Call of Duty: Modern Warfare
Call of Duty Modern Warfare Call of Duty Modern Warfare

نقد و بررسی Call of Duty Modern Warfare | نفسی تازه

بازی های مرتبط

نام بازی : Call of Duty Modern Warfare

استدیوی توسعه دهنده : Infinity Ward

ناشر: Activision

پلتفرم: پلی استیشن ۴، کامپیوتر و ایکس باکس وان

پروفایل بازی

مجموعه ندای‌وظیفه در سال‌های اخیر با بحران هویت مواجه است. اگر به چند نسخه اخیر این سری نگاهی بیفکنیم، آشفته‌حالی سازندگان بازی برایمان کاملاً مشخص خواهد شد. این مجموعه گاه در سفرهای فضایی سیر کرد، سپس گریزی به دوران جنگ‌جهانی دوم زد و آنگاه که موفقیت عناوینی چون Pubg و Fortnite را دید، به سبک بتل‌رویال روی آورد. امضای این مجموعه که داستانی نفس‌گیر و گیم‌پلی سریع و هیجانی در خدمت آن داستان بود، سال‌ها بود که از آن رخت بر بسته بود. سازندگان بازی خیال‌شان راحت بود که به واسطه‌ی عقبه‌ی بسیار موفق خود از نسخه اول تا هشتم این مجموعه، قادر هستند که تا سال‌ها از فروش و پول بسیار زیاد حاصل از بازی خود به زندگی ادامه دهند. گویی که فروش بسیار بالای مجموعه CoD به قدری برایشان ارضاکننده بوده که تصمیم گرفتند کمی هم به حرف مخاطبان خود گوش کنند و نسخه‌ای باکیفیت را تدارک ببینند و نامش را Modern Warfare بگذارند تا ریبوتی بر دوران طلایی مجموعه CoD باشد. اگر جزو گیمرهای کهنه‌کار باشید، هرگز عطشی را که در حدود سال‌های 2007 تا 2010 برای تجربه نسخه‌های مختلف کالاف دیوتی داشتید را فراموش نخواهید کرد. عناوینی که ساعت‌ها و روزهایی از عمرمان را صرف شان کردیم و آنقدر غرق در بازی کردن‌شان بودیم که حساب آن روزها و ساعت‌ها از دست‌مان در رفت. نسخه جدید Call of Duty همان چیزیست که گیمرها از یک ‘کالاف دیوتی خوب’انتظار داشتند. بخش سینگل‌پلیر و مالتی‌پلیر به شدت لذت‌بخش و اصولی که امضای CoD را می‌توان در تمام بخش‌های بازی اعم از موسیقی‌متن، داستان و گیم‌پلی مشاهده کرد. در ادامه با نوین اسپات همراه باشید.

در بخش تک‌نفره بازی شما در نقش سربازهای سازمان CIA آمریکا و SAS بریتانیا قرار می‌گیرید تا به مقابله با نیروی روسیه در کشوری خیالی به نام اورزیکستان بپردازید. در طول داستان بازی شما هدایت سه شخصیت را برعهده خواهید داشت. نیروی عضو سازمان CIA که آلکس نام دارد. سرباز یگان SAS بریتانیا که کایل گریک نام دارد و رهبر جنبش اعتراضی در خاک اورزیکستان که نامش فرح کریم است. تفاوت اندیشه‌ و جهان‌بینی این سه شخصیت باعث می‌شود که با داستانی پویا مواجه شویم که از دچار شدن گیم‌پلی بازی به تکرار جلوگیری می‌کند. حقیقت امر این است که داستان CoD اگر بهتر از نسخه‌های محبوب این مجموعه نباشد، کمتر از آن‌ها نیست. علت این است که در نسخه‌های پیشین تمرکز داستان روی القای هیجان و استرس جنگ به مخاطبان بود ولی در نسخه‌ای که درباره‌اش صحبت می‌کنیم، تمرکز گیم‌پلی و داستان، روی رئالیسم و تصویر واقعی جنگ است. تصویری خشن، ترسناک، مملو از استرس و ناامیدی که باید به تیم Infinity Ward بابت پیاده‌سازی چنین کانسپتی در بازی تبریک گفت. آن‌ها به بهترین شکل ممکن آنچه در پی‌اش بودند را ساخته‌اند و ما با کارکترهای مواجهیم که کاملاً نمی‌توان ادعا کرد که شناخت دقیقی از آن‌ها حاصل می‌شوند چرا که بازی بخش‌هایی از شخصیت پردازی را تیره و تار باقی می‌گذارد که گیمر با توجه به احساسات و تجربه‌ای که داشته آن بخش از پازل داستانی را تکمیل نماید.

Call of Duty Modern Warfare

چقدر دلمان برای کاپیتان پرایس تنگ شده بود!

