Ghost of Tsushima
Ghost of Tsushima Ghost of Tsushima

دست نوشتی بر Ghost of Tsushima | یکی از محبوب‌ترین بازی‌های پلی استیشن

بازی های مرتبط

هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که Ghost of Tsushima به این اندازه محبوبیت بدست آورد و بتواند خود را به عنوان یکی از دوست داشتنی‌ترین بازی‌های منتشر شده در سال‌های اخیر، معرفی نماید. بگذارید کمی به عقب‌تر بازگردیم، پس از رونمایی این اثر در سال ۲۰۱۸، بازی برای مدت زیادی در سکوت خبری فرو رفت. همچنین در این مدت، آگهی‌های استخدام متعددی از سمت استودیوی ساکرپانچ منتشر شد که مفهوم آن‌ها، نگرانی را در دل مخاطبان ایجاد کرد. در آن زمان تمام بازی کننده‌ها و طرفداران صنعت بازی‌های ویدیویی، فکر می‌کردند که روند توسعه‌ی این عنوان با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده و در انتها نیز محصول نهایی چنگی به دل نخواهد زد.

Ghost of Tsushima

مدتها گذشت تا اینکه نهایتاً Ghost of Tsushima منتشر شد و توانست به صورت عجیبی، در دل مخاطبان جا باز کند. حدود یک سال از عرضه‌ی این اثر می گذرد و تصمیم گرفته‌ایم که در این مقاله، نگاهی مختصر به کلیت بازی داشته باشیم. پسر در ادامه همراه نوین اسپات و بنده باشید تا این امر را محقق سازیم.اجازه دهید تا در ابتدا مروری بر نقاط قوت و ضعف Ghost of Tsushima داشته باشیم. مواردی که دوست داریم تا در نسخه‌ی بعدی این عنوان نیز حضور داشته باشند و هم چنین مواردی که احساس می کنیم نیاز به اصلاح دارند.

Ghost of Tsushima
جادوی سرزمین سوشیما

بدون شک می توان گفت که از ابتدای ورود به سفر مهیج و نسبتاً طولانیتان به دنیای سوشیما، فقط و فقط چشم اندازهای زیبا و منحصر به فرد خواهید دید. با تماشای هر کدام از چشم اندازهای بازی، می‌توان به وسواس توسعه‌دهندگان برای ساخت ریزترین جزئیات پی برد. از طرف دیگر، انیمیشن‌های بسیار روان و موشن کپچر دقیق نیز جلوه‌ی بهتری به بازی داده. اکوسیستم‌های مختلفی در سرزمین سوشیما وجود دارد. هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند و حال و هوای متفاوتی را به بازی کننده القا می نمایند. از طرفی دیگر، نورپردازی بسیار دقیق، سبب می‌شود گاهی اوقات، برای مدتی طولانی کنترلر پلی استیشن را در گوشه‌ای قرار دهید و به آرامی از تماشای منظره و محیط پویای اطراف خود، لذت ببرید.

 

گوست آو سوشیما

یکی دیگر از بزرگ‌ترین نقاط قوت Ghost of Tsushima ، طراحی خیره کننده‌ی محیط‌ها بود. طراحی هنری بازی استایل و سبک منحصر به فردی را به این اثر هدیه داده. همچنین یکی از جالب‌ترین نکات در خصوص گوست آو سوشیما، حضور حالتی به نام حالت کروساوا می باشد. اگر اهل سینمای آسیا باشید، بدون شک نام کوروساوا را شنیده‌اید. فردی که همواره به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و بزرگترین کارگردان‌های تاریخ سینما شناخته می‌شود. با روشن کردن این حالت، Ghost of Tsushima رنگ سیاه و سفیدی را به خود می‌گیرد و بازی شبیه به فیلم‌های ساخته شده در دهه‌ی ۵۰ میلادی می شود. پیاده سازی این ایده، بسیار خلاقانه و همچنین جالب بود. به شخصه کسی را نمی شناسم که عاشق دنیای کوروساوا باشد و حداقل یک بار، گوست سوشیما را به همراه حالت کوروساوا، تجربه نکرده باشد.

