دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
خانه » نقد و بررسی بازی Crackdown 3 | چهار سال صبر بی‌نتیجه

نقد و بررسی بازی Crackdown 3 | چهار سال صبر بی‌نتیجه

Crackdown 3

Crackdown 3

توسعه دهنده: Sumo Digital

ناشر: Microsoft

پلتفرم: ایکس باکس وان و کامپیوتر

تاریخ عرضه: ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن)

ژانر: اکشن ماجراجویی

بازی Crackdown 3 جدیدترین عنوان انحصاری کنسول ایکس باکس است که پس از چهار سال تاخیرهای پیاپی، بالاخره به آستانه عرضه رسید. حال سوال این است که آیا Crackdown 3 ارزش این همه صبر را داشته و توانسته که انتظارات را برآورده کند؟ در ادامه همراه وبسایت نوین اسپات باشید تا به نقد و بررسی این اثر جدید شرکت مایکروسافت پرداخته و از جنبه‎های مختلف، آن را زیر ذره بین ببریم.

سری بازی Crackdown شروعی درخشان نداشت. این بازی به صورتی منتشر شد که در صورت خرید آن، می‎توانستید به بتای Halo 3 دست پیدا کنید. نسخه اول بازی موفقیت‎های خودش را داشت و این موفقیت‎ها، باعث شد ادامه‎ای برای آن در نظر گرفته شود ولی توسعه دهنده همان قبلی نبود. هر دوی این بازی‎ها چه از نظر فروش و چه از نظر منتقدان، مناسب عمل کردند منتها سری Crackdown بیشتر به صورت یک ایده زیبا و مناسب است تا محصول نهایی. عملی کردن ایده‎ای مانند پلیس‎هایی با قدرت‎های فراطبیعی که مطابق میل‎شان همه جا را خراب می‎کنند تا آدم بدهای داستان را به سزای اعمال‎شان برسانند، قطعاً کاری سخت بوده و تنها ایده آن لذت بخش و متفاوت است. این سری نیز دقیقاً با همین مشکل روبرو شد؛ با این که موفق بود اما نتوانست گیم‎پلی مناسبی آن جور که باید و در ذهان و تصورات بود را ارائه دهد.

بعد از ۱۲ سال، استدیو Sumo Digital به ساخت عنوان جدید مشغول گشت. باید گفت عجیب است عنوانی که هرگز چندان موفق نبوده، استدیو به استدیو بچرخد و حتی بر روی موفقیت نسخه سوم آن، سرمایه گذاری فراوانی شود. شاید به این خاطر باشد که ایده بازی، هیچگاه تمام و کمال عملی نمی‎شود و مهم نیست سازنده چه کسی است، این ایده را نمی‎توان به طور کامل در قالب بازی این چنینی گنجاند. با این حال، امیدها به Crackdown 3 بسیار زیاد بود و استدیو سازنده نیز روز به روز به آن می‎افزود. متاسفانه نتیجه نهایی چیزی نبود که حتی طرفداران نیز بتوانند از آن چشم بپوشند و خوب حسابش کنند. Crackdown 3 از خوب بودن بسیار فاصله دارد و نشان می‎دهد که در این نسل، چقدر بعضی عناوین از ریشه‎ها و معانی‎شان دور می‎شوند. همه ویژگی‎های بازی، چه جلوه‎های بصری، چه سیستم نشانه گیری و چه ساختار مراحل و جهان بازی، همگی احساس عنوانی برای کنسول Xbox 360 را تداعی می‎کند.

crackdown 3

داستان این اثر در مورد سازمانی از پلیس‎های بسیار قدرتمند است که به طور کامل در درگیری با جنایت کاران از میان رفته و تنها شخصیت اصلی باقی مانده است. این حمله، باقی جهان را نیز در برگرفته و سازمان مورد نظر ما، منبع آن را شهر New Providence تشخیص می‎دهد که توسط شرکتی خبیث به نام Terra Nova اداره می‎شود. حمله اولیه سازمان به این شرکت، به خوبی پیش نرفته و باعث کشته شدن افراد زیادی از قبیل خود شخصیت اصلی شده است. با این حال، زنی به نام Echo شما را به زندگی باز می‎گرداند تا بتوانید این بار به درستی Terra Nova را از میان بردارید. منتها دیگر مهارت‎ها و قابلیت‎های ویژه‎تان را ندارید و باید آنان را دوباره کسب نمایید.

