خانه » محبوب‎ترین بازی‎های رومیزی (برد گیم) کدامند؟

محبوب‎ترین بازی‎های رومیزی (برد گیم) کدامند؟

بازی‎های رومیزی را می‎توان سرگرمی‎هایی نامید که تا حد زیادی محدودیت سنی ندارند و تقریباً در هر جامعه‎ای، هر قشری آنان را تجربه کرده و وقت‎هایی از زندگی‎اش را صرف‎شان کرده است. این بازی‎ها تنوع بسیار خوبی داشته و شما به راحتی می‎توانید هرچیزی را در میان‎شان پیدا کنید پس حتی اگر سلیقه نامتعارفی نیز دارید، باز هم می‎توانید از بازی‎های رومیزی لذت ببرید. این بازی‎ها، قبل از بازی‎های ویدئویی نیز وجود داشتند و حتی الان نیز با وجود حضور گسترده بازی‎های ویدئویی، هنوز هم می‎توان جمع‎هایی را یافت که در آن بازی رومیزی تجربه می‎شود. در این مقاله قصد داریم تعدادی از معروف‎ترین و جذاب‎ترین این بازی‎ها را معرفی کنیم و مختصری راجب آنان شرح دهیم. در ادامه همراه وبسایت نوین اسپات باشید.

Monopoly

بازی رومیزی

بازی Monopoly در سال ۱۹۳۳ توسط برادران پارکر ابداع و فروخته شد. نام آن، از اصطلاحی در علم اقتصاد گرفته شده است. این بازی دو حالت دارد؛ یا از آن بسیار خوش‎تان خواهد آمد و یا متنفر خواهید شد. این بازی تقریباً پایان خاصی نداشته و هدفش تنها سرگرمی و کمی اتلاف وقت است. بیشتر افراد خاطراتی از تجربه این بازی را دارند و تعدادی نیز در تجربیات‎شان از Monopoly بوده است که در شرایطی اسفناک و تا حد زیادی خسته کننده قرار بگیرند.

این بازی یک تخته رومیزی، دو دست کارت و مقداری پول است که به پول Monopoly معروف است. بازی با انداختن تاس شروع شده و ادامه پیدا می‎کند و گاهی ساعت‎ها وقت‎تان را می‎گیرد. در این بازی می‎توانید املاک مختلفی را مال خود کنید و یا به کارت‎هایی بربخورید که برای‎تان شانس یا بدشانسی می‎آورند و حتی گاهی اوقات ممکن است به زندان نیز بیوفتید! زمانی که همه بازیکنان در مرز ورشکستگی هستند و شما تنها کسی هستید که مشکلی ندارید، قطعاً حس می‎کنید در حال تجربه بهترین بازی تاریخ هستید! قابل ذکر است که بازی مذکور در اصل ایده خانم الیزابت مگی فیلیپس فعال اقتصادی در سال ۱۹۰۳ بود که توسط برادران پارکر تغییر یافته و به چیزی که امروزه می‎شناسیم تبدیل شد. از تعدادی حقایق جالب در مورد این بازی می‎توان به طولانی‎ترین مسابقه آن که ۱۶۰۰ ساعت طول کشیده، نابودی همه قطعه‎های آن در کوبا هنگام به حکومت رسیدن فیدل کسترو و … اشاره کرد.

