دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
79
PC
(Metacritic)
80
PS4
(Metacritic)
78
XONE
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی Ace Combat 7: Skies Unknown | پرواز را به خاطر بسپار

نقد و بررسی Ace Combat 7: Skies Unknown | پرواز را به خاطر بسپار

تماشا کنید: تریلر Ace Combat 7: Skies Unknown و سفارشی جنگنده

نام : Ace Combat 7: Skies Unknown

سازنده: Bandai Namco Studios

ناشر: Bandai Namco Entertainment

پلتفرم‌ها: ویندوز، پلی‌استیشن۴، ایکس باکس وان

تاریخ انتشار: ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) کنسول‌ها – ۱ فوریه (۱۲ بهمن) کامپیوتر

ورای از تجهیزات نظامی و سیاست‌گذاری‌ها، شاخصه‌های تاثیرگذار دیگری در دوران جنگ وجود دارند که توان نیروهای هوایی در نبردها یکی از آن شاخصه های مهم بشمار می‌رود. بازی Ace Combat می‌کوشد تا یادآور میزان اهمیت این مسئله در جنگ‌های جهانی باشد. سری Ace Combat از اوایل قرن بیست و یکم تاکنون با نسخه‌های مختلف خود کوشیده تا به مسئله پروازهای هوایی نگاهی متفاوت داشته باشد و گاهاً با افزودن داستان‌هایی جسته و گریخته از نبردهای هوایی به بار احساسی و ملودرام قضیه بیفزاید. عمده داستان‌های این مجموعه تاکنون در قالب چهار جنگ خیالی در لوکیشن‌های واقعی روایت شده اند و حال در بازی Ace Combat 7 که با پسوند Skies Unknown شناخته می‌شود روح تازه‌ای بر شاکله سری مذکور دمیده شده که با هم در نوین اسپات به نقد و بررسی ابعاد مختلف آن خواهیم پرداخت.

داستان Ace Combat 7

اولین و شاید مهمترین نکته‌ای که باید در خصوص بازی Ace Combat 7 بدان اشاره شود این است که این بازی نبردهای هوایی را در فرمی مدرن به تصویر کشیده است و لذت و هیجان هدایت جت های جنگی در این بازی به بالاترین و واقعی‌ترین سطح استانداردهای خود رسیده است. داستان بازی Ace Combat 7 بار دیگر به جدال بین نیروهای غرب و شرق با اسامی Osean Federation و Kingdom of Erusea می‌پردازد. بیشترین لحظاتی از بازی مذکور که در آن داستانی روایت میشود بصورت سینماتیک طراحی شده است و در اکثر لحظات مربوط به روایت داستان گیمر تنها ناظر بازی خواهد بود. در طول این عنوان شما در نقش یک خلبان جت ناشناس وابسته به جبهه‌ی غربی قرار خواهید گرفت که به ماموریت هایی فوق سری فرستاده می‌شود.

نتیجه آن شده که در بخش داستانی بازی، علاوه بر شخصیت اصلی داستان که خلبانی مجهول الویه است، با کارکترهای ریز و درشت دیگری نیز مواجهیم که به نوبه‌ی خود عیار شخصیت پردازی قابل قبولی در یک عنوان جنگی به تصویر می‌کشند. داستان بازی Ace Combat 7 بیشتر رنگ و بوی شعارگونه دارد و این مسئله را می‌توان به وضوح در لحظاتی که در هدفون خلبان جت که شما باشید رویت نمود. در برخی لحظات بازی نجوایی درون گوش گیمر زمزمه می‌شود که رنگ و بوی میهن پرستی و تلاش برای آزادی و ایمن نمودن جهان دارند. دقیقاً همان لحظه که داستان سعی می‌کند حس غرور و آزادی را در آسمان بیکران برای گیمر تداعی کند، دیالوگ‌هایی می‌شنویم که هیچ ارتباطی با آنچه قبل تر شنیده ایم ندارند و گاهاً مضحک بنظر می‌رسند.

