‌آید، بهتر است حوستان را جمع کنید و امتیازاتی که کسب کرده‌اید را با دقت مصرف کنید تا بعدا به دردسر نیفتید. برای این کار هم بهتر است بدانید که هر یک از اصطلاحات بازی در این زمینه چه معنا و مفهومی دارد.

Vitality – حداکثر مقدار HP یا همان سلامتی شما را افزایش می‌دهد. نوار HP همان نوار قرمز رنگی است که بالای صفحه دیده می‌شود.

Attunement – این پارامتر مشخص می‌کند که شما می‌توانید چه تعداد جادو را با خودتان حمل کنید. این تعداد را می‌توانید در منوی انتخاب لول‌ها مشاهده کنید که اصطلاحا با واحد Slot مشخص شده است. هر چه تعداد Slotها بیشتر باشد، می‌توانید کتیبه‌های جادویی بیشتری را با خودتان حمل کنید. هر کتیبه تعداد مشخصی از یک جادو را برای شما به ارمغان می‌آورد و برای بیشتر کردن این تعداد باید از کتیبه‌های بیشتری از همان نوع استفاده کنید.

Endurance – این پارامتر استامینای شما را افزایش می‌دهد. استامینا همان نوار سبزرنگی است که در زیر نوار HP قرار دارد و اصطلاحا SP نیز نامیده می‌شود. این نوار با فعالیت‌هایی نظیر دویدن، رول کردن، ضربه زدن و یا دفاع کردن با سپر کاسته می‌شود و در صورتی که برای مدتی کوتاه از آن استفاده نکنید، با سرعت ثابتی به حالت نخست باز می‌گردد. (می‌توانید با حلقه‌ها و یا جادوهای مخصوص، این سرعت را از حالت عادی بیشتر کنید) این پارامتر در شماره‌ی اول کاربرد دیگری نیز دارد و آن این است که وزنی که کارکترتان تحمل می‌کند را افزایش خواهد داد. قوانین وزن و توانایی رول کردن در دارک سولز ۱ بسیار سخت‌گیرانه است و هرچه وزن شما کم‌تر باشد، بیشتر به نفعتان خواهد بود. درباره قوانین وزن و رول کردن در آینده توضیح خواهیم داد.

Strength – این پارامتر نیز دو کاربرد مهم دارد. هر اسلحه در دنیای دارک سولز نیازمند مقدار خاصی Strength است و اگر کارکترتان این میزان قدرت را نداشته باشد، نمی‌تواند به درستی از آن اسلحه استفاده کند. افزایش این پارامتر کمک می‌کند بتوانید اسلحه‌های بزرگ‌تر و قدرتمندتر به دست بگیرید. دومین کاربرد این پارامتر این است که میزان صدمه‌ای که می‌توانید با اسلحه‌های STR وارد کنید را افزایش می‌دهد.

Dexterity – این پارامتر هم کاربردی مشابه پارامتر قبلی دارد. با این تفاوت که برای نوع دیگری از اسلحه‌ها جوابگو است. این نوع اسلحه‌ها معمولا به قدرت نیازی ندارند، بلکه برای استفاده از آن‌ها باید چابک و ماهر باشید. برخی از اسلحه‌های بازی به STR و برخی به DEX نیاز دارند. تعدادی هم با افزایش هر دو قدرتمندتر می شوند. در دارک سولز ۱ کاربرد دیگری هم برای DEX وجود دارد و آن افزایش سرعت اجرا شدن اسپل‌ها است. اگر جادوگر هستید، اصلا نباید از این پارامتر غافل شوید.

Intelligence – این پارامتر به شما اجازه می‌دهد از جادوی نوع Sorcery استفاده کنید. این نوع از جادو معمولا با کتیبه‌های آبی رنگ مشخص می‌شود و نسبت به دیگر انواع جادو، قدرت کمتر اما سرعت بیشتری دارد. هر کتیبه، به میزان متفاوتی INT نیاز دارد که برای استفاده از آن باید به این عدد دست پیدا کنید. این پارامتر همچنین میزان صدمه‌ی این نوع از جادوها و حتی اسلحه‌هایی که با این نوع جادو Infuse شده‌اند را افزایش می‌دهد.

