خانه » تاثیرگذارترین بازی‌های قرن ۲۱ | قسمت چهارم | Minecraft

تاثیرگذارترین بازی‌های قرن ۲۱ | قسمت چهارم | Minecraft

قصد داریم به بررسی بازی‌هایی بپردازیم که یا سطح توقعات بازیکنان را تغییر دادند، یا محدودیت‌های موجود در یک ژانر بازی را گسترش دادند و تعاریف جدیدی را در یک ژانر بازی ارائه کردند و یا در آن‌ها موضوعات جدیدی وجود داشت که بازی‌های دیگر به آن نپرداخته بودند و چیز جدیدی محسوب می‌شدند. برخی از بازی‌های موجود در این فهرست به قدری تأثیر گذار بودند که تبدیل به منبع الهامی برای نسل‌های متوالی توسعه دهندگان بازی شدند. برخی از بازی‌های دیگری که در فهرست به آن‌ها اشاره شده است توانستند اقتصاد بازی‌های ویدیویی را به طور کلی دگرگون کنند. این عناوین تأثیرگذار تنها مورد توجه توسعه دهندگان بازی قرار نگرفتند بلکه بازیکنان و در برخی موارد یک جامعه‌ی بزرگ را تحت تأثیر قرار دادند. در زیر قصد داریم به بررسی 10 مورد از تأثیرگذارترین بازی‌های ویدیویی قرن 21 بپردازیم. در این قسمت به بازی محبوب Minecraft خواهیم پرداخت. در ادامه همراه نوین اسپات باشید.

موفقیت Minecraft را می‌شد از روی موفقیت اسباب بازی‌های Lego پیش بینی کرد. ماینکرفت و Lego یک ویژگی مشترک دارند که باعث محبوبیت و جاودانگی آن‌ها شده است. در واقع این ویژگی مشترک ایده‌ی اساسی اولیه‌ای است که پایه‌ی آن‌ها بر این ایده بنا نهاده شده و آن هم ایجاد حس لذت در مخاطب از طریق ساختن چیزی فوق‌العاده به وسیله‌ی بلوک‌های کوچک معمولی است. امروزه ماینکرفت از یک سرگرمی ساده و لذت بخش بسیار فراتر رفته است و به یکی از پر فروش ترین ویدیو گیم های تاریخ تبدیل شده. بیش از 10 نسخه از این بازی برای پلتفرم‌های مختلف مانند پی سی، کنسول‌های خانگی، کنسول‌های دستی، موبایل و واقعیت مجازی منتشر شده است.

البته برای تبدیل شدن به یک بازی تأثیر گذار، مطمئناً تنها میزان فروش بالا ملاک نیست. ما هم تنها به خاطر شهرت Minecraft آن را در این فهرست جای نداده‌ایم. ماینکرفت هنگامی وارد صنعت بازی‌های ویدیویی شد که پیش از آن، موفقیت چشمگیری از سوی توسعه دهندگان مستقل دیده نشده بود. البته «جاناتان بلو» در سال 2009 با انتشار یکی از فوق‌العاده‌ترین بازی‌های مستقل تاریخ به نام Braid توانسته بود اندکی توجه مردم را به سمت بازی‌های مستقل جذب کند و پتانسیل نهفته‌ی این گونه عناوین را به نمایش بگذارد. اما باز هم بازی‌های مستقل آن گونه توجهی که مستحقش بودند را دریافت نمی‌کردند. با انتشار بتای ماینکرفت بعد از Braid، شعله‌ی آتش بازی‌های مستقل به شدت داغ شد و قدرت واقعی این گونه عناوین به مخاطبان ثابت گشت. بسیاری از توسعه دهندگان مستقل بعد از موفقیت عظیم عناوینی مانند Minecraft، Braid، Super Meat Boy و برخی دیگر از بازی‌های مستقلی که بین سال‌های 2009 تا 2010 منتشر شدند، جان دوباره‌ای گرفتند و در سایه‌ی این عناوین به موفقیت رسیدند.