شمشیر بُرَنده‌ی سامورایی

بدون شک همه شما عزیزان، کم و بیش با فرهنگ سامورایی‌ها و مبارزین شرق آسیا، آشنایی دارید. بسیاری از رسانه‌های مختلف، این مبارزین افسانه‌ای را به عنوان منبع الهامی برای ساخت و پرداخت، قرار می‌دهند. سامورایی‌ها همیشه از شمشیر بلند و بسیار برنده‌ای برای مبارزه استفاده می‌کردند. در حقیقت استفاده از این نوع از شمشیر، یکی از مهمترین قواعد سامورایی‌ها بود. تمام این مطالب را ذکر کردم تا بگویم که سیستم مبارزات Ghost of Tsushima به شدت لذت بخش است و می‌تواند مخاطب را در نقش یک سامورایی خطرناک و کاربلد، غرق کند. انیمیشن ضربات بسیار دقیق طراحی شده‌اند و سیستم مبارزات به گونه‌ای توسعه یافته تا هیچگاه از آن خسته نشوید. البته روند تکراری آن، مبحث متفاوتی است که در ادامه‌ی مقاله، به آن پرداخته خواهد شد.

Ghost of Tsushima

باید گفت که Ghost of Tsushima قصد ندارد تا روایتی پیچیده و عجیب و غریبی را برای مخاطب خود تعریف کند. در حقیقت گوست آو سوشیما قصد دارد تا یک روایت ساده و شاید کلیشه‌ای را با نقاط اوج بسیار، به پرده‌ی تصویر بکشد. روایتی که برای تمام بازی کنندگان قابل هضم است و می تواند احساسات آنها را برانگیزد. لازم نیست که برای لذت بخش بودن یک داستان، آن را پیچیده کنیم. همین که بتوانیم بحث همذات پنداری مخاطب را برانگیزیم، یعنی توانسته‌ایم که کار خود را به عنوان یک نویسنده و یا داستان سرا، به خوبی انجام دهیم.

Ghost of Tsushima

همچنین استفاده از قوانین و فرهنگ سامورایی‌ها، توانسته رنگ و بوی جالبی را به روایت کلی Ghost of Tsushima ببخشد. در اکثر مواقع با دیالوگ‌های پخته و جذابی روبرو می‌شویم و همچنین برخی از سکانس‌های سینماتیک بازی، کارگردانی فوق‌العاده‌ای دارند.

تا به اینجای مقاله در خصوص نکات مثبت و موارد درخشان Ghost of Tsushima صحبت کردیم اما هم بنده هم شما می دانیم که گوست آو سوشیما از مشکلات متعددی نیز برخوردار است. چشم پوشی بر روی مشکلات، هیچ کمکی نمی‌کند اما بیان آن‌ها سبب می‌شود که توسعه دهنده با سلیقه و خواسته‌ی مخاطب بیشتر آشنا شود و بتواند که در عناوین بعدی، بازی را به صورت بهتری توسعه دهد. اما اصلی ترین مشکلات این اثر چه بودند؟

Ghost of Tsushima

یکی از بزرگترین نقاط ضعفی که در Ghost of Tsushima مشاهده می‌شود، عدم خلاقیت توسعه دهندگان در اکثر المان‌های مهم می‌باشد. تقریبا می‌توان گفت که بسیاری از مکانیک‌ها و روش‌های به کار گرفته شده در گوست آو سوشیما را در بازی‌های دیگر مشاهده کرده بودیم. لازم به ذکر است که بازی از مجموعه‌ی فرقه قاتلین الهامات بسیاری گرفته. اما متاسفانه خلاقیت خاصی در روند کلی این اثر مشاهده نمی‌شود. به امید اینکه توسعه دهندگان در نسخه‌ی آینده، این معضل را برطرف کنند و موارد کاملاً جدید و هیجان انگیری را در بازی قرار دهند.

هر چقدر که سیستم مبارزات Ghost of Tsushima منحصر به فرد و جذاب به نظر می‌رسد، متاسفانه سیستم مخفی کاری بازی توخالی طراحی شده. به صورت کلی شما می توانید با استفاده از دو روش دشمنان خود را نابود کنید و این دو روش به مبارزه رو در رو و یا کشتار مخفیانه تقسیم می‌شود. بستر داستانی بازی و تصمیمات شخصیت اصلی به او اجازه داده تا به صورت همزمان، از تکنیکهای مکتب سامورایی و مکتب نینجا استفاده کند. در حقیقت مکانیکهای مخفی کاری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که غالباً ترجیح می دهید تا به صورت مستقیم با دشمنان درگیر شوید. بازی کنندگان نمی‌توانند جنازه‌ی دشمنان را مخفی کنند. همچنین هوش مصنوعی نسبتاً ضعیف دشمنان سبب شده که سیستم مخفی کاری همانند سیستم مبارزات، جذاب و گیرا نباشد.

یکی دیگر از معضلاتی که در Ghost of Tsushima یافت می‌شود، کمبود ارزش تکرار بازی است. در بازی‌های پیشین استودیوی ساکر پانچ، این معضل وجود نداشت. ‌ خوشحال می‌شدیم که اگر توسعه‌دهندگان انتخاب‌هایی را در روند داستانی قرار می دادند که هر کدام از آنها تاثیراتی بر روی بازی اعمال می‌کردند.