Stratego

بازی رومیزی

نسخه مدرن بازی Stratego که تمی ناپلئونی دارد در اصل در هلند توسط شرکتی به نام Jumbo تولید شده و سپس شرکت Milton Bradley حقوق آن را در سال ۱۹۶۳ خریداری کرده و در ایالات متحده تولید و پخش کرد. این بازی، عنوانی استراتژی بوده و دو بازیکن را در تخته‎ای به اندازه ۱۰ در ۱۰ در مقابل هم قرار می‎دهد. هر بازیکن ۴۰ قطعه دارد که نشان دهنده سربازان و یا افسران ارتشش هستند. هدف نهایی بازی این است که پرچم رقیب را پیدا و تصاحب کرده و یا تعداد زیادی از واحدهای او را تصاحب کنید که در نهایت نتواند حرکتی انجام دهد. بازیکنان در این بازی قادر به مشاهده درجات و مشخصات دقیق یکدیگر نیستند پس اطلاعات غلط و کشف حقیقت در این بازی از اهمیت زیادی برخوردار است. بازی Stratego بسیار جذاب بوده و یاد گرفتنش نیز آسان است و ارزش تکرار بالایی دارد که همین باعث می‎شود در جمع‎های مختلف بتوان آن را تجربه کرده و ساعت‎ها سرگرم شد و لذت برد.

The Settlers of Catan

بازی رومیزی

در بازی The Settlers of Catan هر کدام از بازیکنان نقش دسته‎ای از مهاجرین را برعهده می‎گیرند و هر کدام سعی در ساخت و یا به دست آوردن املاک و ساختمان‎های مختلف خود و نیز تبادل و کشف منابع مختلف دارند. هر کدام از بازیکنان که قلمرو خود را گسترش دهد، امتیاز به دست می‎آورد و اولین بازیکنی که به سقف امتیاز تعیین شده برسد، برنده بازی خواهد بود. از جذاب‎ترین ویژگی این بازی می‎توان به تنوع تخته رومیزی آن اشاره کرد. هر بار که بازی جدیدی شروع می‎شود، تخته رومیزی نیز حالتی کاملاً جدید دارد و بازیی که شما تجربه می‎کنید، کاملاً با دفعه قبل‎تان فرق دارد. این بازی نیز مثل اکثر عناوین بر اساس پرتاب تاس بوده و بازیکن منابعی چون چوب، پشم، آجر و … را برای ساخت قلمرو خود به دست می‎آورد. شما می‎توانید به دیگر بازیکنان نیز حمله کرده و منابع‎شان را غارت کنید. معمولاً رسیدن به ۱۰ امتیاز باعث پیروز شدن شما می‎شود. این بازی در سال‎های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ توانسته جوایز متعدد و بزرگی را از آن خود کند و به عنوان یکی از برترین‎ها شناخته می‎شود که تعداد زیادی بازی ویدئویی نیز از آن اقتباس شده و عناوینی نیز تنها به الهام گرفتن از آن بسنده کرده‎اند. روزنامه واشنگتن پست به این بازی لقب «بازی دوران ما» را داده است.

BattleShip

بازی رومیزی

بازی BattleShip دو بازیکن داشته و بیشتر بر پایه حدس و گمان است. در دهه ۳۰ نسخه‎های متعددی از آن به صورت یک بازی قلم و کاغذی توسط کمپانی‎های مختلف منتشر شد ولی نهایتاً در سال ۱۹۶۷ توسط شرکت Milton Bradley نسخه کاملی از آن منتشر شده و به عنوان یک بازی رومیزی شهرت یافت. این بازی در سال ۱۹۷۹ اقتباسی در زمینه بازی‎های ویدئویی دریافت کرده و در سال ۲۰۱۲ نیز فیلمی بر اساس آن ساخته شد.

قبل از شروع بازی، بازیکنان مخفیانه کشتی خود را آماده کرده و آن را در مکانی خاص از تخته رومیزی قرار می‎دهند. هر یک از کشتیها، تعدادی مربع متوالی و پشت سر هم دارد که بازیکن می‎تواند به دلخواه آن را افقی و یا عمودی بر روی صفحه بچیند. نوع کشتی انتخابی تعداد این مربع‎ها را تعیین می‎کند و بهتر است قبل از شروع، از انتخاب‎تان مطمئن باشید. این بازی بر اساس حدس زدن بازیکنان است که بایستی حدس بزنند کدام خانه از صفحه را هدف قرار دهند تا توپ‎شان به کشتی دشمن برخورد کرده و آن را از ببرد. برخورد و یا برخورد نکردن ضربات شما به کشتی دشمن از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بر این اساس می‎توانید مکان احتمالی کشتی دشمن را حدس بزنید. همین ویژگی باعث می‎شود اهمیت چیدن کشتی بر روی صفحه قبل از شروع بازی بسیار بالا باشد.