شهرت این عناوین مستقل در اواخر دهه‌ی 2000 میلادی باعث شد بازی‌های مستقل به یک حوزه‌ی شناخته شده و محبوب تبدیل شوند. این عناوین نیاز جدیدی در مخاطبان ایجاد کردند که هنوز هم، با وجود ساخته شدند عناوین AAA با بودجه‌های سرسام آور، این نیاز در درون مخاطبان باقی مانده است. عناوین مستقل بر روی لبه‌ی موفقیت قرار داشتند و Minecraft تنها آن‌ها را اندکی به جلو هل داد. از آن زمان به بعد توسعه دهندگان مستقل بسیار راحت‌تر می‌توانستند بازی خود را معرفی کنند و با استقبال بهتری از سوی بازی کنان مواجه می‌شدند. اکنون که سال‌ها از این ماجرا گذشته است، شاید همان انقلابی که ماینکرفت به پا کرد باعث ساخته شدن عناوینی مانند Stardew Valley, Undertale, Iconoclasts, Gone Home و Return of the Obra Dinn گردید. بازی Return of the Obra Dinn از نظر بسیاری به عنوان یکی از بهترین بازی‌های 2018 به حساب می‌آید.

Minecraft Earth

اما حتی اگر از رونق دادن به صنعت بازی‌های مستقل هم صرف نظر کنیم، ماینکرفت یک تأثیر بزرگ دیگر هم در صنعت بازی‌های ویدیویی داشته است. این بازی به هیچ وجه آسان نیست اما با این حال یکی از قابل دسترس ترین عناوین است و بسیاری به راحتی می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. این بازی به نحوی ساخته شده است که بسیاری از کسانی که برای اولین بار می‌خواهند یک بازی ویدیویی را تجربه کنند هم می‌توانند از آن لذت ببرند. شما برای تجربه‌ی این بازی به دقت یا سرعت بالا یا مهارت خاصی در بازی‌های ویدیویی نیاز ندارید. همچنین برای اجرای این بازی هم نیاز به داشتن یک رایانه‌ی شخصی با سخت افزار قدرتمند نیست. بازیکنان کم سن تر سریعاً توانستند با Minecraft ارتباط برقرار کنند چرا که یک پی سی معمولی رو به پایین هم قادر بود به خوبی این بازی را اجرا کند و همچنین یاد گرفتن اصول آن هم به هیچ وجه دشوار نبود. همچنین ماینکرفت هیچ پایانی ندارد و تا ابد می‌توان از آن لذت برد.

این بازی به نحوی طراحی شده است که حس خلاقیت مردم را ارضا کند. شما می‌توانید در محیط‌های سند باکس بزرگ به گشت و گذار بپردازید و تا هر زمانی که دوست داشته باشید به ساختن چیزهای جدید ادامه دهید. تا قبل از ماینکرفت چیزی شبیه آن وجود نداشت. این بازی در عین حال که اصول ساده‌اش می‌توانست هر کسی را به سمت خود جذب کند، به اندازه‌ی کافی پیچیده بود تا شما را سال‌ها سرگرم نگه دارد. اما به لطف محبوبیت و شهرت این عنوان، این بازی منحصر به فرد باقی نماند و توسعه دهندگان دیگر از آن الهام گرفتند. بعد از ماینکرفت بسیاری از عناوین دیگر از مکانیک‌های این بازی و ویژگی‌های آن الگوبرداری کردند و تجربه‌های مشابهی را به وجود آوردند.

با توجه به محبوبیت و شهرت این بازی شاید ذکر این نکته لازم نباشد، اما Minecraft توانست در بین منتقدان نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شود و آن‌ها را به تحسین وا‌دارد. در نقد اولیه‌ی سایت گیم اسپات از این بازی، «ناتان میونیر» نمره‌ی 8.5 از 10 را به آن اعطا کرد. این نقد هنگامی که پس از اتمام بتا، بازی در سال 2011 به صورت رسمی منتشر شد نوشته شده بود. او در این نقد این گونه گفته بود:

باگ‌های گرافیکی گاهی اوقات در بازی ظاهر می‌شوند و برخی از عناصری که در بازی وجود دارد، به نظر ناتمام و ناقص می‌رسند. گویا این المان‌ها به صورت عجله‌ای در بازی قرار داده شده و به خوبی روی آن‌ها کار نشده است. اما چیزی که این عنوان را شگفت انگیز می‌کند هسته‌ی بازی است که به طرز دیوانه‌واری جذاب می‌باشد. بازی به قدری خوب است که این نقص‌ها در برابر نمای کلی آن اصلاً دیده نمی‌شوند. حتی در شرایط کنونی بازی، ماینکرفت یکی از حیرت انگیز ترین بازی‌های مستقل موجود است. این بازی به طور حتم صنعت گیم را تغییر خواهد داد و تا مدت زیادی در تاریخ صنعت گیم زنده خواهد ماند.