اما شاید بزرگترین مشکل Ghost of Tsushima ، روند تکراری آن به شمار رود. توسعه دهندگان موفق شده‌اند تا ایده های مختلفی را از عناوین متعدد بگیرند و به بهترین شکل ممکن، آنها را با یکدیگر تلفیق کنند. اما متاسفانه ساختار ماموریت‌ها پس از گذشت ساعاتی، تکراری می شود. در برخی از اوقات مجبور هستید که برای دفعات متعدد، یک عمل خسته کننده را انجام دهید. این موضوع بیشتر در روند ماموریت‌های فرعی دیده می شود.

Ghost of Tsushima

داستان گوست آو سوشیما جول محور شخصیتی به نام جین ساکای روایت می‌شود. وی به عنوان یک سامورایی که سال‌های طولانی تحت تعلیم بوده، قسم خورده تا با تمام وجود و قدرتش از سرزمین سوشیما محافظت کند. حمله بسیار خشنی از سمت مغول‌ها صورت می‌گیرد و تعداد بسیار زیادی از افراد قبیله جین، کشته می‌شوند. در حقیقت نویسنده قصد داشته تا در ابتدا، بذر نفرت از مغول ها را در دل مخاطب بکارد و به همین دلیل، با تجربه‌ی بازی و کشتار مغول‌ها، حس لذت بخشی به شما دست می‌دهد. روایت گوست آو سوشیما تنها در خصوص جنگ نیست. ای روایت در خصوص تلاش برای زنده ماندن است. مغول‌ها خشن و متعرض بودند و به بسیاری از نقاط جهان حمله کردند. آن‌ها باعث ایجاد آشوب و نابودی شدند. تعداد مغول ها بسیار زیاد است اما موضوع اینجاست که هیچ‌کدام از آن‌ها قدرت و مهارت جین در مبارزه را ندارند. از طرفی، سامورایی‌ها چارچوب‌های اخلاقی بسیاری برای مبارزه داشتند. جین متوجه می شود که با رعایت این چارچوب ها، به هیچ وجه نمی‌تواند از سرزمین خود در مقابل مغول‌ها دفاع کند.

موضوع جالب اینجاست که بسیاری از وقایع Ghost of Tsushima با توجه به اتفاقات واقعی طراحی شده‌اند. به هر حال توسعه دهندگان قصد داشتند تا ورژن مخصوصی از داستان را روایت کنند و به همین منظور، تغییرات بسیاری را اعمال کرده اند. دنیای سوشیما از خون و انتقام پُر شده است. جین متوجه می شود که نمی‌تواند به تنهایی از سرزمین خود دفاع کند و از همین رو، به سراغ جمع‌آوری متحدان می‌رود. بسیاری از متحدانِ جین، انسان‌های با شرف و خوبی هستند اما موضوع مهم اینجاست که انسان های خوب نیز در مواقعی، تصمیمات اشتباه می‌گیرند.

گوست آو سوشیما محبوب است زیرا اجازه می‌دهد تا مخاطب با گوشت و خون، تمام اتفاقات رخ داده را حس کند، زیرا او را مجبور به همذات پنداری می‌‌کند. دلایل بسیار زیادی برای دوست داشتن این اثر وجود دارد. بازی بسیار ساده طراحی شده و در عین حال، لذت بخش است. درست همانند غذای ساده‌ای که در اوج گرسنگی، شما را سیر می‌کند.

در گذشته گزارشاتی مبتنی بر در دست ساخت بودن قسمت دوم گوست آو سوشیما به گوش رسید که با مراجعه به این لینک می‌توانید گزارشات را مطالعه کنید. لازم به ذکر است که بازی از ویژگی بوست مود پلی استیشن ۵ پشتیبانی خواهد کرد و بدین ترتیب با نرخ فریم بیشتری بر روی این کنسول اجرا خواهد شد.

Ghost of Tsushima هم اکنون در دسترس کاربران پلی استیشن ۴ قرار دارد. هنوز خبری رسمی مبتنی بر در دست ساخت بودن Ghost of Tsushima 2 منتشر نشده است. به هر حال تمام اخبار مربوطه توسط وب سایت نوین اسپات پوشش داده خواهد شد.

شما عزیزان می‌توانید با مشاهده و دنبال کردن پروفایل بازی Ghost of Tsushima از آخرین اخبار، تریلرها، نقد و بررسی‌ها، مقالات و …. مربوطه آگاه شوید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

اولین نفری باشید که نظر میدهد...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Novinspot
`