در ابتدای بازی، مانند بیشتر عناوین، چیز خاصی در اختیار ندارید. نه قدرتی، نه مهارت‎های خاصی و … . قطعاً همه بازی‎ها این ساختار را دارند ولی Crackdown 3 به طرز افتضاحی آن را خسته کننده بار آورده است. اوایل بازی بسیار زجر آور است؛ باید ماشین‎های معمولی و ضعیف را برانید تا ماشین‎های قدرتمندتر برای‎تان باز شود، باید از اسلحه‎های ضعیف و کم اهمیت استفاده کنید تا چیزی به درد بخور به شما داده شود. به طور کلی، ارتقای لول در اوایل بازی، آن را بسیار زجرآور می‎کند. مشکل بعد، ساختار مراحل است. Crackdown 3 ساختاری کلی دارد؛ باید با رئسای خلافکاری که با Terra Nova در ارتباط‎اند را از میان ببرید ولی مراحل و کارهایی که برای رسیدن به آنان صورت می‎گیرد، به شدت خسته کننده و تکراری است. در بعضی‎ها باید عده‎ای از ساکنان زندانی شده شهر را آزاد کنید در حالی که در دیگری باید از برجی بلند بالا بروید یا ماشین‎های انبار شده در گاراژ خاصی را از میان ببرید. مراحل بازی تقریباً همیشه این قاعده را دارند و به جای این که سرگرم کننده و خاص به نظر برسد، حس وقت تلف کردن و بیگاری را القاء می‎کند.

وقتی که به سطح‎های بالاتر می‎رسید، بالاخره Crackdown 3 موفق می‎شود خودی نشان بدهد. ویژگی‎های مختلف، اسلحه‎های بسیار جذاب، قابلیت‎های مسحورکننده و بسیار هیجان انگیز و چیزهای متنوع بسیاری آزاد شده و درگیری‎ها و مبارزات را تنوع می‎بخشد و کمی از روند تکراری بودن آن کم می‎کند. هر یک از سیستم‎های بازی، به تنهایی نمی‎توانند جذابیت خاصی به آن اضافه کنند. ترکیب آنان در هر لحظه، باعث می‎شود Crackdown 3 عنوان هیجان انگیزی باشد که خیلی‎ها تصورش را می‎کنند. با این حال، ساختار ماموریت‎ها تغییر چندانی نمی‎کند. مراحل اصلی آن، به نظر تنها مراحل فرعی یک بازی جهان باز است که مدام تکرار می‎شود. تنها بخش متفاوت، باس فایت‎های بازی است که آن نیز نقص‎هایی دارد. Crackdown 3 بسیار به نسخه اول شبیه است، اما نسخه اول نیست و هرگز نمی‎تواند ساختاری منسجم برای خود دست و پا کند.

از نکات مثبت Crackdown 3 می‎توان به شهر New Providence اشاره کرد که به بخش‎های مختلفی تقسیم شده و هر بخش توسط فردی خاص که با Terra Nova همکاری دارد، کنترل می‎شود. جلوه‎های بصری، طراحی‎ها و … در هر قسمت شهر با توجه به فردی که آن را اداره می‎کند متفاوت است و همین خود نکته‎ای کاملاً مثبت به شمار می‎رود زیرا سلیقه دشمنان شما حتی در اداره شهر نیز به چشم می‎آید. ولی به طور کلی، شهر اصلاً پویا و زنده به نظر نمی‎رسد. مردم عادی وجود دارند، ولی آن چیزی نیستند که از عنوانی در سال ۲۰۱۹ بایستی انتظار داشت و بعد از تجربه عناوین مختلف، با رجوع به Crackdown 3 پیشرفت در ساخت دنیاهای پویا، کاملاً به چشم می‎آید. در این بازی، در هر منطقه باید کارهای خاصی انجام دهید تا صدماتی را وارد کرده و در نهایت بتوانید با کنترل کننده آن، مبارزه کنید. انجام فعالیت‎هایی چون مسابقات، منفجر کردن چیزهای مختلف و … که در بالا اشاره شد، برای رسیدن به کنترل کننده‎های هر منطقه است. مجبور نیستید همه مراحل فرعی را پشت سر بگذارید، فقط آن قدر که به باس مد نظر برسید اما به هر حال، تنوع خاصی در راه رسیدن به آنان دیده نمی‎شود.