البته بعد از نوشته شدن این نقد، ماینکرفت رفته رفته کامل‌تر شد و برای پلتفرم‌های مختلفی عرضه شد. در سال 2012 یعنی یک سال پس از انتشار اولیه‌ی بازی، ماینکرفت به ایکس باکس 360 آمد و نسخه‌های پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و پلی استیشن 3 بازی نیز در سال 2014 منتشر شدند.

با تکامل ماینکرفت و پیچیده‌تر شدندش، تأثیرات ماینکرفت بر صنعت بازی‌های ویدیویی نیز عمیق‌تر شد. بازی‌هایی در سبک بقا که بر روی سیستم‌های پیچیده‌ی ساخت آیتم در بازی تمرکز داشتند؛ مانند 7 Days to Die، با الهام از ماینکرفت ساخته شدند. همچنین عناوین سند باکس دیگری نیز به وجود آمدند که مکانیسم اصلی آن‌ها ساختن ابزار بهتر برای خلق سازه بود. از جمله‌ی این بازی‌ها می‌توان از عنوان مستقل Terraria نام برد. گشت و گذار در محیط برای یافتن آیتم‌های جدید، شکار، استفاده از آیتم‌ها برای ساختن ابزار جدید و ساخت و ساز مکانیک‌هایی بودند که ماینکرفت توانست بیش از پیش آن‌ها را به بازی‌های ژانرهای دیگر تزریق کند. مثلاً مجموعه‌ی فار کرای را در نظر بگیرید. شاید این مجموعه در ابتدا تنها یک شوتر اول شخص ساده بود اما در نسخه‌ی سوم آن که در سال 2012 منتشر شد، مکانیک‌های ساخت ابزار به چشم می‌خورد. شما در این بازی برای بقا باید با استفاده از آیتم‌هایی که پیدا می‌کنید ابزار جدیدی می‌ساختید تا بتوانید زنده بمانید. یک مثال دیگری که می‌توانیم به آن اشاره کنیم مجموعه‌ی Gears of War است. در نسخه‌ی سوم این مجموعه عناصر ساخت و ساز به چشم می‌خورد (مخصوصاً وجود مکانیک تله گذاری در حالت horde). در بازی معروف بتل رویال فورتنایت هم یکی از مکانیک‌های پایه و اساسی گیمپلی، ساخت و ساز است.

minecraftMinecraft همچنین به خلق برخی از اولین ستارگان رسانه‌های اجتماعی صنعت گیم کمک کرد. این نقش شاید یکی از تأثیر گذار ترین و پول ساز ترین تأثیرات ماینکرفت به حساب بیاید. می‌توان گفت که بازی Halo: Combat Evolved نقش بسیار پررنگی در تجدید حیات machinima در قرن 21 ام داشته است (machinima یعنی استفاده از انجین های گرافیکی برای خلق محصولات سینمایی، معمولاً از بازی‌های ویدیویی برای خلق این گونه انیمیشن‌ها استفاده می‌شود. این محصولات عموماً به دست طرفداران تولید می‌شوند و در تهیه‌ی آن‌ها از محصولاتی که حق کپی در آن‌ها رعایت شده بهره برده می‌شود) اما عده‌ی زیادی از مردم با انتشار ماینکرفت در حوزه‌ی جدیدی قدم گذاشتند. این حوزه ایجاد دستورالعمل‌های مرحله به مرحله برای ساخت سازه‌های پیچیده در ماینکرفت بود. همین امر باعث شد ویدیوهای آموزشی و راهنما برای بازی‌های دیگر نیز رونق پیدا کند. ماینکرفت جامعه‌ای هم به نام Let’s Play دارد چرا که این بازی به بازیکنان اجازه می‌دهد به سادگی با دوستانشان به تجربه‌ی آن بپردازند.