Faith – این پارامتر مخصوص کسانی است که از Miracle استفاده می‌کنند. همانند پارامتر قبلی، کاتالیزورهای جادوی میراکل هم با این پارامتر تقویت می‌شوند و کتیبه‌های این نوع نیز برای اجرا شدن به مقدار مشخصی از آن نیاز دارند.

دارک سولز

پارامترهای شخصیتتان را با نوع اسلحه تنظیم کنید

این یکی از چیزهایی است که برای راحت‌تر کردن دارک سولز حتما باید به آن توجه کنید. گفتیم که همه‌ی اسلحه‌ها در بازی به صورت حداقلی، به یک سری از پارامترها نیاز دارند. مثلا ممکن است یکی از شمشیرهایی که در اختیار دارید، برای قابل استفاده شدن به ۱۰ واحد STR و ۸ واحد DEX نیاز داشته باشد. شما باید این میزان حداقلی را فرهم کنید تا بتوانید از اسلحه‌ی فوق استفاده کنید. در صورتی که این میزان فراهم نشود هم می‌توانید اسلحه را دست بگیرید. اما هم انیمیشن‌های ضربه آن بسیار کند اجرا می‌شوند و هم میزان قابل توجهی از صدمه‌ی آن کاست خواهد شد. در این حالت می‌توانید جدا از این اعداد، حروفی را نیز در بخش مشخصات اسلحه مشاهده کنید که برای هر یک از پارامترها به صورت جدا مشخص شده. حروفی چون A و B و C و… این حروف مشخص می‌کنند که اسلحه‌ی شما بیشتر با چه پارامتری سازگار است و با بالا بردن کدام پارامتر می‌توانید میزان صدمه‌ای که می‌زند را بیشتر کنید. ممکن است اسلحه‌ای بیشتر به STR نیاز داشته باشد و هر چه DEX را بالا ببرید هیچ تاثیری در صدمه‌ی آن نداشته باشد (یا تاثیر به نسبت کمتر باشد) همین ویژگی درباره‌ی پارامترهایی نظیر INT یا FTH هم صدق می‌کند. برای این که اسلحه‌ی خود را به بالاترین میزان از کشندگی برسانید، یادتان باشد که حتما پارامترهایتان را مطابق نیاز آن تنظیم کنید. (و یا برعکس؛ اسلحه را با پارامترها ست کنید)

مواظب روح‌هایتان باشید!

یکی از دردناک‌ترین خبرهایی که باید به عرضتان برسانیم این است که روح‌های شما قرار نیست همانند دیگر بازی‌ها، در این بازی هم همیشه همراهتان بمانند و بازی با تمام قوا از زحماتتان پاسداری کند! کاری که دارک سولز می‌کند خیلی ظالمانه‌تر است! با کشتن دشمنان و برخی اعمال دیگر می‌توانید صاحب روح شوید. اگر بمیرید، همه‌ی روح‌هایی که به دست آورده‌اید را از دست خواهید داد. فقط و فقط یک استثنا وجود دارد. در صورتی که بتوانید به همان محلی که کشته شده بودید، بازگردید و روح‌های خود را بردارید، می‌توانید امتیازاتتان را مجددا استفاده کنید. اگر یک بار دیگر کشته شوید، همه‌ی آن امتیازات می‌روند و تا همیشه داغشان بر دلتان باقی خواهد ماند! حواستان باشد که دارک سولز با کسی شوخی ندارد!