با تمام این اوصاف، بازی Ace Combat 7 Skies Unkown کوشیده تا داستانی فراخور نام مجموعه ایس کامبت به گیمر ارائه دهد و این مسئله ایست که اگر جزو هواداران سری Ace Combat باشید، نباید از بابتش ناراحت شوید، چرا که این مجموعه هرگز تمرکز زیادی روی بخش داستانی خود نداشته است و اگر هم چیزی تحت عنوان «داستان» در این بازی روایت شده صرفاً برای خالی نبودن عریضه بوده است. به اتمام رساندن داستان بازی نزدیک به ۱۱ ساعت زمان نیاز است. در این مدت زمان داستان تاثیر چهار شخصیت را بر روی نبردهای هوایی بین دو جبهه نام برده در بالا دنبال خواهیم کرد، علاوه بر این چهار نفر، تعدادی شخصیت به اصطلاح فرعی نیز برای بخش داستانی بازی طراحی شده است؛ اما آنچه ممکن است موجب ناراحتی گیمرها شود این است که استودیو Project Aces نتوانسته بعد از ساخت تعداد زیادی از بازی‌ها با سبکی مشابه، داستانی فراخور و تاثیر گذار برایشان طراحی کند.

شاید تخصص این استودیو طراحی گیم پلی باشد و تکنسین‌هایش هیچ استعدادی در داستان سرایی ندارند و تنها در مباحث فنی عالی عمل می‌کنند. عمق فاجعه بخش داستانی زمانی مشخص می‌شود که در می‌یابیم کارکتری که هدایتش را برعهده داریم تقریباً در ۱۰۰ درصد لحظات بازی ساکت و خاموش است. اگر بخش داستانی بازی را از آن حذف کنیم، آنکه هدایتش را برعهده داریم، توده‌ای از کدهای برنامه نویسی شده است که درون یک کابین جت جنگی محبوس شده و هیچگونه اختیار عملی از خود ندارد و لال است . فقط یک هدف در ذهن دارد و آن هم دیدن دشمنان و شلیک موشک به سمت آن‌هاست و در این راه اگر کشته شود هیچکس تره‌ای برایش خرد نخواهد کرد و به نحوی از تاریخ و یادها ناپدید خواهد شد که گویی هرگز چنین شخص خیالی وجود نداشته است. این بدان معناست که تقریباً هیچگونه ارتباط عاطفی و حسی بین گیمر و شخصیت خیالی که کنترلش را برعهده دارد برقرار نمی‌شود.

گیم‌پلی بازی Ace Combat 7: Skies Unknown

گیم پلی بازی Ace Combat 7 نقطه قوت آن است.  در تمام لحظاتی که هدایت جت جنگی خود را برعهده دارید حواس تان به آن و اطرافتان خواهد بود. تیراندازی به سمت جت های دشمن، مانور دادن در بین موشک ها و جاخالی دادن از آن ها به زیباترین شکل ممکن طراحی شده اند و اگر بازی را با نسخه Shattered Skies این سری مقایسه کنیم، یک سر و گردن بالاتر از آن خواهد بود. این بازی به لطف مکانیزم‌های بسیار جالبی که در طراحی پرواز جت جنگی به تصویر کشیده، تقریباً نزدیک‌ترین و واقعی‌ترین شبیه ساز به هدایت یک جت جنگی واقعی خواهد بود. هیجان و استرسی که در طول بازی به گیمر منتقل می‌شود دقیقاً همان میزانی است که از یک بازی خوب در سری Ace Combat انتظار می‌‌رود و این چیزی است که بازی Ace Combat 7 به خوبی آن را به تصویر کشیده است.

در نسخه های قبلی این مجموعه بیشتر تمرکز گیمر روی وضعیت توپوگرافی جغرافیایی محیط، موقعیت دشمنان و پرواز در ارتفاعات مختلف بود. حال به تمامی این فاکتورها شاخصه جدیدی به اسم «ابر» اضافه شده است. ابرهای مختلفی که در بازی طراحی شده‌اند به قدری جزئیات بالایی دارند که گاهاً تاثیر بسزایی در پیروزی یا شکست شما خواهند داشت. به طور مثال اگر وارد یک توده ابر شوید نشانه‌گر شلیک موشکی‌تان از کار خواهد افتاد و گاه ممکن است تعادل جت جنگی‌تان به دلیل جریان هوای بسیار ناپایدار در ارتفاعات بالا و در میان ابرها بهم بریزد و این مسئله ایست که به ظرافت هرچه تمام تر درون بازی Ace Combat 7 کار شده است. حال به تمامی این وضعیت ها نا ملایم بودن آب و هوا و رعد و برق را بیفزائید و تاثیری که اتمسفر کره زمین بر هدایت جت جنگی‌تان می‌گذارد را تماشا کنید و از این حجم جزئیاتی که سازنده رویش تمرکز کرده هیجان زده شوید.