Clue

بازی رومیزی

بازی Clue توسط آنتونی پرت ساخته شده و به ۳ تا ۶ بازیکن نیاز دارد. در این بازی، شما با حل یک معمای قتل سر و کار دارید که بسیار هیجان انگیز نیز به نظر می‎رسد. ناشر این بازی در حال حاضر شرکت Hasbro است. هدف نهایی این است که بفهمید قاتل چه کسی بوده و همچنین باید بفهمید این قتل کجا رخ داده و چه سلاحی نیز استفاده شده است. تخته این بازی به صورت یک عمارت بوده و بازیکن با انداختن تاس از میان تالارها، اتاق‎ها و مکان‎های مخفی می‎گذرند و در این حین باید از هویت قاتل، سلاح مورد استفاده و نیز مکان قتل سر در بیاورند. در ابتدای بازی، تعدادی کارت از هر دسته به صورت مخفیانه در پاکتی به نام «حقایق» قرار داده می‎شود. با انداختن تاس، بازیکنان در طول عمارت حرکت می‎کنند و می‎توانند در هر خانه نیز صبر کرده و معمای مربوطه را حل کنند. اگر بازیکنی احساس کند که حقیقت آن چه رخ داده را می‎داند، می‎تواند شروع به اتهام زدن کرده و در نهایت اگر اشتباه کنند بایستی از بازی کنار بروند که به منزله باختن است و اگر حدس‎شان درست باشد، برنده بازی خواهند بود.

Dominion

بازی رومیزی

بازی Dominion عنوانی کمتر شناخته شده است که توسط شرکت Rio Grande Games ساخته شده است. لازمه آن ۲ تا ۴ بازیکن است. شما در نقش رهبر پادشاهی کوچکی هستید و باید به سرعت و تا جای ممکن زمین‎های اطراف را که مالکی ندارند به دست آورید و مال خود سازید. شما می‎توانید کارگرانی تحت نام مینیون استخدام کنید، قلعه‎تان را بسازید و ارتقاء دهید و از خودتان محافظت کرده و از خطر محاصره شدن بگریزید.

در ابتدای بازی، هر بازیکن ۱۰ کارت دارد. بعد از شروع بازی، ۱۰ کارت ویژه از ۲۵ دسته مختلف انتخاب شده و بایستی بازی را شروع کرده و به چیدن پادشاهی‎تان بپردازید. قابل ذکر است که شانس زیاد جایگاه خاصی در این بازی ندارد زیرا بازیکنان با ۱۰ کارت دقیقاً مشابه شروع کرده و در ابتدا شانس همه افراد کاملاً برابر است. هر دست از بازی با محدودیت زمانی نیز روبرو بوده و بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است. پس اگر طرفدار بازی رومیزی هستید که زیاد وقت‎تان را نگیرد، قطعاً Dominion گزینه مناسبی به نظر می‎رسد.