با ظهور بازی‌هایی که گیمر های معروف در رسانه‌های اجتماعی را به سمت خود جذب می‌کردند، توسعه دهندگان متوجه شدند که می‌توان بازی‌هایی ساخت که ماه‌ها و سال‌ها به فروش خود ادامه دهند. این کار از طریق انتشار به روز رسانی‌های مداوم و بسته‌های الحاقی انجام می‌شد. درست همان کاری که Minecraft انجام داد. وقتی که توسعه دهنده یک بازی را به روز نگه دارد، گیمر های معروف در سایت‌های یوتیوب و توییچ بازی را استریم می‌کنند و این موضوع به نوعی برای بازی تبلیغات رایگان به حساب می‌آید. در این صورت هم مخاطب با دیدن گیمپلی بازی در شبکه‌های اجتماعی به خرید آن تشویق می‌شود و هم می‌داند که اگر این بازی را بخرد، توسعه دهنده ماه‌ها و سال‌ها از آن پشتیبانی خواهد کرد و می‌تواند مدت زیادی با این بازی سرگرم باشد و محتوای جدید دریافت کند. همچنین بازیکن می‌داند که جامعه‌ی آنلاین این بازی تا مدت زیادی فعال خواهد بود. البته درست است که زحمت توسعه دهنده در این صورت بیشتر می‌شود اما این شیوه در افزایش فروش بازی تأثیر چشمگیری دارد. امروزه البته پشتیبانی توسعه دهنده از یک بازی بعد از انتشار آن به امری بدیهی تبدیل شده است و بازیکن از توسعه دهنده توقع دارد که بعد از انتشار یک بازی برای آن به روز رسانی و بسته‌های الحاقی منتشر کند. اگر توسعه دهنده‌ای در این حوزه خوب عمل نکند، بازیکنان اعتمادشان نسبت به سازنده و ناشر کم خواهد شد و ممکن است فروش بازی‌های آینده‌ی آن‌ها کاهش یابد.

امروزه Minecraft هنوز هم در حال تغییر است. یک حالت بازی جدید که از سبک بتل رویال الهام گرفته شده است، به نام Hunger Games به بازی اضافه شده است. همچنین یک نسخه‌ی دیگر از بازی به نام Education Edition ساخته شده است که در برخی از کلاس‌های درسی، به معلمان در آموزش موضوعات متنوع کمک می‌رسانند. از جلمه موضوعاتی که ماینکرفت در تدریس آن‌ها تأثیرگذار بوده است می‌توان از علوم تجربی، تکنولوژی، مهندسی، ریاضی و علوم انسانی نام برد. حتی ماینکرفت هم اکنون حالت داستانی هم دارد. در این حالت بازی شما باید اژدهای Ender را از پای در بیاورید و بعد از آن تیتراژی به نمایش در می‌آید. هم بسته‌های الحاقی رسمی و هم مادهای ساخته شده به دست طرفداران، از زمان انتشار بازی تا کنون، محتوای ماینکرفت را افزایش داده‌اند و این بازی را روز به روز گسترده‌تر کرده‌اند. بسته‌های الحاقی خلاقیت‌های بسیار متنوعی را شامل می‌شوند، از سفرهای فضایی گرفته تا Pokémon. ماینکرفت به خوبی ثابت می‌کند که اگر توسعه دهنده در ساخت یک بازی ایده‌ای مناسب داشته باشد که مدت زمان بازی را افزایش دهد، یک بازی معمولی می‌تواند به سادگی تا سال‌ها به حیات خود ادامه دهد و حتی تکامل یابد تا با بازار روز همخوانی پیدا کند.

آیا شما یک کنسول خانگی دارید؟ می‌توانید ماینکرفت را تجربه کنید. آیا یک کنسول دستی دارید؟ ماینکرفت هم برای سوییچ و هم برای دستگاه‌های موبایل منتشر شده است. آیا پلتفرم واقعیت مجازی دارید؟ ماینکرفت را نه تنها می‌توان با هدست های واقعیت مجازی تجربه کرد بلکه جدیداً یک نسخه‌ی واقعیت افزوده نیز از آن منتشر شده است. به احتمال قریب به یقین ماینکرفت به حوزه‌ی بازی‌های ابری نیز ورود پیدا خواهد کرد. با وجود این که هم اکنون 10 سال از انتشار Minecraft می‌گذرد اما تأثیر آن بر روی بازی‌های جدید هنوز از بین نرفته است. این بازی در کنار Rocket League و Fortnite جز پایه گذاران قابلیت کراس-پلتفرم پلی در صنعت گیم محسوب می‌شوند. ماینکرفت یکی از اولین بازی‌هایی بود که از قابلیت کراس-پلتفرم پلی بر روی پلتفرم‌های پی سی، سوییچ، موبایل و ایکس باکس وان پشتیبانی می‌کرد.

