دنبال کردن افزودن به علاقه مندی
81
PC
(Metacritic)
79
PS4
(Metacritic)
81
XONE
(Metacritic)
خانه » نقد و بررسی A Plague Tale: Innocence | در جستجوی روشنایی

نقد و بررسی A Plague Tale: Innocence | در جستجوی روشنایی

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence

توسعه دهنده: Asobo Studio

ناشر: Focus Home Interactive

پلتفرم: کامپیوتر، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان

تاریخ انتشار: ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت)

ژانر: اکشن – ماجراجویی – مخفی کاری

دانلود برای کامپیوتر

پروفایل بازی

توجه: خطر لو رفتن داستان در ادامه وجود دارد

از زمان معرفی و انتشار تریلرهای مختلف از بازی A Plague Tale: Innocence می‌شد حدس زد که با عنوانی قوی روبرو خواهیم بود. ترکیب داستانی در فضای قرون وسطی و طاعون با گیم پلی مخفی کاری به خودی خود می‌تواند جذاب باشد. پیش از تجربه بازی، تاحدی به یاد نسخه اول بازی Dishonored افتادم. در این بازی نیز هرچند تم اصلی طاعون نیست اما داستان در زمان وقوع طاعون در شهر روایت می‌شود. از اینرو به یاد بازی Dishonored به سراغ بازی A Plague Tale: Innocence رفتم، هرچند به صورت کلی این دو بازی با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه با نقد و بررسی بازی با نوین اسپات همراه باشید.

حکایت یک آوارگی

در بازی حکایت یک طاعون: بی‌گناهی، واقعا با یک حکایت روبرو هستیم. در واقع داستان بازی به صورت یک کتاب برای بازیکنان روایت می‌شود که همین به نظرم یکی از نقاط قوت بازی است. در A Plague Tale: Innocence گویی یک رمان می‌خوانید و در کنارش می‌توانید کنترل کاراکترها را به دست گرفته و داستان را خود نیز تجربه کنید. داستان کلی بازی روایتگر یک خواهر و برادر به نام‌های «آمیسیا» و «هوگو» است که در دوران شیوع طاعون باید از دست کسانی که به قلعه‌شان حمله کردند، فرار کنند. اما این تنها پوسته اصلی داستان است. هسته اصلی داستان زمانی نمایان می‌شود که متوجه می‌شویم «هوگو» به بیماری به نام Prima Macula دچار است که اگر از آن جلوگیری نشود رفته رفته گسترش می‌یابد. البته نکته حائز اهمیت در اینجا این است که Prima Macula به نوعی بیماری نیست و گویی یک ویژگی منحصر به فرد است که نسل به نسل در خاندان «دی رون» منتقل شده و به آن‌ها توانایی‌های ویژه‌ای می‌دهد. در واقع کسانی که به دنبال «هوگو» هستند از این ویژگی‌ او خبر داشته و آن‌ها را مفتش عقایدی از طرف کلیسا به نام «ویتالیس» به این کار واداشته است.

A Plague Tale: Innocence

در ابتدای بازی می‌توانید نشان خانوادگی‌تان را انتخاب کنید

باوجود اینکه داستان خطی است اما بازیکنان رفته رفته با کل داستان و هسته اصلی آن مواجه می‌شوند و همین باعث شده تا بی‌وقفه و فصل به فصل بخواهید بازی را ادامه دهید. دقیقا مثل سریالی که با قسمت اول شروع کرده و پس از پایان قسمت به خود می‌گویید که یه قسمت دیگر می‌بینم و دیگر تمام! و وقتی به خود می‌آیید می‌بینید که ساعت‌ها نشسته‌اید و قسمت‌های مختلف سریال را تماشا کرده‌اید. شیوه روایت A Plague Tale: Innocence نیز به همین صورت است. فصل به فصل جلو رفته و در هر فصل تکه‌ای از داستان برایتان آشکار می‌شود. بازی پر است از کات سین‌های تاثیرگذار و احساسی، به قدری که در همان ابتدای بازی به ناگهان با مرگ پدر و مادر این خواهر و برادر مواجه می‌شوید. (البته در ادامه متوجه می‌شویم که مادر همچنان زنده است).

روابط بین آمیسیا و هوگو از جمله جنبه‌های احساسی است که در بازی به مراتب دیده می‌شود

از دیگر نقاط قوت داستان می‌توان به اضافه شدن کاراکترهای مختلف در هر بخش به داستان اشاره کرد. در هر فصل با توجه به آشکار شدن یک بعد از داستان، با کاراکترهای جدیدی نیز آشنا می‌شوید که همین موضوع تنوع داستان را بالا می‌برد. یکی از جذابیت‌های داستان این است که «آمیسیا» برادر کوچکش را به خاطر بیماری‌اش سال‌ها است که ندیده یا می‌توان گفت که به ندرت دیده است و ما به عنوان بازیکن و بیننده در طی بازی شاهد روابط پیچیده‌ای که بین این دو نفر شکل می‌گیرد نیز هستیم. اینکه «آمیسیا» سعی می‌کند نقش مادری مهربان را برای برادر کوچکش ایفا کند بسیار جذاب و احساسی است. به خصوص اینکه در طول بازی باید دست در دست هوگو باشید وگرنه او دچار ترس شده و ممکن است موقعیت شما را لو بدهد.