Ticket to Ride

بازی رومیزی

بازی Ticket to Ride تمی بر اساس راه آهن داشته و توسط آلن مون طراحی شده و شرکت Days Of Wonder در سال ۲۰۰۴ آن را منتشر کرده است. این بازی تخته رومیزی بزرگی دارد که در وسط میز قرار گرفته و شامل نقشه آمریکا است و به هر بازیکن ۴۵ کابین قطار از یک رنگ داده می‎شود. این بازی ۳۶ شهر مختلف دارد که هر کدام توسط یک یا دو خط راه آهن به هم مرتبط شده‎اند. این خط‎ها فضایی بین یک تا شش را اشغال کرده و هر کدام یکی از ۸ رنگ مختلف موجود در بازی را دارند. بعد از آن، دسته‎ای از کارت‎ها که بلیط هستند بُر زده شده و به هر بازیکن ۳ کارت داده می‎شود. با این حال می‎توان از بین این ۳ کارت یکی را دور انداخت و انتخاب نکرد ولی لازم است که حداقل ۲ کارت بلیط داشته باشید. بعد از آن، کارت‎های قطار بُر زده شده و به هر بازیکن ۴ کارت داده می‎شود. بعد از آن کارت‎های یادآوری بُر زده شده و پنج تا از آنان در کنار تخته بازی قرار می‎گیرند. بازیکنی که بتواند با قطارش بیش‎ترین مسیر را بپیماید بازی را شروع می‎کند و بعد از آن همین رویه ادامه پیدا می‎کند.

Risk

بازی رومیزی

بازی Risk توسط برادران پارکر ساخته شده و در سبک استراتژی نوبتی است. این بازی به ۲ تا ۶ بازیکن نیاز دارد. بُرد نسخه اصلی آن نقشه‎ای سیاسی و ارضی از کره زمین بوده که هر ۶ قاره را در بر داشته و به ۴۲ قلمرو تقسیم شده است. بازیکنان با انداختن تاس و مدیریت ارتش‎شان سعی می‎کنند قلمرو دیگر بازیکنان را تصاحب کنند و پیروز شوند. کار ارتش شما که از واحدها و نیروهای مختلفی تشکیل شده، حمله و دفاع است. اگر بتوانید یک قاره کامل را تصاحب کنید، بعد از پایان دوره امتیاز بسیاری به دست خواهید آورد. همچنین نوعی از مبارزه نیز وجود دارد که با توافق طرفین صورت گرفته و بر اساس تاس انداختن است که به بازیکن ضعیف‎تر اجازه می‎دهد شانس کوچکی در مقابل ارتش قوی طرف مقابل داشته باشد. ین بازی نسخه‎های مختلف و متفاوتی داشته و کارهای زیادی می‎توانید انجام دهید تا مدت بازی کردن‎تان افزایش پیدا کند. با این حال، چیزی که در ابتدا یک بازی رومیزی ساده به نظر می‎رسد، می‎تواند بسیار هیجان انگیز و درگیر کننده ظاهر شود و بیشتر اوقات خود را در حال تلاش و به کار گرفتن استراتژی‎های مختلف جهت پیروزی میابید.

Axis and Allies

بازی رومیزی

بازی Axis and Allies در سبک استراتژی بوده و بر پایه جنگ جهانی دوم است. برخلاف بسیاری از بازی‎ها که از حالتی کاملاً پایه و ابتدایی شروع می‎شوند، این عنوان در وسط یک جنگ بزرگ آغاز می‎گردد. وظیفه بازیکنان این است که تصمیمات مهمی بگیرند که به کجا حمله کنند، به چه مناطقی وارد شوند و چگونه یک شهر را آزاد کرده و کنترل آن را در دست بگیرند. این بازی بُردی پیچیده و بزرگ، کارت‎های مختلف، تاس، سکه و اکشن فیگورهای کوچکی از سربازان مختلف دارد که حس واقعی حضور در یک جنگ بزرگ را منتقل کرده و هیجان زیادی را به بازیکنان تحمیل می‎کند.

قابل ذکر است که بازیکنان لازم برای این بازی ۲ تا ۵ نفر است. هسته اصلی بازی ساده است ولی به مرور پیچیدگی دوست داشتنی به آن افزوده می‎شود. از طرفی ویژگی‎هایی چون بمباران‎های مختلف، بمباران دریایی و دفاع با سلاح‎های ضد هوایی تا حد زیادی این بازی را به یک شبیه ساز موفق جنگ تبدیل می‎کنند. تعدادی بازی کامپیوتری نیز از آن اقتباس شده و نسخه‎های مختلف و متنوعی نیز دارد که هر کدام ویژگی‎های جذاب و منحصر به فردی دارند.