از طرف دیگر، در این نسخه نیز مانند گذشته رانندگی کردن وجود دارد ولی هندلینگ ماشین‎ها، بسیار ضعیف طراحی شده است. ماشین‎ها به راحتی از میان می‎روند و برخورد با تقریباً هر چیزی به مرگی نافرجام می‎انجامد. با این وجود، اهمیت زیادی به این بخش داده نمی‎شود زیرا بازیکن بیشتر وقتش را صرف پریدن از سقف ساختمان‎ها می‎کند تا سوار ماشین‎های نه چندان با کیفیت بازی شدن و تحمل هندلینگ ضعیف آن. ولی مراحل مربوط به مسابقات، به شدت این مشکل را برجسته و دست و پا گیر می‎کنند و باعث می‎شود به سختی بتوانید با وجود محدودیت زمانی، به خوبی از پس مسابقات برآیید. تخریب پذیری که در تریلرها دیده می‎شد نیز به آن وضوح و کیفیت و گستردگی، به راستی یافت نمی‎شود! بازی تخریب پذیری مناسبی دارد ولی چیزی که وعده داده شده بود را نمی‎توانید بیابید. این بازی مانند سری GTA سیستم تعقیب نیز دارد که می‎شود گفت تصادفی فعال شده و در سطح‎های ابتدایی، گریز از آن تقریباً سخت و ناممکن است. از طرفی، بازی به گونه‎ای شما را در مقابل دشمنان قرار می‎دهد که حتی بدون سیستم تعقیب نیز وارد مبارزاتی ناخواسته و اتفاقی می‎شوید.

متاسفانه Crackdown 3 در زمینه جلوه‎های بصری نیز قدرتی ندارد. رنگ‎های متنوع، زیبا و چشم نواز در بازی وجود دارند ولی به قدری از آنان استفاده شده که تعادل از میان رفته و اصلاً شاهد ترکیب رنگی که در بازی‎هایی چون Borderlands و Spider-Man دیدیم نیستیم. با این حال، طراحی شخصیت‎ها زیاد به اثری در ۲۰۱۹ شباهت ندارد و اگر از ترکیب رنگ‎های مختلف که در بعضی مناطق منظره‎های زیبایی را به وجود آورده‎اند، فاکتور بگیریم، گرافیک بازی واقعاً چیز خاصی برای ارائه ندارد.

صداگذاری نیز خود مشکلاتی دارد. البته صداگذاران کار خود را به خوبی هرچه تمام‎تر انجام داده‎اند. صدای شخصیت‎هایی چون Goodwin (رئیس سازمان) و Echo خوب از آب درآمده و مشکل خاصی در آن دیده نمی‎شود. مشکل در حرف زدن شخصیت‎ها است. آنان مدام حرف زده و تقریباً هیچ بحثی را از قلم نمی‎اندازند! اگر کاری را نکنید، آن قدر گوشزدش می‎کنند که اعصاب‎تان خورد شده و آن را انجام می‎دهید تنها برای این که ساکت‎شان کنید! یکی از صداگذاران بازی تری کروز (Terry Crews) است که اتفاقاً کارش را بسیار ماهرانه نیز انجام داده ولی مشکل اینجاست که شخصیت او تنها در ابتدای بازی حرف زده و پس از آن، دیگر سخن خاصی از او به گوش نمی‎خورد و این Goodwin و Echo هستند که رشته سخن را در دست گرفته و به کسی واگذار نمی‎کنند.

0
جمع بندی
در نهایت قابل ذکر است که بازی Crackdown 3 می‎تواند برای طرفداران این سری تا حدی خوش آیند باشد اما اگر دنبال عنوانی جهان باز هستید که در آن آشوب به پا کرده و لذت ببرید، قطعاً انتخاب‎های بهتری موجود است. این اثر، عنوانی است که در منتقل کردن آن چه که باید تا حد زیادی شکست خورده و مشکلات ریز و درشت مختلف، گریبان آن را گرفته و دلایل بسیاری برای عدم تجربه بازی وجود دارند که بر نکات مثبت آن برتری داشته و باعث می‎شود این عنوان چندان اثر مناسبی برای وقت گذاشتن و تجربه کردن نباشد.
نقاط قوت
  • اسلحه‎های زیاد و متنوع
  • مهارت‎های هیجان انگیز و کم نظیر
  • شهر بازی جذاب و دیدنی است
نقاط ضعف
  • کنترل افتضاح ماشین‎ها
  • خسته کننده بودن و ارزش تکرار پایین
  • مراحل یکنواخت و به دور از تنوع
  • سخنوری بسیار زیاد همدستان‎تان
  • تخریب پذیری، آن چیزی که وعده داده شده بود نیست
6
نسبتا خوب
نوشته شده توسط
the only time people really have value is when they act according to their own will

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>