سازندگان بازی در بخش گیم‌پلی نیز سنگ‌تمام گذاشته‌اند. تنوع مراحل بازی به قدری بالاست که اگر یک‌سره پای بازی بنشینید متوجه گذر زمان نخواهید شد و می‌توانید صفر تا صد بازی را بدون احساس تکراری شدن پشت سر بگذارید. در یکی از مراحل شما نقش هدایت کننده دوربین‌های امنیتی را ایفا می‌کنید. در مرحله ای دیگر نقش کودکی را برعهده دارید که باید از بین سربازان دشمن فرار کند. لحظاتی هستند که باید بمب گذاری کنید، از بین ساختمان های در حال سوختن راه خود را به سمت هدف باز کنید، هدایت موشک های ماهواری را برعهده بگیرید و کارهای متنوع دیگری از این قبیل که باعث می شوند هرگز از میزان هیجان و لذت یک بازی شوتراول شخص در حد و اندازه های کالاف دیوتی کاسته نشود. یکی از مولفه های جدید در گیم پلی بازی این است که شما می توانید ابزارآلات جنگی خودتان را به در و دیوارهای مختلف بچسبانید و با تکیه به این مراکز ثقل، به میزان دقت تیراندازی شما افزوده خواهد شد. تعداد بازی های شوتر اول‌شخصی که سیستم کاورگیری بهینه ای داشته باشند بسیار معدود است. تیم Infinity Ward بعد از ساخت نسخه های بسیاری در این ژانر، به مرحله‌ای از استادی و نبوغ دست یافته که می‌تواند ادعا کند، چنین سیستم کاورگیری‌ای در هیچ بازی دیگری دیده نشده است، چرا که کیفیت کاورگیری بازی بخش قابل توجهی است که به بازی اضافه گشته و اجازه نمی‌دهد که گیمر بیش از حد در نقطه امنی باقی بماند.

Call of Duty Modern Warfare

بخش تک‌نفره بازی همواره بهترین و قوی‌ترین بخش در تمامی نسخه های کالاف دیوتی بوده است. با این وجود، سازندگان نگاهی به بازی چند نفره نیز داشته اند و مود مالتی پلیر بازی نیز از تنوع قابل قبولی برخوردار است. اگرچه فلسفه کلی این بخش از بازی برپایه ی این است که ‘قبل از دشمنانت به آنها شلیک کن’، ولی باز هم می‌توان با جدیت ادعا کرد که تنوع مالتی‌پلیر به قدری بالا است که باعث شود بارها و بارها به این بخش سر بزنید و از آن لذت ببرید. بخش‌هایی نظیر Team Deathmatch, Free For All و… از نسخه‌های قبلی همچنان در این نسخه نیز وجود دارند. با این وجود بخش هایی در مالتی‌پلیر بازی وجود دارند که هیجان شان بیشتر از بقیه بخش هاست. مد موسوم به 2vs.2 در این بازی شما را به همراه یک هم تیمی، در مقابل دو نفر دیگر قرار می دهد. در این مود، تجهیزات تان هر 40 ثانیه یکبار تغییر خواهد کرد و شما مجبور خواهید شد که خود را با شرایط جدید وفق دهید. در این مود از بازی خبری از Respawn یا زنده شدن دوباره نخواهد بود و امتیاز بر اساس تعداد راندهایی است که شما یا تیم حریف برنده می‌شوند. مود موسوم به Gunfight OSP بازی مشابه بتل رویال هایی چون Fortnite و PUBG می باشد که در نسخه‌ی WarZone به تکامل رسیده و بتل رویال بسیار خوبی را برای Call of Duty Modern Warfare به ارمغان آورده است.

مود دیگری به اسم Ground War در بازی وجود دارد که مشابه بخش مالتی‌پلیر بازی Battlefield است. در این مود شما عضوی از یک تیم 32 نفره خواهید بود که باید شهر را از وجود 32 گیمر دیگر هستند پاکسازی کنید. این مود از بازی به شما اجازه هدایت تانک، جت و وسایل مختلف را می‌دهد و در واقع، شبیه سازی برای تخریب و جنگ در ابعاد بسیار وسیع است. با این وجود اگر قرار باشد بین این بخش کالاف دیوتی و بتلفیلد به مقایسه بپردازیم، باید پذیرفت که بتلفیلد تجربه به مراتب هیجان‌انگیزتری برایتان به ارمغان خواهد آورد. شاید علت آن باشد که مپ بازی در کالاف دیوتی برای این بخش، کمی شلوغ و بسته طراحی شده است و همین باعث میشود که بسیاری از وسایل نقلیه و جنگی در محیط بی‌استفاده باشند و شما ترجیح دهید که با پای پیاده به شکار آن 32 نفر دیگر مشغول شوید و باز هم مشکل دیگری وجود خواهد داشت و آن ابعاد بسیار بزرگ شهری است که Ground War در آن جا رخ می‌دهد. دویدن در طول این مپ می‌تواند بسیار سخت و کسل کننده باشد.