دارک سولز

در بنفایرها استراحت کنید

بنفایرها برای دارک سولز جایگاهی معنوی پیدا کرده‌اند و همه جا به عنوان نمادی از این سری شناخته می‌شوند. شما می‌توانید در این مکان‌ها استراحت کنید. این کار باعث می‌شود سلامتی‌تان بازیابی شود. همچنین با استراحت در بنفایر، تمامی دشمنانی که شرشان را کنده بودید، مجددا سر جایشان ظاهر می‌شوند و با سلامتی پر منتظرتان هستند! (البته برخی استثنائات هم هستند که پس یک بار مردن دیگر ظاهر نمی‌شوند) در بنفایرها همچنین می‌توانید لول آپ کنید و از امکاناتی نظیر Kindle استفاده کنید. بنفایرها نقش چک‌پوینت را هم بازی می‌کنند و اگر بمیرید، به آخرین بنفایری باز می‌گردید که در آن استراحت کرده بودید. پس به دنبال آن‌ها بگردید که خیر و سعادتتان در همین است!

انسانیتتان را به دست آورید

یکی از خاص‌ترین ویژگی‌های دارک سولز مربوط می‌شود به بحث هالوها و انسان‌ها. ویژگی‌ای که نه تنها به عنوان یک مکانیک در گیم‌پلی کاربرد دارد، بلکه بار داستانی نیز دارد و فلسفه‌ی بازی را تعریف می‌کند. اگر به HUD بازی دقت کنید، عدد بزرگی را مشاهده می‌کنید که کنار نوار HP قرار گرفته. این عدد میزان انسانیت شما را نشان می‌دهد و در صورتی که کشته شوید، به صفر می‌رسد. می‌توانید با خرج کردن این عدد، قیافه‌ی خود را انسانی کنید. به یاد داشته باشید که فقط و فقط در حالت انسان بودن می‌توانید دیگر بازیکنان را به دنیای خودتان احضار کنید. انسانیت فایده‌های دیگری هم برایتان دارد. مثلا برخورد برخی از NPCهای بازی با انسان‌ها متفاوت از هالوها است. انسانیت را می‌توانید با کشتن برخی از دشمنان بزرگ و قدرتمند دنیای دارک سولز به دست آورید. همچنین با خرید و یا پیدا کردن آیتم مخصوص آن (Humanity) و Use کردن آن می‌توانید به این عدد اضافه کنید. انسانیت شکل و قیافه‌ی شما را هم از آن حالت افتضاح هالو مانند خارج می‌کند و کمکتان می‌کند بتوانید قیافه‌ی کارکترتان را تحمل کنید!

دارک سولز

یاد بگیرید از سپر استفاده کنید

سپر یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که دارک سولز لطف کرده و در اختیار شما قرار می‌دهد. بسیاری از حملاتی که به سمتتان روانه می‌شوند، بدون تعارف در حالت عادی غیر قابل جای خالی دادن هستند. (و یا بسیار دشوار است که با داج کردن آن‌ها را دفع کنید) در این مواقع سپر دوست شما است. در ابتدای بازی اگر یاد نگیرید از سپرتان درست استفاده کنید، رسما پدرتان در می‌آید. سپر باعث می‌شود بتوانید بدون این که ضربه‌ای دریافت کنید و یا یک واحد از سلامتی‌تان کم شود، مرگبارترین ضربات را دفع کنید و این نعمت بزرگی است. البته نکته‌ی بسیار مهم اینجا است که نباید خیلی به استفاده از سپر معتاد شوید. با توجه به این که سپر استامینای شما را نیز به میزان زیادی درگیر می‌کند، ممکن است در صورت استفاده‌ی بیش از حد حتی شما را به کشتن دهد. به همین خاطر روی سپر حساب کنید اما نه بیش از اندازه‌ی ممکن. به محض این که الگوی حملات را کشف کردید، می‌توانید به جای دفاع با سپر، جای خالی دهید و استامینایتان را حفظ کنید.

ادامه دارد…

نوشته شده توسط
گیمر، متال‌هد و ارداتمند به همه‌ی زمینه‌های گیک‌پسند

رای بدهید!

7 0

۱ دیدگاه

  1. درود خسته نباشید. بابا متال هد ادم به اون قیافه میگه افتضاح؟خخخ . اقا کاش کاربرد ایکون ها و جادوهارم میگفتی

    0
    پاسخ

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

رمز فراموش شده

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد یک رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.