Scrabble

بازی رومیزی

بازی Scrabble بر اساس کلمات بوده و با ۲ تا ۴ بازیکن بازی می‎شود. هر کدام از بازیکنان با قرار دادن کاشی‎های مختلف در بُردی به اندازه ۱۵ در ۱۵ که بر روی هر کاشی حرفی نوشته شده، امتیاز می‎گیرند. هدف بازی این است که با کنار هم قرار دادن این حرف‎ها، بتوانید کلمات مختلفی بسازید و به قدری این کار را تکرار کنید که امتیازتان از سایر رقبا بیشتر باشد. این بازی در زمینه بهبود بخشیدن به واژگان و نیز درک شما از کلمات کمک فراوانی می‎کند.

امتیاز گرفتن در این بازی آن طور که به نظر می‎رسد ساده نیست و هر کدام از حروفی که بر روی صفحه قرار می‎دهید مقدار امتیاز مشخصی دارند. حرف‎های معمول امتیاز کم و حرف‎های کمیاب و اکثراً سخت، امتیاز زیادی دارند پس ساخت کلمات سخت و کمتر شنیده شده، قطعاً باعث پیشرفت و برنده شدن در بازی می‎شود و همین است که باعث می‎شود دامنه واژگان بازیکنان تا حد زیادی تقویت شده و افزایش یابد. پس اگر قصد دارید در حین سرگرم شدن کمی نیز یادگیری داشته باشید، قطعاً Scrabble بازی رومیزی مد نظر شماست.

Dungeons And Dragons

بازی رومیزی

بازی Dungeons And Dragons یک بازی رومیزی در سبک نقش آفرینی است که توسط آقایان Gary Gygax و Dave Arneson طراحی شده است. این بازی نسخه‎های متعددی دارد ولی اولین بار در سال ۱۹۷۴ توسط شرکت Tactical Studies Rules منتشر شد. این بازی را بیشتر به عنوان شروع دوره مدرن بازی‎های نقش آفرینی می‎شناسند و نقش موثری در آشنایی اکثریت مردم با این سبک داشته است. قابل ذکر است که این بازی به عنوان یکی از محبوب‎ترین و پرفروش‎ترین بازی‎های نقش آفرینی شناخته می‎شود و بازیکنان بسیاری در سراسر جهان دارد.

در این بازی، هر بازیکن شخصیت مخصوص به خود را طراحی کرده و مانند آثار مشابه، در وسط یک گروه نظامی از پیش تعیین شده قرار نمی‎گیرد. بعد از آن، شخصیت‎های ساخته شده توسط بازیکنان به ماجراجویی‎های خیالی در مکان‎هایی کاملاً فانتزی می‎روند. فردی که به عنوان Dungeon Master شناخته می‎شود، نقش راوی داستان را داشته و می‎تواند مکان‎هایی را که قرار است ماجراجویی در آنان رخ دهد تعیین نماید. شخصیت‎ها در چند گروه مختلف خواهند بود که در حین ماجراجویی‎های‎شان به همدیگر و با محیط تعامل کرده و ارتباط برقرار خواهند کرد. این بازیکنان می‎توانند با یکدیگر همکاری کرده و معماهای مختلف را حل کنند، در مبارزات مختلف دخیل شوند، گنجینه‎های مخفی کشف کنند و دانش به دست بیاورند. در حین انجام این کارها، هر کدام از شخصیت‎ها XP یا امتیاز تجربه دریافت کرده و با چند دفعه بازی کردن و دریافت این امتیازات، سطح آنان ارتقاء پیدا کرده و در حد چشم گیری قدرتمند خواهند شد.

نوشته شده توسط
the only time people really have value is when they act according to their own will

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>