بازی هرچه به انتها نزدیک شود، آسان‌تر خواهد شد، چرا که نموداری درختی برای مهارت‌های گیمر طراحی شده است که گیمر با خریداری آن‌ها توسط امتیازاتی که کسب کرده به قدرت و توان جنگی خویش می‌افزاید. تنوع جت‌های جنگی و متعلقات مربوط به آن‌ها بسیار بالاست و تقریباً هرنوع سلیقه‌ای با دیدن این حجم از جت و تفنگ متصل به آن راضی خواهد شد. موسیقی متن بازی یاد آور برخی از ترک‌های خاطره انگیز عناوین قبلی سری Ace Combat است و در عین حال تعدادی آهنگ جدید و مناسب با ضرب‌آهنگ مراحل برایش طراحی شده است و ازین حیث بازی در بالاترین سطح استاندارد یک عنوان نظامی قرار می‌گیرد. صداگذاری بازی به نحوی دقیق و پرجزئیات است که تقریباً نمونه مشابهی در بین آثار هوانوردی ندارد. کوچکترین عناصر محیط درون بازی صداگذاری شده‌اند و کافیست که به یک سیستم صوتی حرفه‌ای مجهز باشید و آن موقع است که به معنای واقعی لذت هدایت جت جنگی مافوق صوت را تجربه خواهید کرد. این لذت به هنگام تجربه حالت VR بازی که در ادامه توضیح خواهیم داد بسیار بیشتر می‌شود.

در طول بازی ۲۰ ماموریت عمده وجود دارد که هرکدامشان دارای مراحل فرعی مختلفی خواهند بود. در هر مرحله یک هدف اصلی و چندین هدف فرعی خواهید داشت؛ با این وجود تعدادی از مراحل درون بازی وجود دارند که لحظاتی بسیار منحصر بفرد برای گیمر رقم میزنند. نبردهای هوایی در شب  و یا سقوط آزاد از ارتفاعات بسیار زیاد به سمت اهداف و حتی شکستن دیوار صوتی از جمله این مراحل هستند. در مجموع می‌توان گفت بازی Ace Combat 7 در بخش طراحی مراحل بسیار خوش درخشیده است. تنوع بسیار زیاد گیم‌پلی در عناوینی این چنین بقدری بالاست که سازنده به اندکی نبوغ برای پر و بال دادن به ایده‌های خود نیاز دارد و این مسئله ایست که استودیو Project Aces به خوبی از پسش بر آمده است.

در بازی Skies Unknown تعداد چک پوینت‌ها معقول است، این بدان معناست که در برخی لحظات حساس اگر گیمر اشتباه کند، بهتر است که بازی را از لحظاتی قبل تر از آنجائیکه شکست خورده شروع کند تا تدابیر بهتری برای پرواز بیندیشد. این مسئله ممکن است گاهاً باعث شود که گیمر در طول بازی احساس خستگی کند. بخش آنلاین و مالتی‌پلیر بازی به نحوی طراحی شده که شباهت بسیاری به عناوین بتل‌رویال دارد و در طی آن هشت نفر به مسابقه با یکدیگر برای باقی ماندن تا به انتهای بازی می‌پردازند. هوش مصنوعی بازی در حالت سولو یا تک‌نفره بسیار خوب و تاثیرگذار طراحی شده و همین مسئله باعث شده تا مراحل تک نفره بازی هیجان بسیار بالایی داشته باشند؛ حال تصور کنید همان هوش مصنوعی، جای خود را به هوش یک انسان واقعی در نقطه دیگری از کره زمین بدهد. در این شرایط حریف شما یک انسان خواهد بود که هدایت یک جت دیگر را برعهده گرفته است. میزان هیجان و تنش بازی در لحظاتی که در حالت آنلاین قرار گرفته‌اید بسیار بیشتر از بخش تکنفره‌اش می‌باشد.