A Plague Tale: Innocence

در طول بازی از این صحنه‌های احساسی که بین خواهر و برادر شکل می‌گیرد بسیار خواهید دید

روایتی جذاب در کنار گیم پلی‌ای سرگرم کننده

در مورد گیم پلی بازی A Plague Tale: Innocence باید گفت که در کنار داستان قوی به سرگرم کننده‌ شدن بازی کمک شایانی کرده است. هرچند تنوع در نوع گیم پلی بازی محدود است اما باز هم سبب نمی‌شود که بازی برایتان خسته کننده شود. هسته اصلی گیم پلی بازی بر مخفی کاری است و خب از این بابت المان‌های بازی‌های مخفی کاری را شامل می‌شود. نکته مهم در بازی این است که اگر می‌خواهید از دست موش‌ها زنده بمانید باید در نور باشید. در کنار سبک مخفی کاری، می‌توانید با همکاری با شخصیت‌های دیگر که در ادامه بازی با آن‌ها آشنا خواهید شد، مکانیسم‌هایی در بازی را اجرا کرده و بازی را پیش ببرید. به طور مثال، در برخی از صحنه‌ها با حجم عظیمی از موش‌های گرسنه و بیمار مواجه می‌شوید.در همین حال باید از پلی نیز عبور کنید و چراغ دیگری را روشن کنید تا بتوانید موش‌ها را به عقب برانید. در این حالت باید کسی باشد که راه را برایتان روشن کند تا از پل عبور کرده و بعد شما بتوانید چراغ دیگر را روشن کنید. در این مواقع می‌توانید به آن فرد دستور دهید که چه کاری انجام دهد و چه زمانی دست از کار بکشد.

A Plague Tale: Innocence

در بیشتر اوقات برای پیشروی در بازی باید با سایر کاراکترها همکاری کنید

البته تاحدی المان نقش آفرینی را نیز در بازی می‌توان شاهد بود که شامل آپگرید کردن یا ارتقا قلاب سنگ «آمیسیا» می‌شود. در طول بازی بازیکنان در نقش خواهر بزرگتر، یعنی «آمیسیا» بازی خواهند کرد و تنها سلاح او نیز قلاب سنگش است. همین امر باعث می‌شود که زیاد دلتان نخواهد با دشمنان مستقیماً درگیر شوید زیرا در صورتی که نتوانید سرعت عمل داشته باشید به راحتی از پای در می‌آیید. البته در ادامه داستان، در یک فصل می‌توانید در نقش «هوگو» نیز بازی کنید که این خود به جذاب شدن بازی افزوده است زیرا در این فصل با قدرت ماورایی «هوگو» آشنا خواهید شد.

در A Plague Tale: Innocence همانند بازی‌های Dark Souls یا به صورت کلی سری بازی‌های ساخت میازاکی، هر دفعه نمی‌میرید اما اگر واکنش مناسب و به موقعی نداشته باشید قطعا خواهید مرد و نکته جالب اینکه نحوه کشته شدنتان نیز جذاب است! اگر سربازی که نتوانستید از پای درش بیاورید نیزه داشته باشد، به ناگهان شاهد فرو رفتن نیزه در بدنتان خواهید بود و به ناگهان برق از سه فازتان خواهد پراند! یا ممکن است توسط تیراندازی ماهر به قتل برسید. در مجموع مرگ و میر در بازی تاحدی واقعی و خشن کار شده است.

A Plague Tale: Innocence

در اینجا ناخداگاه به یاد سکانس معروف سریال Game of Thrones می‌افتیم، منتها در اینجا خبری از وایت واکرها نیست و تا چشم کار می‌کند موش است و موش!

در طول بازی المان‌های مختلفی به قلاب سنگ اضافه می‌شود و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید از کدام یک استفاده کنید

اگر شما هم به کیمیاگری و شیمی علاقه دارید، قطعا از این بخش بازی لذت خواهید برد. همانطور که پیشتر نیز عنوان شد، «هوگو» گویی به بیماری مبتلا است که در صورت جلوگیری نکردن از آن پیشروی خواهد کرد. مادر هوگو از همین رو او را به نوعی قرنطینه کرده و با علم کیمیاگری که دارد روند پیشروی Prima Macula را کند می‌کند. حال شما نیز به عنوان خواهر هوگو هرچند از علم کیمیا برخوردار نیستید اما با کمک «لوکاس» شاگرد کیمیاگری که به مادر در تهیه دارو کمک می‌کند، می‌توانید قلاب سنگتان را به موادی شیمیایی آغشته کرده و در روند بازی از آن‌ها استفاده کنید. در واقع می‌توان گفت که در طی داستان سلاح بیشتری به قلاب سنگتان اضافه می‌شود. البته تنها لوکاس نیست که این کمک را به شما کرده و کاراکترهای دیگری در بازی به مرور این قابلیت‌ها را به قلاب سنگ اضافه می‌کنند. از جمله آن‌ها می‌توان به Ignifer اشاره کرد که با کمک آن می‌توانید آتش درست کنید. اما جذابیت بخش کیمیاگری بازی A Plague Tale: Innocence به این است که شما برای درست کردن هریک از این ویژگی‌ها باید موادی را در طول بازی جمع آوری کرده و بعد این ماده را درست کنید که تا حدی حس کیمیاگری را برایتان القا کند. پس لوتر خوبی باشید و در طول بازی به دنبال مواد اولیه برای کیمیاهایتان بگردید.