minecraftاثر گذاری Minecraft بر روی صنعت بازی‌های ویدیویی در یک دهه‌ی گذشته غیر قابل انکار است. حتی نوع اثرگذاری این بازی نیز در طول این سال‌ها تکامل یافته و دستخوش تغییر گردیده است. در سال‌های اول انتشار ماینکرفت، این بازی توانست الهام بخش بسیاری از توسعه دهندگان مستقل شود و به آن‌ها امید دهد. ماینکرفت به عناوین مستقل جان دوباره‌ای بخشید و به همگان ثابت کرد که این گونه عناوین نیز می‌توانند در حوزه‌ای جداگانه، جایگاهی مستقل در صنعت گیم داشته باشند. تا قبل از ماینکرفت تصور می‌شد که در عصری که عناوین AAA بازار را تسخیر کرده‌اند، برگزاری بتا برای یک بازی مستقل اشتباهی بزرگ است. ماینکرفت به بازی‌های قرن 21 ام یاد آوری کرد که لازم نیست همه‌ی بازی‌ها یک داستان غنی و پر جزئیات داشته باشند. حتی لازم نیست گیم پلی بازی حتماً چالش برانگیز باشد و جزئیات گرافیکی آن مخاطبان را به وجد آورد. اگر توسعه دهنده بازی‌ای می‌ساخت که برای همگان در دسترس و قابل بازی بود، این امکان وجود داشت که جامعه‌ای عظیم از گیمران، برای مدتی طولانی با آن سرگرم شوند. ماینکرفت همچنین به توسعه دهندگان فهماند که اگر می‌خواند بازی‌ای بسازند که تا سال‌ها به حیات خود ادامه دهد، انتشار بسته‌های الحاقی و به روز رسانی‌های مداوم برای آن امری ضروری است.

خود ماینکرفت توانست با این شیوه حدود یک دهه عمر کند و هنوز هم به حیات خود ادامه دهد. البته این بازی به صورت رسمی در سال 2011 منتشر شد. از آن زمان تا کنون Minecraft بر روی تجربه ما از سایر عناوین نیز تأثیر گذاشته است. این بازی باعث شد شخصیت‌های محبوب و معروف اینترنتی در صنعت گیم به وجود بیایند. وجود این گونه افراد نه تنها باعث شد عده‌ی زیادی به استریم بازی به عنوان یک شغل پر در آمد نگاه کنند، بلکه توسعه دهندگان نیز متوجه شدند که این موضوع از هر لحاظ به نفع آن‌هاست و بر شهرت و محبوبیت بازیشان نیز می‌افزاید. آن‌ها متوجه شدند که می‌توان برای بازاریابی و تبلیغات، به جای صرف هزینه‌های هنگفت و سرسام آور، از روش‌های خلاقانه‌ای استفاده کرد که هیچ هزینه‌ای برایشان ندارد. همچنین ماینکرفت تأثیر بسیار چشمگیری بر روی مکانیک‌های ژانر بقا داشته است. این بازی باعث شد عناوین ژانر بقا تأکید بیشتری بر روی استفاده از آیتم‌ها برای ساخت ابزار جدید و همچنین ساخت سازه برای مقابله با خطرات موجود در بازی، داشته باشند. درست است که Minecraft مانند Wii Sports در سال 2006، شیوه‌ی جدیدی برای تجربه‌ی بازی‌ها ایجاد نکرد، درست است که ماینکرفت مثل Dark Souls در سال 2011 پایه گذار یک ژانر در بازی‌های ویدیویی نشد، اما تأثیرات این بازی بر روی صنعت گیم در قرن 21 به هیچ وجه از آن‌ها کمتر نیست.

نظر شما چیست؟ برای مطالعه سایر قسمت‌ها می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

رای بدهید!

0 0

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز مشخص شده اند *

شما می توانید از این ها استفاده کنید HTMLبرچسب ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>