سیستم امتیازدهی بازی به نحوی است که هم در حالت تکنفره و هم در حالت چندنفره باید تمرکز زیادی روی آن داشته باشید و هرچقدر میزان امتیازی که در طول مراحل بازی کسب می‌کنید بالا باشد به همان میزان جایزه ای که نصیب تان می‌شود بالاتر و ارزشمندتر خواهد بود. هرچقدر میزان رنکینگ شما در بین خلبانان آنلاین بیشتر شود، بعد از هر صدمه ای که به دشمنان‌تان وارد میکنید میزان امتیازی که نصیب‌تان خواهد شد بسیار بیشتر است. نکته تامل برانگیز و هیجان آور بازی Ace Combat 7 آن است که در مبارزات آنلاین تمام چیزی که باعث برنده شدن‌تان می‌شود مهارت هایی است که کسب کرده اید. هرچقدر با تجربه تر و حرفه‌ای تر جت برانید، به همان میزان شانس‌تان برای پیروزی افزایش خواهد یافت. این بدان معناست که در یک مسابقه ممکن است امتیازتان از همه حریفان تان پایین تر باشد، تنها با اندیشیدن یک تاکتیک موثر خواهید توانست در کمترین زمان ممکن امتیاز بیشتری نسبت به آن‌ها کسب کنید و همه چیز این مسئله به خودتان بستگی خواهد داشت.

نسخه مخصوص پلی‌استیشن۴ این بازی به قابلیت VR تجهیز شده است و داستانی مشابه Ace Combat 4 برایش طراحی شده که تنها سه مرحله دارد. گیمرها در این حالت خواهند توانست به صورت واقعیت مجازی هدایت جت جنگی خود را برعهده بگیرند. این مسئله باعث می‌شود تا دوربین شما را به درون کابین جت جنگی ببرد و بازی را از آن نما دنبال کنید. اگر اهل بازی‌های واقعیت مجازی هستید بدون لحظه‌ای درنگ نسخه پلی استیشن بازی Ace Combat 7 را تهیه کنید، چرا که میزان هیجان و لذتی که به گیمر در این حالت منتقل می‌شود بسیار بالاست.

جمع بندی؛

با تمام مباحث مطرح شده درباره بازی Ace Combat 7 باید اشاره کرد که این اثر بعنوان شبیه ساز جنگ‌های هوایی بسیار موفق عمل کرده است. هرچقدر که داستان بازی ناقص و نخ نما شده است، در عوض گیم‌پلی بازی به قدری پویایی و تنوع دارد که جای هیچ بحث و اعتراضی را باقی نمی‌گذارد. بدون شک اگر قرار باشد روزی فهرستی از بهترین بازی‌های جنگی مخصوصاً در حوزه هوانوردی ارائه شود، نام Ace Combat 7 : Skies Unknown در بین پنج بازی برتر صنعت گیمینگ قرار خواهد گرفت!

جمع بندی
با تمام مباحث مطرح شده درباره بازی Ace Combat 7 باید اشاره کرد که این اثر بعنوان شبیه ساز جنگ‌های هوایی بسیار موفق عمل کرده است. هرچقدر که داستان بازی ناقص و نخ نما شده است، در عوض گیم‌پلی بازی به قدری پویایی و تنوع دارد که جای هیچ بحث و اعتراضی را باقی نمی‌گذارد. بدون شک اگر قرار باشد روزی فهرستی از بهترین بازی‌های جنگی مخصوصاً در حوزه هوانوردی ارائه شود، نام Ace Combat 7 : Skies Unknown در بین پنج بازی برتر صنعت گیمینگ قرار خواهد گرفت!
نقاط قوت
  • تعقیب و گریز و هیجان بسیار بالا در نبردهای هوایی
  • نبردهایی بیادماندنی، لذت شکستن دیوار صوتی
  • صداگذاری بی‌نظیر
  • دینامیک بودن جغرافیای محیط بازی
  • قابلیت VRبشدت هیجان‌انگیز
نقاط ضعف
  • کم بودن تعداد چک‌پوینت‌ها در بعضی از مراحل
  • داستان‌هایی نخ نما شده و شعارگونه
8
عالی
نوشته شده توسط
که ز مژگان ســــیاه تو...!

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>