A Plague Tale: Innocence

در اینجا هوگو همانند حضرت موسی که دریا را شکافت، دریایی از موش‌ها را با قدرت جادویی خود میشکافد تا سایرین برای گرفتن انتقام وارد کلیسای جامع شوند

اگر به باس فایت نیز علاقه دارید باید گفت که در بازی سه باس فایت وجود دارد که رفته رفته با رسیدن به پایان بازی سخت تر خواهند شد. البته به طور قطع درجه سختی این باس فایت‌ها به سختی باس فایت‌های Sekiro: Shadows Die Twice یا سری بازی‌های Dark Souls نمی‌رسد اما در هر حال باید برای شکست دادن آن‌ها باید استراتژی داشته باشید زیرا همانطور که عنوان شد تنها سلاح در دست آمیسیا قلاب سنگ است و باید در استفاده از آن سرعت عمل خوبی داشته باشید. (اگر در باس فایت‌های Sekiro مشکل دارید می‌توانید به راهنمایی که در همین مورد نوشته شده مراجعه کنید).

A Plague Tale: Innocence

با وجود اینکه نیکولاس آخرین باس فایت بازی نیست اما شاید رو اعصاب‌ترین آن‌ها باشد

Olivier Deriviere آهنگساز بازی واقعا سنگ تمام گذاشته است

نمی‌توان این موضوع را در نظر نگرفت که موسیقی، در جذاب شدن صحنه‌ها در A Plague Tale: Innocence بسیار تاثیرگذار بوده است. زمانی که با انبوهی از موش‌ها مواجه می‌شوید، به قدری موسیقی دلهره‌ آور است که انگار قلبتان تا رد شدن از موش‌ها کف دستتان است. در صحنه‌های احساسی نیز موسیقی واقعا جذاب و منحصر به فرد ساخته شده است. در مورد صداگذاری‌ها نیز باید گفت که با توجه به اینکه در کل شخصیت‌های بازی کودکان و نوجوانان هستند، بازیگران از عهده کارشان به خوبی برآمده‌اند. در صحنه‌هایی که آمیسیا باید مخفیانه از بین سربازان عبور کند، می‌توانید صدای نفس نفس زدن آمیسیا را بشنوید که همین باعث ایجاد دلهره در شما می‌شود. صدای موش‌ها نیز در بازی به خوبی کار شده و حس انزجار و تنفر را از این موجودات در شما زنده خواهد کرد.

در مورد نکات منفی بازی باید بگویم که چندان چیز خاصی در بازی A Plague Tale: Innocence مشاهده نکردم، غیر از اینکه در طول گیم پلی زمانی که کاراکترها گفتگو می‌کنند چندان حالت چهره به خود نمی‌گیرند و اگر به چهره‌شان نگاه کنید انگار یک ربات در حال گفتن دیالوگ‌ها است. شخصیت‌های منفی دورن بازی نیز تاحدی هوش مصنوعی چندان بالایی نداشته و گاهاً یک مسیر مشخص را طی می‌کنند. اگر مثل من به سیو کردن علاقه بسیار دارید و اینکه دوست هر زمان که دلتان بخواهد انجام بازی را متوقف کنید، شاید نبود ذخیره در بازی نمره منفی به حساب بیاید. شاید حرکت موش‌ها در بازی نیز می‌توانست بهتر کار شود، حداقل در گیم پلی بازی.

جمع بندی
در جمع بندی باید به کارکنان استودیو Asobo به خاطر خلق بازی A Plague Tale: Innocence به قول معروف یک خدا قوت بگویم. هرچند داستان بازی خطی است اما همین داستان با ترکیب المان‌های قرون وسطی نظیر کیمیاگری و بیماری طاعون توانسته است تا در کنار ایجاد دلهره (البته با کمک موسیقی)، اشتیاق به ادامه دادن بازی را نیز در بازیکنان ایجاد کند. این بازی عنوانی است که حتما توصیه می‌کنم یکبار آن را امتحان کرده تا در کنار سرگرم شدن کمی نیز احساساتی شوید.
نقاط قوت
  • داستانی قوی و جذاب
  • موسیقی تاثیرگذار و خارق العاده
  • کات سین‌های احساسی و تاثیرگذار
  • گیم پلی سرگرم کننده
نقاط ضعف
  • احساس نداشتن کاراکترها در حین مکالمه در گیم پلی
  • نبود امکان ذخیره
8.5
عالی
نوشته شده توسط
عاشق بازی های نقش آفرینی و اکشن اول شخص

رای بدهید!

3 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>