Call of Duty Modern Warfare

آنهایی که به دنبال یک مالتی پلیر ناب و درجه یک می‌گردند، بهتر است که از مود NVG بازی دیدن کنند. در این بخش شما مجبور هستید که با استفاده از Night-Vision Goggles یا دوربین های دید در شب به مبارزه با دیگران بپردازید. در این مود از بازی خبری از UI یا اطلاعاتی که در حالت عادی روی صفحه ظاهر می‌شوند نخواهد بود و شما نمی‌دانید که تیرهایتان دشمن را از پای در آورده یا وی در حال تجدید قوا و چیدن نقشه برای پاتک زدن به شماست. این بخش از بازی بدون شک برای گیمرهای هاردکور طراحی شده است و اگر اولین بارتان است که پا به دنیای بازیهای مالتی پلیر می‌گذارید، پیشنهاد می‌کنیم که بیخیال مود NVG بازی شوید، چرا که مدت زیادی در آن زنده نخواهید ماند.

مود دیگری در بازی به اسم Spec Ops وجود دارد که در آن باید تعدادی ماموریت را حین مبارزه با هوش‌های مصنوعی به سرانجام برسانید. این مود از بازی بیشتر حالتی مشابه Survival Mode در بازی‌های دیگر دارد. در این بخش از بازی باید به معنی واقعی کلمه با هم‌تیمی هایتان همکاری کنید تا بتوانید به اهدافی که برایتان تعیین شده، دست یابید. این مود از بازی در نسخه های PC و Xbox وجود ندارد و این یک نقطه ضعف بسیار جدی برای این بازی به حساب می‌آید درست به مانند نسخه‌های قبلی Call of Duty، در این بازی نیز با پیشروی در بخش مالتی پلیر تجربه به دست می آورید و پیشرفت خواهید کرد. پیشروی شما در بازی باعث باز شدن سلاح‌های جدید خواهد شد که به شما در لذت بردن بیشتر در بازی کمک خواهند کرد.

Call of Duty Modern Warfare

از آن صحنه‌های تاثیرگذاری که همیشه از این سری انتظار داریم!

از لحاظ گرافیک و جلوه‌های بصری، Modern Warfare حجت را بر همگان تمام خواهد کرد و به قدری جزئیات محیط‌های بازی بالاست که تقریباً همگان به این بخش از بازی نمره کامل خواهند داد. از محیط‌های بسته شهری گرفته تا دشت و بیابان و جنگل، همه و همه با بالاترین کیفیت ممکن طراحی شده اند. شخصیت‌های اصلی و فرعی بازی و حتی کارکترهایی که برای چند لحظه کوتاه از مقابل دوربین بازی می‌گذرند، با جزئیات بالا طراحی شده اند. این بازی بسیار بهینه است و به خوبی در اکثر سیستم های میان و بالارده اجرا خواهد شد. برای تجربه دلچسب بازی پیشنهاد شده که آن را روی پردازنده Core i5 2500K و کارت گرافیک GTX 970 و رم 12گیگابایتی اجرا نمائید. اگر به دنبال فعال نمودن قابلیت Ray Tracing هستید باید از داشتن 16 گیگابایت رم و کارت گرافیکی همچون RTX 2060 اطمینان حاصل نمایید. بدیهی است که برای پردازش چنین قابلیتی حداقل به Core i5 2500 K و یا AMD R5 1600x نیاز خواهید داشت. اگر از چنین سیستمی برخوردار هستید خیالتان از اجرا شدن بازی روی میانگین 130 الی 160 فریم بر ثانیه روی بالاترین تنظیمات راحت باشد ولی اگر سیستم ضعیف تری دارید بهتر است با تنظیمات بیشماری که در بخش گرافیکی بازی وجود دارد به تنظیمات مناسب خود دست یابید. این بازی تماماً آنلاین است و برای تجربه بخش‌های تک‌نفره و چندنفره نیاز به اتصال اینترنتی دارید. این بازی را با قیمت 60 دلار می‌توانید از فروشگاه Battle.net دریافت کنید.

بازی Call of Duty Modern Warfare منتشر شد تا مسیری که مجموعه کالاف دیوتی دچارش شده بود را اصلاح نماید و بار دیگر نام خود را بعنوان یک بازی خوب در ژانرشوتر به مخاطبان یادآوری نماید. این بازی امضای منحصر به فرد خود را بار دیگر پیدا کرد و راه خود را از عناوینی چون Overwatch و Fortnite سوا کرد و علاوه‌بر این توانست با سربلندی از زیرسایه‌ی عنوان Modern Warfare سال 2007 میلادی بیرون بیاید. صرف‌نظر ازینکه شخصی حرفه‌ای یا تازه‌کار هستید، بازی Call of Duty Modern Warfare تجربه‌ی هیجان انگیز و فانی برای‌تان خواهد بود.

جمع بندی

میانگین امتیاز کاربران

8.4

نقاط قوت

  • گیم‌پلی متنوع
  • ریبوتی شایسته از سری Modern Warfare
  • گرافیکی چشم‌نواز
  • بازگشت امضای کالاف دیوتی
  • قابلیت کراس‌پلی

نقاط ضعف

  • نبود بخش Survival

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot